[Poradnik] Jak szukać części zamiennych w Internecie?

[Poradnik] Jak szukać części zamiennych w Internecie?

Postprzez alex9227 » So, 3 maja 2014, 20:07

Witajcie,

z racji tego, że zajmuje się zarówno informatyką jak i rolnictwem postanowiłem napisać pewień poradnik dotyczący szukania części zamiennych w internecie.
Mam nadzieję, że poniższy artykuł zainteresuje nieco młodszą część przebywających tutaj użytkowników, natomiast starszej pomoże lepiej szukać w Internecie.


1. Wyszukiwarka

Kieruję na początku swoje zainteresowanie ku miejscu, w którym będziemy szukać potrzebnych części. Z racji tego, że sklepów w Polsce jest wiele, najlepiej jest korzystać z jednego miejsca, w którym wpiszemy interesującą nam pozycję a wyszukiwarka zwróci nam oczekiwane wyniki miejsce, gdzie znajdziemy interesującą nas pozycję.
Wyszukiwarki internetowe w różnych portalach informacyjnych oparte są o tak zwane silniki wyszukiwarek. Najbardziej popularną witryną i silnikiem wyszukiwarki w Polsce jest oczywiście Google, obejmujący ponad 90% naszego rynku. Na dalszych miejscach, gdzie dokonujemy poszukiwań są Yahoo oraz Bing, a dopiero później są to portale informacyjne. Bing jest domyślną wyszukiwarką w preinstalowanych przeglądarkach internetowych firmy produkującej całą rodzinę Windows.

1.1 Silnik wyszukiwarki i różnice

Portale informacyjne, strony dysponują kilkoma silnikami wyszukiwarek, które wyszukują dla nas odpowiedzi na interesujące zapytania. I tak jak w przypadku powyższym, potentatem z ponad 90% udziałem jest Google, na dalszym, odleglejszym miejscu Yahoo oraz MSN.
Czym się różnią te silniki? Przede wszystkim algorytmami, na podstawie których tworzony jest ranking stron w wyszukiwarkach na dane zapytanie. Celem wyszukiwarki jest zasugerowanie najlepszej odpowiedzi na zapytanie i to właśnie podług tej kwestii strony zajmują najwyższe pozycje. Zatem, w teorii, mają dać najbardziej trafne odpowiedzi na pytania, czy strony na których znajdziemy interesujące nas części zamienne.

1.2 Tworzenie odpowiedzi


Wyszukiwarki tworzone są, programowane przez programisów w taki sposób, aby dawały jak najlepszą odpowiedź na zapytanie. Bieg czasu i rozwój związane są także z rynkiem wyszukiwarek, których użycie znacznie skraca czas poszukiwań, aniżeli mielibyśmy czegoś szukać w tradycyjny sposób. Z biegiem czasu idą także wyszukiwarki, które stale zwiększają skuteczność tak i poprawiają swoje działanie, aby dawać gwarancję poprawnych odpowiedzi. Jak wcześniej wspomniałem, odpowiedzi tworzone są na podstawie algorytmów, ale aby odpowiedź była trafniejsza, trzeba zadać jak najlepsze pytanie. Jak?

2. Jak szukać części w Internecie?

2.1. Format zapytań

Tutaj jedna z ważniejszych kwestii w przypadku formułowania zapytań do wyszukiwarek. Jak najlepiej zapisać, przykładowo, numer katalogowy w wyszukiwarce aby otrzymać najlepszy wynik?
Z moich obserwacji wynika, że najlepszym rozwiązaniem jest pisanie kompletnego, zgodnego z technicznym zapisem numeru katalogowego części lub podzespołu. Zapis zgodny z technicznym zapisem to taki zapis, zawierający w większości przypadków ukośniki i myślniki. A więc, w następujących przykładach i przypadkach będzie to zapis numeru katalogowego w stylu (swoją drogą, kto odgadnie w jakich maszynach użyte są te symbole? ;))

Najlepszy format zapisu numeru katalogowego do wyszukiwarki to:

0000/00-000/0 lub xxxx/xx-xxx/x
00/00-000/0 lub xx/xx-xxx/x

Powyższe, przykładowe zapisy dają najlepsze i najdokładniejsze wyniki w przypadku poszukiwań części zamiennych. Dlaczego taka forma, a nie inna, pozbawiona znaków interpunkcyjnych (- / \ - itp.)? Wpisanie do wyszukiwarki formy "gołej", czyli przykładowo 00000000, najczęściej zwraca nam wyniki zupełnie odbiegające od interesującego nas tematu, zapytania. Dlatego szkoda marnować czas i lepiej przyzwyczaić się do pisania ukośników i myślników w naszych zapytaniach.

2.2. Inny format zapytań


Część ciągników, maszyn i urządzeń rolniczych posiada instrukcje, w których po prostu brakuje znaków interpunkcyjnych, bądź nie było ich uwzględnionych już na etapie projektowania i tworzenia spisu rzeczy, z czego zbudowany jest dany układ. Tutaj przytoczyć można na przykład czeskie Zetory, których format numerów katalogowych wygląda tak: xxxx xxxx. Jak widać, pozbawiony jest / oraz -. Jak w tym wypadku poszukiwać części? Najlepiej wykorzystać, obok numeru katalogowego, nazwę i/lub model maszyny, do której części poszukujemy. Da nam to najlepszy obraz odpowiedzi dla zapytania.

3. Poszukiwanie części z nazwy

Część z nas, (sam mam nawyki ;P) poszukuje części znając tylko ich nazwę, często potoczną, której nauczyliśmy się od innych. Poszukiwanie części zamiennych po tych nazwach jest co najmniej, trudne. Po pierwsze, sklepy posługują się nazwami z katalogów, a po drugie, wersje katalogów były różne i często zastosowane były synonimy w niektórych przypadkach. W takich wypadkach najlepiej jest pożyczyć lub kupić katalog części, i przygotować sobie do poszukiwań numery katalogowe.

KONIEC :D

P.S. Mam nadzieję, że pomogę tym poradnikiem wielu osobom w różnych przedziałach wiekowych.
Z działem mam nadzieję, że trafiłem, nie obraże się o podklejenie :D
Prawa autorskie należą do mnie i zostają z chwiląpublikacji postu zastrzeżone.

Pozdrawiam, Fryderyk/alex9227 ;)
alex9227
Nowicjusz
 
Posty: 2
Dołączył(a): Pt, 12 lipca 2013, 13:12
Lokalizacja: TRN

Powrót do Z życia rolnika