Strona 1 z 1

Odchwaszczanie rzepaku

PostNapisane: Śr, 17 lipca 2013, 23:38
przez MieszkoI
Witam
Jako, że w tym roku chciałbym rozpocząć przygodę z uprawą rzepaku, chciałbym się was poradzić jakie stosujecie środki do zwalczania chwastów . W tej materii jestem dosyć zielony jak na razie, ale wstępnie spodobał mi się środek butisan star 416 sc oraz jego nowsza mieszanina butisan star max. Za tym środkiem przemawia szeroki termin zastosowania (ważne ze względów organizacyjno -technologicznych). Jednak kilku userów było niezadowolonych z jego działania są jednak osoby, które stosują z powodzeniem ;). Środek ma jeszcze jedną wadę jest dosyć drogi ( 1l - ok 100 zł).
słucham was jakie stosujecie programy do zwalczania chwastów w rzepaku?
Proszę o konkretne mieszaniny, terminy zastosowania oraz opinię na temat skuteczności i fajnie by było jakbyście podali orientacyjny koszt :)

Re: Odchwaszczanie rzepaku

PostNapisane: Śr, 17 lipca 2013, 23:43
przez gonzo
Przyłączam się bo już zamówiłem nasiona a noga jestem w tym temacie...

Re: Odchwaszczanie rzepaku

PostNapisane: Cz, 18 lipca 2013, 10:29
przez Senator
No to ja widzę zacznę pierwszy :)

Już wczoraj na czacie padło ale może się komuś przyda. Butisan Star 416SC - 3 lata z rzędu stosowany zawsze coś nie tak, najwięcej chabra przepuszczał, stosowane różne kombinacje i dawki - wniosek jeden - Butisan Star do odstrzału przynajmniej na naszych polach.

Przez ostatnie dwa sezony stosowana mieszanina to Navigator 360SL 0,3l/ha + Metazanex 1l/ha w fazie 3-4 liści i czyści ładnie. Koszt zabiegu około 200zł/ha brutto. Można stosować również w fazie 1-2 liści (Navigator 0,2 + metazanex 1-1,5l - sam nie próbowałem) lecz producent zastrzega że przepuści wtedy ostrożnia.

Najtaniej wyjdzie na pewno mieszanina chlomazon + metazachlor, lecz ma dość wąski termin stosowania i istnieje ryzyko przebarwień na rzepaku.

Re: Odchwaszczanie rzepaku

PostNapisane: Cz, 18 lipca 2013, 13:15
przez redek
Od wielu lat stosuję chlomazon, kiedyś w mieszance z alachlorem(Lasso), teraz mieszam z metazachlorem i nie mam większych problemów z chwastami, w zasadzie zostaje tylko bratek polny i krzywoszyj, ale to są chwasty ogólnie trudne do zwalczenia w rzepaku

Re: Odchwaszczanie rzepaku

PostNapisane: Cz, 18 lipca 2013, 13:31
przez tomekbp
Zastanawiałem się nad tym Butisanem właśnie, dokładnie to Butisan 400SC 2l + Command 480EC 0.15l i chyba zrezygnuje z tej mieszanki chodz z chabrem mam problem tylko w 3 miejscach na piachach. Zostaje jeszcze mieszanka Navigator + Metazanex, ostatnio sporo pochlebnych opinii słyszałem na jej temat i właśnie na to chyba się zdecyduje.
Po substancjach chlomazon + metazachlor znajomi robili poprawkę z wiosny Galerą, nie wiem na jakie chwasty. Dodam że na nakładkach ostro przyhamowało raps.

Re: Odchwaszczanie rzepaku

PostNapisane: Cz, 18 lipca 2013, 20:29
przez Senator
Butisan 400SC to zwykły metazachlor, tylko w litrze ma go 400g a nie 500g jak pozostałe środki typu metazanex czy fuego, czyli Twoja mieszanina zawierała by tak samo jak u Twoich znajomych metazachlor i chlomazon ;)

Re: Odchwaszczanie rzepaku

PostNapisane: Cz, 18 lipca 2013, 21:03
przez tomekbp
Racja te same substancje, czyli odpada. Zostaje Navigator+Command chyba, że coś ciekawego ktoś zaproponuje jeszcze. Jest jeszcze Colzor Trio tyle że nie wiem jak z skutecznością, no i ta cena.

Re: Odchwaszczanie rzepaku

PostNapisane: N, 11 sierpnia 2013, 17:43
przez gonzo
Co powiecie o zastosowaniu glifosatu w zabiegu przedwschodowym ? Pytam gdyż rzepak myślę dać bez orki po dwóch uprawkach i nie wiem czy dać glifosat między uprawkami czy po siewie, dać planuję bo to dzierżawa i różności tam są w ziemi. Pewnie i tak nie ominie mnie zabieg na jednoliścienne i samosiewy zbóż?

Re: Odchwaszczanie rzepaku

PostNapisane: N, 11 sierpnia 2013, 22:01
przez brzozak2
jesli to dzierzawa i nie wiadomo co jest, to mozesz dac, choc wg mnie nie jest to niezbedne.
zabieg na jednoliscienne i tak musisz wykonac. w zeszlym sezonie po wczesniejszych przykrych doswiadczeniach zastosowalem herbicyd w dawkach dzielonych - nie czekajac az rzepak urosnie do fazy 4 par lisci.
dalem agil 0,5 i 0,6 po tygodniu, bardzo ladnie to wyszlo i nie mialem najmniejszych problemow z jednolisciennymi.

niby do tej 4 pary lisci nie konkuruja ze soba, ale przy duzym nasileniu jak ma to miejsce przy uprawie bezorkowej, u mnie finalnie wypadlo 30% obsady z powodu samosiewow pszenicy w dwoch wczesniejszych latach.

Re: Odchwaszczanie rzepaku

PostNapisane: Śr, 28 sierpnia 2013, 06:27
przez barabus
kiedy najwcześniej mogę prysnąć rzepak od samosiewów i na perz ? jaki środek wyjdzie najtaniej i skutecznie :) rzepak siany bezorkowo i strasznie dużo zaczyna jęczmienia ozimego wyłazić :)

Re: Odchwaszczanie rzepaku

PostNapisane: N, 15 września 2013, 17:08
przez limousine
Czy metazachlor zwalcza samosiewy zbóż? ewentualnie w jakiej dawce?

Re: Odchwaszczanie rzepaku

PostNapisane: Wt, 24 września 2013, 09:27
przez integrowana_ochrona
limousine napisał(a):Czy metazachlor zwalcza samosiewy zbóż? ewentualnie w jakiej dawce?

metazachlor w dawce 2,0L/ha zwalcza samosiewy zbóż. np. wspominane wcześniej Fuego.

Re: Odchwaszczanie rzepaku

PostNapisane: Pt, 28 marca 2014, 19:19
przez gonzo
Pomożecie ? Mam problem z przytulią widać RSMS ją uratował zmienia kolor na zielony i zaczyna rozwój jesienią był powschodowo zastosowany Navigator i Metazanex, czy mogę teraz biorąc pod uwagę szybki rozwój rzepaku zastosować Galerę lub coś innego? Zapis w etykiecie Galery "... lub wiosną po ruszeniu wegetacji do fazy wytworzenia pąków kwiatowych rośliny uprawnej -Zalecana dawka: 0,35 L/ha." Mój rzepak ma już rozpoznawalne pąki ale widoczne są po rozchyleniu rośliny. Wysokość roślin 20-25cm.

Re: Odchwaszczanie rzepaku

PostNapisane: So, 29 marca 2014, 19:07
przez Sadek
Kolega pryskał w zeszłym roku Galerą jak też zrobi i w tym roku tak samo popełni ten sam błąd (nierówne i długie kwitnienie jest wynikiem późnego zabiegu Galerą).

Ja pryskałem Galerą 2 lata i pierwszego roku byłem bardzo zadowolony z zadziałania (opryskany jak tylko ruszyła wegetacja i nie było przymrozków) , ten sam zabieg powtórzyłem w kolejnym roku tylko wiosna była kapryśna w dzień ciepło nocą minimalne przymrozki termin zabiegu się opóźnił (rzepak kwitł jak i dojrzewał nierówno plon ok. 2,5t/ha ziarno nierówne).

Teraz pryskamy na jesieni.

U nas rzepak ma dopiero ok. 10-15 cm.

Re: Odchwaszczanie rzepaku

PostNapisane: Wt, 10 marca 2015, 09:45
przez seremiak
Witam
Jesienny oprysk Butisan+command przepuścił mi na niektórych kawałkach Fiołka Polnego, pryskać go czymś (tylko czym), czy zostawić go i nie zawracać sobie nim głowy? dodam że miejscami jest go bardzo dużo

Re: Odchwaszczanie rzepaku

PostNapisane: Wt, 10 marca 2015, 11:27
przez bobek
Bardzo dużo to znaczy ile?

Re: Odchwaszczanie rzepaku

PostNapisane: Wt, 10 marca 2015, 18:42
przez seremiak
miejscami nawet kilkadziesiąt szt/m2

Re: Odchwaszczanie rzepaku

PostNapisane: Śr, 11 marca 2015, 20:40
przez miszka31
Trzeba było robić navigatorem , jak jest dobry rzepak to zagłuszy fiołka , bedziesz musiał zwrócić uwagę przy doborze herbicydu do odchwaszczania zboża , najlepszy na fiołka w zbożu jest diflufenikan

Re: Odchwaszczanie rzepaku

PostNapisane: Śr, 11 marca 2015, 21:22
przez brzozak2
Czy jest przedwschodowy oprysk na jednoliścienne w rzepaku?

Re: Odchwaszczanie rzepaku

PostNapisane: Śr, 11 marca 2015, 21:28
przez gonzo
Jest, glifosat :D

Re: Odchwaszczanie rzepaku

PostNapisane: Śr, 11 marca 2015, 23:22
przez agrofy.pl
albo można poszukać na http://www.agrofy.pl czym można zwalczyć fiołka w rzepaku :) szybko, łatwo i przyjemnie

Re: Odchwaszczanie rzepaku

PostNapisane: Pt, 5 czerwca 2015, 15:33
przez rolkira
Ostatnio dowiedziałam sie o metodzie a w zasadzie całej technologii uprawy rzepaku. łączy herbicyd z rzepakiem odpornym na zawarta w nim substancje aktywna imazamoks. Chodzi o clearfield - można tu sobie poczytać więcej http://www.agro.basf.pl/agroportal/pl/p ... eld_1.html Brzmi rozsądnie, czy warto ?

Re: Odchwaszczanie rzepaku

PostNapisane: Pn, 31 sierpnia 2015, 21:25
przez gonzo
Co do clearfiled, to mocno to jeszcze niedopracowana technologia. Samosiewy rzepaku zwalczymy raz, a co dalej? Przecież w kolejnych latach będziemy już mieć na polu osypane nasiona roślin odpornych na imazamoks?
Kolejna sprawa, buraków cukrowych już też nie zasiejemy(tak przynajmniej twierdzi serwis plantatora cukrowni, informowali żeby nie siać rzepaku w tej technologii)
Opowiadano mi też, że pojawiają się problemy nawet w pszenicy po tak chronionym rzepaku ale nie mam tu żadnych twardych danych.
Wielce byłem "nakręcony" na siew w tej technologii ale zapał mi już minął, może tylko tymczasowo ale minął.

Re: Odchwaszczanie rzepaku

PostNapisane: Wt, 1 września 2015, 12:15
przez somas
Od lat stosuje chlomazon i jak na razie się sprawdza, nie widzę potrzeby, żeby coś zmieniać w tym temacie

Re: Odchwaszczanie rzepaku

PostNapisane: Pn, 9 listopada 2015, 16:22
przez moriarty
rolkira napisał(a):Ostatnio dowiedziałam sie o metodzie a w zasadzie całej technologii uprawy rzepaku. łączy herbicyd z rzepakiem odpornym na zawarta w nim substancje aktywna imazamoks. Chodzi o clearfield - można tu sobie poczytać więcej http://www.agro.basf.pl/agroportal/pl/p ... tpage.html Brzmi rozsądnie, czy warto ?

Próbuję tego w tym roku, ładnie poszedł w górę. Zobaczymy co będzie na wiosnę, ale jestem dobrej myśli. Na pewno dobrze przezimuje.

Re: Odchwaszczanie rzepaku

PostNapisane: N, 3 kwietnia 2016, 08:34
przez danio616
Czy stosowal ktoś navigator + metazanex wiosną? Mam ten oprysk i zastaniawiam sie czy można go wykorzystać również wiosna?