GMO

GMO

Postprzez Ringo » Śr, 6 czerwca 2012, 17:13

W mediach toczy się coraz żywsza dyskusja na temat roślin genetycznie modyfikowanych. Rośliny te mają swoich przeciwników oraz zwolenników wśród społeczeństwa. A jak na tę sprawę patrzą rolnicy, czyli grupa, którą w głównej mierze dotyczy ten problem. Zachęcam do dyskusji.
Ringo
 

Re: GMO

Postprzez bobek » Śr, 6 czerwca 2012, 17:34

Moim zdaniem albo wchodzimy w GMO po całości, albo całkowicie zakazujemy GMO w UE. Obecnie uprawa roślin GMO jest bardzo ograniczona, ale za to ciągniemy wielkie ilości soi GMO, dodatkowo większość produktów spożywczych zawiera soję, kukurydzę, lecytynę oczywiście GMO, także dochodzimy do paradoksu. Możemy używać, ale nie możemy uprawiać.

Z drugiej jednak strony obawiam się ekspansji wielkich korporacji i zagrożeń będących jej następstwem.
Boże, daj mi cierpliwość, bym pogodził się z tym, czego zmienić nie jestem w stanie. Daj mi siłę, bym zmieniał to co zmienić mogę. I daj mi mądrość, bym odróżnił jedno od drugiego.
Avatar użytkownika
bobek
Kierownik PGR
 
Posty: 699
Obrazki: 244
Dołączył(a): Pn, 4 czerwca 2012, 18:25
Lokalizacja: Centrum Wszechświata

Re: GMO

Postprzez maksiu » Śr, 6 czerwca 2012, 18:18

Wszyscy by musieli zrezygnować z tego, bo jak pisze Bobek, jak nam nie urośnie to tak czy siak zza granicy przywieziemy...
Indżoj de sajlens.
--------------------
Liczniki hektarów, sterownik ścieżek technologicznych.
Avatar użytkownika
maksiu
Administrator
 
Posty: 495
Obrazki: 163
Dołączył(a): Pn, 4 czerwca 2012, 11:18
Lokalizacja: Pleszew-Jarocin-Krotoszyn
Numer GG: 42651760

Re: GMO

Postprzez bobek » Śr, 6 czerwca 2012, 18:46

Jeżeli zakazane byłoby całkowicie GMO, to problem pojawiłby się w przemyśle spożywczym, ponieważ chociażby taka kiełbasa, szynka albo inne cuda posiadają duże ilości białka sojowego. Także jest to nie realne, jemy GMO powszechnie, więc niech nikt nie mówi o tym, że wprowadzenie GMO obniży jakość i bezpieczeństwo żywności.
Boże, daj mi cierpliwość, bym pogodził się z tym, czego zmienić nie jestem w stanie. Daj mi siłę, bym zmieniał to co zmienić mogę. I daj mi mądrość, bym odróżnił jedno od drugiego.
Avatar użytkownika
bobek
Kierownik PGR
 
Posty: 699
Obrazki: 244
Dołączył(a): Pn, 4 czerwca 2012, 18:25
Lokalizacja: Centrum Wszechświata

Re: GMO

Postprzez Ringo » Cz, 7 czerwca 2012, 07:52

GMO jest i będzie, bo kraje, które wprowadziły uprawę tych roślin raczej się z tego nie wycofają. Niektórzy straszą, że za licencję za materiał siewny trzeba będzie płacić co roku, co jest strasznie niekorzystne dla polskiego rolnika. Wychodzi na to, że gospodarz nie jest właścicielem tego, co posiał na własnym polu. To tylko osłabi rolnictwo, a wzmocni ogromne korporacje. Ciekawi mnie, jak ta kwestia jest rozwiązana w innych krajach.
Dochodzi jeszcze kwestia tego, że człowiek nieraz już udowodnił, że jest głupszy od matki natury i GMO też może nieźle namieszać w świecie przyrody.
Ringo
 

Re: GMO

Postprzez maksiu » Cz, 7 czerwca 2012, 08:17

Już dziś trzeba płacić za licencje. Tylko kto to robi?
Indżoj de sajlens.
--------------------
Liczniki hektarów, sterownik ścieżek technologicznych.
Avatar użytkownika
maksiu
Administrator
 
Posty: 495
Obrazki: 163
Dołączył(a): Pn, 4 czerwca 2012, 11:18
Lokalizacja: Pleszew-Jarocin-Krotoszyn
Numer GG: 42651760

Re: GMO

Postprzez gonzo » Cz, 7 czerwca 2012, 14:56

Ja płacę:)
To ja uczę się od was, proszę więc o patrzenie przez pryzmat nauki na moje wypowiedzi.
---------------------------------------------------------------------------------------------------------
Jestem Polakiem i piszę po polsku.
Avatar użytkownika
gonzo
Administrator
 
Posty: 1089
Obrazki: 249
Dołączył(a): Pn, 4 czerwca 2012, 11:13
Lokalizacja: powiat Brodnica
Numer GG: 4140280

Re: GMO

Postprzez bobek » Cz, 7 czerwca 2012, 18:56

Me too.
Boże, daj mi cierpliwość, bym pogodził się z tym, czego zmienić nie jestem w stanie. Daj mi siłę, bym zmieniał to co zmienić mogę. I daj mi mądrość, bym odróżnił jedno od drugiego.
Avatar użytkownika
bobek
Kierownik PGR
 
Posty: 699
Obrazki: 244
Dołączył(a): Pn, 4 czerwca 2012, 18:25
Lokalizacja: Centrum Wszechświata

Re: GMO

Postprzez andrzej2110 » Cz, 7 czerwca 2012, 19:28

Ja nie
Avatar użytkownika
andrzej2110
Administrator
 
Posty: 597
Obrazki: 123
Dołączył(a): Pn, 4 czerwca 2012, 11:22

Re: GMO

Postprzez bobek » Pn, 18 czerwca 2012, 09:42

Czy ktoś śledzi Debatę GMO w TVR? Jeżeli nie zapraszam do obejrzenia i wypowiedzenia się. ;)
http://www.tvr24.pl/wideo.html?program=153
Boże, daj mi cierpliwość, bym pogodził się z tym, czego zmienić nie jestem w stanie. Daj mi siłę, bym zmieniał to co zmienić mogę. I daj mi mądrość, bym odróżnił jedno od drugiego.
Avatar użytkownika
bobek
Kierownik PGR
 
Posty: 699
Obrazki: 244
Dołączył(a): Pn, 4 czerwca 2012, 18:25
Lokalizacja: Centrum Wszechświata

Re: GMO

Postprzez ryba » Pn, 18 czerwca 2012, 10:11

Ja pomysł zakazu np. importu soi GMO uważam za co najmniej idiotyczny, z wielu względów, a głównie konkurencyjności produkcji, w stosunku do np. krajów Ameryki Południowej. Korzyści jakie dają GMO (oczywiście rozsądnie stosowane) są dla mnie dużo bardziej przekonujące od argumentów zielonych aferzystów.
Jeżeli chodzi o opłatę licencyjną to płacę.
ryba
Zaczynający przygodę
 
Posty: 27
Obrazki: 7
Dołączył(a): Pn, 18 czerwca 2012, 06:18
Lokalizacja: Kujawy
Numer GG: 3495119


Powrót do Nasiona roślin zbożowych, odmiany, parametry