Strona 1 z 1

Odmiany

PostNapisane: So, 21 września 2013, 08:22
przez bartkus
Witam wszystkich sadownikow, jakie odmiany polecacie na przydomowa uprawe na wlasne potrzeby. Najlepiej odporna na przymrozki bo to bedzie na suwalszczyznie :D . dziekuje i pzdr

Re: Odmiany

PostNapisane: Cz, 26 września 2013, 08:01
przez DuzyGrzegorz
Planując sad przydomowy musisz pamiętać, że niektóre gatunki, a nawet odmiany w obrębie gatunku są obcopylne, inne natomiast samopylne.
Samopylne są w większości wiśnie (np. Groniasta jest obcopylna), brzoskwinie, morele, agrest, maliny, niektóre śliwy (np. Herman). Obcopylne wymagają pyłku innej odmiany i ponadto nie wszystkie odmiany są dobrymi zapylaczami. Do obcopylnych należą jabłonie, grusze, czereśnie, część odmian śliw i część odmian porzeczek. Oczywiście zapylacz może rosnąć w ogródku sąsiada, jednak okres kwitnienia zapylacza musi być oczywiście identyczny.
Co do odmian to może nie polecę, ale zaproponuję:
Jabłonie: James Grieve (bardzo dobra na przetwory), Oliwka żółta, Florina, Sawa. Wg. Mnie świetną odmianą jest Freedom (bardzo odporna na choroby, ale jakoś zniknęła ze szkółek w mojej okolicy).
Grusze: Klapsa, Komisówka.
Śliwy:Bluefree - piękne owoce i bardzo odporna na mróz ale wybredna co do zapylaczy, Renkloda Ulena (odm. Samopylna). Możesz też posadzić coś ze śliw japońskich, np. Santa Rosa jest w zasadzie samopylna, ale z zapylaczem (np. Shiro) plonuje lepiej.
Wiśnie: Groniasta, Lucyna, North Star (bardzo wolno rośnie, owoce drobne ale bardzo smaczne i uniwersalne).
Dodatkowo przejrzyj katalogi odmian i może Tobie spodobają się inne odmiany, ale nie zapomnij o zapylaczu jeżeli będą to odmiany obcopylne. Kupuj w porządnych szkółkach, a nie rynku bo Ci wcisną nie tylko inną odmianę, ale nawet gatunek, i to zarażony chorobami wirusowymi. Pozdrawiam!

Re: Odmiany

PostNapisane: So, 28 września 2013, 11:32
przez bartkus
dzieki za dobre wskazowki
pzdr

Re: Odmiany

PostNapisane: Pn, 30 marca 2015, 15:41
przez schmittek
Jestescie tu jeszcze.Chciałem zadać pytanie tylko czy ktos na nie odpowie.