Jaką budować oborę wolnostanowiskową dla bydła mlecznego? Wybór typu konstrukcji i sposobu budowy.

Jak w temacie, wszystko o budowie, rozbudowie i wyposażeniu miejsc przebywania naszych"milusińskich"

Jaką budować oborę wolnostanowiskową dla bydła mlecznego? Wybór typu konstrukcji i sposobu budowy.

Postprzez anonymou » Cz, 19 września 2013, 17:27

Zamierzam budować oborę wolnostanowiskową ale mam takie pytanie do Was - proszę o poradę, czy budować z elementów prefabrykowanych czy tradycyjnie z bloczków i beton, jaka może być różnica w koszcie budowy takiej samej obory w jednym i w drugim przypadku??
Ostatnio edytowano N, 31 lipca 2016, 07:18 przez gonzo, łącznie edytowano 2 razy
Powód: Ortografia, doprecyzowanie tematu.
anonymou
Zaczynający przygodę
 
Posty: 12
Dołączył(a): Wt, 26 lutego 2013, 21:56

Re: jaką budowac obore wolnostanowiskową dla bydła mlecznego??

Postprzez lukaczmarek » Cz, 19 września 2013, 17:41

Może nie wypowiem się stricte w budowie obory ale elementy prefabrykowane są zawsze droższe od lania betonu samemu.
Pytanie co wogóle chcesz z tych prefabrykowanych elementów robić?
Avatar użytkownika
lukaczmarek
Administrator
 
Posty: 642
Obrazki: 321
Dołączył(a): Pt, 8 czerwca 2012, 17:24
Lokalizacja: Łowickie
Numer GG: 7980618

Re: jaką budowac obore wolnostanowiskową dla bydła mlecznego??

Postprzez AMG » Cz, 19 września 2013, 20:45

@^ Moze zalezy mu na czasie.
AMG
Zaczynający przygodę
 
Posty: 49
Dołączył(a): N, 7 lipca 2013, 02:50

Re: jaką budowac obore wolnostanowiskową dla bydła mlecznego??

Postprzez rolstudent » Cz, 19 września 2013, 20:53

zacznij może od początku, wolnostanowiskową, ale jaka, na płytkiej ściółce na głębokiej czy może z podłoga szczelinowa, na ile sztuk ?
prefabrykat nie zawsze wychodzi drożnej, mi np silosy wyszły taniej jak lane z betonu samemu, ale silosy nie obora
rolstudent
Mający coś do powiedzenia
 
Posty: 286
Obrazki: 20
Dołączył(a): Pn, 11 czerwca 2012, 21:11

Re: Jaką budować obore wolnostanowiskową dla bydła mlecznego? Wybó typur konstrukcji i sposobu budow

Postprzez anonymou » Pt, 20 września 2013, 20:14

planuje budowac wolnostanowiskową na rusztach (szczelinach). Chcem zrobic jak najtaniej, myślałem że z elementów prefebrykowanych bedzie taniej, planuje wszystkie ściany nawet sciany w szambie robic z tych gotowych elementów (jeżeli tak można). Pytanie do znawców tego tematu - czy z prefabrykatów bedzie taniej w porównaniu do tradycyjnego murowania ścian i lania betonu z z gruszki na fundamenty na sciany w szambie? Co do wielkości to bedzie niezaduza, według mojego planu szerokośc 23m a długośc ok 20-25m. Odrazu zakładam że bede chciał w przyszłości powiekszy (przedłuży ) te obore.
anonymou
Zaczynający przygodę
 
Posty: 12
Dołączył(a): Wt, 26 lutego 2013, 21:56

Re: Jaką budować obore wolnostanowiskową dla bydła mlecznego? Wybó typur konstrukcji i sposobu budow

Postprzez rolstudent » Pt, 20 września 2013, 23:37

to ja dobrze ci radząc mówię buduj długa z dachem jednospadowym a wąska np 18 na 50 w razie czego w przyszłości dostawisz z boku 15 m i będziesz miał potężna oborę,

można praktycznie całą oborę postawić z prefabrykatu, musisz się popytać w np vb beton, oni stawiali mi silosy, belgijska firma i tania, może robią i elementy do obór
rolstudent
Mający coś do powiedzenia
 
Posty: 286
Obrazki: 20
Dołączył(a): Pn, 11 czerwca 2012, 21:11

Re: Jaką budować obore wolnostanowiskową dla bydła mlecznego? Wybó typur konstrukcji i sposobu budow

Postprzez poprostupan » Pn, 15 czerwca 2015, 12:14

Szykuje się rozbudowa i przeróbka obory i pomieszczeń z nią sąsiadujących, uzyskałbym obiekt 16x12, wiem nie duży ale zawsze to coś (teraz uwięziowa bez przejazdu itd itd). Ma ktoś pomysł jak to zagospodarować? Tylko wolnostanowiskowa bo wypas jest itd więc dobuduje się na halę i będą godne warunki i minimum pracy. Ile by mogło wejść do takiej obory (tylko krowy żadnych jałówek)
poprostupan
Nowicjusz
 
Posty: 7
Obrazki: 3
Dołączył(a): Pt, 12 czerwca 2015, 10:39
Lokalizacja: Małopolska

Re: Jaką budować obore wolnostanowiskową dla bydła mlecznego? Wybó typur konstrukcji i sposobu budow

Postprzez poprostupan » Pn, 15 czerwca 2015, 12:58

nw czemu nie mogę edytować więc sory dodam w następnym poście....
Myślałem żeby dać tak, 3m korytarz paszowy, podniesiony z 40-50cm ( zauważyłem że im wyżej mają tym chętniej jedzą i mniejszy problem z kolanami). Na środku "wyspa z legowiskami" ona ma wymiar 4,5m czyli zostaje 2m na stronę pod ścianą i 2,5 przy stole paszowym. Obawiam się że to będzie zbyt mało :crazy: no niestety uroki ciasnego budownictwa. Ma ktoś pomysł na to? Rozważałem nawet kurde tą uwięź, 3m pod ścianą z każdej strony, stanowiska 3,5 zajmą i zostaje 2,5m na środku, na jedno wychodzi a roboty by było dużo więcej. Nie za bardzo da się poszerzyć bo z jednej strony by była przeróbka całego dachu (L) i blisko domu a z drugiej strony już jest w ziemi prawie 1,5m. A znów na drugim końcu stodoła jest prawie 2,5m w górze ehh góry :thumbdown: powinien się dodać załącznik jak to jest zrobione, z przerabianiem chodzi o to że dach nowy i wiadomo że załatwień przy tym zdecydowanie mniej jak przy budowie nowej. Pomożta :lol:
Załączniki
Bez tytułu.png
Bez tytułu.png (7.31 KiB) Przeglądane 21045 razy
poprostupan
Nowicjusz
 
Posty: 7
Obrazki: 3
Dołączył(a): Pt, 12 czerwca 2015, 10:39
Lokalizacja: Małopolska

Re: Jaką budować obore wolnostanowiskową dla bydła mlecznego? Wybó typur konstrukcji i sposobu budow

Postprzez Karol323 » Cz, 21 lipca 2016, 14:08

Witajcie :)

Chciałbym was się poradzić na temat przebudowy Stodoły na Oborę... Maszyny itp miałbym gdzie trzymać i wgl więc stodołkę można ruszyć i zrobić coś z niej... Na przedstawionych zdjęciach jest pokazane jak jest i jak myślę to przerobić... Czemu chcę z stodoły + wiat sąsiadujących ? Odpowiedz jest taka że niby miejsce jest na postawienie obory.... lecz... 100m od budynków postawić oborę... jakoś mi się to nie widzi... jest bliżej miejsce lecz idą dookoła linie prądowe ponieważ stoi w ogródku transformator... :crazy: po Drugie nie postawię obok lini ponieważ idzie wodociąg... :crazy: i dupka.... Chciałbym albo powiedzmy tak myślę że 40szt wpuścić do tej oborki.. Ale czy to wyjdzie tak jak myślę ? Wolałbym wolnostanowiskową... Dlaczego ? Iż mam problemy z Kolanami :( Teraz doję krowy i ciągle kolana a najbardziej jedno daje mi we znaki i klękać pod każdą krowę z 30*2 a do niektórych trzeba kilka razy podchodzić czy zwali czy cuś i wiadomo... I chciałbym zastosować rybią ość 2x4 w starej oborze i nie wiem czy mi się zmieści na szerokości 4.5m... Bo inaczej nie dałbym rady.. System utrzymania taki że legowisko będzie duże jedno na ściółce a przy stole paszowym myślałem nad rusztem po to aby wyeliminować powstawanie po kolana brei z odchodów i moczu... Przy okazji oszczędzając na słomie... Słomy mam swojej + to co od znajomych mam... Myślę że by starczyło. Co do dojenia krowy wpuszczałbym drzwiami z prawej strony.... po wydojeniu wpuszczać na ruszt z lewej strony przy stole paszowym gdzie by czekała świerzuchna pasza :) Bądź w okresie letnim by szły na pastwisko... Co jeszcze mogę powiedzieć hmm... Tak wiaty bym rozebrał i postawił w jednym miejscu wtedy z 2 wyszła by 1 szeroka wiata i było by na bele czy sprzęt... Ściany w oborze bym stawił z pustaka 24 albo 30 nie wiem jeszcze... Od strony podwórka 2 wjazdy na wybieranie obornika a na ścianach duże okna... Tam od strony większej wiaty bym rzucił nowe belki i zastosował płytę warstwową 10 albo 12 ze świetlikiem.... Najgorzej jest z dachem stodołowym ponieważ jest w bdb stanie a krokwie też nieźle się trzymają... Myślałem zrobić strop aby nie ruszać tego całego dachu... Myślałem nad najcieńszą płytą warstwową czy nawet z desek zrobić czy jakoś tak nie wiem... To raczej najgorsze wyzwanie tego całego budynku... :think: Tak że więc jeśli czegoś nie rozumiecie pytajcie :) Jestem otwarty na wszystkie pomysły i porady :)

ObrazekObrazek
Karol323
Nowicjusz
 
Posty: 7
Obrazki: 1
Dołączył(a): Śr, 3 lutego 2016, 08:39
Lokalizacja: BSE

Re: Jaką budować obore wolnostanowiskową dla bydła mlecznego? Wybó typur konstrukcji i sposobu budow

Postprzez rolstudent » N, 24 lipca 2016, 05:33

Ale 100m tego tobie za dużo? Najdroższe są przeróbki i do tego będziesz się dalej męczył. Zawsze Nowy budynek nawet wybudowany po kosztach jest praktyczniejszy
rolstudent
Mający coś do powiedzenia
 
Posty: 286
Obrazki: 20
Dołączył(a): Pn, 11 czerwca 2012, 21:11

Re: Jaką budować obore wolnostanowiskową dla bydła mlecznego? Wybó typur konstrukcji i sposobu budow

Postprzez Karol323 » N, 24 lipca 2016, 17:08

To coś byś polecił ściany murowane czy płyta? czy do połowy mur a druga połowa płyta ? Wtedy bym już robił + młodzież i podział na grupy... 35x20m pasowało by na 60-80szt? A po drugie opłaca się taka inwestycja? Paszu mi starczy i wgl spokojna glowa oo to...Tylko właśnie nie wiem czy tu warto brac ten kredyt na 600tyś a mleko pójdzie w dół i kaplica...
Karol323
Nowicjusz
 
Posty: 7
Obrazki: 1
Dołączył(a): Śr, 3 lutego 2016, 08:39
Lokalizacja: BSE

Re: Jaką budować obore wolnostanowiskową dla bydła mlecznego? Wybó typur konstrukcji i sposobu budow

Postprzez rolstudent » Pn, 25 lipca 2016, 22:13

Jak miał bym zaczynać od nowa to bym w to nadszedł. Czasy są niepewne. Niewiadomo tak naprawdę przez jak długo to będzie się opłacać.

Ale jak już Budowa to budynek zimny.
Ściany 1.2m reszta kurtyny. Najlepiej ruszta. Duży świetlik. Hala na środku z boku budynko
Wymiary to już musisz dostosować sam.
rolstudent
Mający coś do powiedzenia
 
Posty: 286
Obrazki: 20
Dołączył(a): Pn, 11 czerwca 2012, 21:11

Re: Jaką budować obore wolnostanowiskową dla bydła mlecznego? Wybó typur konstrukcji i sposobu budow

Postprzez Karol323 » Wt, 26 lipca 2016, 06:36

Rozumiem :) Wiadomo teraz czasy nie pewne... Tylko dziwi mnie to że krzyczą za dużo mleka a jak widać i słychać mleka nie mają a komu co wierzyć... Cięzko określić ale jak wiem paru rolników już u mnie w rejonie zrezygnowało a przybyć nie przybyło więc skąd ma być więcej mleka ?? :o

Co do hali wtedy rybia ość czy już może tandem ?
Karol323
Nowicjusz
 
Posty: 7
Obrazki: 1
Dołączył(a): Śr, 3 lutego 2016, 08:39
Lokalizacja: BSE

Re: Jaką budować obore wolnostanowiskową dla bydła mlecznego? Wybó typur konstrukcji i sposobu budow

Postprzez rolstudent » Cz, 28 lipca 2016, 13:37

Jest pytanie czy robimy po kosztach czy na bogato. Rynia ość tańsza i można fajna uzywke kupić. Za około 30 tyś już 2* 5 można mieć.

Ja na bank wziął bym ruszta i dobre materace. choć płytka i wscielone piaskiem też super.
rolstudent
Mający coś do powiedzenia
 
Posty: 286
Obrazki: 20
Dołączył(a): Pn, 11 czerwca 2012, 21:11

Re: Jaką budować obore wolnostanowiskową dla bydła mlecznego? Wybó typur konstrukcji i sposobu budow

Postprzez Karol323 » Cz, 28 lipca 2016, 18:38

Ani po kosztach ani na bogato.. tak normalnie... Ja bym wołał drugą opcję płytka + piasek
Karol323
Nowicjusz
 
Posty: 7
Obrazki: 1
Dołączył(a): Śr, 3 lutego 2016, 08:39
Lokalizacja: BSE

Re: Jaką budować obore wolnostanowiskową dla bydła mlecznego? Wybó typur konstrukcji i sposobu budow

Postprzez rolstudent » So, 30 lipca 2016, 18:16

Mogę dac Ci numer na do faceta z okolic Krotoszyna który ma na piasku krowy i wydajność 12tys
rolstudent
Mający coś do powiedzenia
 
Posty: 286
Obrazki: 20
Dołączył(a): Pn, 11 czerwca 2012, 21:11

Re: Jaką budować obore wolnostanowiskową dla bydła mlecznego? Wybó typur konstrukcji i sposobu budow

Postprzez rolstudent » So, 30 lipca 2016, 18:22

Tylko wiesz że piasek bedziesz musiał kupować siany? I mieszac go z wapnem lub chociaż kredą
rolstudent
Mający coś do powiedzenia
 
Posty: 286
Obrazki: 20
Dołączył(a): Pn, 11 czerwca 2012, 21:11

Re: Jaką budować obore wolnostanowiskową dla bydła mlecznego? Wybó typur konstrukcji i sposobu budow

Postprzez Karol323 » N, 31 lipca 2016, 03:45

No to tak wiem... Tak szczerze to jeszcze się pomyśli o tym. Trzeba pojeździć popatrzeć popytać ludzi jak maja :) A zanim cokolwiek będzie coś robione to minie sporo czasu...
Karol323
Nowicjusz
 
Posty: 7
Obrazki: 1
Dołączył(a): Śr, 3 lutego 2016, 08:39
Lokalizacja: BSE

Re: Jaką budować oborę wolnostanowiskową dla bydła mlecznego? Wybór typu konstrukcji i sposobu budow

Postprzez robercik » N, 31 lipca 2016, 11:36

Jeśli coś mogę pomóc w temacie to daję linka do obory którą ostatnio oglądałem
http://www.farmpartner.eu/aktualnosci/6 ... izona-2x14
gallery/image_page.php?album_id=107&image_id=30725
Avatar użytkownika
robercik
Zaczynający przygodę
 
Posty: 43
Obrazki: 153
Dołączył(a): Cz, 29 listopada 2012, 21:53

Re: Jaką budować oborę wolnostanowiskową dla bydła mlecznego? Wybór typu konstrukcji i sposobu budow

Postprzez Karol323 » N, 31 lipca 2016, 15:27

Każda rada się przyda :) No ładny obiekt tylko jak dla mnie o wiele wiele za duży :) Ale pomysł fajny... Jeśli cena mleka będzie się utrzymywała powyżej 1zł można coś myśleć...
Karol323
Nowicjusz
 
Posty: 7
Obrazki: 1
Dołączył(a): Śr, 3 lutego 2016, 08:39
Lokalizacja: BSE


Powrót do Budynki inwentarskie