Bydło opasowe

Re: Bydło opasowe

Postprzez Felusonidasso » Pn, 30 grudnia 2013, 16:40

Zależy od pozostałych dostępnych pasz. Wysłodki - energia, młóto - białko, a więc wybór zależy od tego, co musisz w diecie uzupełnić.
Avatar użytkownika
Felusonidasso
Mający coś do powiedzenia
 
Posty: 133
Obrazki: 0
Dołączył(a): Pt, 8 czerwca 2012, 13:00

Re: Bydło opasowe

Postprzez Michal » Cz, 2 stycznia 2014, 08:22

Najlepiej jak by bylo to i to. Młóto źródło białka wysłodki energia.
Michal
Zaczynający przygodę
 
Posty: 41
Obrazki: 4
Dołączył(a): N, 10 czerwca 2012, 09:22
Numer GG: 10681748

Re: Bydło opasowe

Postprzez Bukaciarnia.pl » Pn, 31 marca 2014, 21:36

Jeśli chodzi o żywienie byków powyżej 100 kg, to najpierw trzeba się zdecydować, czy mówimy o opacie ekstensywny intensywnym, czy kombinowanym. Najlepiej oczywiście uzgodnić to z możliwościami środowiska i naszego gospodarstwa.
Oczywiście najbardziej opłacalny będzie chów kombinowany przy dużym zastosowaniu pastwiska - to metoda najczesciej używana w Polsce.
Ostatnio edytowano Wt, 1 kwietnia 2014, 06:18 przez gonzo, łącznie edytowano 1 raz
Powód: Usunięcie linku, uprasza się o poważne traktowanie drugiej strony... Ortografia
Zapraszam na portal branżowy dla hodowców bydła - Bukaciarnia.pl
Notowania rynku wołowego | Forum hodowców bydła | Porady ekspertów na temat żywienia i hodowli bydła
Avatar użytkownika
Bukaciarnia.pl
FIRMA
 
Posty: 40
Dołączył(a): Cz, 23 stycznia 2014, 12:11
Lokalizacja: Warszawa

Re: Bydło opasowe

Postprzez Patryk3802 » Cz, 5 lutego 2015, 21:07

Witam. Sorki ze odkopuje temat, ale nie bedę zakładał nowego tematu. Mam niewielką (czyt. małą) hodowle bydła opasowego, w tym momencie jest poniżej 10szt. I problem składa się że mam słabe przyrosty opasów. Chodź może żle uważam ale na pewnym "forum rolniczym" wiekszość to forum zna... piszą ze osiągaja 780-1000kg w 24msc nie ważne czy to HF czy mięsne. Ja niestety osiągam max 700kg w 24msc. Żywie w okresie letnim świeżą trawą siano śruta zbożowa ( owies + jęczmień + nie duże ilości pszenżyta) + słoma do woli. dodatkowo krede pastewną śrute rzepakową i witaminy. W okresie jesienno zimowym w czasie przejścia z traw na kiszonki dostają drobne ziemniaki siano śrutę oraz słome i jeśli jest to rzepę ścierniskową. Zaś w okresie zimowo - wiosennym kiszonka z koniczyny czerwonej, kiszonka z żyta robiona razem z trawą, wysłodki buraczane kiszone, siano słoma i treściwa. Nie wiem w czym popełniam błąd w tym momencie mam HFa który ma max 650kg w wieku 20msc reszta młodsza i wiekszości mieszańce Limusine z HF. Nigdy nie odrobaczałem bydła, chciałbym prosić was o jakieś wskazówki tak by efektywnie osiągać wagę bydła i zarazem by to było uzasadnione ekonomicznie. Nie posiadam kiszonek z QQ u mnie jest z tym problem nie mam za bardzo czym robić z niej kiszonkę. Sąsiad ma sieczkarnie 1 rzędową ale bez tarki czy tam gniotownika ziarna, a robić taka kiszonkę wydaje mi sie że mija się z celem.
Nie wiem ile musiałbym mieć tej kukurydzy by przyjechała firma by zrobiła usługe. koniczyny wokoło mam full za free kosztuje mnie tylko zbór tak samo trawy lecz te trawy nie widzą nigdy nawożenia. Hodowla mozna powiedzieć zajmuje się "dodatkowo" bo głównym kierunkiem jest produkcja roślinna, ale chciałbym również powiekszyć hodowle. Prosiłbym o jakieś wskazówki
Avatar użytkownika
Patryk3802
Zaczynający przygodę
 
Posty: 28
Obrazki: 86
Dołączył(a): N, 25 listopada 2012, 14:28
Lokalizacja: Woj. Dolnośląskie, powiat wołowski DWL

Re: Bydło opasowe

Postprzez gonzo » Cz, 5 lutego 2015, 21:36

Masz na pierwszy rzut oka problem odwrotny od mojego. Wygląda na zbyt mało energii w dawce latem, ja mam znowu same energetyczne pasze ;/ Zimowa pasza bardziej chyba zbilansowana ale to by trzeba przeliczać czego ile. Co do samych przyrostów, to do tej pory też rekordów nie osiągałem. Teraz zaczynam dawać zbilansowane dawki zobaczymy czy się poprawi.
To ja uczę się od was, proszę więc o patrzenie przez pryzmat nauki na moje wypowiedzi.
---------------------------------------------------------------------------------------------------------
Jestem Polakiem i piszę po polsku.
Avatar użytkownika
gonzo
Administrator
 
Posty: 1089
Obrazki: 249
Dołączył(a): Pn, 4 czerwca 2012, 11:13
Lokalizacja: powiat Brodnica
Numer GG: 4140280

Re: Bydło opasowe

Postprzez pioter » Cz, 5 lutego 2015, 22:15

generalnie młodsze opasy do roku potrzebują więcej białka w dawce, a starsze więcej energii, szczególnie powyżej 18m-cy.
18 południk.
pioter
Mający coś do powiedzenia
 
Posty: 240
Obrazki: 538
Dołączył(a): Cz, 7 czerwca 2012, 17:21

Re: Bydło opasowe

Postprzez Patryk3802 » Pt, 6 lutego 2015, 10:28

Mam możliwość podawania 365 dni kiszonek mogę kisić koniczynę, trawy. Ale i tak wydaje mi się ze mam mało energii przy paszy zimowej. I problem taki że jakoś bydło mimo tylu "frykasów" apetyt mizerny ma. rzucę kiszonki czy wysłodki to coś 2 razy nosem poszuraja i patrzą się na mnie, tylko wyjde za drzwi i "muuu" dopóki dopóty nie dam treściwych. I to wyjedzą wszystką śrute a objętościowe zostawiaja... Juz nie wiem co robić HFa chce w tym miesiącu sprzedać a on mi odstawia cyrki... x lat temu moi dziadkowie i na początku ja nigdy nie "znali" kiszonek prócz z liści buraka ale tyle co jej było szło dla krów i macior. a byki latem żyły na trawie i sianie i na treściwej ale jak to zawsze moja babcia mówi sypali tyle co ksiądź kropidłem. a zimą siano słoma i śruta z "niewielkimi" dodatkami pasz. I byki osiągały nawet po 800kg w 24msc a teraz maja pasze odpowiednie i robią cuda... No i pytanie czym zwiększyć energię nie mając QQ no i apetyt zwiększyć.
Avatar użytkownika
Patryk3802
Zaczynający przygodę
 
Posty: 28
Obrazki: 86
Dołączył(a): N, 25 listopada 2012, 14:28
Lokalizacja: Woj. Dolnośląskie, powiat wołowski DWL

Re: Bydło opasowe

Postprzez Krzysiek19 » Pt, 6 lutego 2015, 11:37

Spróbuj wymieszać treściwe z wysłodkami na początek z 3 kg śruty( + dodatki) z ok 1 kg wysłodków(muszą czuć że jest tam dużo treściwych) i siano do woli.Co kilka dni zwiększaj dawkę wysłodków o 1kg, aż do pożądanego efektu. U mnie tez czasami tak bywa, że bydło po wprowadzeniu kiszonki nie chce jeść. Stopniowo w małych ilościach dodaje kiszonkę (wysłodki), codziennie zwiększając dawkę objętościowych.
Avatar użytkownika
Krzysiek19
Moderator
 
Posty: 267
Obrazki: 18
Dołączył(a): Wt, 5 czerwca 2012, 14:43
Lokalizacja: Wielkopolska

Re: Bydło opasowe

Postprzez Patryk3802 » Pt, 6 lutego 2015, 19:15

Ok bedę próbował. A powie mi ktoś jeszcze jak sie bilansuje po "nowemu" bo ja jeszcze pamietam i uczono mnie na jednostce owsianej i oczywiście tez chciałbym wartość pokarmowa pasz z "terazniejszych" czasów bo ksiązki mam z 80 - 90 lat i na nich próbuje wyliczać wartość zadawanej paszy... sorki że tak dużo wymagam:( i dziękuje za odpowiedzi:)
Avatar użytkownika
Patryk3802
Zaczynający przygodę
 
Posty: 28
Obrazki: 86
Dołączył(a): N, 25 listopada 2012, 14:28
Lokalizacja: Woj. Dolnośląskie, powiat wołowski DWL

Re: Bydło opasowe

Postprzez kulo » Pt, 27 lutego 2015, 12:24

Najlepiej jak bys zaopatrzył się w normy, żywienie bydła mięsnego jest w miarę prosto wyjaśnione, sa też przykładowe dawki. Czasem można takie normy za darmo dostać, ale nie wiem jak teraz. http://www.izoo.krakow.pl/index.php?opt ... &Itemid=49
kulo
Nowicjusz
 
Posty: 3
Dołączył(a): Pt, 3 października 2014, 17:27
Lokalizacja: Polska

Re: Bydło opasowe

Postprzez gregoor » N, 1 marca 2015, 20:22

Ja też mam zapytanie odnośnie karmienia bydła mięsnego młótem browarnianym. Można powinno się? O ile przy bydle mlecznym w grę wchodzi zwiększenie produkcji mleka, tak przy mięsnym da to rezultaty takie jak zwiększenie masy? Wszak to produkty wysokobiałkowe.
Ostatnio edytowano N, 1 marca 2015, 20:31 przez gonzo, łącznie edytowano 1 raz
Powód: ortografia i reklama
gregoor
Nowicjusz
 
Posty: 3
Dołączył(a): N, 1 marca 2015, 20:08
Lokalizacja: Wąchock

Re: Bydło opasowe

Postprzez Zapalony Rolnik » N, 12 lipca 2015, 19:42

Opasam bydło kiszonką z kukurydzą , sianem , ziemniakami , śrutami , paszą granulowaną , kiszonką z trawy .
Paszę zadaję 3 razy dziennie . Nie stosuje wszystkiego naraz tylko w odpowiednich miesiącach dany pokarm . Teraz właśnie kończę z kiszonką z kukurydzy i przechodzę na kiszonkę z trawy . Śruta 2 razy dziennie plus raz granulki . Ładny przyrost .
Zapalony Rolnik
Nowicjusz
 
Posty: 3
Dołączył(a): N, 12 lipca 2015, 19:17
Lokalizacja: Mazowieckie

Poprzednia strona

Powrót do Żywienie