Ochrona buraków dla laika

Ochrona buraków dla laika

Postprzez Jasiupila » So, 29 marca 2014, 21:44

W związku z tym, że sam zaczynam dbac o buraki a siew tuż tuż (po 10 kwietnia) potrzebuję porad odnośnie ochrony buraków. Proszę was o poradę na co pryskac, kiedy i jakim środkiem najlepiej. Z góry dzięki :P
Jasiupila
Zaczynający przygodę
 
Posty: 62
Obrazki: 213
Dołączył(a): N, 10 czerwca 2012, 20:35

Re: Ochrona buraków dla laika

Postprzez bobytempelton » So, 29 marca 2014, 22:17

Jeżeli masz jednolitą działkę, tzn. klasa ziemi i rodzaj podobny gleby i wschody zawsze równe możesz po 6 dniach po siewie jechać glifosatem ok 1.5l/200lwody, jeżeli zapowiadają się deszcze lub boisz się glifosatu to lepiej daj sobie spokój. A teraz mój plan który rok temu cudownie wypalił :thumbup: ; Od 7-10 dnia po siewie pierwsza dawka u mnie powertwin miało być ok 1l/ha 220-230lwody +adiuwant, ale pompa w opryskiwaczu padła i środek na 1.7ha wypryskałem na ok 1ha :lol: (buraki były tym pasem czyściusieńkie :D ); druga dawka po następnych 7-10dniach w moim wykonaniu i z moim kilkuletnim doświadczeniem poszło 1.5l powetrwin+ 0.3l agil+goltix(jakiś zamiennik)1.3l +adiuwant trend lub olbras i to na 1ha; przy trzeciej dawce buraki są juz duże mają po 4 liście i jest to dobicie chwastów czyli przede wszystkim 0.6l agilu+1.5-2l powetrwinu+ adiuwant i w razie potrzeby goltix ponownie i buraki czyste. Nie stosowałem lontrelu bo jest zbyt drogi i bije osty mlecze itd coś co się trafia co 50m.

Z fungicydów poszedł po gradzie w lipcu gdy wdarła sie choroba nie pamiętam jaka zgnilizna chyba poszedł topsin i pod koniec sierpnia duett i tyle, miałem inwazję rolnic ale je zabił przymrozek i kombajn buraczany.
Te środki które stosowałem maja więcej substancji czynnych jak np. betanal elite czy bubel max pro i powetwin jest sporo tańszy, agil na jednoliścienne też lepiej działa niż leopard, polecam.
bobytempelton
Mający coś do powiedzenia
 
Posty: 107
Obrazki: 63
Dołączył(a): Pt, 6 grudnia 2013, 17:52
Lokalizacja: Swiętokrzyskie Opatów
Numer GG: 33860696

Re: Ochrona buraków dla laika

Postprzez silva » N, 30 marca 2014, 03:18

Wg mnie etofumesatu na pierwszy ostroznie trzeba bo mocno przytrzymuje buraczki, u mnie orientacyjnie pierwszy zabieg beet up, jesli trzeba to z dodatkiem goltixa zapewne drugi kemiron z beetupem, jak trzeba to goltix trzeci beetu z kemironem.
Dawki tak jak zalecaja dzielone, albo policzyc na lizherbizid.
Ale trzeba obserwowac chwasty, goltix typowo skierowany na rzepak, kemiron na przytulie, beetup na wszystko :-)
Grzybowka pewnie jakis tebu albo yamato
GERWAZY WYCIĄGNĄł SZABLE I STRZELIŁ
Avatar użytkownika
silva
Mający coś do powiedzenia
 
Posty: 433
Obrazki: 1031
Dołączył(a): Wt, 3 lipca 2012, 21:18
Lokalizacja: Wierzchowiska k. Lublina
Numer GG: 3994722

Re: Ochrona buraków dla laika

Postprzez Jasiupila » N, 30 marca 2014, 11:04

A ojciec mówił, że Pyramin mamy, więc jak to zastosowac??? Mniej więcej tak jak @bobycośtam radzi???
Jasiupila
Zaczynający przygodę
 
Posty: 62
Obrazki: 213
Dołączył(a): N, 10 czerwca 2012, 20:35

Re: Ochrona buraków dla laika

Postprzez lukaczmarek » N, 30 marca 2014, 12:30

Ja daje na pierwszą dawkę zaraz po siewie 3,2 kg pyraminu + 1,3l dual gold na jednoliścienne
druga dawka w fazie liścieni chwastów daje Sacherb. Dawki nie pamiętam ale środek dobry, niezależnie od fazy rozwojowej buraka i co ważne nie przypala go jak np betanal we wczesnych fazach buraka
Na trzecia dawkę daje Betanal + np Goltix w zależności jakie chwasty są
Avatar użytkownika
lukaczmarek
Administrator
 
Posty: 642
Obrazki: 321
Dołączył(a): Pt, 8 czerwca 2012, 17:24
Lokalizacja: Łowickie
Numer GG: 7980618

Re: Ochrona buraków dla laika

Postprzez Jasiupila » N, 30 marca 2014, 17:04

A terminy???
Jasiupila
Zaczynający przygodę
 
Posty: 62
Obrazki: 213
Dołączył(a): N, 10 czerwca 2012, 20:35

Re: Ochrona buraków dla laika

Postprzez lukaczmarek » N, 30 marca 2014, 22:51

Terminy to musisz obserwować co się dzieje na polu czyli tak jak napisałem jak chwasty są w fazie liscieni, nie ma tu konkretnego terminu bo w zależności od pogody wschody chwastów są różne
Avatar użytkownika
lukaczmarek
Administrator
 
Posty: 642
Obrazki: 321
Dołączył(a): Pt, 8 czerwca 2012, 17:24
Lokalizacja: Łowickie
Numer GG: 7980618

Re: Ochrona buraków dla laika

Postprzez zuras » Wt, 1 kwietnia 2014, 07:40

U mnie na pierwszy zabieg po 7 dniach od siewu buraka randap 2l/ha pozniej w zaleznosci jak chwasty atakuja betanal max pro 1.25l + safari bodaj 30g /ha po 7 dniach powtarzam. Na jednolisciene targa albo agil jak potrzeba jest i na wtorer zachwaszczednie wenzar w płynie i dodawalem cos jeszcze ale nie pamietam. Tak bylo rok temu niby betanal przypala buraki ale ja tego niezauwazylem. Mi sie podoba randap na pierwszy zabieg bo jednak czysci wszystko a koszta niewielkie

Jakby ktos znal srodek co niszczy bylice w buraki to chetnie zastosuje bo tego mi rosnie na jednym polu.
zuras
Zaczynający przygodę
 
Posty: 87
Obrazki: 58
Dołączył(a): N, 10 czerwca 2012, 10:11


Powrót do Burak cukrowy