Co na poplon do pasienia się bydła?

Co na poplon do pasienia się bydła?

Postprzez Renolik » Cz, 12 lipca 2012, 20:42

Z racji tego że trochę się przeliczyłem z ilością trawy w tym roku, nie starczy mi pastwisk nawet jak nie będę kosił większości łąk, trochę podratuję się spasając bale z tamtego roku przez młodzież, to pozwoli na większy odrost trawy i wydłużenie okresu wypasu o kilka tygodni, ale już z moich wyliczeń wynika że braknie kilka ha żeby paść bydło do listopada, a krowy pasąc się produkują więcej mleka, i nie trzeba spędzać dużo czasu przy oporządzaniu ( a ja nie mam czasu) więc pomyślałem sobie żeby dla krów zasiać jakiś poplon na moich 2,5ha gruntów ornych. No i jaka mieszanka może to być: musi szybko urosnąć max 2miesiące, musi być chętnie zjadana, no i musi być wydajna. Ziemie mam słabe ale w dobrej kulturze a dla poplonu mogę poświęcić część nawozów. Więc jakie rośliny?
Avatar użytkownika
Renolik
Zaczynający przygodę
 
Posty: 81
Obrazki: 0
Dołączył(a): Pn, 4 czerwca 2012, 19:39

Re: Co na poplon do pasienia się bydła?

Postprzez marek.j » So, 14 lipca 2012, 07:26

Mi przedstawiciel polecał futettrio
Avatar użytkownika
marek.j
Zaczynający przygodę
 
Posty: 44
Obrazki: 4
Dołączył(a): Śr, 20 czerwca 2012, 08:02
Lokalizacja: Trzciel

Re: Co na poplon do pasienia się bydła?

Postprzez andrzej2110 » So, 14 lipca 2012, 14:50

Pelucha chyba najszybciej rośnie. Posiałem w połowie maja i w tygodniu będę kosił na kiszonkę. Jak wyprostowałem pędy to sięgają mi do pasa. Jest tam trochę wyki ale ona wolniej rośnie. Dla wyki to jeszcze ze 3-4 tygodnie by się przydały.
Szybko rośnie jeszcze gorczyca ale jest gorzka...
Słonecznik też daje duży plon w szybkim tempie ale to raczej na kiszonkę a nie nie na wypas.
Ostatnio edytowano So, 14 lipca 2012, 20:57 przez sebekwolkasos, łącznie edytowano 1 raz
Powód: Literówki
Avatar użytkownika
andrzej2110
Administrator
 
Posty: 597
Obrazki: 123
Dołączył(a): Pn, 4 czerwca 2012, 11:22

Re: Co na poplon do pasienia się bydła?

Postprzez gonzo » So, 14 lipca 2012, 17:57

Jeszcze dobrze rośnie i jest bardzo smaczna(dużo cukrowców) FACELIA ale nie wiem czy ogromna ilość pszczół w niej nie będzie krówkom przeszkadzała :D na kiszonkę super.
To ja uczę się od was, proszę więc o patrzenie przez pryzmat nauki na moje wypowiedzi.
---------------------------------------------------------------------------------------------------------
Jestem Polakiem i piszę po polsku.
Avatar użytkownika
gonzo
Administrator
 
Posty: 1089
Obrazki: 249
Dołączył(a): Pn, 4 czerwca 2012, 11:13
Lokalizacja: powiat Brodnica
Numer GG: 4140280

Re: Co na poplon do pasienia się bydła?

Postprzez Renolik » N, 5 sierpnia 2012, 20:23

A czy jest jakiś szybko rosnący poplon, który jest energetyczny? Myślę że już około 10 sierpnia bym mógł siać, a pasuje coś co będzie zamiennikiem kukurydzy. No a z terminem zbioru to nie przesadzajmy bo u mnie już połowa października musi być poorane bo u mnie często na początku listopada już jest śnieg albo błota.
Avatar użytkownika
Renolik
Zaczynający przygodę
 
Posty: 81
Obrazki: 0
Dołączył(a): Pn, 4 czerwca 2012, 19:39


Powrót do Pozostałe rośliny