Uprawa perzu zbitokępkowego - perz energetyczny

Uprawa perzu zbitokępkowego - perz energetyczny

Postprzez gonzo » Cz, 29 listopada 2012, 13:31

Tak to nie żart.
W IHR W Bartążku koło Olsztyna wyselekcjonowano perz zbitokępkowy. Jest to roślina dająca duże plony masy zielonej, posiadająca rozwinięty system korzeniowy lecz nierozmnażająca się poprzez rozłogi.
Co sądzicie na ten temat? Ma mieć zastosowanie opałowe, kiszonkowe(w tym biogaz) oraz zbiór na zieloną masę.
Może ktoś już uprawia ?
Jak uważacie jaki będzie bilans próchnicy tej rośliny, przy założeniu że naprawdę realne jest uzyskanie tak dużych jak zapowiadane plonów czyli ilości masy z ha, na poziomie 50 ton i więcej w sezonie.
Zachęcam do dyskusji, dziadkowie w grobach się poprzewracają jak zaczniemy obsiewać pola perzem :mrgreen:
Ostatnio edytowano Wt, 5 lutego 2013, 20:26 przez sebekwolkasos, łącznie edytowano 1 raz
Powód: Ortografia
To ja uczę się od was, proszę więc o patrzenie przez pryzmat nauki na moje wypowiedzi.
---------------------------------------------------------------------------------------------------------
Jestem Polakiem i piszę po polsku.
Avatar użytkownika
gonzo
Administrator
 
Posty: 1089
Obrazki: 249
Dołączył(a): Pn, 4 czerwca 2012, 11:13
Lokalizacja: powiat Brodnica
Numer GG: 4140280

Re: Uprawa perzu zbitokępkowego - perz energetyczny

Postprzez wiesmag » Cz, 29 listopada 2012, 19:22

Jak jeszcze byłem gów..rzem robiliśmy nasiona warzyw,to w centrali nasiennej gościu szukał nasion komosy,mówił że dawniej w jego okolicach traktowana była jako roślina uprawna-tak że z tym przewracaniem w grobie to może być różnie ;)

Wczoraj też na to zwróciłem uwagę-wiecie ,z perzem z którym walczymy to on może mieć niewiele wspólnego,to że nie ma rozłogów,to później lekko będzie go zlikwidować,nawet tylko mechanicznie.
Masa próchnicza-mówisz-nasz "ulubiony"perz żadnej próchnicy nie przyniesie,przecież bardzo wyjaławia.
bardziej podobny do traw-myślę.
Avatar użytkownika
wiesmag
Mający coś do powiedzenia
 
Posty: 237
Obrazki: 52
Dołączył(a): Pn, 4 czerwca 2012, 20:45
Lokalizacja: Czeczewo-okolice Kartuz
Numer GG: 20608063

Re: Uprawa perzu zbitokępkowego - perz energetyczny

Postprzez gonzo » Cz, 29 listopada 2012, 19:36

Chodzi mi o to czy mając go np. 10 lat na polu wcześniej "uprawnym" pole wzbogacimy, czy ogołocimy z próchnicy zabierając masę np. na opał.
To ja uczę się od was, proszę więc o patrzenie przez pryzmat nauki na moje wypowiedzi.
---------------------------------------------------------------------------------------------------------
Jestem Polakiem i piszę po polsku.
Avatar użytkownika
gonzo
Administrator
 
Posty: 1089
Obrazki: 249
Dołączył(a): Pn, 4 czerwca 2012, 11:13
Lokalizacja: powiat Brodnica
Numer GG: 4140280

Re: Uprawa perzu zbitokępkowego - perz energetyczny

Postprzez wiesmag » Cz, 29 listopada 2012, 19:56

Wszystko co będziesz uprawiał i zbierał do czysta nie wprowadzając np obornika przecież też glebę ogołocisz.A jak snopowiązałkami kosili nisko,np. owies,potem koń i zgrabiarka-trzy lata owsa(owies też wyjaławia) i też 4 nie rośnie.

Także dyskusja chyba będzie zażarta-w pozytywnym znaczeniu.
Ostatnio edytowano Wt, 5 lutego 2013, 20:26 przez sebekwolkasos, łącznie edytowano 1 raz
Powód: Ortografia
Avatar użytkownika
wiesmag
Mający coś do powiedzenia
 
Posty: 237
Obrazki: 52
Dołączył(a): Pn, 4 czerwca 2012, 20:45
Lokalizacja: Czeczewo-okolice Kartuz
Numer GG: 20608063

Re: Uprawa perzu zbitokępkowego - perz energetyczny

Postprzez krzysiekfarmer5 » Wt, 5 lutego 2013, 19:30

żeby urosło to musi mieć jakieś składniki pokarmowe jak nie dasz jakiegoś nkp to wyssie z gleby wszystko i po kilku latach gleba będzie jałowa

uprawiać perz :crazy:
krzysiekfarmer5
Zaczynający przygodę
 
Posty: 36
Obrazki: 0
Dołączył(a): So, 9 czerwca 2012, 18:48
Numer GG: 10339026

Re: Uprawa perzu zbitokępkowego - perz energetyczny

Postprzez gonzo » Wt, 5 lutego 2013, 20:13

Chyba nie doczytałeś :P To nie jest roślina rozłogowa...
To ja uczę się od was, proszę więc o patrzenie przez pryzmat nauki na moje wypowiedzi.
---------------------------------------------------------------------------------------------------------
Jestem Polakiem i piszę po polsku.
Avatar użytkownika
gonzo
Administrator
 
Posty: 1089
Obrazki: 249
Dołączył(a): Pn, 4 czerwca 2012, 11:13
Lokalizacja: powiat Brodnica
Numer GG: 4140280

Re: Uprawa perzu zbitokępkowego - perz energetyczny

Postprzez krzysiekfarmer5 » Cz, 7 lutego 2013, 14:48

aha, już ogarnąłem temat
z tego co wyczytałem to wartość opałowa 1,5t biomasy perzu odpowiada 1t węgla
ciekawie co na to brykieciarnie?
Ostatnio edytowano Cz, 7 lutego 2013, 22:50 przez sebekwolkasos, łącznie edytowano 1 raz
Powód: Literówka
krzysiekfarmer5
Zaczynający przygodę
 
Posty: 36
Obrazki: 0
Dołączył(a): So, 9 czerwca 2012, 18:48
Numer GG: 10339026


Powrót do Pozostałe rośliny