Budynek gospodarczy na oborę?

Jak w temacie, wszystko o budowie, rozbudowie i wyposażeniu miejsc przebywania naszych"milusińskich"

Budynek gospodarczy na oborę?

Postprzez Renolik » So, 9 czerwca 2012, 15:33

Mam budynek o wymiarach zewnętrznych 13*9m. Budynek kiedyś pełnił funkcje całkiem inne. Teraz tam jest tam magazyn na drewno, trociny, drut i paliki do pasterza. Budynek ma już troszkę lat, ale w połowie jest murowany, reszta to drewno i glina (tą cześć zburzę i wymuruję od nowa) dach jest kryty blachą. Blacha ma ponad 10lat ale nie było na niej oszczędzane więc jest to dobra gatunkowo blacha więc po malowaniu 20 lat posiedzi. Dach dwuspadowy, konstrukcja drewniana.
Fundamenty są bo podłogi są betonowe, Ale dla pewności skuję część i się zobaczy. Wymiary po usunięciu ścian to 12*8,2m.
Na cielęta mam inny budynek. Ta obora by służyła tylko dla krów dojnych i dlatego chciałbym żeby ich było jak najwięcej. Na pewno nie zrobię tak że korytarz paszowy na środku a po bokach stanowiska bo budynek jest za wąski choć można by było zrobić tak, wystarczyło by zrobić ruchomy stół paszowy jaki widziałem na filmach wtedy na kanał gnojowy byłoby po 1,5m może i to wystarczało by ale nie wyobrażam sobie codziennego liczenia krów przy wganianiu czy już jest te 11 czy nie. No więc jeśli by było w jednym rzędzie to tylko 11 a to malutko, mi 10 normalnie wchodzi do starej obory. Więc może w oborze być wolnych na miejsce na bydło 60m2 albo 80m2 bo to drugie jak zastosuje się ruchomy stół paszowy w formie taśmociągu a nakładanie pokarmu na stół odbędzie się za pośrednictwem wozu paszowego umieszczonego na stałe przed oborą. Może jakieś pomysły. Pomieszczenie jest niskie 2,6m przy ścianie. Więc nie za bardzo mi się podoba koncepcja głębokiej ściółki bo po prostu nie będę miał jej jak za bardzo usunąć reno ma 2,7m wysokości a coś luzu by się przydało więc 2,9-3m musiała by mieć obora. Jak bym nie zrobił to i tak muszę umieścić słupy żeby podpierały konstrukcję dachu. Jeśli ten budynek się nadaje to pozostaje budowa nowego.
Avatar użytkownika
Renolik
Zaczynający przygodę
 
Posty: 81
Obrazki: 0
Dołączył(a): Pn, 4 czerwca 2012, 19:39

Re: Budynek gospodarczy na oborę?

Postprzez gonzo » So, 9 czerwca 2012, 16:08

Wiesz, jeżeli połowę masz budować, podłogę skuwać, podnosić dach itd. to lepiej zburz go i postaw szerszy... koszt będzie niewiele większy bo i tak byś to w praktyce zrobił a nie będziesz klął za 5 lat"co ja kufa zrobiłem" nie robił bym ruchomych stołów, mój ojciec kiedyś był pionierem w tym temacie za głębokiej komuny aż wycieczki "obiekt" odwiedzały. Wiesz co to był stół mechanicznie ruchomy ;d czyli do pchania... MĘKA... Dasz taśmociąg później to konserwować a zawsze będzie ciasno. Wiem że fundusze ważne ale wydasz niewiele mniej przebudowując to co masz a idealnie i tak nie będzie. Jak masz miejsce to burz i stawiaj od nowa, dach możesz wykorzystać jak da się dokupić taka sama kształtem blacha..
To ja uczę się od was, proszę więc o patrzenie przez pryzmat nauki na moje wypowiedzi.
---------------------------------------------------------------------------------------------------------
Jestem Polakiem i piszę po polsku.
Avatar użytkownika
gonzo
Administrator
 
Posty: 1089
Obrazki: 249
Dołączył(a): Pn, 4 czerwca 2012, 11:13
Lokalizacja: powiat Brodnica
Numer GG: 4140280

Re: Budynek gospodarczy na oborę?

Postprzez kozulek2 » So, 9 czerwca 2012, 16:28

powiem Ci że jeśli na krowy to daj se spokój,ja adaptowałem coś podobnego ale na opasy ,,korytarz paszowy na środku ,stanowiska w systemie samo spływowym na ruszcie metalowym..i nie jest zile ...z krowami nie zadziałasz bo za mało przestrzeni.
kozulek2
Zaczynający przygodę
 
Posty: 42
Dołączył(a): Pn, 4 czerwca 2012, 21:03
Lokalizacja: podlaskie

Re: Budynek gospodarczy na oborę?

Postprzez Renolik » So, 9 czerwca 2012, 17:16

Rozumiem. Ten budynek opisałem bo on jest największy i jest gdzie składować obornik. Ruchomy stół działałby na zasadzie taśmociągu. No jeśli bym zrobił z nim to bym miał 16 krów i na każdą krowę przy stole by było 75cm miejsca. To jeszcze ok ale jak boksy. Powiem wam tyle że do tego myślę że dołożę z 5 tyś na zmianę ścian 5tyś na wylanie podłóg korytarzy, 5tyś na słupy i mocowania, 5tyś na stanowiska. Myślę że w 30tyś bym się zamknął no to powiedzcie jaką obórkę wybuduję nawet za 50tyś z dojarką używaną?
Choć może jakąś by zbudował. W końcu bez robocizny i mając zniżki to te 50tyś to dużo. No ale trzeba niwelować koszty. No właśnie. Myślę że dach to eurofala, ondulina, blacha, konstrukcja drewniana z głównymi elementami z żelaza. To wszystko osadzone na wieńcu betonowym. No właśnie i nie wiem co na ściany bo tradycyjnie czyli silka to drogo, myślałem o konstrukcji mieszanej typu 1,5m od ziemi z betonu, albo z silki a reszta z drewna. No ale wpadłem na pomysł żeby 1m beton a potem wąska silka najwęższa. Zamiast całej ścianie wieniec opierałby się głównie na gęsto osadzonych słupach.
Avatar użytkownika
Renolik
Zaczynający przygodę
 
Posty: 81
Obrazki: 0
Dołączył(a): Pn, 4 czerwca 2012, 19:39

Re: Budynek gospodarczy na oborę?

Postprzez kozulek2 » So, 9 czerwca 2012, 22:13

Trzymam krowy w oborze 24 m na 9,5m wewnątrz ,powiem Ci że te 9,5 m to minimum szerokości ..a i tak jest masakra .Rozumiem że koszty nowej obory odstraszają , bierz pod uwagę że musisz spełnić normy dobrostanu .
kozulek2
Zaczynający przygodę
 
Posty: 42
Dołączył(a): Pn, 4 czerwca 2012, 21:03
Lokalizacja: podlaskie

Re: Budynek gospodarczy na oborę?

Postprzez Renolik » N, 10 czerwca 2012, 07:28

kozulek2 a czy ty masz 2 rzędy krów czy jeden? Bo to duża różnica.
Avatar użytkownika
Renolik
Zaczynający przygodę
 
Posty: 81
Obrazki: 0
Dołączył(a): Pn, 4 czerwca 2012, 19:39

Re: Budynek gospodarczy na oborę?

Postprzez kozulek2 » N, 10 czerwca 2012, 07:59

oczywiście dwa ,w dwóch budynkach 24na9.5 i 25na9m trzymam w porywach do 85szt bydła -masakra totalna ...myślę nad rozbudową a dokładnie na dobudówce ,ale jak na razie skupiam się na sfinansowaniu PROWu bo już blisko do zielonego.
kozulek2
Zaczynający przygodę
 
Posty: 42
Dołączył(a): Pn, 4 czerwca 2012, 21:03
Lokalizacja: podlaskie

Re: Budynek gospodarczy na oborę?

Postprzez andrzej2110 » N, 10 czerwca 2012, 08:07

Da się 2 rzędy w środku wstawić. Ja na około 7 m mam dwa rzędy ogonami do siebie. Po bokach jest stół paszowy szerokości około 1m. W pomieszczeniu 6*7m jest 9 stanowisk. % dla cielaków i 4 po 1,2m szerokości. Gdyby wejścia na paszowy był bezpośrednio z dworu to by po każdej stronie było po 1 stanowisku więcej.
Co do obory autora tematu. Masz jakieś fotki (w środku i na zewnątrz)?? Nie zawsze da się tak przerobić jak by się chciało.
Avatar użytkownika
andrzej2110
Administrator
 
Posty: 597
Obrazki: 123
Dołączył(a): Pn, 4 czerwca 2012, 11:22

Re: Budynek gospodarczy na oborę?

Postprzez Renolik » N, 10 czerwca 2012, 08:33

Ja nie mogę dostarczyć fotek bo to jest podzielone chyba 7 ścianami. Powiem ci że twój pomysł jest bardzo fajny, ale gdybym tak zrobił i weszło do niej z 20krów to kto mi to będzie karmił? :D Bo ja nie :lol: Chyba że wykombinujecie jak dostarczać tam żarcie :o to wtedy ok bo nawet ta obórka to by był fajny pomysł do tego jak by się udało to krowy nie były by wiązane :) czyli mniej roboty a to podstawa :lol:
Avatar użytkownika
Renolik
Zaczynający przygodę
 
Posty: 81
Obrazki: 0
Dołączył(a): Pn, 4 czerwca 2012, 19:39

Re: Budynek gospodarczy na oborę?

Postprzez PrzybyszS » Pn, 23 listopada 2015, 22:51

Dostałem wsparcie Młodego Rolnika i muszę przerobić oborę dla opasów wg standardów unijnych. Chciałbym system na głęboką ściółkę...Jak to zrobić najmniejszym kosztem aby normy były zachowane i przeszły w kontrolach? Obora ma wymiary 8,7m na 14m....
PrzybyszS
Nowicjusz
 
Posty: 1
Dołączył(a): Pn, 23 listopada 2015, 22:31
Lokalizacja: Polska

Re: Budynek gospodarczy na oborę?

Postprzez SteelProfil » N, 24 kwietnia 2016, 10:03

gonzo napisał(a):Wiesz, jeżeli połowę masz budować, podłogę skuwać, podnosić dach itd. to lepiej zburz go i postaw szerszy... koszt będzie niewiele większy bo i tak byś to w praktyce zrobił a nie będziesz klął za 5 lat"co ja kufa zrobiłem"


Dokładnie racja. Wpuścić buldożer i zacząć od początku dokładnie pod swoje potrzeby.
Remonty i adaptacje są cholernie drogie i zawsze na końcu jesteś niezadowolony.
Szczególnie, że myślisz perspektywicznie i chcesz zbudować coś fajnego a nie metodą "biedronkową" przez "pączkowanie" coś tworzyć.
To już nie te czasy.
Centrum Taniej Blachy i Płyty Warstwowej SteelProfil Dzierżenin
Avatar użytkownika
SteelProfil
FIRMA
 
Posty: 12
Dołączył(a): N, 24 kwietnia 2016, 07:38
Lokalizacja: Dzierżenin k/ Warszawy

Re: Budynek gospodarczy na oborę?

Postprzez pebens » Śr, 24 sierpnia 2016, 05:58

A czy stal i blacha to doby materiał budowlany na postawienie budynku gospodarskiego służącego jako miejsce garażowania maszyn i sprzętu rolniczego? Pytam, bo różne opinie krążą na ten temat.
pebens
Zaczynający przygodę
 
Posty: 17
Dołączył(a): N, 6 marca 2016, 17:48
Lokalizacja: Suwałki

Re: Budynek gospodarczy na oborę?

Postprzez adamsk » Śr, 24 sierpnia 2016, 13:59

Generalnie to tak, jak najbardziej. W krajach Europy Zachodniej już dawno wykorzystuje się tego rodzaju technologię. Jest szybka w budowie, stosunkowo tania, wytrzymała na upływ czasu.
Koszta? Zależy od samej konstrukcji, zużytego materiału, wyposażenia, wnętrza.
W Polsce jest kilka dużych firm które się tym trudnią. Zwykle wysyła się w takich sytuacjach prośbę o wycenę.
adamsk
FIRMA
 
Posty: 28
Dołączył(a): Pn, 23 maja 2016, 11:59
Lokalizacja: Mińsk Maz


Powrót do Budynki inwentarskie