Integrowana ochrona rzepaku

Wszystko o uprawie rzepaku

Integrowana ochrona rzepaku

Postprzez deer » Pt, 1 lutego 2013, 08:54

W tym temacie wpisujemy progi szkodliwości patogenów i wszystko co związane z INTEGROWANĄ ochroną rzepaku. Byłoby super jeśli będzie podane źródło informacji :).



Progi szkodliwości ważniejszych szkodników rzepaku - źródło materiały konferencyjne DuPont

CHOWACZ BRUKWIACZEK - początek marca koniec marca - 10 chrząszczy w żółtym naczyniu w ciągu kolejnych 3 dni lub 2-4 chrząszczy na 25 roślinach.

CHOWACZ CZTEROZĘBNY - przełom marca i kwietnia - 20 chrząszczy w żółtym naczyniu w ciągu 3 dni lub 6 chrząszczy na 25 roślinach.

CHOWACZ PODOBNIK - przełom kwietnia i maja - 4 chrząszcze na 25 roślinach.

PRYSZCZAREK KAPUSTNIK - od początku opadania płatków kwiatowych - 1 muchówka na 4 roślinach

SŁODYSZEK RZEPAKOWY - zwarty kwiatostan - 1 chrząszcz na 1 roślinie w fazie zwartego kwiatostanu oraz 3-5 chrząszczy na 1 roślinie w fazie luźnego kwiatostanu
Ostatnio edytowano Pt, 1 lutego 2013, 21:45 przez sebekwolkasos, łącznie edytowano 2 razy
Powód: Ortografia, usunięcie Caps Locka
"Bardzo też pożytecznie bywa najsamprzód zdzielić świadka, ledwo wejdzie, mocno kijem po głowie, od czego ten bardzo zdumiony bywa, a przeto i do kłamstwa nieskory."

Kupię żuka PickUp-a
Avatar użytkownika
deer
Zasłużony dla forum
 
Posty: 115
Obrazki: 149
Dołączył(a): Pn, 4 czerwca 2012, 17:56

Re: Integrowana ochrona rzepaku

Postprzez Siwy7406 » Pt, 1 lutego 2013, 14:12

To teraz czas na progi szkodliwości chorób grzybowych wg. Nowoczesna uprawa rzepaku wyd. BASF

Progi szkodliwości chorób grzybowych jesienią:
Choroba -------------------------faza rozwojowa ---------------------------------------------- Próg/porażonych roślin/

Sucha zgnilizna kapustnych - od 2 liści do pełni wykształcenia rozety ----------------- 20

Czerń krzyżowych------------- w pełni wykszt. rozeta do form. się zawiązków pędów - 20-30

Szara pleśń i cylindrosporioza - od 2 liści do pełni wykszt. rozety ----------------------- 20-30 i 10-20

Progi szkodliwości chorób rzepaku wiosną ------------------------------------------------------------------------------------------------------- warunki sprzyjające

Sucha zgnilizna kapustnych - regeneracja rozety i początek formowania łodygi do wyrastania w pęd kwiatowy - 10-15 - częste opady, uszkodz. przez szkodniki

Zgnilizna twardzikowa - od zwartego pąka do pełni kwitnienia /śr. stos. od pierwszych objawów/ - 1 - temp.gleby i pow. > 12C, wilgoć

Czerń krzyżowych - regeneracja rozety i pocz.form. łodygi do wyrastania w pęd kwiatowy - 20-30 - ciepła, wilgotna pogoda
-od początku do pełni kwitnienia - 10-15
-koniec kwitnienia i poczatek zawiązywania łuszczyn - 10-15 - temp. 21-27C duża wilgot.

Szara pleśń - regeneracja rozety i początek formowania łodygi do wyrastania w pęd kwiatowy - 20-30 - wilgot.pog.14-16C,uszkodz.osłabione rośl.
-od początku do pełni kwitnienia - 10-15 - duża wilgot. uszkodz. roślin, umiarkowana
-koniec kwitnienia i poczatek zawiązywania łuszczyn - 10-15 - pogoda

Cylindrosporioza - regeneracja rozety i pocz.form. łodygi do wyrastania w pęd kwiatowy - 10-20 - szczególnie groźna po łagodnych zimach
wysoka wilgotnosć.

Wszystkim zainteresowanym integrowaną produkcją rzepaku polecam lekturę: http://www.ior.poznan.pl/plik,1427,inte ... go-pdf.pdf
Ostatnio edytowano Pt, 1 lutego 2013, 21:49 przez sebekwolkasos, łącznie edytowano 2 razy
Powód: Literówki, edycja nazwy tematu. @Siwy7406 popraw link bo nie działa!
Avatar użytkownika
Siwy7406
Zasłużony dla forum
 
Posty: 281
Obrazki: 296
Dołączył(a): So, 14 lipca 2012, 19:11
Lokalizacja: warm.-mazurskie/Bartoszyce/Maszewy
Numer GG: 43494331

Re: Integrowana ochrona rzepaku

Postprzez majran » N, 9 czerwca 2013, 11:42

www.integrowana-ochrona.pl Zna, korzystał ktoś??
Avatar użytkownika
majran
Mający coś do powiedzenia
 
Posty: 140
Obrazki: 34
Dołączył(a): Pn, 4 czerwca 2012, 21:17
Lokalizacja: Pałuki wielkopolska
Numer GG: 10201673

Re: Integrowana ochrona rzepaku

Postprzez integrowana_ochrona » Wt, 24 września 2013, 09:31

majran napisał(a):www.integrowana-ochrona.pl Zna, korzystał ktoś??

znam całkiem przydatne.
Ja zawszę mam rację. Raz mi się wydawało, że nie mam racji, ale okazało się że byłem w błędzie :)
integrowana_ochrona
Nowicjusz
 
Posty: 7
Dołączył(a): Wt, 24 września 2013, 09:19
Lokalizacja: Wielkopolska

Re: Integrowana ochrona rzepaku

Postprzez gonzo » Cz, 7 maja 2015, 10:28

Co powiecie na integrowaną mieszankę Amistar Xpro 0,6 l + Prochloraz 1,15 l zabieg "na płatek" oczywiście?
To ja uczę się od was, proszę więc o patrzenie przez pryzmat nauki na moje wypowiedzi.
---------------------------------------------------------------------------------------------------------
Jestem Polakiem i piszę po polsku.
Avatar użytkownika
gonzo
Administrator
 
Posty: 1089
Obrazki: 249
Dołączył(a): Pn, 4 czerwca 2012, 11:13
Lokalizacja: powiat Brodnica
Numer GG: 4140280

Re: Integrowana ochrona rzepaku

Postprzez rolkira » Cz, 16 lipca 2015, 15:42

czy korzystał ktoś z technologii uprawy rzepaku clearfield? tu więcej informacji http://www.agro.basf.pl/agroportal/pl/p ... eld_1.html . zastanawiam się czy warto zainwestować na jesieni, ponoć chwasty jedno i dwuliścienne zwalcza doskonale.
rolkira
Zaczynający przygodę
 
Posty: 17
Dołączył(a): Pt, 17 kwietnia 2015, 14:19
Lokalizacja: Małopolska


Powrót do Rzepak