Opłacalność prowadzenia działalności rolniczej

Re: Opłacalność prowadzenia działalności rolniczej

Postprzez maksiu » Cz, 7 lutego 2013, 17:52

Bez hodowli na tym areale to tylko hobbystycznie. A i z hodowlą to raczej bym potraktował jako hobby, bo raczej obiektów na dziesiątki rogów/setki ogonów nie masz.
Ciężko będzie coś wymyślić...

Moja (brutalna) propozycja: wydzierżaw to komuś za astronomiczny czynsz (1,5tyś - 2 tyś/rok) to w skali roku będziesz miał na opłaty w domu. A co zarobisz to przejesz/przepijesz/ na samochód czy wycieczkę odłożysz.
Od razu uprzedzam - u mnie takie czynsze to nie rzadkość, a właściciele 7-10 ha żyją jak pączki w maśle patrząc z pogardą na tyrającego chłopa ;)
Ostatnio edytowano Cz, 7 lutego 2013, 22:23 przez sebekwolkasos, łącznie edytowano 1 raz
Powód: Literówki, poprawa nazwy tematu
Indżoj de sajlens.
--------------------
Liczniki hektarów, sterownik ścieżek technologicznych.
Avatar użytkownika
maksiu
Administrator
 
Posty: 495
Obrazki: 163
Dołączył(a): Pn, 4 czerwca 2012, 11:18
Lokalizacja: Pleszew-Jarocin-Krotoszyn
Numer GG: 42651760

Re: Opłacalność prowadzenia działalności rolniczej

Postprzez Andrzej10 » Cz, 7 lutego 2013, 18:14

Z 7 ha można żyć naprawdę dobrze ale to trzeba mieć pomysł i chęci, do tego warto mieć całość w 1 kawałku to i można iść w warzywa owoce czy inne czaso- i pracochłonne zajęcia. Ale to i ogromna wiedza potrzebna. Do tego park maszynowy jakim Dysponujesz nie powala, ba to jest takie minimum. Chyba opcja z dzierżawą najlepsza choć Kolego Maksiu podawanie pomysłów na takie czynsze tylko nam rozwijającym się daje w kość, takie czynsze to za szkółki bywają w mojej okolicy a i większe ale nie za rolne.

Sedno tego jest takie szkoła szkołą a robi się to co się robi. Moim zdaniem w tym przypadku albo specjalizacja w tematach małopowierzchniowych (sporo nauki, bardzo duże inwestycje w park maszynowy i zapewne infrastrukturę) albo oddać to innym. Pozdrawiam
Ostatnio edytowano Cz, 7 lutego 2013, 22:25 przez sebekwolkasos, łącznie edytowano 1 raz
Powód: Ortografia, literówka, poprawa nazwy tematu
Andrzej10
Mający coś do powiedzenia
 
Posty: 197
Obrazki: 50
Dołączył(a): N, 10 czerwca 2012, 17:24
Lokalizacja: Nałęczów

Re: Opłacalność prowadzenia działalności rolniczej

Postprzez maksiu » Cz, 7 lutego 2013, 18:36

Ja wiem, że takie czynsze to strzał w stopę, ale co zrobić jak u mnie jest duży deficyt ziemi i takie po prostu są realia... Chyba że mamy koloryzować rzeczywistość ;)
Ostatnio edytowano Cz, 7 lutego 2013, 22:26 przez sebekwolkasos, łącznie edytowano 1 raz
Powód: Poprawa nazwy tematu
Indżoj de sajlens.
--------------------
Liczniki hektarów, sterownik ścieżek technologicznych.
Avatar użytkownika
maksiu
Administrator
 
Posty: 495
Obrazki: 163
Dołączył(a): Pn, 4 czerwca 2012, 11:18
Lokalizacja: Pleszew-Jarocin-Krotoszyn
Numer GG: 42651760

Re: Opłacalność prowadzenia działalności rolniczej

Postprzez Andrzej10 » Cz, 7 lutego 2013, 18:57

Ja tam zawsze wolę dawać szarości i czarnego, dzięki temu potem wychodzi lepiej niż było przewidziane. A co do czynszów to u mnie w okolicy póki co jest ok 1t pszenicy i mniej dopłaty jak trzeba. Udało mi się wziąć 2 działki po ok 0,7ha i to w koszcie 300 zł na rok za każdą i dopłata moja, podatek po stronie właściciela. Do tego 0,2ha pod szkółkę ale to będzie rozliczane w postaci roślin do ogrodu bo póki co łyso.

A żeby nie był całkiem OT to jeszcze raz stwierdzę że temat jest mocno do przemyślenia. Coby nam łatwiej było coś podpowiedzieć może Młody4564 opisz nam okolicę i realia rynkowe. Pozdrawiam
Ostatnio edytowano Cz, 7 lutego 2013, 22:27 przez sebekwolkasos, łącznie edytowano 1 raz
Powód: Ortografia, poprawa nazwy tematu
Andrzej10
Mający coś do powiedzenia
 
Posty: 197
Obrazki: 50
Dołączył(a): N, 10 czerwca 2012, 17:24
Lokalizacja: Nałęczów

Re: Opłacalność prowadzenia działalności rolniczej

Postprzez lukaczmarek » Cz, 7 lutego 2013, 19:18

Ja bym polecał też uprawy specjalne jak pieczarki, szklarnie, wylęgarnie piskląt i podobne. idealne na mały areał jeśli oczywiście masz odpowiednią wiedzę i milion na start na inwestycje
Ostatnio edytowano Cz, 7 lutego 2013, 22:27 przez sebekwolkasos, łącznie edytowano 1 raz
Powód: Poprawa nazwy tematu
Avatar użytkownika
lukaczmarek
Administrator
 
Posty: 642
Obrazki: 321
Dołączył(a): Pt, 8 czerwca 2012, 17:24
Lokalizacja: Łowickie
Numer GG: 7980618

Re: Opłacalność prowadzenia działalności rolniczej

Postprzez Andrzej10 » Cz, 7 lutego 2013, 19:30

Oj Kolego ciężko to widzę. Lepiej może postawić na eksploatację złóż niż kombinować z rolnictwem. Jedyny kawałek który daje jakieś pole manewru to te łąki. Realnie zostaje Ci 3 ha ornego z jakąś tam glebą. Szukaj roboty w innym zawodzie, a co do szkoły to nie rolna a jakiś ogólniak lub technikum. Pozdrawiam
Ostatnio edytowano Cz, 7 lutego 2013, 22:20 przez sebekwolkasos, łącznie edytowano 1 raz
Powód: Literówka, poprawa nazwy tematu
Andrzej10
Mający coś do powiedzenia
 
Posty: 197
Obrazki: 50
Dołączył(a): N, 10 czerwca 2012, 17:24
Lokalizacja: Nałęczów

Re: Opłacalność prowadzenia działalności rolniczej

Postprzez lukaczmarek » Cz, 7 lutego 2013, 19:31

Trochę słaba klasa gleby. opasy na dzień dobry odrzuć bo za mały areał.
Jeśli chodzi o tuczniki to najnowsze wyliczenia mówią żeby swobodnie sobie żyć to 100 loch lub 1000 tuczników na rzut trzeba mieć więc się zastanów bo obie te inwestycje wymagają około miliona.
Ostatnio edytowano Cz, 7 lutego 2013, 22:20 przez sebekwolkasos, łącznie edytowano 1 raz
Powód: Literówka, poprawa nazwy tematu
Avatar użytkownika
lukaczmarek
Administrator
 
Posty: 642
Obrazki: 321
Dołączył(a): Pt, 8 czerwca 2012, 17:24
Lokalizacja: Łowickie
Numer GG: 7980618

Re: Opłacalność prowadzenia działalności rolniczej

Postprzez lukaczmarek » Cz, 7 lutego 2013, 19:59

dają pasze, leki, itp
Ostatnio edytowano Cz, 7 lutego 2013, 22:18 przez sebekwolkasos, łącznie edytowano 1 raz
Powód: Poprawa nazwy tematu
Avatar użytkownika
lukaczmarek
Administrator
 
Posty: 642
Obrazki: 321
Dołączył(a): Pt, 8 czerwca 2012, 17:24
Lokalizacja: Łowickie
Numer GG: 7980618

Re: Opłacalność prowadzenia działalności rolniczej

Postprzez maksiu » Cz, 7 lutego 2013, 20:44

Pamiętaj że rozmowa zacznie się raczej od minimum 100 sztuk. Przy bardzo dobrych wiatrach zostanie Ci może 1 tyś. na miesiąc (licząc 4 miesiące tuczu). Ponadto obiekty i ogólnie infrastrukturę musisz mieć w miarę przystosowaną.
Ostatnio edytowano Cz, 7 lutego 2013, 22:18 przez sebekwolkasos, łącznie edytowano 1 raz
Powód: Poprawa nazwy tematu
Indżoj de sajlens.
--------------------
Liczniki hektarów, sterownik ścieżek technologicznych.
Avatar użytkownika
maksiu
Administrator
 
Posty: 495
Obrazki: 163
Dołączył(a): Pn, 4 czerwca 2012, 11:18
Lokalizacja: Pleszew-Jarocin-Krotoszyn
Numer GG: 42651760

Re: Opłacalność prowadzenia działalności rolniczej

Postprzez tomekbp » Pt, 8 lutego 2013, 07:49

Andrzej10 napisał(a):Oj Kolego ciężko to widzę. Lepiej może postawić na eksploatację złóż niż kombinować z rolnictwem. Jedyny kawałek który daje jakieś pole manewru to te łąki. Realnie zostaje Ci 3 ha ornego z jakąś tam glebą. Szukaj roboty w innym zawodzie, a co do szkoły to nie rolna a jakiś ogólniak lub technikum. Pozdrawiam


Czemu odradzasz mu rolna? Bo nie opłaca się zostać na gospodarstwie?? Może iść na rolna potem studia związane z rolnictwem i pracować poza gospodarstwem za biurkiem. Po co ma iść się uczyć tego co jego nie interesuje ;)
Avatar użytkownika
tomekbp
Zaczynający przygodę
 
Posty: 49
Obrazki: 208
Dołączył(a): Pn, 21 stycznia 2013, 14:44
Lokalizacja: Polaskie
Numer GG: 6637172

Re: Opłacalność prowadzenia działalności rolniczej

Postprzez lukaczmarek » Pt, 8 lutego 2013, 09:41

Maksiu niestety zbyt kolorowo to przedstawiłeś:) 100 sztuk to minimum można kupić sobie duńczyka czy innego holendra. W takim tuczu kontraktowym jak masz mniej niż 500 sztuk to praktycznie nie ma rozmowy albo dadzą ci stawkę ze 25 zł/sztuka. Godziwe stawki (rzędu 40 zł/szt) można wynegocjować mając minimum kilka tys sztuk na rzut oczywiście.
Avatar użytkownika
lukaczmarek
Administrator
 
Posty: 642
Obrazki: 321
Dołączył(a): Pt, 8 czerwca 2012, 17:24
Lokalizacja: Łowickie
Numer GG: 7980618

Re: Opłacalność prowadzenia działalności rolniczej

Postprzez Andrzej10 » Pt, 8 lutego 2013, 09:59

Tomekbp piszę tak bo wiem ze po kierunkowym liceum trudniej ewentualnie zmienić kierunek niż po LO. Ja myślałem będąc w podstawówce o ekonomi i miałem zamiar iść do liceum ekonomicznego ale odpukać coś mnie tkneło i poszedłem właśnie do LO a potem na ogrodnictwo robiąc już w roślinach praktycznie od początku liceum a nawet wcześniej. Powtarzam kolejny raz szkoła szkołą a robi się to co się lubi i co się umie. Żadne studia czy liceum nie przygotują nikogo do prawdziwej pracy bo teoria to tylko teoria. Pozdrawiam
Ostatnio edytowano So, 9 lutego 2013, 00:47 przez sebekwolkasos, łącznie edytowano 1 raz
Powód: Literówki
Andrzej10
Mający coś do powiedzenia
 
Posty: 197
Obrazki: 50
Dołączył(a): N, 10 czerwca 2012, 17:24
Lokalizacja: Nałęczów

Re: Opłacalność prowadzenia działalności rolniczej

Postprzez kaja-tina » Cz, 5 grudnia 2013, 22:26

Witam, moim zdaniem jesteś w stanie wyciągnąć dobre pieniądze z tego areału: zastanów się na uprawą szparagów, jeśli miałbyś zbyt, jak podasz lokalizacje, to mogę podpowiedzieć bo znam wiekszość producentów w kraju. Drugą opcją jest jakieś gospodarstwo specjalistyczne np. pieczarkarstwo. Mogę udzielić dokładniejszych informacji gdybyś chciał.
kaja-tina
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 5 grudnia 2013, 22:22
Lokalizacja: Chmielinko

Re: Opłacalność prowadzenia działalności rolniczej

Postprzez qazxw » Pt, 6 grudnia 2013, 19:47

dodatkowo weź się za hodowlę ras zachowawczych zwierząt, fajna kasa a zwierzęta nie muszą być zbyt wybitne, no i tu ci nie zależy np. krowy rp bo one zjedzą wszystko a praktycznie aby osiągneły te minimum czyli 3,5k to to wystarcza + wysłodki wytłoki (ogólnie odpady po produkcji czegoś) no i te 1100 bo chyba tyle dają na nie to pokrywa przy dobrym gospodarowaniu prawie wszystkie koszta na jedną krowę a przecież ta krowa da te 3000l więc ta średnia cena u mnie czyli 1.1 no to od krowy masz 3300 + cielę jakieś odchowane po 1 miesiącu i masz 700zł no to rocznie powinieneś mieć prawie 4 tysie od każdej krowy na twój areał można by się pokusić o te 10 sztuk byle by ziemię odpowiednio wynawozić i dopracować aby jak największe plony dawała, no i odpowiednie trawy żeby dobrze plonowały i smaczne dla krów były. Kumpel przejmuje gospodarstwo a z miasta jest a wujek ma 30 rp no i u nas jest jeszcze dopłata 600zł do sztuki że tereny o utrudnionych warunkach gospodarowania więc wiesz 30 x 4000+ 1100+600 = 170 tyś zysku na 30 sztukach wiadomo to teoretycznie bo praktycznie jak dzierżawy będą drogie, pola słabo plonujące, drogi zbiór, dużo zepsute, chorujące krowy i jakieś inne utrudnienia no to można zarobić połowę z tego no ale 85 / 12 daje ponad 7k miesięcznie. Jak ktoś ma wątpliwości to pisać ale od razu mówię że u kumpla krowy mają full pastwisk od śniegu do śniegu ;) obora poprzerabiana z innych budynków więc koszta małe, maszyny prawie wszystkie używane oprócz ciągnika a właściwie dwóch bo teraz dołączył drugi nowy no w pryzmę dają sianokiszonkę a i nie korzystają z żadnych usług a aktualnie przerobili stodołę na ponad 10 stanowisk, krów nie kupują tylko zostawiają sobie cieliczki i chodzą przez 2 lata po pastwisku i potem krówka jest.
Avatar użytkownika
qazxw
Zaczynający przygodę
 
Posty: 52
Dołączył(a): Cz, 11 lipca 2013, 16:07
Lokalizacja: Małopolska
Numer GG: 48250882

Re: Opłacalność prowadzenia działalności rolniczej

Postprzez qazxw » N, 8 grudnia 2013, 11:31

RP daje te 3000l minimum
Polska czerwono biała 4500l
czarno biała podobnie w tych samych granicach
białogrzbietowa minimum 4000l
no ale to są minimum minimum czyli sianokiszonka/siano i odpady a tak żywiąc przeciętnie czyli + śruta to dolicz do każdej rasy po 500kg mleka minimum a są przypadki że RP w intensywnym żywieniu da nawet 4500l tyle że to koszta koszta.
Ja u siebie chcę wprowadzić 20 sztuk Polskiej czerwono białej bo dość że mleka będą mi tak dawały w granicach 5000l to dość duży kaliber byczków i można uzyskać za nie większą cenę niż na takim samym czarnym :D więc zawsze to do przodu a i czarne to mi się źle kojarzą :lol: z 20 sztuk ja będę miał około 8 tys brutto to odliczając wszystkie koszty myślę że 5,5-6 przy sprzyjających wiatrach mi zostanie od sztuki ( nie wliczam w koszta ani zakupu krów ani przystosowania budynków bo po prostu budynki mam przystosowane a wymieniam jedne krowy na drugie więc koszta małe i sprzęt odpowiedni też mam więc luz) ale na początek niech będzie te 10 sztuk to od nich 5x10 = 50 tys + dopłaty i inne zarobki za handel płodami i usługi i mam 5k na czysto i powiedz mi źle?? :D A jak bym chciał mieć super wygodnie czyli dajmy na to 40 krów, do tego z 3 nowe ciągniki i większość maszyn nowych no i obora fajna to by mi z krowy zostawało może 2tys bo resztę by kredyty brały więc podobnie bym zarabiał. Do 20 hodowlę rozwinę i mam w granicach 9 tys na czysto no toi znajdź mi podobną robotę a przecież nie siedzę cały czas przy krowach więc można świadczyć usługi rolnicze, transportowe komunalne itd albo wykonywać jakieś proste maszyny typu dmuchawy do śniegu, pługi, rębaki, platformy pod bele, 1 osiówki, osprzęt do ładowaczy czołowych i zawsze jakiś grosz wpadnie.

Scalone
Avatar użytkownika
qazxw
Zaczynający przygodę
 
Posty: 52
Dołączył(a): Cz, 11 lipca 2013, 16:07
Lokalizacja: Małopolska
Numer GG: 48250882

Re: Opłacalność prowadzenia działalności rolniczej

Postprzez Babtist » Wt, 29 kwietnia 2014, 14:39

Pomyśl o uprawie czosnku, podobno na tym jest pieniądz, bo rynek zalany chińskim produktem. Tylko gleba musi być lekka.
Ostatnio edytowano Wt, 29 kwietnia 2014, 15:25 przez maksiu, łącznie edytowano 1 raz
Powód: Literówka.
Babtist
Zaczynający przygodę
 
Posty: 36
Dołączył(a): N, 27 kwietnia 2014, 10:43
Lokalizacja: mazowsze

Re: Opłacalność prowadzenia działalności rolniczej

Postprzez Julita74 » Pn, 24 listopada 2014, 14:06

A ten czosnek albo szparagi to nie jest zły pomysł. Ludzie coraz bardziej przekonują się do szparagów, coraz więcej ich w przepisach w gazetach, jakies garnki specjalistyczne do nich sprzedają etc. Szparagi tanie nie są, a ludzie biorą. A czosnek wiadomo, chiński szkodliwy i ludzie też patrzą aby brać krajowy.
Avatar użytkownika
Julita74
Nowicjusz
 
Posty: 5
Dołączył(a): Pn, 24 listopada 2014, 13:15
Lokalizacja: okolice Łodzi

Re: Opłacalność prowadzenia działalności rolniczej

Postprzez Babtist » Pn, 30 maja 2016, 22:19

Kolega coś myslał o słoneczniku.
Babtist
Zaczynający przygodę
 
Posty: 36
Dołączył(a): N, 27 kwietnia 2014, 10:43
Lokalizacja: mazowsze

Re: Opłacalność prowadzenia działalności rolniczej

Postprzez TjThBNKT » Śr, 25 stycznia 2023, 14:35

Ciekawy artykuł o zarobkach w sektorze agrarnym https://agronews.com.pl/artykul/ile-zarabia-rolnik/
Avatar użytkownika
TjThBNKT
 
Posty: 0
Dołączył(a): Śr, 25 stycznia 2023, 14:21
Lokalizacja: Warszawa


Powrót do Z życia rolnika