Bezorkowa uprawa rzepaku

Wszystko o uprawie rzepaku

Bezorkowa uprawa rzepaku

Postprzez folko-1 » So, 9 marca 2013, 16:36

Wasze opinie doświadczenia.Czekam na ciekawe informacje dlatego dołączyłem do FPR :thumbup:
Mnie tyz to babko cytali...
folko-1
Nowicjusz
 
Posty: 4
Obrazki: 11
Dołączył(a): So, 9 marca 2013, 14:31
Lokalizacja: pow.Wielicki małopolska

Re: Bezorkowa uprawa rzepaku

Postprzez Stasiek_84 » N, 10 marca 2013, 18:28

w tym roku niemalże miałem doświadczenie z oranym i nieoranym 2 i 3 lata, lecz zwierzyna łowna załatwiła mi doświadczenie i nie będzie miarodajnego wyniku, na zaoranych kawałkach rzepak lepiej wyglądał jesienią i może dlatego ta część upraw została bardziej zniszczona przez zwierzynę, na polach nieoranych stożek wzrostu utrzymał się bliżej ziemi i w mniejszym stopniu sarny były w stanie go wygryźć.
Wcześniejsze doświadczenia jakie były to rzepak na nieoranym szybciej reagował na suszę
Ostatnio edytowano N, 10 marca 2013, 22:33 przez sebekwolkasos, łącznie edytowano 1 raz
Powód: Literówki
Avatar użytkownika
Stasiek_84
Mający coś do powiedzenia
 
Posty: 180
Obrazki: 64
Dołączył(a): Wt, 29 stycznia 2013, 10:51
Lokalizacja: Warmia i mazury, powiat Olsztyn
Numer GG: 1561556

Re: Bezorkowa uprawa rzepaku

Postprzez bobek » Pn, 11 marca 2013, 06:46

W przypadku nieoranego, jak wyglądała uprawa?
Boże, daj mi cierpliwość, bym pogodził się z tym, czego zmienić nie jestem w stanie. Daj mi siłę, bym zmieniał to co zmienić mogę. I daj mi mądrość, bym odróżnił jedno od drugiego.
Avatar użytkownika
bobek
Kierownik PGR
 
Posty: 699
Obrazki: 244
Dołączył(a): Pn, 4 czerwca 2012, 18:25
Lokalizacja: Centrum Wszechświata

Re: Bezorkowa uprawa rzepaku

Postprzez Stasiek_84 » Pn, 11 marca 2013, 19:11

dwukrotnie gruber RAU z ciężka broną z tyłu, od nowego sezonu będzie zmiana bo ten wytrzymały na zakamienionych polach ale już nie da rady pracować na 20 cm
Siew horsch pronto 4 dc
Avatar użytkownika
Stasiek_84
Mający coś do powiedzenia
 
Posty: 180
Obrazki: 64
Dołączył(a): Wt, 29 stycznia 2013, 10:51
Lokalizacja: Warmia i mazury, powiat Olsztyn
Numer GG: 1561556

Re: Bezorkowa uprawa rzepaku

Postprzez gonzo » N, 11 sierpnia 2013, 17:46

Planuję jak już pogoda pozwoli zebrać słomę(chcę zebrać bo obawiam się że nie dam sobie z nią rady) uprawić płytko tak 5-7cm broną talerzową kompaktową, następnie spulchnić zestawem którym uprawiałem do kukurydzy na 25 cm może lekko więcej i zaraz zasiać by wilgoci nie tracić. Radzicie coś zmodyfikować? Zapytałem też w temacie o ochronie bo to mój pierwszy raz z rzepakiem ;)
To ja uczę się od was, proszę więc o patrzenie przez pryzmat nauki na moje wypowiedzi.
---------------------------------------------------------------------------------------------------------
Jestem Polakiem i piszę po polsku.
Avatar użytkownika
gonzo
Administrator
 
Posty: 1089
Obrazki: 249
Dołączył(a): Pn, 4 czerwca 2012, 11:13
Lokalizacja: powiat Brodnica
Numer GG: 4140280

Re: Bezorkowa uprawa rzepaku

Postprzez kadecik » Wt, 28 października 2014, 13:30

Zastanawia mnie czy uprawa pługiem zębowym przynosi jakies korzysci w praktyce?? Bo w teorii pług zębowy nie dosc ze przerywa warstwe płuzna to miesza resztki pozniwne i przygotowywuje glebe praktycznie prosto pod siew. Tylko czy ktos praktykowal taki system i przynioslo to efekty?? a chodzi mi glownie o plug tego typu http://www.maschionet.com/catalog/produ ... -sxl/en_GB
Avatar użytkownika
kadecik
Nowicjusz
 
Posty: 3
Dołączył(a): Wt, 14 stycznia 2014, 20:58
Lokalizacja: Strzelno

Re: Bezorkowa uprawa rzepaku

Postprzez bobek » Śr, 29 października 2014, 15:28

Maszyna fajna, ale z tego co pisali @ na chacie problemem jest wtórne zagęszczenie przy siewach jesiennych. Na zimę myślę, że bardzo ciekawe rozwiązanie.
Boże, daj mi cierpliwość, bym pogodził się z tym, czego zmienić nie jestem w stanie. Daj mi siłę, bym zmieniał to co zmienić mogę. I daj mi mądrość, bym odróżnił jedno od drugiego.
Avatar użytkownika
bobek
Kierownik PGR
 
Posty: 699
Obrazki: 244
Dołączył(a): Pn, 4 czerwca 2012, 18:25
Lokalizacja: Centrum Wszechświata

Re: Bezorkowa uprawa rzepaku

Postprzez kadecik » Cz, 30 października 2014, 00:11

No fajna fajna :D kupilbym taka ale troszke za malo hektarow mam zeby tylko swoje uprawiac :/ a z tego co wiem ze jezeli gleba dawno nie widziala głebosza to i spalanie w takiej maszynie oscyluje w granicach 20-25 ltr/ha... bo w latach nastepnych jest o wiele wiele mniejsze :D tylko ze jak nawet ja bym ja zakupil i chcialbym wyskoczyc na jakiekolwiek uslugi to watpie w to ze ktorykolwiek rolnik chcialby zaplacic okolo 300 zl za hektar obrobionego pola ;/ rozkine mam nad tym ze uhuhu...
Avatar użytkownika
kadecik
Nowicjusz
 
Posty: 3
Dołączył(a): Wt, 14 stycznia 2014, 20:58
Lokalizacja: Strzelno

Re: Bezorkowa uprawa rzepaku

Postprzez bobek » Cz, 30 października 2014, 10:06

Swiadomosc rolnikow jest jeszcze niska i wielu nie pojmuje jak mozna bez pluga. :) Jezeli chodzi i stricte glebosz to mozna kupic tania prosta maszyne.
Boże, daj mi cierpliwość, bym pogodził się z tym, czego zmienić nie jestem w stanie. Daj mi siłę, bym zmieniał to co zmienić mogę. I daj mi mądrość, bym odróżnił jedno od drugiego.
Avatar użytkownika
bobek
Kierownik PGR
 
Posty: 699
Obrazki: 244
Dołączył(a): Pn, 4 czerwca 2012, 18:25
Lokalizacja: Centrum Wszechświata

Re: Bezorkowa uprawa rzepaku

Postprzez brzozak2 » Cz, 30 października 2014, 14:20

I do stricte głęboszowania będzie lepsza, od tego agregatu, który ani nie zastępuje pługa, ani głębosza, ani grubera.
brzozak2
Zasłużony dla forum
 
Posty: 551
Obrazki: 24
Dołączył(a): Cz, 7 czerwca 2012, 20:55

Re: Bezorkowa uprawa rzepaku

Postprzez kadecik » Cz, 30 października 2014, 17:28

No to jest wlasnie ten problem... Pługa nie wyeleminujesz w 100% ale mozna tym w wiekszosci wyeleminowac duze koszty obrobki obrabiajac wiekszosc swoich ziem. A zadnej tanioszki tez nie chce bo nie mam zamiaru sie meczyc z remontami itd...
Avatar użytkownika
kadecik
Nowicjusz
 
Posty: 3
Dołączył(a): Wt, 14 stycznia 2014, 20:58
Lokalizacja: Strzelno

Re: Bezorkowa uprawa rzepaku

Postprzez Z3ToReQ3011 » Pn, 3 listopada 2014, 18:53

U nas też wchodzi w modę uprawa bez orkowa ale raz na 3 lata będą orali :)
Renault jest Bogiem...Orka nałogiem...Jazda zabawą...Paliwo podstawą...
Obrazek
Avatar użytkownika
Z3ToReQ3011
Zaczynający przygodę
 
Posty: 13
Obrazki: 29
Dołączył(a): Śr, 20 lutego 2013, 09:04
Lokalizacja: Koźle / Stryków / EZG
Numer GG: 12509615

Re: Bezorkowa uprawa rzepaku

Postprzez Kobys » Cz, 18 grudnia 2014, 00:25

A to nie jest tak że albo bezorka albo orka ? orać co 3 lata to troche bez sensu w to wchodzić, zniszczy to chyba strukture która powstała podczas tych 2-3 lat.
Avatar użytkownika
Kobys
Opiekun profilu FB
 
Posty: 132
Obrazki: 62
Dołączył(a): Pn, 24 marca 2014, 22:48
Lokalizacja: Żuławy
Numer GG: 51496701

Re: Bezorkowa uprawa rzepaku

Postprzez adamek141 » Wt, 19 stycznia 2016, 20:03

Z własnych doświadczeń wiem że :

Uprawa tradycyjna jest bardzo dobra w uprawie rzepaku
Uprawa uproszczona (głębosz lub agregat do uprawy bez orkowej i siew tradycyjnym siewnikiem )- zawsze było gorzej niż po orce
Uprawa pasowa siewnikiem MZURI- rewelacja, lepsze zbiory niż po orce i wgl, dużo mniejsze koszty.
adamek141
Nowicjusz
 
Posty: 5
Dołączył(a): Wt, 19 stycznia 2016, 17:26
Lokalizacja: Częstochowa

Re: Bezorkowa uprawa rzepaku

Postprzez gonzo » Wt, 19 stycznia 2016, 21:23

Mzuri... taaak... Szczególnie w tym sezonie się sprawdziło :D Jak kolego przygotowywałeś pole do zasiewu Maszyną ProTill? Jaki przedplon? Co ze słomą?
To ja uczę się od was, proszę więc o patrzenie przez pryzmat nauki na moje wypowiedzi.
---------------------------------------------------------------------------------------------------------
Jestem Polakiem i piszę po polsku.
Avatar użytkownika
gonzo
Administrator
 
Posty: 1089
Obrazki: 249
Dołączył(a): Pn, 4 czerwca 2012, 11:13
Lokalizacja: powiat Brodnica
Numer GG: 4140280

Re: Bezorkowa uprawa rzepaku

Postprzez adamek141 » Wt, 19 stycznia 2016, 22:21

Przedplon to pszenica ozima, słoma na części zbierana a na części cięta. Od raz po siewie było pryskane Glifosatem.
adamek141
Nowicjusz
 
Posty: 5
Dołączył(a): Wt, 19 stycznia 2016, 17:26
Lokalizacja: Częstochowa

Re: Bezorkowa uprawa rzepaku

Postprzez Kula » N, 24 stycznia 2016, 01:10

W moim gospodarstwie uprawiamy całość bezorkowo od 8 sezonów.

Spadków plonu brak, wręcz można powiedzieć, że plony się wyrównały i są na dobrym poziomie.

Na pewno zwiększyło się zużycie glifosatu, ale znacznie zmniejszyło się zużycie ON/ha.

Jak na razie naprawdę jesteśmy zadowoleni z uprawy bezorkowej, aczkolwiek Strip-Till to może być przyszłość.
Zapraszam na mój Vlog ;)

www.youtube.com/user/KulaXT/feed
Avatar użytkownika
Kula
Zaczynający przygodę
 
Posty: 66
Obrazki: 4
Dołączył(a): N, 10 stycznia 2016, 14:54
Lokalizacja: Sadłuki

Re: Bezorkowa uprawa rzepaku

Postprzez gonzo » N, 24 stycznia 2016, 12:25

adamek141 napisał(a):Przedplon to pszenica ozima, słoma na części zbierana a na części cięta. Od raz po siewie było pryskane Glifosatem.

Pytałem ironicznie dlatego, iż widziałem kilka pól w tym i w ubiegłym sezonie i wg. mnie ta maszyna ma ogromną wadę w postaci zapychania się.
Jest ok jeżeli ktoś zebrał słomę, ale to chyba zupełnie sprzeczne z uprawą dbającą o glebę,gdzie mamy zwiększać ilość próchnicy w glebie i chronić powierzchnię przed parowaniem za pomocą mulczu. Jest też dobrze na polach na których kombajn ma super sieczkarnię plus rozrzutnik plew lub użyto brony mulczującej. Na innych widziałem dużo pospychanego, maszyna się zapycha przez konstrukcję zębów spulchniających.
To ja uczę się od was, proszę więc o patrzenie przez pryzmat nauki na moje wypowiedzi.
---------------------------------------------------------------------------------------------------------
Jestem Polakiem i piszę po polsku.
Avatar użytkownika
gonzo
Administrator
 
Posty: 1089
Obrazki: 249
Dołączył(a): Pn, 4 czerwca 2012, 11:13
Lokalizacja: powiat Brodnica
Numer GG: 4140280

Re: Bezorkowa uprawa rzepaku

Postprzez adamek141 » N, 24 stycznia 2016, 23:03

To zależy od kultury ścierniska
adamek141
Nowicjusz
 
Posty: 5
Dołączył(a): Wt, 19 stycznia 2016, 17:26
Lokalizacja: Częstochowa

Re: Bezorkowa uprawa rzepaku

Postprzez gonzo » Pn, 25 stycznia 2016, 08:56

Dokładnie, dlatego próbuję Cię kolego jako praktyka za język pociągnąć. Maszyna bardzo ciekawa ale z tego co zaobserwowałem musi mieć dość precyzyjnie określone warunki pracy aby efekt był dobry.
To ja uczę się od was, proszę więc o patrzenie przez pryzmat nauki na moje wypowiedzi.
---------------------------------------------------------------------------------------------------------
Jestem Polakiem i piszę po polsku.
Avatar użytkownika
gonzo
Administrator
 
Posty: 1089
Obrazki: 249
Dołączył(a): Pn, 4 czerwca 2012, 11:13
Lokalizacja: powiat Brodnica
Numer GG: 4140280

Re: Bezorkowa uprawa rzepaku

Postprzez Kula » Pn, 25 stycznia 2016, 09:49

Prawdą jest, że pod rzepak najlepiej byłoby zbierać słomę. U Nas część jest siana po grochu a część po jęczmieniu ozimym. W tym roku źle ustawiłem sieczkarnie. Były miejsca gdzie słomy było sporo przez co wschody rzepaku były gorsze.
Zapraszam na mój Vlog ;)

www.youtube.com/user/KulaXT/feed
Avatar użytkownika
Kula
Zaczynający przygodę
 
Posty: 66
Obrazki: 4
Dołączył(a): N, 10 stycznia 2016, 14:54
Lokalizacja: Sadłuki

Re: Bezorkowa uprawa rzepaku

Postprzez Kula » N, 26 lutego 2017, 12:40

Udało mi się wczoraj wysiać nawóz na rzepak. Dawka 330kg/ha Saletrosanu.
Zapraszam na mój Vlog ;)

www.youtube.com/user/KulaXT/feed
Avatar użytkownika
Kula
Zaczynający przygodę
 
Posty: 66
Obrazki: 4
Dołączył(a): N, 10 stycznia 2016, 14:54
Lokalizacja: Sadłuki


Powrót do Rzepak