Strona 1 z 1

Budowa szklarni

PostNapisane: Cz, 14 lutego 2013, 23:55
przez przemo137
Witam. Jeśli temat znajduje się w złej zakładce przepraszam i proszę o przeniesienie.

Jakiś czas temu zakupiłem szklane ekrany ( będę tak to nazywał bo nie wiem jakby inaczej to określić) Ekran to 6 szyb zbrojonych połączanych z sobą na Teowniku 3 cm. Dookoła Kątownik 3 cm. Wygląda to jakby ściana 6 szyb o wymiarach 140cm x 280cm. Posiadam 21 taki ekranów, chciałbym z tego zrobić szklarnie na potrzeby własne do ogrodu. Takowe ekrany można z sobą łączyć za pomocą spawów gdyż to metal.

Moje pytania:

Jak miałaby takowa szklarnia wyglądać? Dach jednospadowy czy dwuspadowy? Jak lepiej?
Jak przymocować już gotową konstrukcje do ziemi?
Dach na sezon zimowy trzeba byłoby ściągać aby gleba wewnątrz nie wyschła za mocno. Jak rozwiązać ten problem? Co rok szlifierka i odcinanie?
Czy na takie coś muszę mieć jakieś pozwolenie?

Re: Budowa szklarni

PostNapisane: Pt, 15 lutego 2013, 08:47
przez Andrzej10
Szklarnia powinna stać na jakiejś podmurówce bo to jednak parę kg ma. Łaczenie to tak jak Piszesz albo spawanie albo skręcanie co jest wygodniejsze w przypadku ewentualnego rozbierania. Pozwolenie teoretycznie jest potrzebne no chyba ze nie Masz "przyjacielskich" sąsiadów to może i dałoby się bez ;) . Dach jedno czy dwuspadowy to bardziej kwestia tego jak to ma stać czy może przy jakimś budynku czy sobie solo. Jeśli solo i 2 spady radzę orientację spadów na wschód i zachód lepsze zbieranie światła rano i po południu a mniejsze oddziaływanie w południe. Nie wiem skąd pomysł żeby ściągać dach na zimę, taka operacja powoduje stratę czasu na nagrzewanie podłoża. Ewentualne wyschnięcie lepiej uzupełnić podlewając a mieć wcześniej uprawy.

Ja mam małą szklarnię przy budynku (ups wróć pomieszczenie gospodarcze przeszkolone(kwestia działu specjalnego rolnictwa i US)) i wystarczy na pomidory, paprykę i co tam trzeba, w zimie stoją tam krzewy. W dziedzinie szklarni jestem niezbyt obeznany, wolę zdecydowanie tunele. Na ten sezon planuję remont jednego i zastosowanie podsuszki na podwójnej folii. Pozdrawiam

Re: Budowa szklarni

PostNapisane: Pt, 15 lutego 2013, 23:15
przez przemo137
Na podmurówce wystarczy? A co np w mocnym wietrze? Nie zdmuchnie takiej konstrukcji niczym nie przytwierdzonej?

Ogólnie dziś wpadłem na pomysł aby w kilku miejscach u dołu dospawać jakiś pręt lub coś podobnego a z drugiej strony np stary lemiesz i to zakopać w ziemie tak ok 50cm? Co ty na to?

Re: Budowa szklarni

PostNapisane: So, 16 lutego 2013, 08:39
przez Andrzej10
Podmurówka ale z jakimś zbrojeniem i elementami pozwalającymi na stabilne przymocowanie czy to przyspawanie czy przykręcenie. Wkopywać to nie radzę podmurówka da częściowe odgraniczenie stali od ziemi (korozja) a i można przy okazji zrobić izolację termiczną np styropianem przyklejonym od wewnątrz (most cieplny w postaci ziemi i betonu). Planuję u siebie podczas remontu tuneli wkopywać płyty betonowe (takie jak na ogrodzenia a mam odcinki po 2m między łukami) i od wewnątrz od razu izolować styropianem 5cm albo i więcej. W planie też jest podniesienie dachu o ok 70cm aby zwiększyć kubaturę co daje mniejsze nagrzewanie w dzień i wolniejsze studzenie w nocy (zdrowsza atmosfera dla roślin bez przegrzań). Pozdrawiam

Re: Budowa szklarni

PostNapisane: So, 16 lutego 2013, 22:28
przez przemo137
Ok dzięki za cenne wskazówki. Może już po powstaniu dodam tu fotkę. :) Ale raczej będzie to tylko wkopane w ziemię bez żadnej podmurówki i dobrze zakonserwowane (obawiamy się że znajdzie się jakaś dobra duszyczka :| )

Wie ktoś może czym przeciąć szybę zbrojoną? Zakładając cięcie szlifierką tarczą zwykła do metalu -szkło popęka a tarcza diamentowa się zniszczy na tych drucikach w szybie :problem:

Re: Budowa szklarni

PostNapisane: So, 16 lutego 2013, 22:54
przez Mariusz x
Słyszałem, że szkło zbrojone tnie się zwykłym nożem do szkła. Nacinasz, przełamujesz, potem przecinasz zbrojenie szczypcami.

Re: Budowa szklarni

PostNapisane: N, 17 lutego 2013, 02:03
przez DuzyGrzegorz
Bez fundamentów to przejdzie bez zgłoszenia, ale do 35 m kw. musisz mieć zgłoszenie jeżeli na stałe zakotwiczona. Powyżej tej powierzchni pozwolenie. Jak Cię "życzliwy inaczej" podkabluje ...

Re: Budowa szklarni

PostNapisane: N, 17 lutego 2013, 08:15
przez Andrzej10
Mariusz dobrze Pisze tylko że po przełamaniu wystarczy gibać żeby "urobić" druty. Pozdrawiam

Re: Budowa szklarni

PostNapisane: N, 17 lutego 2013, 15:40
przez przemo137
Bedze bez fundamentów to i obędzie się bez zgłaszania. A cięcia będzie i tak sporo aby była odpowiedniej wysokości. Dach 2 spady jeden dłuższy i jeden krótszy. Pytanie w jakim kierunku dach dłuższy? :think: Do wyboru kierunki południowy wschód lub północny zachód ? Inne położenie szklarni odpada ze względu na istniejącą już zabudowę. :?

Re: Budowa szklarni

PostNapisane: N, 17 lutego 2013, 15:51
przez Andrzej10
Większą połać Daj na południowy wschód. Lepsze nagrzewanie rano, no i doświetlenie cały dzień. Pozdrawiam

Re: Budowa szklarni

PostNapisane: Cz, 16 maja 2013, 16:10
przez sekik
Tutaj mogę się zgodzić,kierunek południowego wschodu będzie najbardziej optymalny w kwestii całodniowego doświetlenia, o czym tak często zapominamy.

Re: Budowa szklarni

PostNapisane: Wt, 19 listopada 2013, 11:58
przez xvpaula
Witam,
powiem szczerze że czytałam już kilka wątków na forach na temat szklarni i tunelów foliowych , jednak na żadnym jeszcze nie uzyskałam odpowiedzi. Może tu mi ktoś pomoże.
Przeczytałam że do postawienia szklarni potrzebne jest zgłoszenie w Urzędzie Miasta, a czy do postawienia tunelu foliowego http://dascompany.pl/namioty-i-szklarni ... 3x6-18m-2/ o takich wymiarach i parametrach też muszę fatygować sie do Gminy? Dodam że mam " bardzo życzliwego" sąsiada więc wolę dopytać. Tunel już kupiłam, firma zapytana o pozwolenie powiedziała że pierwsze słyszy o takim fakcie. Może wy z własnego doświadczenia coś wiecie?

Re: Budowa szklarni

PostNapisane: Wt, 19 listopada 2013, 17:03
przez andrzej2110
On nie potrzebuję żadnego fundamentu więc nie potrzeba zezwolenia. To tak jak byś postawił sobie namiot na podwórku.

Re: Budowa szklarni

PostNapisane: Wt, 19 listopada 2013, 19:45
przez lukaczmarek
po pierwsze na żaden budynek o powierzchni poniżej 35m2 nie potrzeba pozwolenia, a po drugie tunel foliowy jak kolega wyżej pisze nie ma trwałego powiązania z gruntem.

Re: Budowa szklarni

PostNapisane: Wt, 19 listopada 2013, 20:01
przez andrzej2110
O budynkach do 35m2 już było gdzieś pisane. Jeden na 0,5 ha może być.

Re: Budowa szklarni

PostNapisane: Pn, 2 grudnia 2013, 14:18
przez xvpaula
lukaczmarek- niestety nie mogę zgodzić się z twoją wypowiedzią. Zapoznaj się z artykułem: http://muratordom.pl/prawo/formalnosci- ... _9733.html, sama byłam potrzebie postawienia blaszaka, jednak u mnie się nie dało mimo miejsca! Nie zawsze jest jak w regule. Wyjątki się zdarzają. Niestety.

Re: Budowa szklarni

PostNapisane: Cz, 20 lutego 2014, 11:49
przez JAN44
Witam, zgadzam się na folię nie potrzeba żadnego zezwolenia.Na szklarnię np z okien - tez nie

Re: Budowa szklarni

PostNapisane: Cz, 5 czerwca 2014, 08:39
przez Patrycja25
A co powiecie o zakupie tunelu foliowego, ostatnio znalazłam taki na allegro: http://allegro.pl/szklarnia-3x6-ocynk-t ... 37134.html
dziękuje za pomoc :)

Re: Budowa szklarni

PostNapisane: Cz, 5 marca 2015, 20:56
przez westwest1
Zastanawiam się nad budową szklarni. Mam 10 000 i nie wiem czy wystarczy:/

Re: Budowa szklarni

PostNapisane: Pt, 6 marca 2015, 09:08
przez Kobys
A moze jakies wymiary? Tak trudno okreslic

Re: Budowa szklarni

PostNapisane: Pt, 6 marca 2015, 15:23
przez lukaczmarek
Hehe kolego za 10 tyś to możesz postawić szklarnię 5x5m żeby sobie warzywka na zimę wyhodować co by do marketu nie biegać ;)

Re: Budowa szklarni

PostNapisane: So, 7 marca 2015, 11:33
przez Andrzej10
10 tyś to na tunel zwykły wystarczy a w szklarni może na fundament.

Re: Budowa szklarni

PostNapisane: So, 7 marca 2015, 13:16
przez Kobys
Teraz jak widze to mało szklarni robią może jeden ze wsi co kwiatkami handluje.

Re: Budowa szklarni

PostNapisane: So, 7 marca 2015, 16:13
przez lukaczmarek
Żeby szklarnia miała sens musi być ogrzewana i produkcja cały rok, albo większą część roku.
No i oczywiście żeby jakiś zysk z tego był i dało się z kimś stałą współpracę nawiązać powierzchnia musi być odpowiednio duża, a nie 100 czy 200m2 a tu się robią koszty rzędu milionów zł.

Re: Budowa szklarni

PostNapisane: So, 7 marca 2015, 16:22
przez Kobys
Kiedyś mieliśmy ogrzewane, ale to za dziadka pradziadka. Ale koszt w porównaniu do dziś pewnie był inny i zarobki pewnie też.

Re: Budowa szklarni

PostNapisane: So, 7 marca 2015, 18:52
przez Andrzej10
Szklarnia na choć by pomidora ma być w cyklu stałym bez przerw, wtedy ma to sens, do tego trzeba mieć rynki zbytu. Poza tym to jeszcze trzeba mieć odpowiednią wiedzę na temat produkcji danej rośliny a nie "co on ma to i ja sobie będę robił" koszt uruchomienia produkcji jest znaczny a w razie posypania się będzie bolało. Zajmuję się ogrodnictwem, roślinami ozdobnymi ale na szklarnię przez wiele lat nie pozwolę sobie. Jeśli chce się wystartować to radzę blok foliowy z poduszką powietrzną.

Re: Budowa szklarni

PostNapisane: Śr, 11 marca 2015, 12:16
przez gallanonim
witam.
Mieszkam na wsi i co roku sadzony jest ogród, a jeżeli chodzi o szklarnie to jest super sprawa ponieważ warzywa rosną dużo wcześniej i są dorodniejsze:)
Więc naprawdę polecam:)

Re: Budowa szklarni

PostNapisane: Śr, 11 marca 2015, 20:29
przez marek35
mogłby ktoś z bardziej doświadczonych wyjaśnić mi jedna rzecz jaa w tym temacie jest najwazniejsza.? jakiś czas temu dotarłem do pewnego artykułu (niestety w formie papierowej) ze z roku na rok maleje liczba szklarni w polskich gospodarstwach. skąd ta tendencja ?

Re: Budowa szklarni

PostNapisane: Cz, 12 marca 2015, 08:30
przez Andrzej10
A stąd że stare szklarnie kończą żywot a na nowe już niewielu stać. Kolejnym aspektem jest fakt że pod mniej wymagające uprawy (lub krótkoterminowe) dzisiejsze tunele nie odbiegają za wiele od tego co oferowała by szklarnia, jedynym minusem jest mniejsza przepuszczalność świetlna w przypadku folii zwłaszcza w układzie poduszki, za to ta technologia zapewnia lepsze wyrównanie termiczne we wnętrzu bez stosowani kurtyn.

Re: Budowa szklarni

PostNapisane: Śr, 1 kwietnia 2015, 14:56
przez pumba12
No niestety , u nas dużo ich.Wszystjie powstały w latach 80-tych i teraz to juz straszą .Ale rozbiórka ich jest katastrofą finansową.

Re: Budowa szklarni

PostNapisane: Cz, 21 maja 2015, 15:09
przez hania78
Tak, wtedy panowała chyba jakaś "moda", sama niedaleko domu mam 3 ogromne "straszaki", które kiedyś były źródłem dobrego zarobku nooho

Re: Budowa szklarni

PostNapisane: Wt, 6 października 2015, 11:16
przez tobiasz45
Witam,

jaki jest koszt dobrych tuneli foliowych ?

Re: Budowa szklarni

PostNapisane: Pt, 9 października 2015, 14:29
przez hania78
Swoją drogą, jakie są sposoby na ogrzewanie szklarni, utrzymywanie w niej odpowiedniej temperatury?

Re: Budowa szklarni

PostNapisane: Śr, 21 października 2015, 12:05
przez rolkira
Nagrzewnicami na przykład? Centralne ogrzewania też widywałam w szklarniach. Sporo firm się oferuje, poszukaj w internecie.

Re: Budowa szklarni

PostNapisane: Śr, 25 listopada 2015, 15:20
przez AnnaRol
Co prawda to totalnie nie moja bajka, bo ja nie potrzebuję dużych przestrzeni, ale może to wam się przyda? http://protan-elmark.com.pl/systemy-ogr ... miotowych/ Wspomniane wyżej ogrzewanie centralne na pierwszy rzut oka wydaje się tańsze. Nie mogę znaleźć tego artykułu, ale czytałam też o takich eko rozwiązaniach jak pompy ciepła i fotowoltaika. Tylko to ostatnie w naszym klimacie to ryzyko ;)

Re: Budowa szklarni

PostNapisane: Cz, 4 lutego 2016, 10:52
przez moriarty
Mój dziadek sam wybudował sobie szklarnie. Trochę mu to zajęło, ale za to w tym roku będą już swojskie warzywa. Opłacało się :)

Re: Budowa szklarni

PostNapisane: Pt, 1 kwietnia 2016, 12:47
przez floramis
Witam, w najbliższym czasie również będę zakładać szklarnię. Jedna ma być przeznaczona do pomidorów i papryk, druga do winogron. Co polecacie? Akurat w tym temacie jestem zielona.

Re: Budowa szklarni

PostNapisane: Cz, 2 sierpnia 2018, 15:52
przez maria56
Ja kupuje gotową , nie umiem budować stałych szklarni, zresztą są to też spore fundusze.

Re: Budowa szklarni

PostNapisane: Pn, 31 października 2022, 16:04
przez Solsyn
Witam serdecznie, myślę, że ten temat jest najbardziej odpowiedni. Zamierzam za jakiś czas postarać się o budowę szklarni (ze szkła), także jestem ciekawa jak to wygląda u was. Jesteście zadowoleni ze szklanej szklarni, czy może jednak polecacie inny materiał (choćby folię)? Podejrzewam, że zakup gotowej konstrukcji (nawet wykonanej z innego materiału) to tak czy siak droższa sprawa, a przy tym też mniej trwała.