Hodowla owiec

Hodowla owiec

Postprzez Renolik » Cz, 26 lipca 2012, 15:15

Na początek chcę kupić 2 jagnięta młodziutkie na rzeź (w celach zdobycia doświadczenia) Z czasem myślę o rozwoju tej hodowli, gdyż ma swoje plusy, ale też minusy. jak się dowiedziałem cena za kg to 7,8zł w moich okolicach gdy tryczek ma około 40kg później się cena zmniejsza, ale gdy oddaje się dużo na raz to cena idzie do góry. Ja bym kupował od naszego znajomego który ma 200 owiec na mleko i sery ( jedyna w regionie taka hodowla) on mi by te baranki sprzedawał bardzo tanio nawet 50-100zł za sztukę bo niekiedy oddaje za darmo bo nie ma co z tym robić, a owiec + przychówek ma prawie 300 więc ma co oddawać. No ale teraz do rzeczy :) gdy już baranek nie musi pić mleka owcy, to takie najczęściej kupował, gdyż na początek nie opłaca mi się kupować matek i budować budynków. Ale z czasem po nabraniu doświadczenia myślę że to byłby opłacalny interes bo hodowlę matek, wspiera unia dopłatami około 300zł do sztuki a to dużo nawet bardzo wystarczy mieć z 50 i już jest 15k :D a to już się opłaca. Tucz jagniąt już od pojonych trwa około 3miesiące, a więc 4 roku można by było prowadzić od nowa tucz :!: :o
A przy np. w owczarni o pow. użytkowej = 200m2 możemy utrzymać 100 jagniąt, niech każde będzie po 3miesiącach miało 30kg i * 8zł razy 4 tucze to rocznie będziemy mieli około 100k brutto z tej hodowli. A w tym samym budynku utrzymamy 30 sztuk byków x 700kg x 8zł = 170k ale to na dwa lata no to na rok około 85k ale to inne żywienie bo raczej baran nie będzie tak wybredny jak byk no i dla baranów nie trzeba budować płyt obornikowych i zbiorników na gnojowicę, a to kosztuje. Myślę jednak że jeśli ktoś będzie miał duże obiekty, dobrą ziemię dla uprawy qq i innych dodatków to hodowla opasów będzie bardziej opłacalna, jeśli chodzi jednak o mniejsze gospodarstwa gdzie nie wszystkie trawy idą w kiszonki nie ma qq ani dużych budynków to im się bardziej opłaci hodować owce albo inne zwierzęta.
Ostatnio edytowano Pt, 4 stycznia 2013, 21:12 przez sebekwolkasos, łącznie edytowano 1 raz
Powód: Usunięcie zbędnego słowa "po"
Avatar użytkownika
Renolik
Zaczynający przygodę
 
Posty: 81
Obrazki: 0
Dołączył(a): Pn, 4 czerwca 2012, 19:39

Re: Hodowla owiec

Postprzez Krzysiek19 » N, 16 grudnia 2012, 02:16

Zainteresował mnie ten temat :) Ile m2 musi mieć jedna sztuka by było to zgodne z wymogami ? Czy wybiegi są konieczne?
Avatar użytkownika
Krzysiek19
Moderator
 
Posty: 267
Obrazki: 18
Dołączył(a): Wt, 5 czerwca 2012, 14:43
Lokalizacja: Wielkopolska

Re: Hodowla owiec

Postprzez krzysiek6430 » N, 23 grudnia 2012, 11:47

Najlepiej by było gdyby wypowiedział się ktoś kto posiada taką hodowle. W końcu jak to jest z tą opłacalnością bo jedni mówią że dobrze sobie radzą inni zaś ciągle płaczą że dokładają na tym interesie.
Ostatnio edytowano N, 23 grudnia 2012, 19:10 przez sebekwolkasos, łącznie edytowano 1 raz
Powód: Literówka
Avatar użytkownika
krzysiek6430
Zaczynający przygodę
 
Posty: 17
Obrazki: 2
Dołączył(a): Pt, 7 grudnia 2012, 18:38

Re: Hodowla owiec

Postprzez krzysiek6430 » Cz, 3 stycznia 2013, 16:28

Widac że ta hodowla w polsce wymiera, zero zainteresowania. :(
Avatar użytkownika
krzysiek6430
Zaczynający przygodę
 
Posty: 17
Obrazki: 2
Dołączył(a): Pt, 7 grudnia 2012, 18:38

Re: Hodowla owiec

Postprzez pioter » Cz, 3 stycznia 2013, 16:43

sąsiad sprzedawał przed świętami jagnięta przez związek i podobno włoch nie brał jagniąt 30 kg i powyżej, a najlepiej jak miałyby 15kg, za takiego 15kg jest 150zł, więc utrzymanie matki pochłonie cały dochód.
18 południk.
pioter
Mający coś do powiedzenia
 
Posty: 240
Obrazki: 538
Dołączył(a): Cz, 7 czerwca 2012, 17:21

Re: Hodowla owiec

Postprzez wojek8 » Pt, 4 stycznia 2013, 20:33

Witam

Wygląda że fajne forum powstało ale na samym początku mam prośbę żeby zanim się napisze jakiś post poczytać na ten temat i mieć JAKIEKOLWIEK pojęcia o tym o czym się pisze.

Zaczne od początku. Jestem hodowcą owiec olkuskich. Zajmuje się tym kilka lat więc mam trochę doświadczenia. Jestem też z wykształcenia zootechnikiem. Chciałbym też na samym wstępie skorygować wszystkie głupoty jakie tu wyczytałem.

"gdy już baranek nie musi pić mleka owcy, to takie najczęściej kupował, gdyż na początek nie opłaca mi się kupować matek i budować budynków." Jeśli małe jagnie ma powyżej 10-12kg to można takie jagnie sprzedać już na wykupie więc po co oddawać je za darmo. Chyba że ktoś jest idiotą ale to wykluczam bo nie może nim być jak ma 200matek.

" jak się dowiedziałem cena za kg to 7,8zł w moich okolicach gdy tryczek ma około 40kg" - cena jaką podałeś jest wysoka ale można taką też dostać, ale nie jest to takie proste ponieważ wpływa na to wiele rzeczy np. ilość (myśle że min 50szt), rasa(mięsne tak) ale napisałeś że koleś ma stado mleczne i za takie jagnięta nikt tyle nie zapłaci bo nie liczy się sama waga ale też umięśnienie, kolejna sprawa to pora roku (najwyższa cena jest przed wielkanocą i bożym narodzeniem)

"myślę że to byłby opłacalny interes bo hodowlę matek, wspiera unia dopłatami około 300zł do sztuki a to dużo nawet bardzo wystarczy mieć z 50 i już jest 15k" - unia płaci 320zł do ras zachowawczych ale muszą być z papierami ras rodzimych, i to wcale nie jest gwarancją bo są limity i ja np mam 50szt owcy olkuskiej a dopłaty mam do 12szt:P więc to jest kolorowo na papierze. Jest też dopłata 30euro w południowych woj. podkarpackie, małopolskie, śląskie, opolskie, dolnośląskie, świętokrzyskie. i warunek jest taki że musi być samica owcy powyżej 12miesiecy i stado min 10szt.

"Tucz jagniąt już od pojonych trwa około 3miesiące, a więc 4 roku można by było prowadzić od nowa tucz :!: :o" - brednia największa w całym poście. Po pierwsze owce kocą się tylko raz w roku więc jakim cudem zrobisz 4 rzuty?? po drugie większość ras owiec jest sezonowa czyli mają ruje koniec lata i jesień kocą się 5miesięcy później czyli na ogół styczeń luty marzec.

" A przy np. w owczarni o pow. użytkowej = 200m2 możemy utrzymać 100 jagniąt, niech każde będzie po 3miesiącach miało 30kg i * 8zł razy 4 tucze to rocznie będziemy mieli około 100k brutto z tej hodowli. A w tym samym budynku utrzymamy 30 sztuk byków x 700kg x 8zł = 170k ale to na dwa lata no to na rok około 85k ale to inne żywienie bo raczej baran nie będzie tak wybredny jak byk no i dla baranów nie trzeba budować płyt obornikowych i zbiorników na gnojowicę, a to kosztuje. Myślę jednak że jeśli ktoś będzie miał duże obiekty, dobrą ziemię dla uprawy qq i innych dodatków to hodowla opasów będzie bardziej opłacalna, jeśli chodzi jednak o mniejsze gospodarstwa gdzie nie wszystkie trawy idą w kiszonki nie ma qq ani dużych budynków to im się bardziej opłaci hodować owce albo inne zwierzęta."
Jeśli chodzi o opłacalność to kluczowe jest posiadanie pastwiska to jest najtańsza pasza i najlepiej jak jest to pastwisko takie którego nie da się inaczej wykorzystać np duże pochyłości terenu. Warunki utrzymania i powierzchnia potrzebna na utrzymanie 1szt jest mocno przesadzona ale to każdy może sobie znaleźć na necie więc nie poruszam tego tematu.

Na razie to wszystko co zwróciło moją uwagę ale jeśli macie konkretne pytania to piszcie chętnie pomogę.
Morał na koniec
"10 osób zacznie coś robić i po roku 9 rezygnuje i mówi że to żaden interes a 1 będzie bardzo dobrze zarabiał"
Pytanie dlaczego tak jest i czy tak właśnie nie jest z owcami. Każdy ma inne warunki i musi robić to co u niego będzie wychodzić najlepiej
Ostatnio edytowano Pt, 4 stycznia 2013, 21:15 przez sebekwolkasos, łącznie edytowano 1 raz
Powód: Literówka
wojek8
Nowicjusz
 
Posty: 8
Obrazki: 0
Dołączył(a): Pt, 4 stycznia 2013, 19:57

Re: Hodowla owiec

Postprzez krzysiek6430 » So, 5 stycznia 2013, 14:22

A te 300 zł dopłat to mozna dostac do matki każdej rasy czy tylko wybranych? Dopłaty do matek są na określonych obszarach?
Avatar użytkownika
krzysiek6430
Zaczynający przygodę
 
Posty: 17
Obrazki: 2
Dołączył(a): Pt, 7 grudnia 2012, 18:38

Re: Hodowla owiec

Postprzez wojek8 » N, 6 stycznia 2013, 19:28

Owce rasy wrzosówka
Owce rasy świniarka
Owce rasy olkuska
Polskie owce górskie odmiany barwnej
Owce rasy merynos barwny
Owce uhruskie
Owce wielkopolskie
Owce żelaźnieńskie
Owce korideil
Owce kamienieckie
Owce pomorskie
Owce rasy merynos starego typu
Owce rasy cakiel podhalański
do tych raz daja dopłaty w ramach programu ochrony zasobów genetycznych

natomiast do każdej matki jest 30euro w województwach południowych które wymieniłem w poprzednim poście
wojek8
Nowicjusz
 
Posty: 8
Obrazki: 0
Dołączył(a): Pt, 4 stycznia 2013, 19:57

Re: Hodowla owiec

Postprzez krzysiek6430 » Pn, 7 stycznia 2013, 18:52

Gdzieś czytałem że roczne utrzymanie matki średnio pochłania 300 zł, więc bez dopłat to naprawdę ciężko wyrobic chyba że każda będzie miała po dwa jagnięta które sprzedamy średnio po 250-300 zł za sztuke więc jedno idzie na utrzymanie matki drugie zaś na dochód. Gadałem z gościem ze związku i mówił coś że jest w planach aby do dopłat zaliczyc polską owce nizinną która wg mnie ma najlepsze parametry do hodowli, tylko niewiadomo jak to wyjdzie w tej unii. A co możecie powiedziec o żywieniu owiec?
Avatar użytkownika
krzysiek6430
Zaczynający przygodę
 
Posty: 17
Obrazki: 2
Dołączył(a): Pt, 7 grudnia 2012, 18:38

Re: Hodowla owiec

Postprzez wojek8 » Wt, 8 stycznia 2013, 21:22

Prawdę mówiąc to ja słyszałem że mają być dopłaty do czarnogłówki. Jeśli chodzi o to która rasa jest najlepsza do hodowli to moim zdaniem nie da sie jednoznacznie powiedzieć że któraś rasa jest lepsza od innej. Tak na dobrą sprawe to dziś najlepsze wydają sie owce ras mięsnych bo tylko mięso idzie ale takie rasy mają małą plenność.

Jeśli chodzi o żywienie to jest kwestia kto czym dysponuje ja daje rano siano na 25szt. młodych z wiosny które nie są zakocone 1kostka około 12-15kg i wieczorem wysłodki buraczane 3 wiadra 10litrowe jak zjedzą to do przegryzienia na noc 1 kostka słomy i to całe żywienie zimą. Latem jest taka różnica że zamiast wysłodków to mają pastwisko. tyle>>>

Natomiast wiadomo każdy żywi tym co ma jak ziemniaki były tanie to dawałem im tyle ile tylko mogły zjeść, w którymś roku tanio kupiłem marchew odpadową też fajnie jadły. Można oczywiście kiszonki lub sianokiszonki. Znajomy ma blisko browar i daje młóto browarniane. Nie ma żadnych ograniczeń teraz dodaje np. odpady z rzepaku co zostały po czyszczeniu na petkusie tak samo z bobikiem.

W żywieniu sianem i słomą najważniejsze paśniki są porządne bo jak daje do paśnika to wrzuce kostke i są pojedzone a nie marnują a jak rzucisz na ziemie to dasz im 5 kostek i dalej będą beczeć bo wdeptają i nie chcą jeść.
Ostatnio edytowano Wt, 8 stycznia 2013, 22:46 przez sebekwolkasos, łącznie edytowano 1 raz
Powód: Ortografia. literówka
wojek8
Nowicjusz
 
Posty: 8
Obrazki: 0
Dołączył(a): Pt, 4 stycznia 2013, 19:57

Re: Hodowla owiec

Postprzez krzysiek6430 » Śr, 9 stycznia 2013, 21:08

I niestety własnie w tej plenności jest pies pogrzebany, bo dobrą plennośc mają tylko rasy dośc prymitywne o słabej mięsności więc nie za bardzo krzyżowac bo tylko stracimy. No z tymi paśnikami też masz racje zawsze to oszczędnośc jak zjedzą a nie zdeptają. A z tymi okopowymi to jakoś mocno rozdrabniasz czy może kroisz na niewielkie kawałki? Jak się ma w żywieniu dynia?
Ostatnio edytowano Śr, 9 stycznia 2013, 22:33 przez sebekwolkasos, łącznie edytowano 1 raz
Powód: Ortografia
Avatar użytkownika
krzysiek6430
Zaczynający przygodę
 
Posty: 17
Obrazki: 2
Dołączył(a): Pt, 7 grudnia 2012, 18:38

Re: Hodowla owiec

Postprzez wojek8 » Pn, 14 stycznia 2013, 20:10

Krzyżowanie to jest świetna sprawa właśnie tylko żeby to robić musi być duże stado, myśle że przynajmniej 100matek. Bo musisz trzymać czystą rase i żeby warto było trykowi jeść dawać to musi kryć 30szt. i z tego na remont zostawiać i takie kryć mięsnym.
Okopowe siekam rozdrabniaczem i robi się sałatka i w zupełności wystarcza. Raz miałem tylko akcje ale to małe jagnie takie około 1 miesiąc jadło ze starymi i się zadławiło ale wystarczyła sonda i po kłopocie.
Jeśli chodzi o dynie to mysle że jest dobra jak wszystko inne, ale przyznam że sam nie stosowałem.
Ostatnio edytowano Pn, 14 stycznia 2013, 21:10 przez sebekwolkasos, łącznie edytowano 1 raz
Powód: Ortografia
wojek8
Nowicjusz
 
Posty: 8
Obrazki: 0
Dołączył(a): Pt, 4 stycznia 2013, 19:57

Re: Hodowla owiec

Postprzez krzysiek6430 » Pn, 14 stycznia 2013, 22:26

Troche źle mnie zrozumiałeś, chodziło mi o to że krzyżując rasy mięsne nie uzyskamy wysokiej plenności, zaś jak skrzyżujemy mięsną z jakąś która ma wysoką plennośc a niskie wartości mięsne to stracimy na przyrostach, więc ciężko znaleźc jakieś sensowne wyjście. Kiedyś był u mnie przypadek że sąsiad dla mojego dziadka strasznie na siłę wciskał starą maciorkę, nawet niewiadomo było co to za rasa, była to mieszanka z kilku, ale miała taką plennośc że 3 jagnięta to był norma i zdażyło się nawet 4, to w ciągu 2 lat z jednej owcy zrobiło się stado 20. Co do opłacalności to jak liczyłem bez dopłat to wychodziło na 0, dopiero gdy doliczyłem po 300 zł dopłaty do matki to wyszły jakieś zyski.
Avatar użytkownika
krzysiek6430
Zaczynający przygodę
 
Posty: 17
Obrazki: 2
Dołączył(a): Pt, 7 grudnia 2012, 18:38

Re: Hodowla owiec

Postprzez kuzaj63 » Wt, 15 stycznia 2013, 16:20

@Krzysiek jak wyliczałeś opłacalność hodowli owiec ?
Może jakaś kalkulacja ?
kuzaj63
Nowicjusz
 
Posty: 6
Dołączył(a): N, 6 stycznia 2013, 13:53
Lokalizacja: woj.Opolskie

Re: Hodowla owiec

Postprzez krzysiek6430 » Wt, 15 stycznia 2013, 17:26

Gdzieś znalazłem że roczny koszt utrzymania maciorki to ok 300 zł, więc stado 100 matek to 30 000 zł rocznie, 100 matek x 1,5 jagnięcia, (bo plennośc to 150 %)= 150 jagniąt
150 jagniąt x 300 zł (myślę że taką cene można uzyskac za jagnie przed świętami)= 45 000 zł ze sprzedaży jagniąt
Nie jestem pewien ale tak pi razy drzwi to myślę że za 100 zł utuczymy jagnię, więc 150 jagniąt x 100 zł = 15 000 koszt utuczenia 150 jagniąt.
45 000zł(sprzedaż jagniąt) - (15 000zł+30 000zł)=0zł- tak wychodzi w przypadku gdy nie dostajemy dopłat, zaś gdy są dopłaty wtedy 30 000zł mamy w kieszeni bo stado utrzymują dopłaty. Nie wiem ja samo interesuję się tym tematem, jeżeli ktoś ma na to inny sposób bądź większą wiedze to niech napisze.
Ostatnio edytowano Śr, 16 stycznia 2013, 23:25 przez sebekwolkasos, łącznie edytowano 1 raz
Powód: Ortografia
Avatar użytkownika
krzysiek6430
Zaczynający przygodę
 
Posty: 17
Obrazki: 2
Dołączył(a): Pt, 7 grudnia 2012, 18:38

Re: Hodowla owiec

Postprzez kuzaj63 » Wt, 15 stycznia 2013, 19:14

Te 300PLN na roczne utrzymanie owcy to ciekawa sprawa...bo ja gdzieś wyczytałem że 500PLN to roczny koszt utrzymania krowy mamki.A jak sie ma owca do krowy...
kuzaj63
Nowicjusz
 
Posty: 6
Dołączył(a): N, 6 stycznia 2013, 13:53
Lokalizacja: woj.Opolskie

Re: Hodowla owiec

Postprzez krzysiek6430 » Wt, 15 stycznia 2013, 19:24

Ja tylko przedstawiłem to co ja wiem i co wyczytałem, dlatego piszę żeby wypowiedział się ktoś kto ma większą wiedze na ten temat.
Avatar użytkownika
krzysiek6430
Zaczynający przygodę
 
Posty: 17
Obrazki: 2
Dołączył(a): Pt, 7 grudnia 2012, 18:38

Re: Hodowla owiec

Postprzez wojek8 » Wt, 15 stycznia 2013, 21:00

Moje zdanie jest takie że tego nie da się tak ogólnie wyliczyć bo u każdego wyjdzie to inaczej. Przykład sadze 1ha ziemniaków i odpady skarmiam owcami to jak mam wyliczyć ile są warte te odpady. Gdyby nie owce to na wiosnę wywiózłbym te odpady z obornikiem na pole. Kolejny to mam 2ha łąki trochę podmokłej której nie da się przekształcić na pole orne i gdyby nie owce to nie miałbym co z tym zrobić, o dopłatach nawet nie mówię bo jak nie skoszę łąki to mi z 2 ha przepada 2tys. Takie przykłady można mnożyć więc jak można wyliczyć ile kosztuje utrzymanie owcy. Każdemu wyjdzie coś innego.

Wracając do tego krzyżowania to ja będę się upierał żeby krzyżować matkę plenną z mięsnym trykiem. Po pierwsze plenność będzie duża a po 2 poprawi się mięsność.
Poruszyłeś kwestie przyrostów ale moim zdaniem to kwestia drugorzędna bo nawet jeśli dobowe przyrosty są słabsze to w najgorszym wypadku będziesz trzymał jagnięta miesiąc dłużej, ale owce i tak kocą się tylko raz w roku więc pośpiechu nie ma, bo potrzebujesz np miejsce na następne. A kolejna sprawa to taka, że byłem kilka razy na wykupie organizowanym przez związek i musze szczerze przyznać że nikt tam nie patrzył na umięśnienie. Liczyła się tylko waga. Moje jagnięta w tym roku czysto rasowe owce olkuskie miały wage około 40-42kg i były najładniejsze na całym wykupie. A plenność w tym roku była 50jagniąt od 22matek więc nei jest tak źle. Cena wyszło mi za sztuke przeszło 300zł.

Ale prawdę mówiąc zamierzam na następny rok zrobić krzyżówkę z beriszonem
wojek8
Nowicjusz
 
Posty: 8
Obrazki: 0
Dołączył(a): Pt, 4 stycznia 2013, 19:57

Re: Hodowla owiec

Postprzez krzysiek6430 » Wt, 15 stycznia 2013, 21:54

Lepiej jest sprzedawac jagnięta o mniejszej czy większej wadze? Jest jakiś sposób żeby ustawic ruje na wiosnę?
Avatar użytkownika
krzysiek6430
Zaczynający przygodę
 
Posty: 17
Obrazki: 2
Dołączył(a): Pt, 7 grudnia 2012, 18:38

Re: Hodowla owiec

Postprzez krzysiek6430 » Wt, 22 stycznia 2013, 14:23

Ile czasu jagnięta rosną do wagi 22-25kg?
Avatar użytkownika
krzysiek6430
Zaczynający przygodę
 
Posty: 17
Obrazki: 2
Dołączył(a): Pt, 7 grudnia 2012, 18:38

Re: Hodowla owiec

Postprzez kuzaj63 » Śr, 23 stycznia 2013, 13:02

Od urodzenia do ok 25 kg -do około 3 miesięcy(intensywnie tucząc)
Robiąc to ekstensywnie myślę że powyżej 3 miesięcy.
Ostatnio edytowano Śr, 23 stycznia 2013, 22:30 przez sebekwolkasos, łącznie edytowano 2 razy
Powód: Literówki
kuzaj63
Nowicjusz
 
Posty: 6
Dołączył(a): N, 6 stycznia 2013, 13:53
Lokalizacja: woj.Opolskie

Re: Hodowla owiec

Postprzez Paweł Jowsa » Cz, 24 stycznia 2013, 12:19

Witam.
Jestem zainteresowany kupnem owiec rasy olkuskich/czarnogłówek. Czy i gdzie mógłbym kupić około 10/20 młodych sztuk w okolicach Poznania/wielkopolski?
Pozdrawiam.
Paweł Jowsa
Nowicjusz
 
Posty: 2
Dołączył(a): Cz, 24 stycznia 2013, 12:16

Re: Hodowla owiec

Postprzez wojek8 » So, 26 stycznia 2013, 14:21

Młode sztuki nie mają licencji hodowlanej a z tego jakie rasy wymieniłeś wygląda na to że liczysz na dopłaty i program ochrony zasobów genetycznych a tam "papier' jest konieczny. Moje owce olkuskie dostaną licencje na wiosne dopiero czyli jak mają prawie rok. za taką owce myśle że 500zł trzeba zapłacić. Natomiast te które będą się rodzić teraz w lutym do sprzedania będą pewnie koło czerwca ale wtedy nie ma papieru na pochodzenie. Jeżeli szukasz owiec w swojej okolicy to najlepiej weź namiar na hodowców kontaktując się ze związkiem hodowców.
Ostatnio edytowano So, 26 stycznia 2013, 21:16 przez sebekwolkasos, łącznie edytowano 1 raz
Powód: Literówka
wojek8
Nowicjusz
 
Posty: 8
Obrazki: 0
Dołączył(a): Pt, 4 stycznia 2013, 19:57

Re: Hodowla owiec

Postprzez Paweł Jowsa » N, 27 stycznia 2013, 11:01

A czy Pan może miałby do sprzedania taką ilość myślę, że najlepiej jagniąt olkuskich?
Ostatnio edytowano N, 27 stycznia 2013, 22:50 przez sebekwolkasos, łącznie edytowano 1 raz
Powód: Ortografia
Paweł Jowsa
Nowicjusz
 
Posty: 2
Dołączył(a): Cz, 24 stycznia 2013, 12:16

Re: Hodowla owiec

Postprzez wojek8 » N, 27 stycznia 2013, 19:56

Myśle że możemy pogadać wysłałem wiadomość na PW
wojek8
Nowicjusz
 
Posty: 8
Obrazki: 0
Dołączył(a): Pt, 4 stycznia 2013, 19:57

Re: Hodowla owiec

Postprzez Monika Rondoś » Pn, 25 lutego 2013, 09:36

Ja też byłbym zainteresowany kupnem owiec olkuskich. Bardzo proszę o kontakt. Pozdrawiam
Monika Rondoś
Nowicjusz
 
Posty: 1
Dołączył(a): Pn, 25 lutego 2013, 09:31

Re: Hodowla owiec

Postprzez Baranek » Wt, 5 marca 2013, 21:16

Parę lat temu zrobiłem sobie obliczenie opłacalności mojego małego stadka 60 matek i trochę mnie to nie pocieszyło. Całkowity koszt utrzymania stada wyniósł ok. 27 tyś. zł. Wliczyłem w to koszt pasz z własnego gospodarstwa (siano, zielonka pastwiskowa, zboża, marchew), dodatków paszowych i mineralnych, wody, zabiegów weterynaryjnych, strzyżenia, kolczyków dla jagniąt, paliwa (transport na skup, wyjazdy na szkolenia i zebrania zrzeszenia, do agencji) i jeszcze parę dupereli o których nie pamiętam. Przychód natomiast wyniósł 22,7 tyś. zł (sprzedaż jagniąt, wybrakowanych owiec i wełny). W sumie to byłem 4300 zł na minusie. W moim wypadku koszt utrzymania jednej owcy wyniósł 450 zł a przychód 378 zł. Niestety hobby kosztuje. Miałem już w sumie rezygnować z hodowli ale teraz wymieniłem stado na owce uhruskie i w tym roku wchodzę w projekt rolnośrodowiskowy. Mam nadzieje że w przyszłości hobby zamieni się w jakiś biznesik.
Ostatnio edytowano Wt, 5 marca 2013, 22:34 przez sebekwolkasos, łącznie edytowano 1 raz
Powód: Literówki
Baranek
Nowicjusz
 
Posty: 1
Dołączył(a): Wt, 5 marca 2013, 20:39

Re: Hodowla owiec

Postprzez polikarp89 » So, 18 maja 2013, 09:36

Witam, tak długo szukałem forum o owcach aż w końcu znalazłem. Piszecie Państwo o opłacalności hodowli owiec, tak się składa, że obecną pracę mgr piszę na temat opłacalności chowu owiec w stadach różniących się między sobą plennością. Z moich wyliczeń i prac naukowych wielu autorów na których się wzoruje jednoznacznie wynika, że stada z plennością poniżej 150% wychodzą na zero ale najczęściej na minus. Podajecie Państwo także kwotę 300 zł dotacji, należy pamiętać że jest ona tylko do ras zachowawczych. Na mięsne i "bezrasowe" owce przypada nam dopłata w wysokości 30Euro a więc około 120 zł. Jeżeli chodzi o skup, największym naszym odbiorcą dzisiaj są Włochy. Opłacalność tuczu jagniąt ma sens jeżeli je sprzedajemy do 30 kg, w okresie przedświątecznym możemy uzyskać 250-300zł. Co do skupu wełny, kwestia położenia i przedsiębiorczości rolnika. Sprzedaż wełny jest opłacana wówczas jeśli to sam rolnik strzyże owce a nie korzysta z usługi strzygacza. To słowem wstępu do opłacalności.
Mam teraz pytanie do hodowców owcy olkuskiej. Czy jest ktoś wśród tu obecnych, kto użytkuje mięsnie tą owcę? Ma bardzo dobrą plenność, natomiast ma duże wymogi żywieniowe w porównaniu do innych owiec o niższych parametrach rozrodczych, no ale coś za coś. I zastanawiam się, czy takie wyjście nie byłoby opłacalne. Oczywiście myślę o dopłacie 120 zł, bo nie chcę się już bawić w ocenę tych zwierząt.
Ostatnio edytowano N, 19 maja 2013, 21:50 przez sebekwolkasos, łącznie edytowano 1 raz
Powód: Ortografia
polikarp89
Nowicjusz
 
Posty: 3
Dołączył(a): So, 18 maja 2013, 09:21
Lokalizacja: Podkarpackie
Numer GG: 2807992

Re: Hodowla owiec

Postprzez wojek8 » N, 19 maja 2013, 20:37

Witam
Postaram się najpierw skomentować twoje stwierdzenia a dopiero potem odpowiem na pytania.
Ogólnie to co piszesz w pierwszej części ma sens natomiast nie do końca. Dopłata 30euro jest ale tylko w 6 województwach więc nie jest to na skale globalną kraju. Dokładnie w tym roku było to 123zł. Dopłaty do ras zachowawczych są jeszcze lepsze jeśli chodzi o pieniądze natomiast jest dużo formalności i papierkowej pracy, do tego dochodzą np badania krwi, dawanie licencji hodowlanych, ważenia jagniąt, owiec przed stanówką, co w efekcie powoduje MOIM zdaniem że przestaje to być atrakcyjne. Poza tym związek hodowców wprowadził limity i ja np mam 50 matek a dopłaty dostałem do 12szt. a wymogi musi spełnić całe stado. Musze robić te głupoty chociaż nic z tego nie mam.
Opłacalność jest taka że im więcej jagniąt tym więcej pieniędzy i to jest proste. Ceny na chwile obecną to 9zł brutto za żywiec w wadze do 35kg i to w lokalnej niewielkiej ubojni. Więc na chwile obecna powinno około 300zł wyjść za jagnię.
Wełna NIE jest opłacalna bez względu na to kto strzyże owce. Różnica tu polega tylko na tym że jeśli strzyże strzygacz to w zasadzie wełne którą potem sprzedasz pokrywa koszt strzyżenia. Jeśli robisz to sam to co sprzedasz to twoje ale w zeszłym roku sprzedałem z 30szt wełne i za całość zebrałem 400zł więc nie ma mowy o żadnej opłacalności i najlepiej żeby wełna wcale nie rosła bo nie byłoby kłopotu.

"Czy jest ktoś wśród tu obecnych, kto użytkuje mięsnie tą owcę?" Pytanie jest tak zadane że prof. cie zje na wstępie. 100% pogłowia owiec w Polsce jest użytkowana mięsnie więc każdy hodowca owcy olkuskiej ją tak użytkuje. Wyjątkiem są stada mleczne owiec fryzyjskich ale też nie do końca bo żeby dawały mleko to muszą być zakocone i dać jagnięta które też będą się liczyły do dochodu i też będą sprzedawane na mięso. Żywiec jagnięcy to poza mlekiem jedyny kierunek użytkowania w naszym kraju. Od każdej owcy jagnięta idą na mięso nawet od ras takich jak wrzosówka, czy świniarka, którym do owiec mięsnych jest tak daleko jak do słonia. Wracając do tematu owce olkuskie użytkuje się wyłącznie na mięso i co poniektórzy powiedzą że "dopłatowo". W literaturze fachowej przeczytasz o użytkowaniu mlecznym owcy olkuskiej bo ma bardzo wysoką wydajność mleczną i faktycznie taką ma. To tylko nikt nie wspomina że w połączeniu tej mleczności z plennością w granicach 300% średnio to okazuje się że one nie są w stanie nawet młodych wykarmić jeśli mają np w miocie 4 jagnięta i konieczne jest dokarmianie mlekiem sztucznym. Więc nie możemy mówić o wykorzystaniu mlecznym tych owiec. Jedynym przychodem z ich hodowli jest żywiec jagnięcy. Teoretycznie ktoś powie że owca olkuska ma słabsze umięśnienie nie będzie miał kto tego kupić i takie tam inne bzdety. W praktyce sprzedawałem już kilka razy na wykupie jagnięta i jeszcze nie zdarzyło mi się żeby ktoś sprawdzał ich umięśnienie. Jedynym wyznacznikiem ceny jest waga jagnięcia. Owca olkuska jest duża i spokojnie bez żadnego tuczenia można zrobić wage 40kg.
Ostatnio edytowano N, 19 maja 2013, 21:55 przez sebekwolkasos, łącznie edytowano 2 razy
Powód: Literówki, ortografia
wojek8
Nowicjusz
 
Posty: 8
Obrazki: 0
Dołączył(a): Pt, 4 stycznia 2013, 19:57

Re: Hodowla owiec

Postprzez polikarp89 » Wt, 21 maja 2013, 11:11

Dziękuję za odpowiedź. Ja nie mam dużego doświadczenia z owcami olkuskimi. Jedyne stado, z którym miałem kontakt było wykorzystywane właśnie pod kątem mlecznym i było poddane ocenie. Stąd się nie dziw, że tak zacząłem moją wypowiedź.
polikarp89
Nowicjusz
 
Posty: 3
Dołączył(a): So, 18 maja 2013, 09:21
Lokalizacja: Podkarpackie
Numer GG: 2807992

Re: Hodowla owiec

Postprzez pawelb » Pt, 7 czerwca 2013, 11:28

Witam,
w moim sąsiedztwie zwolniła się duża łąka, po dotychczasowym dzierżawcy. Oceniam, iż łąka może mieć nawet kilkadziesiąt ha, na uprawę płużną to teren dość lichy, bo na wiosnę woda długo stoi, częściowo widzę tam turzyce. Tym niemniej pastwisko świetne. Lokalizacja jest ciekawa, mam dość blisko do dużego miasta i autostrady. Teren przylega do mojego domu, więc miałbym blisko, ale z dwóch stron do łąki przylega las, więc pewnym problemem są dziki. Wiem, iż gmina szuka nowego dzierżawcy i zastanawiam się nad ewentualnym wydzierżawieniem tego terenu,

Plan jest taki, iż:
• Podjąłbym się dzierżawy, zakupiłbym kilkaset metrów najtańszej siatki i ogrodziłbym odpowiednio duży kwadrat, aby maleństwa się nie rozbiegły,
• zakupiłbym kilkadziesiąt jagniąt, biorąc pod uwagę brak doświadczenia to na pewno nie więcej niż 50,
• cały dzień stado spędzałoby na pastwisku, przemieszczałbym je jedynie co jakiś czas. Myślę, iż na noc mógłbym sprowadzać stado bliżej domu, gdzie zrobiłbym im zagrodę na noc, ale bez zadaszenia,
• zapewne podtuczenie do wymaganej przy sprzedaży wagi trwa ok. 3 miesiące, więc być może po pierwszym stadzie, przed zimą, udałoby się wprowadzić również drugie,
• Żadnych budynków nie mam, nawet wiaty, więc jedyne, co mógłbym stadu zaproponować to trawę po pachy i czystą wodę do picia. Ewentualnie, jeśli okazałoby się to niezbędne to zainwestowałbym w pastucha elektrycznego, bo zasilanie mam blisko.
• Zyskiem dla mnie byłyby dopłaty z Arimru i dochód ze sprzedaży. Koszt to dzierżawa, zakup stada, no i pewnie jakieś podatki,

Wątpliwości mam następujące:
• nie wiem, czy wymagane są jakieś uprawnienia,
• zupełnie w temacie nie mam doświadczenia i zanim się czegoś nauczę, to połowa jagniąt padnie na tę czy inną chorobę. Nie wiem jak oceniać ryzyko zaistnienia chorób, bądź innych kłopotów,
• trudno mi ocenić opłacalność: nie znam cen, nie wiem czy są problem z zakupem i sprzedażą, nie wiem czy w ogóle mogę liczyc na jakieś dopłaty, jeśli tak, to jakie?
• Trudno mi ocenić związany nakład pracy, normalnie pracuję gdzie indziej i mój czas to godzina rano i może dwie po południu,
• nie mam pojęcia, czy takie przedsięwzięcie bez posiadania zaplecza w postaci schronu, wiaty przed deszczem, w ogóle powinno być rozpatrywane?


Byłbym wdzięczny, gdyby ktoś z doświadczeniem skomentował powyższy plan, proszę o opinię. Czy opisany plan ma szansę powodzenia? Będę wdzięczny. Dzięki,
Ostatnio edytowano N, 9 czerwca 2013, 20:53 przez sebekwolkasos, łącznie edytowano 1 raz
Powód: Literówka, ortografia
pawelb
Nowicjusz
 
Posty: 1
Dołączył(a): Cz, 6 czerwca 2013, 18:24
Lokalizacja: Łódź

Re: Hodowla owiec

Postprzez polikarp89 » N, 23 czerwca 2013, 15:50

Zacznijmy od tego czy masz numer gospodarstwa i inne papiery od ARiMR? z jakiego jesteś województwa, bo może uda Ci się załapać na dopłatę do matek powyżej 18 miesiąca życia w wysokości 30 E/rok/matkę. Pisałeś, że ta łąka jest podmokła a to nie dobrze, bo po pierwsze zarobaczenia,a po 2 wystąpienie np kulawki. Kolejna sprawa, jak wyobrażasz sobie wykoty w zimie pod wiatą? Do tuczu jagniąt niezbędny jest owies i siano, będziesz je kupował czy sam dasz rade wyprodukować?

Czy spotkał się ktoś z Was s krzyżówką merynos x olkuska, i jeśli tak to jaką plenność osiągają takie krzyżówki, bo puki co nigdzie nie znalazłem info na ten temat

Połączyłem posty Krzysiek19
polikarp89
Nowicjusz
 
Posty: 3
Dołączył(a): So, 18 maja 2013, 09:21
Lokalizacja: Podkarpackie
Numer GG: 2807992

Re: Hodowla owiec

Postprzez Zbychu » Śr, 29 stycznia 2014, 09:45

Renoliku czy możesz mi powiedzieć gdzie mieszka twój znajomy i podać jakiś kontakt, który hoduje te owce? Ja też zamierzam założyć hodowlę owiec głównie w kierunku mlecznym i wełnistym. :D


Czy ktoś orientuje się jaka jest cena owczego mleka na skupie?


Połączyłem posty Krzysiek19
Zbychu
Nowicjusz
 
Posty: 1
Dołączył(a): Śr, 29 stycznia 2014, 09:27
Lokalizacja: Krzęcin

Re: Hodowla owiec

Postprzez Krystian7 » Śr, 26 lutego 2014, 20:39

czy warto zalozycz hodowle okolo 3 tys sztuk ?
Krystian7
Nowicjusz
 
Posty: 1
Dołączył(a): Śr, 26 lutego 2014, 18:44
Lokalizacja: hamburg

Re: Hodowla owiec

Postprzez JD 5100R » Pn, 27 października 2014, 20:16

Witam! Również jestem zainteresowany założeniem hodowli owiec i mam pytanie do osób, które zajmują się hodowlą. Jaki kierunek hodowli jest najbardziej opłacalny
- hodowla owiec mlecznych
- hodowla owiec mięsnych
- hodowla owiec z przeznaczeniem na wełnę.
Prosił bym o dokładne informacje czyli przy ilu sztukach hodowla jest opłacalna i jak jest mniej więcej roczny koszt utrzymania jednej owcy oraz wymagania żywieniowe. Pozdrawiam serdecznie i proszę o jak najszybszą odpowiedź. :D
JD 5100R
Nowicjusz
 
Posty: 1
Dołączył(a): Pn, 27 października 2014, 20:03
Lokalizacja: Sienno, Mazowieckie

Re: Hodowla owiec

Postprzez Walentynki84 » Pn, 9 lutego 2015, 12:13

Witam również chciałabym sie dowiedzieć jakie owce są najbardziej opłacalne... ja zastanawiam sie albo nad welniastymi albo miesnymi...
moje pytania to takie... ile uzyskuje sie welny z 1 owcy i jak czesto sie ja strzyze... ewentualnie jaka jest cena skupu skur owczych.

Ja dysponuje polem 1 ha i stodolą około 30m2 ... na poczatek myslamam o 10 matkach i 2 trykach... w celach rozpłodowych...

Licze na odpowiedzi
Walentynki84
Nowicjusz
 
Posty: 1
Dołączył(a): Pn, 9 lutego 2015, 12:08
Lokalizacja: Gromiec

Re: Hodowla owiec

Postprzez Incognito » Pn, 21 marca 2016, 13:24

Wszelkie niezbędne informacje są ogólnie dostępne, tylko trzeba umieć szukać. Na stronach tego typu znajdziecie wszystko, co musicie wiedzieć o hodowli i wypasie owiec.
Incognito
Nowicjusz
 
Posty: 1
Dołączył(a): Pn, 21 marca 2016, 13:21
Lokalizacja: Poznań

Re: Hodowla owiec

Postprzez gonzo » Pn, 21 marca 2016, 22:06

Pozwolę sobie spytać, what the fuck?
To ja uczę się od was, proszę więc o patrzenie przez pryzmat nauki na moje wypowiedzi.
---------------------------------------------------------------------------------------------------------
Jestem Polakiem i piszę po polsku.
Avatar użytkownika
gonzo
Administrator
 
Posty: 1089
Obrazki: 249
Dołączył(a): Pn, 4 czerwca 2012, 11:13
Lokalizacja: powiat Brodnica
Numer GG: 4140280

Re: Hodowla owiec

Postprzez Tasmanzg » Wt, 21 czerwca 2016, 17:20

Witam.
Chciałbym się dowiedzieć kilku rzeczy o owcach. Googluje internet ale wiele nie znalazłem.
Mieszkam w mieście. Osiedle domków jednorodzinnych. Przy domu mam ogródek (a raczej łąkę) 700-800 m2.
Rozważam zakup owcy kosiarki (np. wrzosówka). Będę ją trzymał hobbistycznie. Do koszenia trawy oraz jako atrakcja dla dzieci.
1. Czy wystarczy te 700-800m2 działki dla jednej owieczki?
2. Owca to zwierz stadny, czy trzymanie jednej owcy ma sens?
3. Najważniejsze ze względu na sąsiadów: czy owca jest hałaśliwa?
4. Czy w sezonie wybiegowym, trzeba dokarmiać owce?
5. W ziemie, czym karmić? Znalazłem jakąś karmę dla owiec - ile dziennie je owca?
Dziękuję.
Tasmanzg
Nowicjusz
 
Posty: 1
Dołączył(a): Wt, 21 czerwca 2016, 17:11
Lokalizacja: Zielona Góra

Re: Hodowla owiec

Postprzez PaszeNasze_pl » Wt, 4 października 2016, 13:26

W zasadzie powyżej znajdziesz już wszystkie odpowiedzi na swoje pytanie, co do dokarmiania w sezonie wybiegowym to moim zdaniem nie będzie to konieczne, no chyba iż zauważysz, ze coś jest nie tak, że owca jest zbyt wychudzona. Podstawowe pytanie: co podczas zimy, czy masz specjalne miejsce, budynek aby trzymać tam owieczke?
PaszeNasze_pl
Zaczynający przygodę
 
Posty: 14
Dołączył(a): Wt, 4 października 2016, 13:21
Lokalizacja: Warszawa

Re: Hodowla owiec

Postprzez HanaK » Wt, 3 stycznia 2017, 12:47

Hej Tasmanzg, w tym roku w maju kupiliśmy 2 owieczki wrzosówki, kosiarki. Kiedy je kupowaliśmy miały ok. 10-12 kg, były jeszcze jagniętami. Nie mam dużego doświadczenia, cały czas się uczę i mogę powiedzieć, że:
Ad1. Mamy 2 owce, rezydujące na ok. 2000 m2, do tego czasem uciekają i pasą się na trawniku (ok. 1000 m2), gdy były małe nie dawały rady i 2 razy musiałam kosić łąkę, gdzie mieszkają. Dzięki temu mamy swoje siano dla nich na zimę.
Ad2. Nasze 2 chodzą za sobą krok w krok, czasem się kłócą (trykają jak baranki), do nas przyzwyczaiły się tak bardzo, że widząc nas stają przy furtce i czekają, gdy zbyt długo nie zwracamy na nie uwagi trochę bobekują :)
Ad3. Nasze owce są bardzo ciche, wydaje mi się, że gdy mają dostęp do wody i jedzenia to jakby ich nie było. Nasi sąsiedzi bardzo je polubili, gdy wyjeżdżamy nie mamy problemu z tym, kto do nich zajrzy i nakarmi. Są łagodne, przyjazne, ale ... zdarza się, że podszczypują ubrania, trzeba pilnować, aby maluchom przez przypadek nie zrobiły krzywdy
Ad4.W sezonie nie ma problemu, my niczym nie dokarmialiśmy, tylko na samym początku kupiliśmy czerwoną sól (lizawkę) i trochę paszy CJ, bo nie chciały jeść przez 2-3 dni po przywiezieniu.
Ad5. Zimą karmię je sianem (kilka kg na dzień, podane w 2 porcjach, strasznie je marnują i depczą, a jak podepczą to już nie jedzą :) Szukam sposobu na oszczędność tego dobra, chyba poproszę męża o zamontowanie tacy pod paśnikiem. Podaję im też miskę z warzywami - marchewka, buraki, pietruszka i jabłkiem , ale zazwyczaj tego nie zjadają. Ostatnio podałam obierki i listki od kalarepy i walczyły o każdy kawałeczek, nie podawałam jeszcze owsa, szukam dobrego źródła ze śrutownikiem. Kupiłam od zaprzyjaźnionego rolnika słomę, ale na skutek pomyłki dowiózł mi żytnią zamiast owsianej i jej nie jedzą, jest po prostu ściółką.
Jeszcze jedno - owce bardzo zniszczyły nam krzewy (łącznie z agrestem) i drzewka owocowe, mamy same młode zasadzone 4 lata temu, przeszły pod zabezpieczeniami z siatki leśnej (kwadraty o wymiarach 1,5 x 1,5m, szpilki ze stali zostały wyrwane, bo bardzo mocno napierają) i okorowały do gołej tkanki :( Wiem już, że na owce muszę zbudować sztywne, mocne opłotowania i dobrze je zabezpieczyć od dołu. Mieszkają w budce drewnianej o wymiarach 2x2 m. Próbowałam chronić drzewka stosując pastucha elektrycznego na dziki, niestety, widziałam jak jedna przegryzła siatkę (specjalną dla owiec), a następnie zaczęła spokojnie obgryzać morelę. Załączam zdjęcie okorowanej wiśni.

Tasmanzg napisał(a):Witam.
Chciałbym się dowiedzieć kilku rzeczy o owcach. Googluje internet ale wiele nie znalazłem.
Mieszkam w mieście. Osiedle domków jednorodzinnych. Przy domu mam ogródek (a raczej łąkę) 700-800 m2.
Rozważam zakup owcy kosiarki (np. wrzosówka). Będę ją trzymał hobbistycznie. Do koszenia trawy oraz jako atrakcja dla dzieci.
1. Czy wystarczy te 700-800m2 działki dla jednej owieczki?
2. Owca to zwierz stadny, czy trzymanie jednej owcy ma sens?
3. Najważniejsze ze względu na sąsiadów: czy owca jest hałaśliwa?
4. Czy w sezonie wybiegowym, trzeba dokarmiać owce?
5. W ziemie, czym karmić? Znalazłem jakąś karmę dla owiec - ile dziennie je owca?
Dziękuję.
Załączniki
IMG_0834_okorowana_wisnia.JPG
Okorowana wiśnia
IMG_0834_okorowana_wisnia.JPG (44.6 KiB) Przeglądane 103631 razy
HanaK
Nowicjusz
 
Posty: 1
Dołączył(a): Wt, 3 stycznia 2017, 12:13
Lokalizacja: Polska

Re: Hodowla owiec

Postprzez arek-janiak » Cz, 16 lutego 2017, 21:19

Orientujecie się czy ktoś skupuje jagnięcinę? i jakie są ceny?
arek-janiak
Nowicjusz
 
Posty: 5
Dołączył(a): Cz, 16 lutego 2017, 20:19
Lokalizacja: Odolanów

Re: Hodowla owiec

Postprzez barney » Pt, 22 maja 2020, 12:00

witam użytkowników mam pytanie posiadam jedną owce i jednego barana owca się nie dawno okociła i czy muszę barana odizolować od niej i małego. i kiedy owca po wykocie może mieć pierwszą ruję
barney
Nowicjusz
 
Posty: 2
Dołączył(a): Cz, 21 maja 2020, 21:15
Lokalizacja: piotrków tryb

Re: Hodowla owiec

Postprzez s.patryk2 » N, 9 sierpnia 2020, 09:53

Coś na temat dopłat do wrzosówki ktos coś wie?
s.patryk2
Nowicjusz
 
Posty: 1
Dołączył(a): N, 9 sierpnia 2020, 09:49
Lokalizacja: Świętokrzyskie


Powrót do Pozostałe zwierzęta