Brykietowanie słomy

Wszystko na ten temat od paneli fotowoltaicznych do wierzby energetycznej i brykietów ze słomy

Brykietowanie słomy

Postprzez MECHANIZATOR » Pn, 11 czerwca 2012, 08:33

Witam

skoro mamy taki dział to może ktoś z was zajmuje się na własny użytek lub zarobkowo brykietowaniem słomy czy innej biomasy na cele opałowe ?

jeśli tak to podzielcie się uwagami - spostrzeżeniami - poradami

pozdro
Avatar użytkownika
MECHANIZATOR
Zasłużony dla forum
 
Posty: 217
Obrazki: 32
Dołączył(a): Pn, 4 czerwca 2012, 14:40
Lokalizacja: WLKP

Re: Brykietowanie słomy

Postprzez lukaczmarek » Pn, 11 czerwca 2012, 09:09

Mój kolega bardzo sie tym interesował i ostatecznie nie wszedł w to. Przede wszystkim tu tylko duże ilości wchodzą w grę. Najlepiej mieć podpisaną umowę z elektrownią lub innym poważnym odbiorcą i tysiące ton przerabiać bo takie robienie niewielkich ilości dla prywatnych odbiorców mija się z celem
Avatar użytkownika
lukaczmarek
Administrator
 
Posty: 642
Obrazki: 321
Dołączył(a): Pt, 8 czerwca 2012, 17:24
Lokalizacja: Łowickie
Numer GG: 7980618

Re: Brykietowanie słomy

Postprzez Jar-ko » Pn, 11 czerwca 2012, 09:22

Nie daleko mnie był oddział invest-motu i mimo taniego surowca słomę skupowali po 80 zł za tonę mieli jej nawet pod dostatkiem to i tak upadli. Myślę że wysokie koszty energii i odległy transport do elektrowni ją wykończył. Słyszałem że ma powstać brykieciarnia w Zamościu wie ktoś o tym więcej?
Jar-ko
Nowicjusz
 
Posty: 5
Dołączył(a): N, 10 czerwca 2012, 13:33
Lokalizacja: Lubelske/Hrubieszów
Numer GG: 12559835

Re: Brykietowanie słomy

Postprzez bobek » Pn, 11 czerwca 2012, 09:35

Jak dla mnie robienie brykietu mija się z celem. :) Koszty przetworzenia słomy na brykiet, czyli głównie energia elektryczna stanowią znaczną część kosztów. Szczerze dziwie się, że elektrownie nie kupują przykładowo dużych kostek. Wystarczyło by postawić halę i składować słomę pod dachem, potem tylko wozić firanką kostki do elektrowni. Przy obecnej cenie słomy, brykieciarze szukają oszczędności i dokładają np. pył z paszarni, makulaturę. Sami się tym interesowaliśmy na własny użytek, ale zrezygnowaliśmy.
Ostatnio edytowano Wt, 12 czerwca 2012, 00:08 przez sebekwolkasos, łącznie edytowano 1 raz
Powód: Literówki, poprawione błędy są pozaznaczane
Boże, daj mi cierpliwość, bym pogodził się z tym, czego zmienić nie jestem w stanie. Daj mi siłę, bym zmieniał to co zmienić mogę. I daj mi mądrość, bym odróżnił jedno od drugiego.
Avatar użytkownika
bobek
Kierownik PGR
 
Posty: 699
Obrazki: 244
Dołączył(a): Pn, 4 czerwca 2012, 18:25
Lokalizacja: Centrum Wszechświata

Re: Brykietowanie słomy

Postprzez andrzej2110 » Pn, 11 czerwca 2012, 10:03

Jak elektrownia jest przystosowana do zasilania węglem to i brykiet się zmieści w taki sam sposób podawania. Żeby włożyć kostkę słomy trzeba dużych drzwi do pieca. Tak samo jak byś chciał w domu palić słomą w zwykłym piecu.
A i jeszcze. W elektrowni węgiel nie jest o tak sypany do pieca tylko mielony na pył i dopiero taki pył trafia dyszami w piec. Inaczej nie dało by się osiągnąć odpowiedniej temperatury.
Ostatnio edytowano Wt, 12 czerwca 2012, 00:10 przez sebekwolkasos, łącznie edytowano 1 raz
Powód: Ortografia, poprawnie pisze się "słomą", autor posta napisał "słomo"
Avatar użytkownika
andrzej2110
Administrator
 
Posty: 597
Obrazki: 123
Dołączył(a): Pn, 4 czerwca 2012, 11:22

Re: Brykietowanie słomy

Postprzez Mariusz x » Pn, 11 czerwca 2012, 10:14

Elektrownie węglowe są opalane pyłem węglowym wdmuchiwanym do pieca. Płomień "wisi" w powietrzu. Węgiel jest rozdrabniany w młynach kulowych. Nie da się tam wrzucić beli słomy. W elektrociepłowni widziałem, że dodają pellet, ale też w niewielkich ilościach, ponieważ są pewne problemy technologiczne. Sama produkcja brykietu to wg mnie ślepa uliczka. Wystarczy przeliczyć ile kWh zużywa się na wyprodukowanie 1 tony brykietu. Co innego opalanie słomą ciepłowni, suszarni, gdzie można spalać całe baloty.
Mariusz x
Mający coś do powiedzenia
 
Posty: 130
Dołączył(a): Cz, 7 czerwca 2012, 22:57

Re: Brykietowanie słomy

Postprzez Krzysiek19 » Pn, 11 czerwca 2012, 12:12

U mnie w okolicy znajduje się punkt w którym wykonują usługę brykietowania słomy,trocin. Wygląda to tak, że ktoś przywozi własną słomę, a oni ją brykietują :) Cena za taką usługę wynosi ok 150 -200 zł z tonę ''luźnej'' słomy.
Avatar użytkownika
Krzysiek19
Moderator
 
Posty: 267
Obrazki: 18
Dołączył(a): Wt, 5 czerwca 2012, 14:43
Lokalizacja: Wielkopolska

Re: Brykietowanie słomy

Postprzez arni587 » Pn, 11 czerwca 2012, 21:29

Od około roku wykorzystuję brykiet jako główne źródło opału.Jestem zadowolony zarówno z jakości kostek (są zbite,nie rozwalają się) jak i z zaoszczędzenia pieniędzy (słomy miałem nadmiar a węgiel kupowałem tylko zimą).
arni587
Nowicjusz
 
Posty: 6
Obrazki: 0
Dołączył(a): Pn, 11 czerwca 2012, 20:24

Re: Brykietowanie słomy

Postprzez turyńczyk » Pt, 15 czerwca 2012, 21:08

Do produkcji brykietu potrzebna jest sucha słoma ponieważ od mokrej niszczą się urządzenia.
Avatar użytkownika
turyńczyk
Zaczynający przygodę
 
Posty: 30
Obrazki: 0
Dołączył(a): Pt, 8 czerwca 2012, 11:36
Lokalizacja: Podlasie

Re: Brykietowanie słomy

Postprzez Banita » Śr, 22 sierpnia 2012, 16:11

Kilka lat temu mieliśmy prawdziwy boom na wierzby energetyczne, ślazowce itp. Ludzie porywali się na ten biznes, bo liczyli na szybki i łatwy zysk, a potem okazywało się, że sprawa wygląda trochę inaczej. Producent musi dysponować wielkim areałem, odpowiednim sprzętem i przede wszystkim powinien sobie zapewnić odbiór tego materiału. Teraz entuzjazm chyba opadł. Zobaczymy, co przyniesie nowa ustawa o OŹE...
Banita
 

Re: Brykietowanie słomy

Postprzez silva » Cz, 23 sierpnia 2012, 06:18

Pelleciarnia w Zamościu kupuje słomę po 220. Ale to potężny zakład. I pellet jest droższy od brykietu. Już na wiosnę szukali kontraktów na słomę.
Z tego co kiedyś słyszałem to wierzba energetyczna się nie opłaca na ziemiach dobrych. Jest przeznaczona na ziemie podmokłe których nie można uprawiać. Po to by ogóle jakieś zyski przynosiły.

PS. @MECHANIZATOR czy Ty kiedyś nie byłeś zarejestrowany na forum brykieciarek? :)
Ostatnio edytowano So, 20 kwietnia 2013, 11:53 przez Gość, łącznie edytowano 1 raz
Powód: Literówki
GERWAZY WYCIĄGNĄł SZABLE I STRZELIŁ
Avatar użytkownika
silva
Mający coś do powiedzenia
 
Posty: 433
Obrazki: 1031
Dołączył(a): Wt, 3 lipca 2012, 21:18
Lokalizacja: Wierzchowiska k. Lublina
Numer GG: 3994722

Re: Brykietowanie słomy

Postprzez Banita » Cz, 23 sierpnia 2012, 14:44

Też czytałem, że wierzba musi być uprawiana na podmokłych terenach. W gruncie rzeczy, jeśli ktoś ma takie tereny i nie wykorzystuje ich do innych celów (bo jakich?), to może spróbować szczęścia z wierzbą.
Banita
 

Re: Brykietowanie słomy

Postprzez zorzyk » Cz, 23 sierpnia 2012, 17:32

Nie od dzisiaj(wiem to od dzieciństwa) wiadomo, że wierzba rośnie na terenach wilgotnych. Jednak w pewnym miejscu widzę takie coś rosnące na słabiutkiej glebie, a obok rośnie gryka. W zeszłym roku skoszono wierzbę sprasowano w baloty, a teraz jest znów duża. Tegoroczna pogoda sprzyja. Co do słomy, po deszczach sprasowałem i jest jej zaledwie trzecia cześć sprzed deszczów :(.
zorzyk
Zaczynający przygodę
 
Posty: 91
Obrazki: 12
Dołączył(a): N, 10 czerwca 2012, 07:03
Lokalizacja: podlaskie, Białystok oraz gmina Milejczyce

Re: Brykietowanie słomy

Postprzez silva » Pt, 24 sierpnia 2012, 08:31

Jest mniej jest ale nie aż tyle wg mnie. Ale też jest cięższa słoma po deszczach bo się dużo lepiej kruszy i nie odkształca tak. Jak prasuje kostką to jest troszkę jej mniej tylko. A co dużo lepsze to podbieracz się nie zapycha na większej słomie. Jak wcześniej jeździłem 10km/h to po deszczach 15km/h przy takiej samej słomie.
Ostatnio edytowano Cz, 23 maja 2013, 11:43 przez Gość, łącznie edytowano 1 raz
Powód: Literówki
GERWAZY WYCIĄGNĄł SZABLE I STRZELIŁ
Avatar użytkownika
silva
Mający coś do powiedzenia
 
Posty: 433
Obrazki: 1031
Dołączył(a): Wt, 3 lipca 2012, 21:18
Lokalizacja: Wierzchowiska k. Lublina
Numer GG: 3994722

Re: Brykietowanie słomy

Postprzez bobek » Wt, 28 sierpnia 2012, 08:34

Znajomy, który robi brykiet mówił ostatnio, że koszty energii i surowca stawia interes na pograniczu opłacalności. Drugi zajmuje się sprzedażą słomy do kurnikow i póki co wstrzymali mu dostawy, bo słoma za droga.
Boże, daj mi cierpliwość, bym pogodził się z tym, czego zmienić nie jestem w stanie. Daj mi siłę, bym zmieniał to co zmienić mogę. I daj mi mądrość, bym odróżnił jedno od drugiego.
Avatar użytkownika
bobek
Kierownik PGR
 
Posty: 699
Obrazki: 244
Dołączył(a): Pn, 4 czerwca 2012, 18:25
Lokalizacja: Centrum Wszechświata

Re: Brykietowanie słomy

Postprzez silva » Wt, 28 sierpnia 2012, 18:51

Gdzie słoma droga? Chętnie sprzedam.
GERWAZY WYCIĄGNĄł SZABLE I STRZELIŁ
Avatar użytkownika
silva
Mający coś do powiedzenia
 
Posty: 433
Obrazki: 1031
Dołączył(a): Wt, 3 lipca 2012, 21:18
Lokalizacja: Wierzchowiska k. Lublina
Numer GG: 3994722

Re: Brykietowanie słomy

Postprzez LowRider » Śr, 29 sierpnia 2012, 07:12

W Zamościu czy w Sielcu płacą teraz 170-180zł/t. Już się chyba zapchali słomą...
LowRider
Zaczynający przygodę
 
Posty: 77
Obrazki: 4
Dołączył(a): Cz, 7 czerwca 2012, 19:31

Re: Brykietowanie słomy

Postprzez krzysiek16m » So, 1 grudnia 2012, 14:31

Banita napisał(a):Kilka lat temu mieliśmy prawdziwy boom na wierzby energetyczne, ślazowce itp. Ludzie porywali się na ten biznes, bo liczyli na szybki i łatwy zysk, a potem okazywało się, że sprawa wygląda trochę inaczej. Producent musi dysponować wielkim areałem, odpowiednim sprzętem i przede wszystkim powinien sobie zapewnić odbiór tego materiału. Teraz entuzjazm chyba opadł. Zobaczymy, co przyniesie nowa ustawa o OŹE...

O ile dobrze pamiętam, to kiedyś Bruksela dopłacała do uprawy roślin energetycznych. Z tego co wiem, to po kilku latach się z tego (raczej) bezpowrotnie wycofała, bo dopłat już nie ma.
Avatar użytkownika
krzysiek16m
FIRMA
 
Posty: 59
Obrazki: 47
Dołączył(a): Pt, 8 czerwca 2012, 12:51
Lokalizacja: Dolny Śląsk

Re: Brykietowanie słomy

Postprzez olekk40 » Pn, 23 marca 2015, 14:30

No niestety wycofuja sie powoli ze wszystkiego.Ja tez ostatnio złozyłem wnieosek i tez była jakas lipa .Czekałem ponad 30 dni.
olekk40
Nowicjusz
 
Posty: 3
Dołączył(a): Pn, 23 marca 2015, 08:26
Lokalizacja: Poznań


Powrót do Agroenergetyka-energia odnawialna, naturalna