Uprawa batatów

Fryty, pyry, kartofle, bulwy, grule i inne z rodziny Solanum tuberosum

Uprawa batatów

Postprzez Magronowa » Wt, 24 maja 2016, 06:57

Czy próbował ktoś z was uprawy batatów (słodkich ziemniaków)? Zastanawiam się czy w przyszłym roku nie spróbować chociaż na własny użytek, ale mam poważne wątpliwości czy w naszym klimacie w ogóle urosną. Będę wdzięczna za wszelkie informacje i sugestie.
Magronowa
Nowicjusz
 
Posty: 6
Dołączył(a): Cz, 5 maja 2016, 12:06
Lokalizacja: Podkarpacie

Re: Uprawa batatów

Postprzez BePe32 » Cz, 2 czerwca 2016, 13:34

Wyrosnąć wyrosną, sam próbowałem w ogródku. Jednak nie osiągniesz raczej sklepowych rozmiarów, nie ten klimat. Chociaż nie stosowałem żadnego nawożenia, więc nie wiem jakby to wyglądało przy bardziej profesjonalnym podejściu. Sadzonki przygotowywałem sobie z zakupionych w warzywniaku bulw.
Avatar użytkownika
BePe32
Nowicjusz
 
Posty: 2
Dołączył(a): Cz, 2 czerwca 2016, 13:05
Lokalizacja: Poznań

Re: Uprawa batatów

Postprzez Magronowa » Pt, 3 czerwca 2016, 10:24

Dzięki za odpowiedź. Domyślam się, że do sklepowych okazów będzie im daleko, ale byłam ciekawa, czy w ogóle cokolwiek urosną w naszym klimacie. Bardzo posmakowały mojej rodzince i chyba w przyszłym roku posadzimy choć niewielką ilość, tak na próbę. A możesz jeszcze napisać jak urosły Twoje - tzn. czy wielkościowo były porównywalne do przeciętnych, zwykłych ziemniaków, czy bardzo drobniutkie? Ciężko się je obiera, więc wole być psychicznie przygotowana na ewentualne męki obierania mini-batatów ;)
Magronowa
Nowicjusz
 
Posty: 6
Dołączył(a): Cz, 5 maja 2016, 12:06
Lokalizacja: Podkarpacie

Re: Uprawa batatów

Postprzez BePe32 » Pn, 25 lipca 2016, 11:08

Największe okazy przypominały drobne młode ziemniaki. Jestem pewny, że można uzyskać więcej po dobrym przygotowaniu i nawozie. Tylko tak jak pisałem, posadziłem to i zostawiłem samemu sobie ;)
Avatar użytkownika
BePe32
Nowicjusz
 
Posty: 2
Dołączył(a): Cz, 2 czerwca 2016, 13:05
Lokalizacja: Poznań

Re: Uprawa batatów

Postprzez leszek8977 » Pn, 15 maja 2023, 09:29

Co prawda temat stary, ale warto odświeżyć wiedzę po kilku latach. Tak, uprawa batatów nawet na skalę przemysłową jest możliwa. Kluczowe jest dobranie odpowiedniej odmiany i odpowiednie przygotowanie rozsady - najlepiej, gdyby to były już dobrze ukorzenione sadzonki, które potem sadzi się do gruntu. Co roku uprawiam bataty u siebie w ogrodzie i zawsze otrzymuję bulwy nawet większe od sklepowych. Plon jest na tyle zadowolający niezależnie od sezonu, że prawdopodobnie uprawa mogłaby być opłacalna pod warunkiem, że byłoby gdzie to sprzedawać (a zapewne nie ma gdzie).

Weźmy także pod uwagę, że klimat się systematycznie ociepla i być może jeszcze 15 lat temu było trudniej niż dziś jeśli chodzi o takie rośliny jak batat. Uprawa nie jest szczególnie skomplikowana, najwięcej czasu zajmuje sadzenie. W uprawie jest to roślina mało wymagająca i w naszych warunkach praktycznie odporna na szkodniki i choroby, więc wszystko odbywa się bez konieczności używania pestycydów.
leszek8977
Nowicjusz
 
Posty: 1
Dołączył(a): Pn, 15 maja 2023, 09:24
Lokalizacja: PL


Powrót do Ziemniaki