Biopaliwa w rolnictwie

Wszystko na ten temat od paneli fotowoltaicznych do wierzby energetycznej i brykietów ze słomy

Biopaliwa w rolnictwie

Postprzez DuzyGrzegorz » Śr, 26 grudnia 2012, 14:35

Biopaliwa może rolnik produkować na własne potrzeby, lecz w żadnym wypadku nie może ich zbywać. W benzynach dodatek nie może przekroczyć 5%, a w oleju napędowym 7%. Zanim zacznie produkować musi jego gospodarstwo uzyskać status składu podatkowego. Trzeba też zapłacić akcyzę prawie 1,20PLN z litra biokomponentu. Co o tym myślicie, warto coś takiego robić?
Szczegóły - http://www.senat.gov.pl/gfx/senat/userfiles/_public/k8/dokumenty/stenogram/oswiadczenia/martynowski/2002o.pdf
Ostatnio edytowano Śr, 26 grudnia 2012, 21:48 przez sebekwolkasos, łącznie edytowano 1 raz
Powód: Literówki, dodanie znacznika URL
DuzyGrzegorz
Mający coś do powiedzenia
 
Posty: 349
Dołączył(a): N, 14 października 2012, 17:20
Lokalizacja: łódzkie
Numer GG: 4941697

Re: Biopaliwa w rolnictwie

Postprzez zyrafa » Śr, 26 grudnia 2012, 16:02

Trzeba sprawdzić dzisiejszą cenę komponentów i policzyć czy się opłaca. W 2008 roku dość intensywnie myślałem nad takim sposobem pozyskania ON, lecz nie doszło do skutku ponieważ koszt wyprodukowania 1litra tego biopaliwa był równy cenie netto w CPN. Wtedy jedynie opłacało się tym którzy nie odliczali VATu. Mogę dodać że w 2008 maszyna do produkcji o wydajności 1000l/24h kosztowała 15000 zł. Maszyna i nie maszyna, 2 bańki mieszadło jakieś sterowanie i to wszystko.
zyrafa
Zaczynający przygodę
 
Posty: 80
Obrazki: 23
Dołączył(a): Pn, 6 sierpnia 2012, 21:51

Re: Biopaliwa w rolnictwie

Postprzez bobek » Śr, 26 grudnia 2012, 16:04

Jak trzeba płacić 1,2 zł to się nie kalkuluje. Były badania prowadzone, ale żeby nam rolasom się opłaciło, to musiałoby to być nieopodatkowane. Do tego dochodzi koszt przerobienia instalacji w silnik tym zasilanym. Nie wspominając o tym, że przy niskich temperaturach i tak konieczne byłoby lanie czystego ON.

Swego czasu na stacjach było B100, ale rolnicy tego nie kupowali z prostej przyczyny. Różnica w cenie była na tyle mała, że ryzyko uszkodzenia wysokociśnieniowych układów zasilania było zbyt duże.

Prędzej skłaniałbym się ku pędzeniu alkoholu z tanich ziemniaków i przerabianiu silników do spalania %%%. Wszak alkohol ma wyższą temp. spalania stukowego, silnik osiąga wyższą moc, a litr czystego eta- lub metanolu kosztuje mniej niż 4 zł.
Ostatnio edytowano Pt, 31 stycznia 2020, 11:33 przez andrzej2110, łącznie edytowano 2 razy
Powód: Literówka
Boże, daj mi cierpliwość, bym pogodził się z tym, czego zmienić nie jestem w stanie. Daj mi siłę, bym zmieniał to co zmienić mogę. I daj mi mądrość, bym odróżnił jedno od drugiego.
Avatar użytkownika
bobek
Kierownik PGR
 
Posty: 699
Obrazki: 244
Dołączył(a): Pn, 4 czerwca 2012, 18:25
Lokalizacja: Centrum Wszechświata

Re: Biopaliwa w rolnictwie

Postprzez DuzyGrzegorz » Śr, 26 grudnia 2012, 17:08

No tak, ale wolno Ci dołożyć tylko do 5% spirytusu, a co najmniej 95% musi stanowić normalna benzyna. A kary są potężne bo do 720 stawek dziennych czyli do 14 400 000,00 PLN i do 2 lat pozbawienia wolności. Biorąc pod uwagę niższą sprawność silników benzynowych jest to chyba nieopłacalne. Na biopaliwa bez akcyzy to chyba tylko koń :mrgreen: . Gorzelniom za surowy spirytus zbożowy płacą 2,60-2,80 PLN za litr, a z melasy nawet poniżej 2 PLN. Polskie gorzelnie pokrywają mniej niż 70% zapotrzebowania krajowego na spirytus. Macie jakieś pomysły?
DuzyGrzegorz
Mający coś do powiedzenia
 
Posty: 349
Dołączył(a): N, 14 października 2012, 17:20
Lokalizacja: łódzkie
Numer GG: 4941697

Re: Biopaliwa w rolnictwie

Postprzez bobek » Śr, 26 grudnia 2012, 19:36

Silnik do spalania ety lub mety można śmiało doprężyć i wtedy sprawność będzie większa. ;) W Brazylii ludzie pędzą po garażach paliwo, a znalezienie specjalisty od strojenia gaźnika na alkohol nie jest problemem. :P
Boże, daj mi cierpliwość, bym pogodził się z tym, czego zmienić nie jestem w stanie. Daj mi siłę, bym zmieniał to co zmienić mogę. I daj mi mądrość, bym odróżnił jedno od drugiego.
Avatar użytkownika
bobek
Kierownik PGR
 
Posty: 699
Obrazki: 244
Dołączył(a): Pn, 4 czerwca 2012, 18:25
Lokalizacja: Centrum Wszechświata


Powrót do Agroenergetyka-energia odnawialna, naturalna