Synchronizacja rui u bydła mięsnego

Czyli rasy bydła

Synchronizacja rui u bydła mięsnego

Postprzez marek.j » Śr, 20 czerwca 2012, 08:10

Otóż mam problem z płodnością odkąd mam coraz większy dolew LMS. Krowy z cielakami pomimo dobrej kondycji nie mają rui. Czy w takim przypadku podawanie hormonów podobnych jak przy synchronizacji jest wskazane? Mam 10 krów które już dawno powinny mieć ruje a nie mają. Wczoraj zamówiłem lizawki ze zwiększoną zawartością mikroelementów i daje im miesiąc ale później coś trzeba z tym zrobić.
Avatar użytkownika
marek.j
Zaczynający przygodę
 
Posty: 44
Obrazki: 4
Dołączył(a): Śr, 20 czerwca 2012, 08:02
Lokalizacja: Trzciel

Re: Synchronizacja rui u bydła mięsnego

Postprzez gonzo » Śr, 20 czerwca 2012, 08:32

Ja bym im załadował domięśniowo po 20 cm3 AD3+selen i powtórzył po tygodniu, lizawki pomogą za pół roku... możesz jak najbardziej zastosować np. oestrofan podajesz raz i czekasz na ruję lub skuteczniej raz, potem 2 i po określonym czasie inseminujesz. Czasu z głowy nie podam bo jeszcze w błąd wprowadzę, jest na opakowaniu, dodatkowo nieraz podaje się jeszcze np. dinolitic w trakcie inseminacji żeby spotęgować efekt. Najprawdopodobniej masz problem z "cichymi rujami" z racji jakiegoś braku w dawce pokarmowej, czym żywisz? Może dawka pokarmowa jest do zmodyfikowania?
To ja uczę się od was, proszę więc o patrzenie przez pryzmat nauki na moje wypowiedzi.
---------------------------------------------------------------------------------------------------------
Jestem Polakiem i piszę po polsku.
Avatar użytkownika
gonzo
Administrator
 
Posty: 1089
Obrazki: 249
Dołączył(a): Pn, 4 czerwca 2012, 11:13
Lokalizacja: powiat Brodnica
Numer GG: 4140280

Re: Synchronizacja rui u bydła mięsnego

Postprzez marek.j » Śr, 20 czerwca 2012, 08:46

Dawka pokarmowa to całą dobę pastwisko. ojciec pracował kiedyś jako wet to podobno na naszym terenie jest bardzo mało selenu ale ciężko w moim przypadku zrobić takie badania bo mam pastwiska porozrzucane po kilku wsiach, zaczynając od zalewowych w dolinie rzeki na piaskach koło lasów kończąc. Wydaje mi się że jest to raczej sprawa rasy i blokowania rui przez cielę ssące. Jak ojciec zaczynał krzyżowanie stada to krył herefordem i takie krowy pomimo tego że po zimie wyglądały czasami bardzo kiepsko miały płodność ponad 90%. Odkąd jest limousine to są problemy. Ja osobiście chcę premię młodego rolnika rozliczyć jałówkami i najprawdopodobniej będzie to simental. Stosujemy inseminacje więc szukam porad dotyczących synchronizacji itp. Żywienie pastwiskowe jak jest za "słabe" to może się okazać rasa jest zbyt wymagająca bo jak mam dokarmiać mamki np śrutą lub kukurydzą to lepiej je sprzedać i kupować "gotowe" odsadki bo taniej i mniej pracochłonne. Wracając do tematu to chodzi mi o wasze doświadczenia z synchronizacją, skuteczność, środki, koszty. Niestety weterynarze w mojej okolicy nie mają za dużego pojęcia bo po prostu pracują w większości na pieskach i kanarkach:)
Avatar użytkownika
marek.j
Zaczynający przygodę
 
Posty: 44
Obrazki: 4
Dołączył(a): Śr, 20 czerwca 2012, 08:02
Lokalizacja: Trzciel

Re: Synchronizacja rui u bydła mięsnego

Postprzez damian40000 » Śr, 20 czerwca 2012, 20:11

A nie próbowaleś buhaja wprowadzić żeby zacielil ci te u których nie zauważyleś rui?
damian40000
Nowicjusz
 
Posty: 9
Dołączył(a): Śr, 13 czerwca 2012, 14:32
Numer GG: 8230384

Re: Synchronizacja rui u bydła mięsnego

Postprzez marek.j » Cz, 21 czerwca 2012, 07:08

Już nie mam byka hodowlanego. Miałem limousina z Radanu ale od dwóch lat wszystko kryje sztucznie bo lepsza genetyka i zmieniam rasę na inną. Kolejna sprawa to taka że teraz kryje 90% simentalem mięsnym a mam w stadzie limuzenki które nie nadają się na simentala ze względu na budowę więc puścić do nich byka simentala trochę strach przy ocieleniach.
Avatar użytkownika
marek.j
Zaczynający przygodę
 
Posty: 44
Obrazki: 4
Dołączył(a): Śr, 20 czerwca 2012, 08:02
Lokalizacja: Trzciel

Re: Synchronizacja rui u bydła mięsnego

Postprzez qqrydz » Cz, 21 czerwca 2012, 08:49

Osobiście mogę powiedzieć ze z tymi wielkimi cielętami po simentalach to jest raczej wielki mit, a przynajmniej u siebie w gosp. nie znalazłem potwierdzenia na to. Zajmuje się tylko hodowla bydła mlecznego i właśnie inseminuje simentalem mlecznym i mam kilka krów 87,5% i one pokryte simentalem nie maja najmniejszych problemów z wycieleniami. Do tego miałem 2 przypadki znacznie przekondycjowanych krów przed wycieleniem i cielęta nie były wcale ogromne i nie było problemów z ocieleniami. właśnie kilka lat temu jak był ten wielki bum na limousine zacielaliśmy krowy które powtarzały 2 raz właśnie bykami tej rasy i wtedy różowo nie było bo było znacznie więcej komplikacji niż teraz mimo ze cielęta był gabarytowo mniejsze. Simentale wydają się być mimo większej masy urodzeniowej bardziej smukłe i dlatego chyba łatwiej się cielą. na koniec dodam też że moje krowy też nie są zbyt pokaźnych rozmiarów bo wiadomo kiedy zaciela cie jałówkę na krowę mleczną a na mięsną :D Podsumowując polecam i według mnie nie ma co się zbytnio bać :D Pozdrawiam :)
Ostatnio edytowano Cz, 21 czerwca 2012, 09:19 przez Krzysiek19, łącznie edytowano 1 raz
Powód: Zdania z małych liter
qqrydz
Nowicjusz
 
Posty: 5
Dołączył(a): So, 9 czerwca 2012, 20:30

Re: Synchronizacja rui u bydła mięsnego

Postprzez damian40000 » Cz, 21 czerwca 2012, 13:40

Jak boisz się że po simentalu się nie ocielą to kup hereforda i jak się przekrzyżują to dopiero wtedy simentala. Brat jest inseminatorem i z zacielaniem mamek jest duży problem.
Ostatnio edytowano Cz, 21 czerwca 2012, 13:49 przez Krzysiek19, łącznie edytowano 1 raz
Powód: Zdanie z małej litery
damian40000
Nowicjusz
 
Posty: 9
Dołączył(a): Śr, 13 czerwca 2012, 14:32
Numer GG: 8230384

Re: Synchronizacja rui u bydła mięsnego

Postprzez marek.j » So, 14 lipca 2012, 16:00

Na razie 8 sztuk dostało zastrzyki E+selen, w przyszłym tygodniu druga dawka. Zobaczymy co dalej. U mnie w okolicy weterynarze do hormonów podchodzą jak pies do gorącego jedzenia...
Avatar użytkownika
marek.j
Zaczynający przygodę
 
Posty: 44
Obrazki: 4
Dołączył(a): Śr, 20 czerwca 2012, 08:02
Lokalizacja: Trzciel

Re: Synchronizacja rui u bydła mięsnego

Postprzez Bukaciarnia.pl » Pn, 31 marca 2014, 21:50

Im więcej stymulantów używa się w celu zsynchronizowania rui tym większe ich ilości będą potrzebne w przyszłości, aby ją wywołać. Polecałabym spróbowania zmiany dawki paszowej lub ewentualnie zastrzyków z oksytocyny - czasami najprostsze metody okazują się najskuteczniejsze.
Ostatnio edytowano Wt, 1 kwietnia 2014, 06:17 przez gonzo, łącznie edytowano 1 raz
Powód: Usunięcie linku, uprasza się o poważne traktowanie drugiej strony... Ortografia
Zapraszam na portal branżowy dla hodowców bydła - Bukaciarnia.pl
Notowania rynku wołowego | Forum hodowców bydła | Porady ekspertów na temat żywienia i hodowli bydła
Avatar użytkownika
Bukaciarnia.pl
FIRMA
 
Posty: 40
Dołączył(a): Cz, 23 stycznia 2014, 12:11
Lokalizacja: Warszawa


Powrót do Genetyka