Inwestycja w ziemię. POMOCY

Jak w temacie oraz inne koszty niemateriałowe.

Inwestycja w ziemię. POMOCY

Postprzez pomagier » N, 12 kwietnia 2015, 19:47

Witam wszystkich,
Piszę z zapytaniem dot. kupna ziemi. Osobiście nie jestem z wykształcenia rolnikiem, ale chcę pomóc swoim rodzicom przy tej inwestycji. Jednak po kolei.
Dlaczego ja się tym zajmuję, a nie rodzice? Ponieważ nie potrafią korzystać z Internetu, a chciałbym otrzymać kilka porad od ludzi młodych, znających się na rzeczy i obecnych trendach.
Krótki opis zaistniałej sytuacji:
Generalnie chodzi o zakup prawie 8 hektarów ziemi (w jednym kawałku) IV klasy na Podlasiu (30 km od Suwałk). Z tego co szukałem i orientowałem się cena za taki hektar waha się od 30-35 tys. My mamy okazję kupić ten kawałek ziemi za 30 tyś za hektar. Czyli wyszłoby 240 tysięcy złotych. Oczywiście będzie trzeba wziąć kredyt. Znalazłem informację o kredytach preferencyjnych i moim rodzicom zaproponowano (mimo, że mój tata już nie kwalifikuje się na „Młodego rolnika” ;p ) oprocentowanie 5% w skali roku. Jednak kredyt byłby brany na 15 lat, a w tym czasie się dużo może zmienić. Jest to pierwsza taka spora inwestycja w mojej rodzinie, dlatego staram się zasięgnąć rady gdzie się da i w związku z tym mam do Was kilka pytań:
1. Czy w ogóle opłaca się kupować obecnie ziemię? (8 ha w jednym kawałku IV klasa),
2. Czy można znaleźć lepsze warunki kredytowe na kwotę 240 tyś. ? (Jakie są możliwe dopłaty)
3. Czy to prawda, że obecnie istnieje tzw. „bańka dopłatowa”? Tzn. ponoć w 2020 r. ma już nie być dopłat do ziemi i wtedy ceny ziem mogą bardzo mocno spaść.
Z góry dziękuję za odpowiedzi i pomoc.
Pozdrawiam!
pomagier
Nowicjusz
 
Posty: 1
Dołączył(a): N, 12 kwietnia 2015, 19:44
Lokalizacja: Podlaskie

Powrót do Ceny usług, koszty wynajmu, dzierżaw