Systemy nawigacji różnych marek. Co wybrac ?

Wszystko o GPS, jego zastosowaniach, urządzeniach i kosztach

Systemy nawigacji różnych marek. Co wybrac ?

Postprzez Dziedzio92 » Cz, 23 stycznia 2014, 20:17

Witam. Na rynku jest coraz więcej systemów prowadzenia równoległego. Moje pytanie brzmi Jaki producent oferuje dobry system prowadzenia za nieduże pieniądze ? Jeśli posiadam komputer mullera z aplikacja do jazdy równoległej to czy wystarczy tylko zakup anteny ?
Podaje listę producentów którzy mnie interesują :
-Muller elektronik (dokupic antene , oprogramowanie full )
-John Deere (auto trac universal, parell traking)
-trimble (cfx 750 , ez250)
-farming navigator (z antena starfire 300/3000)
Obrazek
Avatar użytkownika
Dziedzio92
Zaczynający przygodę
 
Posty: 36
Obrazki: 1213
Dołączył(a): Pt, 8 czerwca 2012, 12:18
Lokalizacja: Brzeg Dolny
Numer GG: 7677767

Re: Systemy nawigacji różnych marek. Co wybrac ?

Postprzez krzysiek16m » Cz, 23 stycznia 2014, 20:38

Jaka dokładność sygnału Cie interesuje?
Avatar użytkownika
krzysiek16m
FIRMA
 
Posty: 59
Obrazki: 47
Dołączył(a): Pt, 8 czerwca 2012, 12:51
Lokalizacja: Dolny Śląsk

Re: Systemy nawigacji różnych marek. Co wybrac ?

Postprzez Dziedzio92 » Cz, 23 stycznia 2014, 21:32

Dokladnosc nie duza bo do 30 cm. Chodzi tu o to zeby sygnal byl darmowy. Placic nie chce abonamentu choc na zniwa zdal by sie
Obrazek
Avatar użytkownika
Dziedzio92
Zaczynający przygodę
 
Posty: 36
Obrazki: 1213
Dołączył(a): Pt, 8 czerwca 2012, 12:18
Lokalizacja: Brzeg Dolny
Numer GG: 7677767

Re: Systemy nawigacji różnych marek. Co wybrac ?

Postprzez krzysiek16m » Cz, 23 stycznia 2014, 22:44

Jeśli masz terminal do obsługi jazdy równoległej, to pierwsza opcja będzie pewnie najtańsza.
Avatar użytkownika
krzysiek16m
FIRMA
 
Posty: 59
Obrazki: 47
Dołączył(a): Pt, 8 czerwca 2012, 12:51
Lokalizacja: Dolny Śląsk

Re: Systemy nawigacji różnych marek. Co wybrac ?

Postprzez redek » Pt, 24 stycznia 2014, 03:53

Trimble CFX750 - 16300 brutto z podstawową anteną patch, która daje dokładność do 30 cm, za lepszą antenę , z dokładnością 15-30 trzeba dopłacić jakieś 1600zł

EZ Guide 250 - 7600 brutto, tez z anteną patch

CFX750 można rozbudować o dodatkowe funkcje, można zwiększyć tez dokładność w razie potrzeby, EZ 250 jest właściwie zamkniętym systemem, jedynie można dołożyć rolkę

@Dziedzio - ale komputer posiadasz w opryskiwaczu ? to w innych zabiegach nie można by go używać
redek
Zasłużony dla forum
 
Posty: 133
Obrazki: 241
Dołączył(a): Pn, 4 czerwca 2012, 22:48
Lokalizacja: zachodniopomorskie, powiat Gryfice

Re: Systemy nawigacji różnych marek. Co wybrac ?

Postprzez bobek » Pt, 24 stycznia 2014, 11:06

Dziedzio sama nawigacja bez rolki czy kierownicy?
Boże, daj mi cierpliwość, bym pogodził się z tym, czego zmienić nie jestem w stanie. Daj mi siłę, bym zmieniał to co zmienić mogę. I daj mi mądrość, bym odróżnił jedno od drugiego.
Avatar użytkownika
bobek
Kierownik PGR
 
Posty: 699
Obrazki: 244
Dołączył(a): Pn, 4 czerwca 2012, 18:25
Lokalizacja: Centrum Wszechświata

Re: Systemy nawigacji różnych marek. Co wybrac ?

Postprzez Dziedzio92 » Pt, 24 stycznia 2014, 11:38

@krzysiek, koszt anteny to 4300 zl n do tego jeszcze dokupienie oprogramowania.

@redek, Mialem na testach jak wychodził ten cfx bardzo mnie się podobał. Ma bardzo duże możliwości rozbudowy. Cena za Cfx'a nie zmieniła się od 3 lat
Komputer w opryskiwaczu mam zwykły teejet 844e (jd EL-4) Myślę go połączyć z jakąś navi. Mam tego mullera z siewnika który ma wersje testowa navi. Koszt anteny do niego to 4300 zl.
Koszt zakupu jd parell gs 1800 i itc sf1 to 17 tys n , autotrac universal gs 1800 i sf1 31tys. dokladnosc SF1 wg jd 5-7 cm darmowy sygnal

@bob jedno i drugie , Bardziej jestem za kupieniem narazie standardowego zestawu a pozniej dokupienie kierownicy
Obrazek
Avatar użytkownika
Dziedzio92
Zaczynający przygodę
 
Posty: 36
Obrazki: 1213
Dołączył(a): Pt, 8 czerwca 2012, 12:18
Lokalizacja: Brzeg Dolny
Numer GG: 7677767

Re: Systemy nawigacji różnych marek. Co wybrac ?

Postprzez redek » Pt, 24 stycznia 2014, 14:29

@CFX 3,5 tys podrożał przez trzy lata, akurat dzisiaj sprawdzałem starą fakturę.
Można do niego dokupić przystawkę sterujacą sekcjami opryskiwacza, tylko trzeba by sprawdzić, czy byłaby kompatybilna z Twoim komputerem.
Co do nawigacji z JD nie wiem, czy może współpracować z innymi ciągnikami ?
Akurat dla CNH fabryczne nawigacje robi Trimble, więc tu nie powinno być żadnego problemu.
A co do mullera z siewnika - jest jakaś możliwość dalszej rozbudowy tego ? O jakiś system kierowania itd.?
redek
Zasłużony dla forum
 
Posty: 133
Obrazki: 241
Dołączył(a): Pn, 4 czerwca 2012, 22:48
Lokalizacja: zachodniopomorskie, powiat Gryfice

Re: Systemy nawigacji różnych marek. Co wybrac ?

Postprzez maksiu » Pt, 24 stycznia 2014, 16:10

@redek, jd kiedyś chyba mialo ją na ciapku na jakiś targach ;)
Indżoj de sajlens.
--------------------
Liczniki hektarów, sterownik ścieżek technologicznych.
Avatar użytkownika
maksiu
Administrator
 
Posty: 495
Obrazki: 163
Dołączył(a): Pn, 4 czerwca 2012, 11:18
Lokalizacja: Pleszew-Jarocin-Krotoszyn
Numer GG: 42651760

Re: Systemy nawigacji różnych marek. Co wybrac ?

Postprzez Dziedzio92 » Pt, 24 stycznia 2014, 16:13

@redek To jest pytanie czy tribmle ma jakies przejsciowki do polaczenia. Teejet ma swoje patenty wiec moze tylko teejet podejdzie albo jd. Jest jeszcze opcja zeby elektronike w opryskiwaczu wyminiec na nowa czyli taka jaka jest dostepna w nowych seriach 800.

JD moze byc w kazdej marce uzywany jako nawigacja polowa. Auto trac Universal jest specjalnie stwozony do pracy z innymi markami ciagnikow i kombajnow.
http://www.deere.pl/wps/dcom/pl_PL/prod ... l_200.page?

Muller ma duze mozliwosci rozbudowy. Moj komp to Basic terminal z isobus. Mam kilka aplikacji testowych ktorych nie mialem jak uzyc.
http://www.granit-parts.pl/productlist/ ... /Aplikacje
http://www.mueller-elektronik.de/produk ... kradmotor/
Obrazek
Avatar użytkownika
Dziedzio92
Zaczynający przygodę
 
Posty: 36
Obrazki: 1213
Dołączył(a): Pt, 8 czerwca 2012, 12:18
Lokalizacja: Brzeg Dolny
Numer GG: 7677767

Re: Systemy nawigacji różnych marek. Co wybrac ?

Postprzez redek » Pt, 24 stycznia 2014, 17:08

@Dziedzio, ale GPS z siewnika możesz używać tylko do siania, przecież nie będziesz przenosił komputera z siewnika do opryskiwacza, nie wiem nawet, czy by się dało.
redek
Zasłużony dla forum
 
Posty: 133
Obrazki: 241
Dołączył(a): Pn, 4 czerwca 2012, 22:48
Lokalizacja: zachodniopomorskie, powiat Gryfice

Re: Systemy nawigacji różnych marek. Co wybrac ?

Postprzez Dziedzio92 » Pt, 24 stycznia 2014, 18:31

@redek Komputera nie uzywam od nowosci wszystko to dzieki isobus w ciagniku :D fotka nizej
Komputer ma duzo opcji ktore sprawdzalem przy pierwszym odpaleniu jego jednak nie mialem jak sprawdzic
na stronie mullera pokazane jest co maja kompy standardowo i opcja (moj ma wgrana polowe opcji )

gallery/image_page.php?album_id=46&image_id=1703
Obrazek
Avatar użytkownika
Dziedzio92
Zaczynający przygodę
 
Posty: 36
Obrazki: 1213
Dołączył(a): Pt, 8 czerwca 2012, 12:18
Lokalizacja: Brzeg Dolny
Numer GG: 7677767

Re: Systemy nawigacji różnych marek. Co wybrac ?

Postprzez redek » Pt, 24 stycznia 2014, 18:45

@Dziedzio - to Ty tylko terminala nie uzywasz, czyli urządzenia sterującego, a komputer jest gdzieś w siewniku i na pewno go używasz
redek
Zasłużony dla forum
 
Posty: 133
Obrazki: 241
Dołączył(a): Pn, 4 czerwca 2012, 22:48
Lokalizacja: zachodniopomorskie, powiat Gryfice

Re: Systemy nawigacji różnych marek. Co wybrac ?

Postprzez Dziedzio92 » Pt, 24 stycznia 2014, 19:14

W mojej okolicy na terminal mowi sie komputer, wiec przepraszam za wprowadzenie w blad
Obrazek
Avatar użytkownika
Dziedzio92
Zaczynający przygodę
 
Posty: 36
Obrazki: 1213
Dołączył(a): Pt, 8 czerwca 2012, 12:18
Lokalizacja: Brzeg Dolny
Numer GG: 7677767

Re: Systemy nawigacji różnych marek. Co wybrac ?

Postprzez Arek » Śr, 29 stycznia 2014, 20:21

Orientuje się ktoś czy navi muller będzie współpracować ze sterownikami muller ale dedykowanymi do różnych producentów maszyn? Np. kupujemy navi muller i chcemy ją połączyć z opryskiwaczem amazone, rozsiewaczem unia i siewnikiem horsh. Zadziała to? Czy producenci maszyn stosują zabezpieczenia żeby używać tylko ich dedykowanych terminali navi?
Arek
Mający coś do powiedzenia
 
Posty: 228
Obrazki: 224
Dołączył(a): Pt, 22 czerwca 2012, 21:45
Lokalizacja: Łowickie
Numer GG: 374896

Re: Systemy nawigacji różnych marek. Co wybrac ?

Postprzez pazdzioch256 » Cz, 30 stycznia 2014, 22:04

Trimble ma wiele rozwiązań i możliwości, pod mullera z rs 323 bez problemu podłączymy cfx , jeżeli nie to po przez Field IQ każdy opryskiwacz wyposażony w elektrozawory, można zrobić kontrole sekcji siewnika punktowego i co jeszcze będzie potrzebne,
cfx kosztuje ok 14,500 brutto
pazdzioch256
Nowicjusz
 
Posty: 5
Dołączył(a): Cz, 5 grudnia 2013, 11:46
Lokalizacja: iława

Re: Systemy nawigacji różnych marek. Co wybrac ?

Postprzez Dziedzio92 » N, 2 lutego 2014, 19:53

sterowniki mullera najnowsze maja opcje isobus co oznacza ze nie wazne jaki producent i maszyna i tak bedzie obslugiwany z tego sterownika a jeszcze dodatkowo navi mozna miec i automatycznie bedzie sterowal sekcjami w opryskiwaczu
Obrazek
Avatar użytkownika
Dziedzio92
Zaczynający przygodę
 
Posty: 36
Obrazki: 1213
Dołączył(a): Pt, 8 czerwca 2012, 12:18
Lokalizacja: Brzeg Dolny
Numer GG: 7677767

Re: Systemy nawigacji różnych marek. Co wybrac ?

Postprzez Arek » N, 2 lutego 2014, 20:48

pazdzioch256 napisał(a):Trimble ma wiele rozwiązań i możliwości, pod mullera z rs 323 bez problemu podłączymy cfx , jeżeli nie to po przez Field IQ każdy opryskiwacz wyposażony w elektrozawory, można zrobić kontrole sekcji siewnika punktowego i co jeszcze będzie potrzebne,
cfx kosztuje ok 14,500 brutto


A orientujesz sie może jak cfx może współpracować z arag bravo? Nie chodzi mi o wyłączenie sekcji tylko głównego zaworu. Bravo ma wyjście do zewnętrznego sterowania zaworem więc chyba nie powinno być problemu?
Arek
Mający coś do powiedzenia
 
Posty: 228
Obrazki: 224
Dołączył(a): Pt, 22 czerwca 2012, 21:45
Lokalizacja: Łowickie
Numer GG: 374896

Re: Systemy nawigacji różnych marek. Co wybrac ?

Postprzez pazdzioch256 » Śr, 12 lutego 2014, 08:34

Zależy jaki ten sterownik Brawo 180, 300, 300s ?
pazdzioch256
Nowicjusz
 
Posty: 5
Dołączył(a): Cz, 5 grudnia 2013, 11:46
Lokalizacja: iława

Re: Systemy nawigacji różnych marek. Co wybrac ?

Postprzez Arek » Śr, 12 lutego 2014, 09:17

300s.
Arek
Mający coś do powiedzenia
 
Posty: 228
Obrazki: 224
Dołączył(a): Pt, 22 czerwca 2012, 21:45
Lokalizacja: Łowickie
Numer GG: 374896

Re: Systemy nawigacji różnych marek. Co wybrac ?

Postprzez muniekk » Cz, 12 marca 2015, 15:00

No proszę jakie pojęcie wszyscy mają. Mam nadzieje ze mogę się na tym podeprzeć.
Ostatnio edytowano Cz, 12 marca 2015, 20:39 przez gonzo, łącznie edytowano 1 raz
Powód: ORTOGRAFIA !!!
muniekk
Nowicjusz
 
Posty: 1
Dołączył(a): Śr, 11 marca 2015, 14:34
Lokalizacja: Poznań

Re: Systemy nawigacji różnych marek. Co wybrac ?

Postprzez amon » Pt, 24 kwietnia 2015, 22:00

witam

zajmuję się systemami rolnictwa precyzyjnego od paru lat. Może coś podpowiem
Prerabiałem różne opcje i napiszę jak to wygląda w praktyce:
- chcesz tylko mapować przjazdy ścieżki bez kontroli sekcji i aplikacji weź EZ-Gudie 250 dobry intuicyjny i fajny ale nie z patch tylko dokładniejszą anteną.250 tka daje prędkość z gps do np innych masyzn gdzie jest to najdokładniejsza i niezależna od błota (czujnik koła gubi się też przy zmianie przyczepności) czy słomy (radar w kurzu i dużej ilości masy pomiędzy kołami dostaje bzika). Można podłączyć joystick fajny wygodny
- chcesz mieć rozsiewacz / siewnik / opryskiwacz z gps Muller robi praktycznie do wszystkich a nie chcesz prowadzenia i zadowala Cię darmowy sygnał to Muller jeszze hydrauliki nie widziałem w akcji mimo, że już różne rzeczy przerabiałem no i kwestia sygnału RTK
- rolka jaka by nie była - zapomnij
- chcesz sterowanie to FM750 + elektryczne lub hydrauliczne to albo zintegrowane fabryczne lub dokładane. działa równolegle z opryskiwaczami i rozsiewaczami sterując kierownicą lub hydrauliką
- warzywa i uprawy specjalistyczne to tylko rtk i to ze stacji stawianej blisko pola

Podważę kilka mitów:
- nie wszystkie maszyny pracują w ISOBUSIE. Maszyna do ISOBUS musi być po pierwsze przystosowana a ISO i tak wszystkiego nie załatwi bo są różne terminale i nie każdy działa dobrze. to dotyczy również tych w ciągnikach
- do sterowanika ISOBUS trzeba mieć szynę ISOBUS, terminal, interpreter niekiedy, kable isobus i patrz pkt wyżej
- ISOBUS z ISOBUSEm nie zawsze się lubi
- nie wszytko działa z Field-IQ i nie zawsze się to opłaca. czasem integracja z Field IQ jest zbyt kłopotliwa i kosztowna
- EL-4 i Teejet 844e to nie jest to samo. Puszka kable tak samo wyglądają jednak z punktu sterowania zewnętrznego pewnych rzeczy nie da się zrobić tak samo
- na SF1 nie osiągniesz i 5 cm i warto zapytać przez ile jest darmowy oraz ile kosztują kody oraz odblokowania aby wszystko działało :)
- JD może działać z innymi systemami podobnie jak Trimble
- do bravo ale tylko 300s można się podłączyć i nie wszystkim i tez nie wszystko można zrobić
- są rozszerzenia do wielu maszyn wielu producentów nawigacji

Jeszcze kwestia sygnału. Zwykły GPS tzn. ten z DGPS egnoss te 20 cm to jest tu i teraz.
SF-1 czy też RTX (nie mylić z RTK) dobry dużo stabilniejszy i jest gwarancja że ścieżki będą w miarę proste.
Sterowanie czy ręczne nawigowanie do talerzówki, kultywatoar, koszenia trawy, wapno, gnojowica jest ok.
Opryskiwacz jak robimy ścieżki po orce czy rsm na słomę też nie jest źle.
Siew czy koszenie to już nie ta bajka bo ścieżka po której jest prowadzenie "pływa" w zakresie dokładności. To że teraz się przekosisz nie znaczy ze nie zostawisz grzywy. Siew to 2 lejki albo zakładka albo mijak. Tutaj tylko hydraulika lub elektryczne sterowanie w sygnale RTK.
RTX do 15cm dla klientów CNH jest póki co darmowy. Ten dokładniejszy do 3,8 cm w praktyce jest drogi i kłoptliwy. Wystarczy zniknąć z zasięgiem i mamy na pół godziny z głowy maszynę bo tyle zajmuje przeliczanie pozycji i korekty. Za cenę 2 abonamentów mamy przystosowania do RTK.
Radiowy RTK sprawdza się tam gdzie GSM zawodzi i tylko na małych odległościach na w miarę równych polach.
Dobre radio RTK jak są obecnie stawiane na dziko (potrzeba kupę pozwoleń na maszt jak i samo nadawanie sygnału) to jest do pierwszego uprzejmego fana krótkofalarstwa. Sieci geodezyjne też się nie sprawdzają. Przerabiałem je. Syngał dobry do obliczeń statycznych w obliczeniach postprocessingowych a nie kinematycznych w ciągłym ruchu.

Taka uwaga od siebie samego bo sam jeżdzę i instaluję takie rzeczy: nie ma sensu kupować nawigacji jakiejkolwiek bez upewnienia się, że jest ktoś kto to naprawi w promieniu do 80km. Cena ceną ale czarowanie się kończy i zaczyna jak będziesz stał w rzepaku albo na środku pola w żniwa czekając na gościa 2 województwa dalej. Jak ktoś lubi ryzyko ok 7-14 tys można zaryzykować dla zabawy. Jednak siew, oprysk i koszenie tu nie ma żartów i nie czarujmy się nawet do systemu za 150 tys. (są też takie) nikt z jumbojeta nie skoczy na spadachronie i wyląduje zaraz przy Twojej maszynie.

Ważna jest kwestia doboru maszyny lepiej kupić dobrze dozbrojoną w różne pakiety niż pogrywać tylko ceną bo sobie można krzywdę tylko zrobić. Są maszyny które działają z marszu. Są robi się je raz i chodzą dopóki jakaś część nie jest mechanicznie uszkodzona.

P.S. ze wszystkich konsol najbardziej wdzięczna jest FM750 (CFX) oraz Muller Comfort Terminal.
Ostatnio edytowano Pt, 24 kwietnia 2015, 22:20 przez amon, łącznie edytowano 1 raz
amon
Nowicjusz
 
Posty: 3
Dołączył(a): Pt, 24 kwietnia 2015, 07:55
Lokalizacja: pl

Re: Systemy nawigacji różnych marek. Co wybrac ?

Postprzez amon » Pt, 24 kwietnia 2015, 22:15

Arek napisał(a):Orientuje się ktoś czy navi muller będzie współpracować ze sterownikami muller ale dedykowanymi do różnych producentów maszyn? Np. kupujemy navi muller i chcemy ją połączyć z opryskiwaczem amazone, rozsiewaczem unia i siewnikiem horsh. Zadziała to? Czy producenci maszyn stosują zabezpieczenia żeby używać tylko ich dedykowanych terminali navi?


Muller nie każdy ale są konsole co z wszystkim tym popylą bo sam dla nich robi konsole.
Jendak wszsytkiego przez Mullera nie kupisz i nie wszystko od razu zadziała.
FM750 czy FMX-1000 też i jak z Mullerem. Kwestia rozszerzeń i na czym działają.
Jaki paiet komunikacji posiada ten opryskiwacz? Jaki jest do niego komputer? Co chcesz osiągnąć? Sekcje z dawką czy bez.
Horsch co chcesz osiągąć? Wyłączanie lejków? Bez pakietu Horscha nie podchodź do tematu. Prędkość z GPS i dawka jak masz mapy gleby to tak.
Unia rozsiewacz - jest tylko jeden MXL premium co PODOBNO NIBY działa. Nawet go na oczy jeszcze nie widziałem. Jest w katalogu tylko tyle o nim wiem co ktoś napisał.
Pszczółka Maja jest gdzieś lecz nie wiadomo gdzie.

Każdy producent stosuje zabezpieczenia i klocki do zabawy można zamówić przez producentów. No ja już przerobiłem trochę tych maszyn i wiem jak je obejść :)
amon
Nowicjusz
 
Posty: 3
Dołączył(a): Pt, 24 kwietnia 2015, 07:55
Lokalizacja: pl

Re: Systemy nawigacji różnych marek. Co wybrac ?

Postprzez wałek » Pt, 24 kwietnia 2015, 23:33

No ja mam doświadczenia, że sieci geodezyjne się sprawdzają. Dają radę przy siewie zboża czy kukurydzy a także przy sadzeniu ziemniaków i potem przy ich obsypywaniu. Moje doświadczenia z użytkowania nawigacji wskazują, że nie daje się w praktyce uzyskać dokładności poniżej 5 cm. Bo ciągnik z maszyną "pływa" na boki na miękkim gruncie, na oponach.
wałek
Zaczynający przygodę
 
Posty: 71
Obrazki: 19
Dołączył(a): So, 16 czerwca 2012, 21:59

Re: Systemy nawigacji różnych marek. Co wybrac ?

Postprzez szarywilk » N, 3 maja 2015, 09:31

Cóż ja nie mam aż tak dużego doświadczenia z nawigacjami - autotraca na sf1 używamy przy koszeniu na kombajnie - podobnie przy siewie i uprawie - oraz przy opryskach i rozsiewaniu nawozów jak nie ma ścieżek założonych (przedsiewnie), w tym roku testowaliśmy rtk przy sadzeniu ziemniaków i naprawdę daje rade tyle że radio musi praktycznie fizycznie widzieć stację korekcyjną. Miałem na testach trimbla z korekcją stacjonarną 15 km odemnie i w jednym miejscu kpl zgubił sygnał - i poszedł w las. :) więc w naszym wypadku ( duże nachylenia i lasy ) w do dużej precyzji tylko lokalne rtk . w JD plusem jest to że możesz sobie założyć antenę na drugi ciągnik (przy sadzeniu ten co wyciąga sadzeniaki ) i on robi za stację korekcyjną - fakt że na drugi dzień od nowa trzeba wprowadzać korekcje do pierwszego przejazdu - ale bezpieczniejsze to i tańsze jak budowa stacji w polu. :) u nas kradną wszystko - ostatnio demontowali złomiarze przy drodze wielką reklame ....., Wracając do systemów mieszanych aftermatketowych - to sąsiedzi mają już dość - ciągnik jednej marki nawigacja drugiej - rozsiewacz opryskiwacz 3 - i jak tylko coś nie działa to spychologia. Wiecznie wina innego elementu..... Co do isobusa - rozsiewacz mamy vicona - ro-edw więc na isobusie chodzi pięknie - ale inne podobno mają z tym problem. opryskiwacz JD więc nie ma żadnych problemów. problemem jest tylko cena - dla mnie 2 pierdołowate radia plus aktywacja na rtk za 36 tysi - to już lekka przesada - pomijam że montuje się je do anten sf3000 które za darmo też nie są. Ale przy bardzo precyzyjnych pracach - sadzenie ziemniaków uprawa strip till w dwóch przejazdach ma to sens - oszczędność czasu i precyzja pewnie się zwróci - przy uprawie która kosztuje ponad 10 tys na ha ( więc 5 procent strat - nałożenia i odjechania 3 metrową sadzarką to możliwe) daje odczuwalne oszczędności przy 100 ha potrafi zwrócić inwestycje w rok - dodatkowo możliwość sadzenia co któryś przejazd zwiększa wydajność nie trzeba jechać raz przy razie a to są cenne minuty na nawracaniu, czasami na krótkim polu wydajność wzrasta o 100 procent.
Ale jak mówię poza wielkimi pieniędzmi potrzeba kogoś kto jest w stanie to obsłużyć. A z mojego doświadczenia - im mniej monitorów w traktorze tym łatwiej nauczyć operatora. A to nie zawsze jest takie proste.
szarywilk
Zaczynający przygodę
 
Posty: 21
Obrazki: 4
Dołączył(a): Pn, 24 marca 2014, 08:18
Lokalizacja: dolny śląsk

Re: Systemy nawigacji różnych marek. Co wybrac ?

Postprzez amon » Wt, 5 maja 2015, 20:27

walek napisał(a):No ja mam doświadczenia, że sieci geodezyjne się sprawdzają. Dają radę przy siewie zboża czy kukurydzy a także przy sadzeniu ziemniaków i potem przy ich obsypywaniu. Moje doświadczenia z użytkowania nawigacji wskazują, że nie daje się w praktyce uzyskać dokładności poniżej 5 cm. Bo ciągnik z maszyną "pływa" na boki na miękkim gruncie, na oponach.


można uzyskać poniżej dokładność poniżej 5cm jednak jest to zabieg bardzo pracochłonny i wymaga wielu różnych kalibracji. faktem tez jest że nawet opony w ciągniku mają na to wpływ. oczywiście nie zawsze jest to możliwe i opłacalne. można wejść na profil https://www.youtube.com/user/Tractorspotter można tam zobaczyć wiele maszyn przerobionych naprawdę kosmicznie tylko po to aby uzyskać jak największą dokładność prowadzenia. też faktem jest że ciągnikiem z kilkucentymetrowym protektorem na bruździe po orce z siewnikiem bez wcześniejszego przygotowania ciężko jest bić rekordy suwmiarki. tak czy inaczej dla większości upraw 5 cm jest wystarczające. nawet w najlepszych siewnikach podczas siewu redlice latają na prawo i lewo. siew warzyw to dziedzina rolnictwa sama w sobie i nawet najlepszy gps nie pomoże jak się odpowiednio to tego nie przygotuje.

szarywilk napisał(a): Miałem na testach trimbla z korekcją stacjonarną 15 km odemnie i w jednym miejscu kpl zgubił sygnał - i poszedł w las. więc w naszym wypadku ( duże nachylenia i lasy ) w do dużej precyzji tylko lokalne rtk

to zależy czy stacja nadaje poprawkę w eter radiowo czy gprs. w tym drugim nie było problemu jeszcze z sygnałem rtk nawet 20-25 km od bazy. fakt przy takich dystansach nie ma bata i błąd zejścia ze ścieżki to 3-4 cm.

System JD jest dobry jak ma się maszyny JD przystosowane do jego pełnej obsługi. Z tą bazą i dwoma odbiornikami w Mullerze też można coś takiego zrobić. Pierwsze starsze systemy Trimble były w ten sposób oparte, że na stojaku jak i w ciągniku były te same odbiorniki rtk. Jeden nadawał drugi odbierał. Bo nic innego nie było. Można też nawet dziś umieścić z powodzeniem na ciągniku antenę Zephir (spodek z statywu) i też ją uruchomić na 750-tce. Pytanie brzmi tylko po co?

NIe będę ściemniał, że wszystko da się podłączyć. Bo się nie da. Nie ma jednolitego standardu czy jeśli chodzi o poprawki rtk, komunikację urządzeń, sterowniki. Czasem rozbudowa systemów i wszystkich maszyn się nie opłaca.

Ale już nawet gps za 7,5 tys daje spore oszczędności. Trzeba się tylko do tego przekonać i dobrze przemyśleć który wariant wybrać.

p.s. zakupy przez ebay tylko dla odważnych oraz kolekcjonerów :)
amon
Nowicjusz
 
Posty: 3
Dołączył(a): Pt, 24 kwietnia 2015, 07:55
Lokalizacja: pl

Re: Systemy nawigacji różnych marek. Co wybrac ?

Postprzez Maneken » Śr, 27 maja 2015, 09:06

Dziedzio92 napisał(a):Witam. Na rynku jest coraz więcej systemów prowadzenia równoległego. Moje pytanie brzmi Jaki producent oferuje dobry system prowadzenia za nieduże pieniądze ? Jeśli posiadam komputer mullera z aplikacja do jazdy równoległej to czy wystarczy tylko zakup anteny ?
Podaje listę producentów którzy mnie interesują :
-Muller elektronik (dokupic antene , oprogramowanie full )
-John Deere (auto trac universal, parell traking)
-trimble (cfx 750 , ez250)
-farming navigator (z antena starfire 300/3000)


Istnieje system Geotrack Explorer. Dokładność do 25-30 cm z anteną patch (sygnal darmowy).
Koszt ~ 4160zł
Geotrack Explorer z GM PRO anteną. Dokładność do 10-15 cm z Novatel Glide (sygnal darmowy).
Koszt ~6440zł
Avatar użytkownika
Maneken
FIRMA
 
Posty: 4
Dołączył(a): Pt, 22 maja 2015, 10:35
Lokalizacja: Przemyśl

Re: Systemy nawigacji różnych marek. Co wybrac ?

Postprzez lukasz19161 » Wt, 2 czerwca 2015, 07:05

Witam,
Polecono mi ostatnio nawigacje firmy TeeJet, model Matrix Pro 570GS + mocniejsza antena i kamera. Podobno gdy dokupisz tzw. Boom Pilot (nie mam pojecia co to oznacza) to sekcje są odłączane tam gdzie już pryskałeś itd. Czy ktoś z was juz korzystał z tego ?? jeśli tak to jakie jest wasze zdanie na temat tych nawigacji ?
Pozdrawiam,
Łukasz
lukasz19161
Nowicjusz
 
Posty: 7
Dołączył(a): Śr, 20 maja 2015, 08:41

Re: Systemy nawigacji różnych marek. Co wybrac ?

Postprzez wałek » Wt, 2 czerwca 2015, 10:47

No a ile ta nawigacja Teejet kosztuje ?
Ostatnio edytowano Wt, 2 czerwca 2015, 14:16 przez wacek21, łącznie edytowano 1 raz
Powód: Zdane zaczynamyod wielkiej litery.
wałek
Zaczynający przygodę
 
Posty: 71
Obrazki: 19
Dołączył(a): So, 16 czerwca 2012, 21:59

Re: Systemy nawigacji różnych marek. Co wybrac ?

Postprzez lukasz19161 » Wt, 2 czerwca 2015, 12:03

Sama nawigacja mieści się w przedziale od 8,5 tys. do nawet 12 tys. A poza tym czekam na wycenę tego " boom pilota" w jednym sklepie.
lukasz19161
Nowicjusz
 
Posty: 7
Dołączył(a): Śr, 20 maja 2015, 08:41

Re: Systemy nawigacji różnych marek. Co wybrac ?

Postprzez wałek » Wt, 2 czerwca 2015, 21:48

Aha ale ta nawigacja to jest na światełka czy tam na linie - kierujesz ręcznie ?
Boom pilot rozłącza sekcje samodzielnie czy tylko pokazuje gdzie je rozłączyć ?
wałek
Zaczynający przygodę
 
Posty: 71
Obrazki: 19
Dołączył(a): So, 16 czerwca 2012, 21:59

Re: Systemy nawigacji różnych marek. Co wybrac ?

Postprzez lukasz19161 » Śr, 3 czerwca 2015, 06:49

Z tego co wiem są nawigacje które pokazują wirtualnie gdzie już np. pryskałeś .... a właśnie ten boom pilot rozłącza je samodzielnie. Wiesz co, ja w sumie jestem zielony w tym temacie... jeśli chcesz to dam Ci namiary na ten sklep z którego ja zamawiam, tam Ci wszystko dokładnie wytłumaczą.
lukasz19161
Nowicjusz
 
Posty: 7
Dołączył(a): Śr, 20 maja 2015, 08:41

Re: Systemy nawigacji różnych marek. Co wybrac ?

Postprzez hania78 » Śr, 3 czerwca 2015, 14:26

lukasz19161 napisał(a):Sama nawigacja mieści się w przedziale od 8,5 tys. do nawet 12 tys. A poza tym czekam na wycenę tego " boom pilota" w jednym sklepie.



Dużo....opłaca się tylko do dużego gospodarstwa z prawdziwego zdarzenia...
hania78
Zaczynający przygodę
 
Posty: 40
Dołączył(a): Śr, 18 marca 2015, 13:16
Lokalizacja: Skórzewo

Re: Systemy nawigacji różnych marek. Co wybrac ?

Postprzez wałek » Śr, 3 czerwca 2015, 16:40

A to daj namiary - sprawdzę
Haniu dla jednych dużo dla drugich mało - myślę, że jak ktoś ma koło 100 ha upraw i wizję co chciałby osiągnąć to można się pokusić o nawigację.
wałek
Zaczynający przygodę
 
Posty: 71
Obrazki: 19
Dołączył(a): So, 16 czerwca 2012, 21:59

Re: Systemy nawigacji różnych marek. Co wybrac ?

Postprzez lukasz19161 » Pn, 8 czerwca 2015, 08:14

link do sklepu .... http://www.farmexpert.pl/nowoczesne_rol ... 20460.aspx .... z tego co patrzyłem, to chyba mają najlepsze ceny, ale to musisz do nich przedzwonić i się wszystkiego wypytać.

Hania, jak masz mniejsze gospodarstwo to możesz wziąć trochę tańszą nawigacje, w tym linku, który wstawiłem nawigacje zaczynają się od 4tys, ale nie mam pojęcia jak bardzo się różnią :D
lukasz19161
Nowicjusz
 
Posty: 7
Dołączył(a): Śr, 20 maja 2015, 08:41

Re: Systemy nawigacji różnych marek. Co wybrac ?

Postprzez wałek » Pn, 8 czerwca 2015, 08:39

Ta nawigacja da ci tylko możliwość kierowania ciągnikiem wg wskazań wyświetlacza nawigacji. Kierować będziesz musiał ręcznie chyba że dokupisz sobie przystawkę unipilot ( która steruje kierownicą poprzez silnik z rolką ). Boom pilot faktycznie steruje opryskiwaczem aby nie powstawały nakładki ale w opryskiwaczu potrzebny jest komputer z którym boom pilot będzie współpracował ( pytanie jaki masz opryskiwacz). Ważna jest również wg mnie jeszcze jedna kwestia. Czy ty chcesz używać tego prowadzenia tylko do pracy z opryskiwaczem w celu zminimalizowania nakładek ? ( jeśli tak to wydaje mi się że można to zrobić taniej - pytanie jak duże masz gospodarstwo i czy masz bardzo nieregularne pola i jaki masz opryskiwacz) jeśli zamierzasz używać tej nawigacji również przy uprawie to moim zdaniem nie będziesz zadowolony bo jazda z każdą nawigacją tego typu wymaga dużej koncentracji podczas pracy i często ciężko jest pracować non stop w pełnej koncentracji i warto wydać więcej pieniędzy nawet etapami aby osiągnąć lepszy cel. Pytanie czy wszystko robisz jednym ciągnikiem czy też masz 2 i chciałbyś nawigację przekładać z jednego do drugiego.
Musiałbyś powiedzieć ile masz mniej więcej ha, jaki opryskiwacz i co chcesz robić na nawigacji.
wałek
Zaczynający przygodę
 
Posty: 71
Obrazki: 19
Dołączył(a): So, 16 czerwca 2012, 21:59

Re: Systemy nawigacji różnych marek. Co wybrac ?

Postprzez lukasz19161 » Wt, 9 czerwca 2015, 06:23

Ja nie mam gospodarstwa :) ta nawigacja jest dla Wujka .. wiem tyle, że on ma około 200 ha ziemi i potrzebował czegoś co pomoże zmniejszyć mu zużycie oprysku. A co do nieregularnego pola, to z tego co wiem, to nie należy do najrówniejszych (mam tu na myśli oczywiście krawędzie) :D
lukasz19161
Nowicjusz
 
Posty: 7
Dołączył(a): Śr, 20 maja 2015, 08:41

Re: Systemy nawigacji różnych marek. Co wybrac ?

Postprzez wałek » Wt, 9 czerwca 2015, 10:50

a ok a jaki opryskiwacz ma wujek - marka i model - albo foto komputera.
a i na jaki ciągnik to ma być zamontowane ?
wałek
Zaczynający przygodę
 
Posty: 71
Obrazki: 19
Dołączył(a): So, 16 czerwca 2012, 21:59

Re: Systemy nawigacji różnych marek. Co wybrac ?

Postprzez lukasz19161 » Cz, 11 czerwca 2015, 06:55

To tak... wujek ma opryskiwacz Hardi o pojemności 2500 litrów, a komputer hc2500. A co do ciągnika, to nie pamiętam dokładnie modelu, ale taki średniej wielkości New Holland.
lukasz19161
Nowicjusz
 
Posty: 7
Dołączył(a): Śr, 20 maja 2015, 08:41

Re: Systemy nawigacji różnych marek. Co wybrac ?

Postprzez wałek » Cz, 11 czerwca 2015, 09:34

No teraz wiem wszystko i niestety część informacji jest zła. Mianowicie komputera nie da się podpiąć pod komputer jazdy równoległej czyli w przypadku chęci sterowania dyszami trzeba pominąć komputer i podpiąć się opryskiwaczem prosto pod panel od jazdy równoległej. (niby proste ale nie zawsze bez różnych przeróbek możliwe).
Skoro zestaw ma być używany tylko do oprysku to ja bym zrobił to na 2 sposoby.
1. Po taniości
Kupić jazdę równoległą która będzie pokazywać kierowcy jak ma jechać i kiedy ma wyłączyć poszczególne sekcje - najtańszy to by chyba był farmnavigator bo to by kosztowało może ze 4 000 zł netto -prymitywne urządzenie ale powinno spełniać swoje zadanie. Największa wada brak rozbudowy na przyszłość no i prymitywność
2. Dobrze
Zakupić lepszy panel np. Trimble FMX czy AGLeader Integra lub Versa - podłączyć do niego opryskwiacz. Jeździsz wtedy z pełną automatyką rozłączania oprysku ale ciągnikiem i tak trzeba sterować ręcznie. Wady to cena bo to by się zamknęło jak sądzę w około 30 000 zł netto minimum. Zaleta taka, ze w przyszłości można system rozbudować i dołożyć mu sterowanie ciągnikiem.

W tee jety bym się nie pchał bo wydaje mi się, ze jest mało popularny i ma małe możliwości rozbudowy.
wałek
Zaczynający przygodę
 
Posty: 71
Obrazki: 19
Dołączył(a): So, 16 czerwca 2012, 21:59

Re: Systemy nawigacji różnych marek. Co wybrac ?

Postprzez maks95 » Wt, 23 czerwca 2015, 20:51

Jeśli chodzi o Farmnavigatora to korzystam z niego już od dwóch lat i jestem zadowolony. Pokazuje kiedy wyłączyć sekcję oraz jaką powierzchnię już opryskano. Dokładność spokojnie wystarcza żeby za jego pomocą rozsiać nawozy "pod korzeń". Wadą stanowczo jest brak możliwości rozbudowy (można jedynie dokupić antenę JD) Obecnie Przesiadłem się na zestaw nawigacji JD (antena SF3000, Autotrack Universal oraz wyświetlacz Greenstar 3) Ale więcej będę mógł powiedzieć dopiero na jesieni bo jeszcze nie miałem okazji wykorzystać w polu.

PS. Mogę sprzedać Farmnavigatora za rozsądne pieniądze :)
Avatar użytkownika
maks95
Zaczynający przygodę
 
Posty: 30
Obrazki: 17
Dołączył(a): Pt, 8 czerwca 2012, 16:04
Numer GG: 382289

Re: Systemy nawigacji różnych marek. Co wybrac ?

Postprzez Marsen » Cz, 25 czerwca 2015, 08:03

właśnie też się zastanawiam nad takim zestawem (antena SF3000, Autotrack Universal oraz wyświetlacz Greenstar 3)
czy jak bym rozszerzył do sf2 to wystarczy do siania zboża ?
Marsen
Zaczynający przygodę
 
Posty: 21
Obrazki: 22
Dołączył(a): Cz, 7 czerwca 2012, 19:47

Re: Systemy nawigacji różnych marek. Co wybrac ?

Postprzez maks95 » Cz, 25 czerwca 2015, 09:06

Deer pisał że sieje na sygnale SF1 więc SF2 spokojnie nadaje się do siewu. Orientujesz się jaki jest koszt wykupienia Sygnału SF2?

Tutaj filmik Deera: https://youtu.be/xEpwMaNqY6k
Avatar użytkownika
maks95
Zaczynający przygodę
 
Posty: 30
Obrazki: 17
Dołączył(a): Pt, 8 czerwca 2012, 16:04
Numer GG: 382289

Re: Systemy nawigacji różnych marek. Co wybrac ?

Postprzez RU68 » Cz, 9 lipca 2015, 19:23

Witam przepraszam że zakłócam ale z doświadczenia wiem że wypowiadać się na temat nawigacji można dopiero po kilku miesięcznym użytkowaniu .
Przy zakupie mamy przeświadczenie ze to już to a po chwili okazuje się ze to nie tak jest jak się spodziewamy .Przeszedłem już jakiś tam staż i rozwiązania genialnego nie ma . A to coś co w jednej nawigacji jest normą w drugiej nie osiągalne . Przy wyborze wg. mnie należy się zastanowić czy w przyszłości będziemy rozbudowywać system i czy warto. Dokładność przy kierowaniu ręcznym rzędu 0,2m 0,3 m i tak wystarczająca (nikt nie ma takiego refleksu aby nadążyć) w uprawach bez rzędowych mamy ścieżki a w uprawach rzędowych nawigacja prowadzi do początku rzędu a dalej już i tak manualnie i tu zaczyna się prawdziwa słynna dokładność po 6 do 10 przejazdach wszystkie nawigacje się poddają łącznie z RTK . Wywalanie znacznej kasy z nadzieją że się zamortyzuje nawet na 500 ha to niestety marzenia . Dużo większe straty przynosi w czasie oprysku zły dobór dysz nieodpowiednia woda, temperatura wilgotność itd. przy nawożeniu natomiast brak prób glebowych a tam gdzie są brak doboru nawozu do prób glebowych.W połączeniu z mapowaniem można zaoszczędzić pod warunkiem że pogoda będzie łaskawa i przewidywalna .
Ale do tematu mamy nawigacje zaznaczające obrobioną powierzchnie i te bez (najtańsze) . Mamy też nawigacje zapisujące na przyszłość ścieżki do wykorzystania wraz z tym co robimy (odpada zeszyt zabiegów ) I najważniejsze są takie do obsługi których wystarczy kilka minut tłumaczenia i takie gdzie przez kilka lat znajdujemy coś nowego. NO I TYLE W TEMACIE.
RU68
Nowicjusz
 
Posty: 1
Dołączył(a): Cz, 9 lipca 2015, 18:34
Lokalizacja: PL

Re: Systemy nawigacji różnych marek. Co wybrac ?

Postprzez Roman89 » Śr, 1 marca 2017, 23:59

Witajcie;) Posiadam antene(odbiornik)GPS Firmy Muller Elektronik wraz z kablem(7x0,14) GPS-Switch. Antena posiada magnes ktory mozna wykręcic. Uzywana, sprawna. Jesli kogos interesuje taka rzecz prosze pisac. Wyglądem podobna do tej http://ekotronic.pl/antena-ag-star/ tylko, ze posiada obook jedna diodę.
Roman89
Nowicjusz
 
Posty: 1
Dołączył(a): Śr, 1 marca 2017, 23:03
Lokalizacja: Głogów


Powrót do Rolnictwo precyzyjne

cron