Uprawa nocna czyli jak walczyc z chwastami u podstaw.

Uprawa nocna czyli jak walczyc z chwastami u podstaw.

Postprzez koszczew » So, 3 stycznia 2015, 18:04

Witam wszystkich.
Kilka lat temu slyszalem ze orka w nocy obniza zachwaszczenie pola. Jak podzielilem sie ta wiedza z kims obcym to patrza sie jak na wariata wiec postanowilem zglebic temat po kilku latach. Natkanlem sie na opracowanie naukowe Adama Dobrzañskiego z Instytutu Ogrodnictwa ze Skierniewic.
Zapraszam do lektury i do dyskusji.
Załączniki
PNR2-11 Dobrza-ski 1.pdf
(99.22 KiB) Pobrane 631 razy
koszczew
Zaczynający przygodę
 
Posty: 33
Obrazki: 229
Dołączył(a): Pn, 11 czerwca 2012, 15:48
Lokalizacja: Iwięcino
Numer GG: 485096

Re: Uprawa nocna czyli jak walczyc z chwastami u podstaw.

Postprzez brzozak2 » N, 4 stycznia 2015, 18:17

Ja uprawiałem pole pod pora nocą, bo nie mogłem sobie poradzić z zachwaszczeniem i muszę przyznać, że jeden gatunek chwastu, który bardzo mnie wkurzał nie wystąpił.
Jednak nie ma co oczekiwać jakiś mega efektów, bo chwasty rosną tak samo tylko nie wszystkie ;) .
brzozak2
Zasłużony dla forum
 
Posty: 551
Obrazki: 24
Dołączył(a): Cz, 7 czerwca 2012, 20:55

Re: Uprawa nocna czyli jak walczyc z chwastami u podstaw.

Postprzez agrofy.pl » Śr, 7 stycznia 2015, 21:22

Badania dowodzą, że nocna uprawa począwszy od orki po siew powoduje obniżenie zachwaszczenia w stosunku do standardowej uprawy ale różnica jest kilkunastu %. Bodajże jak dobrze pamiętam to sięga max 15%
Z pewnością takie podejście wyśmienicie wpisuje się w zasady Integrowanej ochrony, jako dodatkowy plus dla rolnika.
Uprawa nocna dlatego powoduje zmniejszenie zachwaszczenie, ponieważ promienie słońca aktywują proces kiełkowania u roślin.
Najlepsza wyszukiwarka środków ochrony roślin w Polsce oraz ciekawy blog o tematyce rolniczej tylko na http://www.agrofy.pl
Sprawdź i przekonaj się sam.
Avatar użytkownika
agrofy.pl
FIRMA
 
Posty: 23
Dołączył(a): Pt, 21 marca 2014, 07:55
Lokalizacja: Grudziądz

Re: Uprawa nocna czyli jak walczyc z chwastami u podstaw.

Postprzez KRZYSZTOF123456 » Śr, 7 stycznia 2015, 21:33

Witam. widzę że narodził się temat o którym co nieco wiem. bo już prawie 10 lat jest jak pisałem z tego pracę dyplomową opartą na doświadczeniach polowych w jednej z naszych uczelni. Co mi z tego wyszło : temat był wpływ nocnej uprawy roli na zachwaszczenie i plonowanie pszenicy ozimej (tak w skrócie go ujmując). wnioski tak ogólnie są takie: wpływ jest zauważalny ale nie aż tak duży by przestawić się na to w gospodarstwie, bo z innej strony - tej praktycznej jest to dość skomplikowane choć na to nie wygląda. Uprawa nocna to znaczy w ciemności a nie przy świetle ,więc trzeba by je wyłączyć , jak wtedy pracować. zanim to wyjaśnię może parę słów jak to działa . podczas każdego zabiegu który przemieszcza glebę następuje tez mieszanie banku chwastów które sobie czekają nawet i po kilkadziesiąt lat na ten moment i wystarczy tylko 0,01 sekundy by nasionko dostało impuls i energię do kiełkowania nawet gdy zostanie zaraz przykryte ziemią. więc co zrobić by nie dostało światła, jest parę sposobów trudniejsze i łatwiejsze: można pracować z noktowizorem to jest najprostsze ale i bardzo trudne bo jak tu obracać dużym sprzęntem na polu z rowami słupami itp. w doświadczeniu pracowaliśmy końmi trochę to może archaiczne ale i najprostsze by nie zafałszować wyników, innym sposobem jest skonstruowanie osłon na maszynach tak by żaden promyk światła nie dotarł do przesypującej się ziemi to tez nie jest takie proste jak by się wydawało , trzeba by zaprojektować takie narzędzie uprawowe od początku by to uwzględnić , a gdyby się to udało można by pracować w dzień zachowując zasadę tej uprawy . narazie żaden kverneland czy lemken sie do mnie nie zgłosił po pomoc w ogólnej kwestii takowej uprawy , sprawa jest dość skomplikowana a przy obecnie rozbudowywanych maszynach coraz bardziej trudna do realizacji.

to może tyle bo trochę się rozpisałem, ale przedstawiłem jakiś pogląd na ten temat .
KRZYSZTOF123456
Zaczynający przygodę
 
Posty: 12
Dołączył(a): So, 3 stycznia 2015, 21:10
Lokalizacja: SZTUM

Re: Uprawa nocna czyli jak walczyc z chwastami u podstaw.

Postprzez gonzo » Śr, 7 stycznia 2015, 21:39

Prawie pewne że się nie zgłoszą producenci maszyn, większość, przynajmniej dużych firm ma w ofercie również opryskiwacze ;)
Temat bardzo ciekawy, zobaczymy jakie jeszcze wnioski się pojawią.
To ja uczę się od was, proszę więc o patrzenie przez pryzmat nauki na moje wypowiedzi.
---------------------------------------------------------------------------------------------------------
Jestem Polakiem i piszę po polsku.
Avatar użytkownika
gonzo
Administrator
 
Posty: 1089
Obrazki: 249
Dołączył(a): Pn, 4 czerwca 2012, 11:13
Lokalizacja: powiat Brodnica
Numer GG: 4140280

Re: Uprawa nocna czyli jak walczyc z chwastami u podstaw.

Postprzez Dziedzio92 » Cz, 8 stycznia 2015, 14:48

Czy wystarczające jest jak beda tylko zapalone lampy robocze na przodzie ?
Obrazek
Avatar użytkownika
Dziedzio92
Zaczynający przygodę
 
Posty: 36
Obrazki: 1213
Dołączył(a): Pt, 8 czerwca 2012, 12:18
Lokalizacja: Brzeg Dolny
Numer GG: 7677767

Re: Uprawa nocna czyli jak walczyc z chwastami u podstaw.

Postprzez brzozak2 » Cz, 8 stycznia 2015, 17:02

Praktycznie to załatwia sprawę, ale dziko się pracuje z nieoświetloną maszyną.
Do czego chciałbyś wykorzystać taką uprawę, bo w 99% nie ma ona praktycznego zastosowania.
brzozak2
Zasłużony dla forum
 
Posty: 551
Obrazki: 24
Dołączył(a): Cz, 7 czerwca 2012, 20:55

Re: Uprawa nocna czyli jak walczyc z chwastami u podstaw.

Postprzez lukaczmarek » Cz, 8 stycznia 2015, 20:11

jakby taka uprawa zabiła 90% chwastów to temat powiedzmy sobie do przemyślenia w innym wypadku nie ma sensu herbicydy i tak trzeba stosować
Avatar użytkownika
lukaczmarek
Administrator
 
Posty: 642
Obrazki: 321
Dołączył(a): Pt, 8 czerwca 2012, 17:24
Lokalizacja: Łowickie
Numer GG: 7980618

Re: Uprawa nocna czyli jak walczyc z chwastami u podstaw.

Postprzez KRZYSZTOF123456 » Cz, 8 stycznia 2015, 21:12

rok czy dwa a nawet 5 nie wybiją chwastów z pola w 99% na to nie licz, bedzie ich mniej ale nie o tyle przypuszczam że możesz liczyć na około 10 %, bo przecież nasiona ich zachowują bardzo długą żywotność i jeśli tak uprawiając pole nie zakiełkują bo im na to nie pozwolisz bo światła nie zobaczą to będą cierpliwie czekać aż korzystny moment nastąpi a może to trwać spokojnie nawet do 30 lat.
a o światłach zapalonych w przodzie myślę że jeżeli w takim układzie żaden promień czy chociażby foton światła nie dociera do tyłu to taki układ wypali ,ale myślę że zawsze jednak światło gdzieś się odbije i może jakoś dotrzeć do tyłu , najlepiej to sprawdzić w praktyce. jak pisałem sprawa jest ciekawa ale trudna do realizacji z obecnie posiadanymi przez nas sprzętami do uprawy roli, tutaj jest duże pole do działania dla wszelkiej maści konstruktorów, może ktoś kiedyś będzie to próbował ogarnąć totalne zacienienie pola w trakcie pracy - przejazdu maszyny nad uprawianym kawałkiem pola.
KRZYSZTOF123456
Zaczynający przygodę
 
Posty: 12
Dołączył(a): So, 3 stycznia 2015, 21:10
Lokalizacja: SZTUM

Re: Uprawa nocna czyli jak walczyc z chwastami u podstaw.

Postprzez agrofy.pl » Cz, 8 stycznia 2015, 21:24

Widzę temat nabrał rozpędu
z ta żywotnością nasion to tylko nieliczne są długowieczne np. komosa nawet kilkaset lat ;)
Chwasty to nie rośliny i wszystkie jednego roku nie kiełkują do tego są chwasty dnia długiego i krótkiego wiec dnia długiego jesienią nie kiełkują.
A o całkowitym wyeliminowaniu chwastów to radzę na starcie zapomnieć - to nie jest roślina uprawna. Walka z chwastami w głównej mierze polega na wyprzedzeniu rozwoju rośliny uprawnej i zakrycie łanu przed konkurencją ale i tak przeważnie chwasty są górą

Zamiast kombinować ze światłem to radzę przypomnieć sobie metody agrotechniczne polegające na zruszaniu gleby przy jednakowym niszczeniu młodych chwastów i pobudzaniu kolejnych do kiełkowania. Efekt ten sam - spadek zachwaszczenia do tradycyjnej uprawy.
Najlepsza wyszukiwarka środków ochrony roślin w Polsce oraz ciekawy blog o tematyce rolniczej tylko na http://www.agrofy.pl
Sprawdź i przekonaj się sam.
Avatar użytkownika
agrofy.pl
FIRMA
 
Posty: 23
Dołączył(a): Pt, 21 marca 2014, 07:55
Lokalizacja: Grudziądz

Re: Uprawa nocna czyli jak walczyc z chwastami u podstaw.

Postprzez lukaczmarek » Cz, 8 stycznia 2015, 22:02

Jest sposób na pozbycie się chwastów z gleby mianowicie odkażanie gleby, dezynfekcja lub fumigacja bo różnie to się nazywa, gdzieś na okolicy to robili ale tanie to nie jest
Avatar użytkownika
lukaczmarek
Administrator
 
Posty: 642
Obrazki: 321
Dołączył(a): Pt, 8 czerwca 2012, 17:24
Lokalizacja: Łowickie
Numer GG: 7980618


Powrót do Inne tematy związane z tym działem