Zwiększenie opłacalności gospodarstwa

Zwiększenie opłacalności gospodarstwa

Postprzez Mati995 » So, 27 września 2014, 19:03

Witam. Rodzice posiadają gospodarstwo o pow 16 hektarów ornych, 1.5 hektara łąk (chce się ich pozbyć albo oddać bo trzeba to kosić, do 31 czerwca a to tereny zalewowe to jak wjadą z kontrolą w roku jak będzie zła pogoda to pozamiatane) Do tego kilka hektarów lasu. Obok gospodarstwa mam placówkę około 1.5 hektara. Obecnie hodujemy trzodę chlewną 30 szt z maciorami i małymi i jeszcze jest troche miejsca w oborze. Oborę posiadam o wymiarach 10x10, środkiem idzie korytarz przejazdowy o szerokości i wysokości 2.5 metra. Miał bym jeszcze możliwość zrobienia dwóch zagród 9x3 metry (mozliwe delikatnie poszerzenie) w stodole, tylko trzeba by było albo nowe deski dociąć albo już całą stodołę blachą obłożyć. W promieniu 2km od gospodarstwa posiadam 5 hektarów ornych a reszta jest dalej. 11 hektarów jest tak jakby w jednym miejscu, tylko poprzedzielane na kawałki. Tam mam drugą stodołę. Posiadam 3 ciągniki, ursus c360, mccormick d432 z turem oraz International 955. I teraz przejdę do sedna problemu.Rolnictwo niezbyt nam się jak na razie opłaca. Praktycznie jedyny zysk to maliny i truskawki. Że świniami wychodzi się najczęściej na 0, chyba że cena powyżej 5zł to coś zostanie. No i tutaj chciałem się was zapytać co zrobić aby się to opłacało? Czy po prostu sprzedać zboże, kupić nawóz i mieć luz przez prawie cały rok, czy jednak coś hodować? Jeśli już to co? Czy przerobić zrobić w tej stodole zagrody i w oborze trzymać maciory a reszta w stodole czy jednak zrobić to pod opasy? (krowy odpadają bo za duże zakupy i modernizacje by musiały nastąpić) Co do produkcji zwierzęcej to gdybym przeszedł na byki to musiał bym zakupić jakąś ładowarkę lub założyć tur na duży ciągnik bo mniejszym z turem raczej nie dało by się rady wybierać kiszonki z pryzmy. Zastanawiałem się właśnie nad tymi bykami bo właściwie musiał bym tylko wybrać z zasieków w stodole wybrać ziemie (wylewki nie ma) zalać tam posadzkę i wszystko. Do tego miał bym dostęp do tańszych cielaków dobrej jakości bo znajomy kupuje całymi tirami to tam kilka sztuk więcej gdyby zamówił to by się na mnie nie pogniewał. Choć z drugiej strony ostatnio czytałem o technice żywienia trzody na mokro CCM'em i to też by było może dobre. Moja wypowiedź jest w prawdzie mocno chaotyczna ale mam nadzieje że uda się wam odczytać najważniejsze informacje i pomóc mi w podjęciu decyzji. Dodam również, że mam 15 lat i na wiosnę kończę gimnazjum. Rolnictwo nie ma być głównym źródłem utrzymania i obecnie nie jest.
Mati995
Zaczynający przygodę
 
Posty: 55
Obrazki: 24
Dołączył(a): So, 2 listopada 2013, 18:01
Lokalizacja: Lubelskie

Re: Zwiększenie opłacalności gospodarstwa

Postprzez lukaczmarek » Pn, 29 września 2014, 17:24

Na 16 ha przy rozsądnym gospodarowaniu to cała rodzina może sobie spokojnie żyć.
A na co postawisz to już zależy od regionu w którym mieszkasz, bo rozbieżność cen np w trzodzie na terenie kraju jest spora.
Avatar użytkownika
lukaczmarek
Administrator
 
Posty: 642
Obrazki: 321
Dołączył(a): Pt, 8 czerwca 2012, 17:24
Lokalizacja: Łowickie
Numer GG: 7980618


Powrót do Inne tematy związane z tym działem