Strona 1 z 1

Brykietowanie słomy

PostNapisane: Pn, 11 czerwca 2012, 08:33
przez MECHANIZATOR
Witam

skoro mamy taki dział to może ktoś z was zajmuje się na własny użytek lub zarobkowo brykietowaniem słomy czy innej biomasy na cele opałowe ?

jeśli tak to podzielcie się uwagami - spostrzeżeniami - poradami

pozdro

Re: Brykietowanie słomy

PostNapisane: Pn, 11 czerwca 2012, 09:09
przez lukaczmarek
Mój kolega bardzo sie tym interesował i ostatecznie nie wszedł w to. Przede wszystkim tu tylko duże ilości wchodzą w grę. Najlepiej mieć podpisaną umowę z elektrownią lub innym poważnym odbiorcą i tysiące ton przerabiać bo takie robienie niewielkich ilości dla prywatnych odbiorców mija się z celem

Re: Brykietowanie słomy

PostNapisane: Pn, 11 czerwca 2012, 09:22
przez Jar-ko
Nie daleko mnie był oddział invest-motu i mimo taniego surowca słomę skupowali po 80 zł za tonę mieli jej nawet pod dostatkiem to i tak upadli. Myślę że wysokie koszty energii i odległy transport do elektrowni ją wykończył. Słyszałem że ma powstać brykieciarnia w Zamościu wie ktoś o tym więcej?

Re: Brykietowanie słomy

PostNapisane: Pn, 11 czerwca 2012, 09:35
przez bobek
Jak dla mnie robienie brykietu mija się z celem. :) Koszty przetworzenia słomy na brykiet, czyli głównie energia elektryczna stanowią znaczną część kosztów. Szczerze dziwie się, że elektrownie nie kupują przykładowo dużych kostek. Wystarczyło by postawić halę i składować słomę pod dachem, potem tylko wozić firanką kostki do elektrowni. Przy obecnej cenie słomy, brykieciarze szukają oszczędności i dokładają np. pył z paszarni, makulaturę. Sami się tym interesowaliśmy na własny użytek, ale zrezygnowaliśmy.

Re: Brykietowanie słomy

PostNapisane: Pn, 11 czerwca 2012, 10:03
przez andrzej2110
Jak elektrownia jest przystosowana do zasilania węglem to i brykiet się zmieści w taki sam sposób podawania. Żeby włożyć kostkę słomy trzeba dużych drzwi do pieca. Tak samo jak byś chciał w domu palić słomą w zwykłym piecu.
A i jeszcze. W elektrowni węgiel nie jest o tak sypany do pieca tylko mielony na pył i dopiero taki pył trafia dyszami w piec. Inaczej nie dało by się osiągnąć odpowiedniej temperatury.

Re: Brykietowanie słomy

PostNapisane: Pn, 11 czerwca 2012, 10:14
przez Mariusz x
Elektrownie węglowe są opalane pyłem węglowym wdmuchiwanym do pieca. Płomień "wisi" w powietrzu. Węgiel jest rozdrabniany w młynach kulowych. Nie da się tam wrzucić beli słomy. W elektrociepłowni widziałem, że dodają pellet, ale też w niewielkich ilościach, ponieważ są pewne problemy technologiczne. Sama produkcja brykietu to wg mnie ślepa uliczka. Wystarczy przeliczyć ile kWh zużywa się na wyprodukowanie 1 tony brykietu. Co innego opalanie słomą ciepłowni, suszarni, gdzie można spalać całe baloty.

Re: Brykietowanie słomy

PostNapisane: Pn, 11 czerwca 2012, 12:12
przez Krzysiek19
U mnie w okolicy znajduje się punkt w którym wykonują usługę brykietowania słomy,trocin. Wygląda to tak, że ktoś przywozi własną słomę, a oni ją brykietują :) Cena za taką usługę wynosi ok 150 -200 zł z tonę ''luźnej'' słomy.

Re: Brykietowanie słomy

PostNapisane: Pn, 11 czerwca 2012, 21:29
przez arni587
Od około roku wykorzystuję brykiet jako główne źródło opału.Jestem zadowolony zarówno z jakości kostek (są zbite,nie rozwalają się) jak i z zaoszczędzenia pieniędzy (słomy miałem nadmiar a węgiel kupowałem tylko zimą).

Re: Brykietowanie słomy

PostNapisane: Pt, 15 czerwca 2012, 21:08
przez turyńczyk
Do produkcji brykietu potrzebna jest sucha słoma ponieważ od mokrej niszczą się urządzenia.

Re: Brykietowanie słomy

PostNapisane: Śr, 22 sierpnia 2012, 16:11
przez Banita
Kilka lat temu mieliśmy prawdziwy boom na wierzby energetyczne, ślazowce itp. Ludzie porywali się na ten biznes, bo liczyli na szybki i łatwy zysk, a potem okazywało się, że sprawa wygląda trochę inaczej. Producent musi dysponować wielkim areałem, odpowiednim sprzętem i przede wszystkim powinien sobie zapewnić odbiór tego materiału. Teraz entuzjazm chyba opadł. Zobaczymy, co przyniesie nowa ustawa o OŹE...

Re: Brykietowanie słomy

PostNapisane: Cz, 23 sierpnia 2012, 06:18
przez silva
Pelleciarnia w Zamościu kupuje słomę po 220. Ale to potężny zakład. I pellet jest droższy od brykietu. Już na wiosnę szukali kontraktów na słomę.
Z tego co kiedyś słyszałem to wierzba energetyczna się nie opłaca na ziemiach dobrych. Jest przeznaczona na ziemie podmokłe których nie można uprawiać. Po to by ogóle jakieś zyski przynosiły.

PS. @MECHANIZATOR czy Ty kiedyś nie byłeś zarejestrowany na forum brykieciarek? :)

Re: Brykietowanie słomy

PostNapisane: Cz, 23 sierpnia 2012, 14:44
przez Banita
Też czytałem, że wierzba musi być uprawiana na podmokłych terenach. W gruncie rzeczy, jeśli ktoś ma takie tereny i nie wykorzystuje ich do innych celów (bo jakich?), to może spróbować szczęścia z wierzbą.

Re: Brykietowanie słomy

PostNapisane: Cz, 23 sierpnia 2012, 17:32
przez zorzyk
Nie od dzisiaj(wiem to od dzieciństwa) wiadomo, że wierzba rośnie na terenach wilgotnych. Jednak w pewnym miejscu widzę takie coś rosnące na słabiutkiej glebie, a obok rośnie gryka. W zeszłym roku skoszono wierzbę sprasowano w baloty, a teraz jest znów duża. Tegoroczna pogoda sprzyja. Co do słomy, po deszczach sprasowałem i jest jej zaledwie trzecia cześć sprzed deszczów :(.

Re: Brykietowanie słomy

PostNapisane: Pt, 24 sierpnia 2012, 08:31
przez silva
Jest mniej jest ale nie aż tyle wg mnie. Ale też jest cięższa słoma po deszczach bo się dużo lepiej kruszy i nie odkształca tak. Jak prasuje kostką to jest troszkę jej mniej tylko. A co dużo lepsze to podbieracz się nie zapycha na większej słomie. Jak wcześniej jeździłem 10km/h to po deszczach 15km/h przy takiej samej słomie.

Re: Brykietowanie słomy

PostNapisane: Wt, 28 sierpnia 2012, 08:34
przez bobek
Znajomy, który robi brykiet mówił ostatnio, że koszty energii i surowca stawia interes na pograniczu opłacalności. Drugi zajmuje się sprzedażą słomy do kurnikow i póki co wstrzymali mu dostawy, bo słoma za droga.

Re: Brykietowanie słomy

PostNapisane: Wt, 28 sierpnia 2012, 18:51
przez silva
Gdzie słoma droga? Chętnie sprzedam.

Re: Brykietowanie słomy

PostNapisane: Śr, 29 sierpnia 2012, 07:12
przez LowRider
W Zamościu czy w Sielcu płacą teraz 170-180zł/t. Już się chyba zapchali słomą...

Re: Brykietowanie słomy

PostNapisane: So, 1 grudnia 2012, 14:31
przez krzysiek16m
Banita napisał(a):Kilka lat temu mieliśmy prawdziwy boom na wierzby energetyczne, ślazowce itp. Ludzie porywali się na ten biznes, bo liczyli na szybki i łatwy zysk, a potem okazywało się, że sprawa wygląda trochę inaczej. Producent musi dysponować wielkim areałem, odpowiednim sprzętem i przede wszystkim powinien sobie zapewnić odbiór tego materiału. Teraz entuzjazm chyba opadł. Zobaczymy, co przyniesie nowa ustawa o OŹE...

O ile dobrze pamiętam, to kiedyś Bruksela dopłacała do uprawy roślin energetycznych. Z tego co wiem, to po kilku latach się z tego (raczej) bezpowrotnie wycofała, bo dopłat już nie ma.

Re: Brykietowanie słomy

PostNapisane: Pn, 23 marca 2015, 14:30
przez olekk40
No niestety wycofuja sie powoli ze wszystkiego.Ja tez ostatnio złozyłem wnieosek i tez była jakas lipa .Czekałem ponad 30 dni.