gwara

gwara

Postprzez górol » Wt, 21 stycznia 2014, 18:25

Nie próbuję się tu na Forum usprawiedliwiać ,ale pomyślałem że pisząc "gwarą"czy to na czacie czy na forum wniosę troszkę świeżości,coś nowego,zdaję sobie sprawę że wielu młodych będzie miało czasami trudności czy to z przeczytaniem ,czy ze zrozumieniem danego wyrazu, ale jakby nie było tak się czasami mówi o pielęgnowaniu tej mowy i szkoda że stałeś się młody człowieku --moderatorze -lukaczmarek--takim cenzorem,szkoda również co moim zdaniem jest o wiele bardziej krytyczne że pozwalasz co niektórym używać na czacie słów uznawanych powszechnie za wulgarne typu

"*marne*' itp.

wyciąg z regulaminu:
II.
Korzystając z tworu nie można używać zwrotów powszechnie uznanych za wulgarne............

jeśli próbujesz stanowić prawo to niech ono będzie równe dla wszystkich.

Mnie żaden ban nie przestrasza i tak ja bez Waszego Portalu wyżyję, tak i Wy bez mojej obecności też.
Nie poddaję tu żadnej propozycji aby wypowiedzieli się forumowicze,bo zdaję sobie sprawę że głosy będą różne,jednym będzie to obojętne,inni będą za tak ,a jeszcze inni przeciw,tylko czy jeśli jakaś część forumowiczów życzyła by sobie mojej obecności i tej "gwary"to jak się do tego odniesiecie,po prostu zbanujecie lecz jak zaznaczam chciałem troszkę "innowacyjności"

pozdrawiam górol s Beskidu Wyspowego
górol
Nowicjusz
 
Posty: 4
Dołączył(a): Pn, 13 stycznia 2014, 14:31
Lokalizacja: Beskid Wyspowy

Re: gwara

Postprzez farmermf » Wt, 21 stycznia 2014, 19:24

Ja tam co 3cie Twe słowo rozumiał nawet. :D
Avatar użytkownika
farmermf
Mający coś do powiedzenia
 
Posty: 177
Obrazki: 2
Dołączył(a): Pn, 4 czerwca 2012, 20:49

Re: gwara

Postprzez Avendrion » Wt, 21 stycznia 2014, 19:25

Jednak umiesz pisać po polsku :brawo: Ciekawe co to za "innowacyjność" której nikt nawet przeczytać nie może.
Avatar użytkownika
Avendrion
Zaczynający przygodę
 
Posty: 22
Obrazki: 282
Dołączył(a): Cz, 7 czerwca 2012, 13:53

Re: gwara

Postprzez krzysiek16m » Wt, 21 stycznia 2014, 19:31

Ogólnie rzecz ujmując to łatwiej słuchać gwary niż ją czytać ;). Uważam, ze powinna się liczyć przede wszystkim wiedza. Dla mnie możesz pisać nawet po serbsko-chorwacku, tylko, żeby to było poprawne z zasadami ortografii itd. ;)
Avatar użytkownika
krzysiek16m
FIRMA
 
Posty: 59
Obrazki: 47
Dołączył(a): Pt, 8 czerwca 2012, 12:51
Lokalizacja: Dolny Śląsk

Re: gwara

Postprzez farmermf » Wt, 21 stycznia 2014, 19:38

Ale na AF to i tak by zbanowali odrazu bo nie umieliby sprawdzac ortografów. :lol:
Avatar użytkownika
farmermf
Mający coś do powiedzenia
 
Posty: 177
Obrazki: 2
Dołączył(a): Pn, 4 czerwca 2012, 20:49

Re: gwara

Postprzez bobek » Wt, 21 stycznia 2014, 20:11

Dla mnie ta gwara jest zabawna i osobiście mi nie przeszkadza. :)
Boże, daj mi cierpliwość, bym pogodził się z tym, czego zmienić nie jestem w stanie. Daj mi siłę, bym zmieniał to co zmienić mogę. I daj mi mądrość, bym odróżnił jedno od drugiego.
Avatar użytkownika
bobek
Kierownik PGR
 
Posty: 699
Obrazki: 244
Dołączył(a): Pn, 4 czerwca 2012, 18:25
Lokalizacja: Centrum Wszechświata

Re: gwara

Postprzez miszka31 » Wt, 21 stycznia 2014, 20:15

Mi też nie przeszkadza :D ale pisz by mozna było zrozumieć , co do nas rozmawiasz :lol:
Avatar użytkownika
miszka31
Zaczynający przygodę
 
Posty: 62
Obrazki: 39
Dołączył(a): Pn, 11 czerwca 2012, 20:25

Re: gwara

Postprzez Dziedzio92 » Wt, 21 stycznia 2014, 20:20

Na forum sa uzytkownicy z calego kraju i za. Kazdy inaczej mowi czasem tez pisze. Tylko jakos wiekszosci nie przeszkadzalo jak pisze. Czesc rozumie co pisal (ja jestem w tym gronie) Na czacie moze pisac po swojemu , poniewaz jest jakies urozmaicenie. Jesli pisze tematy to moze zachowac sie do waszych zasad.
Takie jest moje zdanie. Mnie obecnosc jego nie przeszkadza a urozmaica forum.

Jestem na tak :thumbup:
Obrazek
Avatar użytkownika
Dziedzio92
Zaczynający przygodę
 
Posty: 36
Obrazki: 1213
Dołączył(a): Pt, 8 czerwca 2012, 12:18
Lokalizacja: Brzeg Dolny
Numer GG: 7677767

Re: gwara

Postprzez lukaczmarek » Wt, 21 stycznia 2014, 20:22

No niestety muszę przyznać że twoja gwara nie wnosi wiele innowacyjności bo i tak większość albo twoich postów nie czyta, albo też ich nie rozumie.
Poza tym zapis gwary powinien być gramatyczny a nie fonetyczny
Avatar użytkownika
lukaczmarek
Administrator
 
Posty: 642
Obrazki: 321
Dołączył(a): Pt, 8 czerwca 2012, 17:24
Lokalizacja: Łowickie
Numer GG: 7980618

Re: gwara

Postprzez redek » Wt, 21 stycznia 2014, 20:22

Według mnie należałoby oddzielić forum i czat. Na forum raczej wszyscy starają się pisać poprawnie, nikt nie używa wulgaryzmów, moderatorzy poprawiają błędy i tu raczej miejsca na gwarę nie widzę, chyba, że w jakimś hyde parku.
Natomiast czat ma inny charakter, tam mówimy językiem potocznym, a nie literackim i tam uważam, że jak najbardziej można używać gwary.
A jak ktoś nie może zrozumieć, to chyba słabo się stara, co innego, gdyby to @wiesmag po kaszubsku pisał :D
redek
Zasłużony dla forum
 
Posty: 133
Obrazki: 241
Dołączył(a): Pn, 4 czerwca 2012, 22:48
Lokalizacja: zachodniopomorskie, powiat Gryfice

Re: gwara

Postprzez wiesmag » Wt, 21 stycznia 2014, 20:32

Żeby ja pisał po kaszubsku to klawiatura tego nie ogarnia :lol:
tylko, żeby to było poprawne z zasadami ortografii
miałbyś niewielki problem z ort.-w kaszubskim nawet "e"ma kreskę,kropkę i dwie kropki-ździebło byś miał problemu :lol:
Już o zrozumienie szwedzko-niemiecko-polskiego nie mówię :mrgreen:
sam nie mówię w czystym kaszubskim-lecz w gwarze przodkowsko-żukowskiej :mrgreen:
Avatar użytkownika
wiesmag
Mający coś do powiedzenia
 
Posty: 237
Obrazki: 52
Dołączył(a): Pn, 4 czerwca 2012, 20:45
Lokalizacja: Czeczewo-okolice Kartuz
Numer GG: 20608063

Re: gwara

Postprzez gonzo » Wt, 21 stycznia 2014, 20:33

Ja w dalszym ciągu jestem na NIE ale jak to było do tej pory i będzie dalej, uszanuję wasze "chuci". Co do słowa wymienionego przez Ciebie zostało ocenzurowane.
Temat z małej litery i nieczytelna treść, cóż w tym innowacyjnego?
Tylko co będzie wynikiem tego "nowego otwarcia"? bałagan na forum...
To ja uczę się od was, proszę więc o patrzenie przez pryzmat nauki na moje wypowiedzi.
---------------------------------------------------------------------------------------------------------
Jestem Polakiem i piszę po polsku.
Avatar użytkownika
gonzo
Administrator
 
Posty: 1089
Obrazki: 249
Dołączył(a): Pn, 4 czerwca 2012, 11:13
Lokalizacja: powiat Brodnica
Numer GG: 4140280

Re: gwara

Postprzez andrzej2110 » Wt, 21 stycznia 2014, 22:22

Gwarę czasami ciężko zrozumieć a jeszcze gorzej czytać. Sam nie pisze w 100% poprawnie :oops: ale się staram. Na forum proszę starać się pisać po polsku. Zaraz by się ktoś znalazł co by pisał w obcym języku a przecież nie każdy jest poliglotą.
Avatar użytkownika
andrzej2110
Administrator
 
Posty: 597
Obrazki: 123
Dołączył(a): Pn, 4 czerwca 2012, 11:22

Re: gwara

Postprzez redek » Śr, 22 stycznia 2014, 00:11

@gonzo, @andrzej2110 - jeszcze raz chciałbym podkreślić różnice między forum , a czatem - na forum piszemy poprawnie po polsku i tego chyba nikt nie neguje, myślę, że @góral tez to zrozumie - ale na czacie pozwoliłbym na więcej luzu, jeśli ktoś nie będzie rozumiany, to jego strata.
redek
Zasłużony dla forum
 
Posty: 133
Obrazki: 241
Dołączył(a): Pn, 4 czerwca 2012, 22:48
Lokalizacja: zachodniopomorskie, powiat Gryfice

Re: gwara

Postprzez Senator » Śr, 22 stycznia 2014, 00:12

Może też zabiorę głos w tej kwestii.

Jak tylko zobaczyłem ten temat i przeczytałem pierwszy post, od razu pomyślałem o tym samym co jak doczytałem później napisał @redek, czyli na forum piszemy "po polsku" a czat to zupełnie inna bajka, przecież nie każdy musi to czytać, a i tak w nawałnicy wiadomości która się tam przewala czytamy tylko wybrane wypowiedzi.

Osobiście gwara na czacie wcale mi nie przeszkadza - sam problemu ze zrozumieniem jej nie miałem i nie mam - być może dlatego że sam jestem "pół-górolem" :)

"Forum dla ludzi, nie ludzie dla forum" ;)

Reasumując: Forum - NIE, Czat - TAK :)
Nie dyskutuj z debilem. Najpierw sprowadzi Cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem.
Avatar użytkownika
Senator
Mający coś do powiedzenia
 
Posty: 217
Obrazki: 148
Dołączył(a): Pn, 4 czerwca 2012, 11:49
Lokalizacja: Okolice Tczewa/pomorskie
Numer GG: 2241096

Re: gwara

Postprzez andrzej2110 » Śr, 22 stycznia 2014, 00:16

redek napisał(a):@gonzo, @andrzej2110 - jeszcze raz chciałbym podkreślić różnice między forum , a czatem - na forum piszemy poprawnie po polsku i tego chyba nikt nie neguje, myślę, że @góral tez to zrozumie - ale na czacie pozwoliłbym na więcej luzu, jeśli ktoś nie będzie rozumiany, to jego strata.

Przeczytaj uważnie mój post
andrzej2110 napisał(a):Gwarę czasami ciężko zrozumieć a jeszcze gorzej czytać. Sam nie pisze w 100% poprawnie :oops: ale się staram. Na forum proszę starać się pisać po polsku. Zaraz by się ktoś znalazł co by pisał w obcym języku a przecież nie każdy jest poliglotą.

Dodam tylko że forum i galeria. Chat to inna sprawa.
Avatar użytkownika
andrzej2110
Administrator
 
Posty: 597
Obrazki: 123
Dołączył(a): Pn, 4 czerwca 2012, 11:22

Re: gwara

Postprzez Andrzej10 » Śr, 22 stycznia 2014, 09:10

@ Górola posty są do zrozumienia ale po dłuższej chwili myślenia, nie mam nic do tego lecz fajnie jak by forum właśnie było w miarę czytelne dla wszystkich. Gwara na pewno łatwiejsza by była do zrozumienia na żywo niż pisana, co do głosów Kolegów o zapisie zgodnym z normami a fonetycznym, to ja chyba wolę fonetyczny większa szansa zrozumienia (przynajmniej dla mnie).

Tak więc luz fajnie jak by był, lecz jak widzę co dzień jest więcej userów i chyba jakieś twardsze zasady będą musiały być trzymane aby nie zrobił się śmietnik. Jednocześnie mam nadzieję że nasza społeczność pozostanie (w pewnym stopniu) tolerancyjna dla każdej odmienności.
Podpiszę się pod głosami innych:
Forum => w miarę po polsku,
Czat => gwara, wulgary jak komu pasuje i tak po chwili zniknie
Galeria => wypośrodkowane
Pozdrawiam
Andrzej10
Mający coś do powiedzenia
 
Posty: 197
Obrazki: 50
Dołączył(a): N, 10 czerwca 2012, 17:24
Lokalizacja: Nałęczów

Re: gwara

Postprzez maksiu » Śr, 22 stycznia 2014, 12:53

Ja popieram redka. Możnaby utworzyć nawet jakiś dział, w którym pisałoby się gwarą, może ujawnią się także Kaszubi czy Ślązacy ;)
Mnie taka postać by nie przeszkadzała, kilku dotychczasowych postów dotąd nie czytałem, wczoraj dopiero się przemogłem. Najszybciej można je zrozumieć czytając na głos, ku uciesze innych domowników ;)
Indżoj de sajlens.
--------------------
Liczniki hektarów, sterownik ścieżek technologicznych.
Avatar użytkownika
maksiu
Administrator
 
Posty: 495
Obrazki: 163
Dołączył(a): Pn, 4 czerwca 2012, 11:18
Lokalizacja: Pleszew-Jarocin-Krotoszyn
Numer GG: 42651760

Re: gwara

Postprzez DuzyGrzegorz » Śr, 22 stycznia 2014, 14:39

Gwara również posiada swoje zasady gramatyczne i reguły ortograficzne. Forum służy naszej komunikacji, a jakość tej komunikacji świadczy o naszym szacunku do tych którzy czytają. Na jakość nie składa się nie tylko treść merytoryczna, choć ta jest najważniejsza, ale i gramatyka i ortografia. Trzeba też mieć na uwadze, że przy podobnych staraniach nie zawsze każdemu tak samo poprawnie się ułoży. Nasze posty pisane są często pod wpływem chwili i mając tę chwilę. Pozdrawiam!
DuzyGrzegorz
Mający coś do powiedzenia
 
Posty: 349
Dołączył(a): N, 14 października 2012, 17:20
Lokalizacja: łódzkie
Numer GG: 4941697

Re: gwara

Postprzez lukaczmarek » So, 25 stycznia 2014, 18:33

Po rozmowie z Gonzem i opiniach tu wyżej wymienionych doszliśmy do wniosku, żeby dopuścić używanie owej gwary na czacie. Jeśli większości to nie przeszkadza to niech tak będzie.
Natomiast na forum i w galerii dalej trzymamy się zasad i używamy poprawnego polskiego języka.
Avatar użytkownika
lukaczmarek
Administrator
 
Posty: 642
Obrazki: 321
Dołączył(a): Pt, 8 czerwca 2012, 17:24
Lokalizacja: Łowickie
Numer GG: 7980618

Re: gwara

Postprzez DuzyGrzegorz » So, 25 stycznia 2014, 20:59

Ustawa z dnia 7 października 1999 r. o języku polskim:
Art. 3.
1. Ochrona języka polskiego polega w szczególności na:
1) dbaniu o poprawne używanie języka i doskonaleniu sprawności językowej jego użytkowników oraz na stwarzaniu warunków do właściwego rozwoju języka jako narzędzia międzyludzkiej komunikacji;
2) przeciwdziałaniu jego wulgaryzacji;
3) szerzeniu wiedzy o nim i jego roli w kulturze;
4) upowszechnianiu szacunku dla regionalizmów i gwar, a także przeciwdziałaniu ich zanikowi;
5) promocji języka polskiego w świecie;
6) wspieraniu nauczania języka polskiego w kraju i za granicą.
2. Do ochrony języka polskiego są obowiązane wszystkie organy władzy publicznej oraz instytucje i organizacje uczestniczące w życiu publicznym.
Kwestie o których rozmawiamy w tym wątku są uregulowane prawnie. Jeżeli chronimy język polski to musimy upowszechniać szacunek dla regionalizmów i gwar, a także przeciwdziałaniu ich zanikowi. Nasze Forum jest organizacją uczestniczącą w życiu publicznym. Od siebie dodam, że przepisy te są honorowe, tzn. ich nieprzestrzeganie nie jest związane z sankcjami karnymi. Pozdrawiam!
DuzyGrzegorz
Mający coś do powiedzenia
 
Posty: 349
Dołączył(a): N, 14 października 2012, 17:20
Lokalizacja: łódzkie
Numer GG: 4941697

Re: gwara

Postprzez muniekk » Cz, 12 marca 2015, 15:06

Dzieki za info .Moze kiedys jakos podziekuje.
muniekk
Nowicjusz
 
Posty: 1
Dołączył(a): Śr, 11 marca 2015, 14:34
Lokalizacja: Poznań

Re: gwara

Postprzez macko88 » Pt, 27 marca 2015, 19:32

Skoro ktoś chce aby komunikacja była bez zakłóceń powinien używać języka zrozumiałego dla wszystkich. Żeby komunikat był jasny. Nie każdy zrozumie gwarę. Mieszkam na Śląsku, a gwary i tak nie zrozumiem. ;)
macko88
 
Posty: 0
Dołączył(a): Pt, 27 marca 2015, 19:18
Lokalizacja: Katowice


Powrót do Pomysły na rozwój FPR