Zezwolenie na budowe

Jak uzyskać pozwolenia na budowę? Jak walczyć o swoje prawa?

Zezwolenie na budowe

Postprzez Naver » Pt, 21 czerwca 2013, 18:00

Witam. Chce dostawic chlewnie, w taki sposob, iz swoja szczytowa sciana bedzie ustawiona do szczytowej sciany starej chlewni. Z tego wzgledu dobrze byloby je polaczyc potraktowac nowa jako przedluzenie starej. Pytanie odnosnie tego, czy istnieje jakis przepis ograniczajacy taki manewr? Projektant podczas szybkiej rozmowy stwierdzil, ze tak nie mozna.
Naver
Zaczynający przygodę
 
Posty: 10
Obrazki: 2
Dołączył(a): Śr, 7 listopada 2012, 11:33

Re: Zezwolenie na budowe

Postprzez DuzyGrzegorz » So, 22 czerwca 2013, 06:09

Nie ma żadnych przepisów zabraniających wybudowanie budynku inwentarskiego przylegającego ścianą do innego budynku inwentarskiego, o ile właściciel istniejącego budynku nie będzie robił przeszkód. Jak rozumiem, stara chlewnia jest Twoja więc sam sobie takich przeszkód robił nie będziesz. Oczywiście inne wszelkie odległości musisz zachować. Pozdrawiam!
DuzyGrzegorz
Mający coś do powiedzenia
 
Posty: 349
Dołączył(a): N, 14 października 2012, 17:20
Lokalizacja: łódzkie
Numer GG: 4941697

Re: Zezwolenie na budowe

Postprzez Naver » So, 22 czerwca 2013, 15:23

Teraz troche wyjasnie, moze to zmieni sens. Otoz mam zezwolenie na chlewnie do 60DJP (i na tyle tez bedzie nowy budynek) i projektant uwaza, ze gdy polacze nowa chlewnie ze stara to zlamie ta norme(poniewaz w starej chlewni tez mam sila rzeczy jakaś liczbe DJP zwierzat). Jest cos w tym sensu?
Ostatnio edytowano N, 23 czerwca 2013, 19:43 przez sebekwolkasos, łącznie edytowano 1 raz
Powód: Literówki
Naver
Zaczynający przygodę
 
Posty: 10
Obrazki: 2
Dołączył(a): Śr, 7 listopada 2012, 11:33

Re: Zezwolenie na budowe

Postprzez bobek » So, 22 czerwca 2013, 16:29

Projektant wie, że budynki będą oddzielone ścianą? Ojczulek ma dwa budynki inwentarskie dostawione do już istniejących budynków,również inwentarskich. Kluczowe może być opisanie, że dostawiany budynek, będzie odrębnym budynkiem mimo wspólnej ściany, czyli każdy budynek musi mieć osobne wejście, bez możliwości bezpośredniego przejścia z budynku do budynku.
Boże, daj mi cierpliwość, bym pogodził się z tym, czego zmienić nie jestem w stanie. Daj mi siłę, bym zmieniał to co zmienić mogę. I daj mi mądrość, bym odróżnił jedno od drugiego.
Avatar użytkownika
bobek
Kierownik PGR
 
Posty: 699
Obrazki: 244
Dołączył(a): Pn, 4 czerwca 2012, 18:25
Lokalizacja: Centrum Wszechświata

Re: Zezwolenie na budowe

Postprzez Naver » So, 22 czerwca 2013, 19:19

A jezeli bedzie mozliwosc przejścia? W chlewni na glebokiej ściółce pasowaloby miec wspolny korytarz przepedowy.
Ostatnio edytowano N, 23 czerwca 2013, 19:44 przez sebekwolkasos, łącznie edytowano 1 raz
Powód: Literówki
Naver
Zaczynający przygodę
 
Posty: 10
Obrazki: 2
Dołączył(a): Śr, 7 listopada 2012, 11:33

Re: Zezwolenie na budowe

Postprzez bobek » So, 22 czerwca 2013, 19:28

Jak to zwykle w naszym kraju dużo zależy od interpretacji. Musisz dokładnie wybadać temat w urzędach.
Boże, daj mi cierpliwość, bym pogodził się z tym, czego zmienić nie jestem w stanie. Daj mi siłę, bym zmieniał to co zmienić mogę. I daj mi mądrość, bym odróżnił jedno od drugiego.
Avatar użytkownika
bobek
Kierownik PGR
 
Posty: 699
Obrazki: 244
Dołączył(a): Pn, 4 czerwca 2012, 18:25
Lokalizacja: Centrum Wszechświata

Re: Zezwolenie na budowe

Postprzez lepson » So, 22 czerwca 2013, 20:43

To w projekcie załóż brak przejścia, ale tylko "fikcyjnie" buduj normalnie budynek a w trakcie stawiania wstaw w odpowiednim miejscu gdzie Ci będzie pasować nadproże. Jak wybudujesz zrobi Ci kierownik odbiór i będzie wszystko cacy, to wtedy już jak nikt nie będzie wiedział ani widział wyburzysz sobie kawałek ściany i zrobisz korytarz już po Twojemu ;) * * Zakładam że projektant i kierownik budowy będą służbistami.
lepson
Zaczynający przygodę
 
Posty: 34
Obrazki: 15
Dołączył(a): Pn, 18 czerwca 2012, 13:19
Numer GG: 2646990

Re: Zezwolenie na budowe

Postprzez godziu89 » So, 2 listopada 2013, 19:23

Mam pytanie odnośnie starych budynków, mam w przydomowej zabudowie starą stodołe która jest wykonana z bali drewnianych niestety niema fundamentów ani innych mocowań z gruntem poprostu bale postawione na ziemi, czy istniała by możliwość zgłoszenia modernizacji budynku a na tą modernizacji zrobić fundamenty a z czasem np wymurować ściany??
Avatar użytkownika
godziu89
Mający coś do powiedzenia
 
Posty: 194
Obrazki: 145
Dołączył(a): Pn, 14 stycznia 2013, 13:26
Lokalizacja: Podkarpacie
Numer GG: 47537673

Re: Zezwolenie na budowe

Postprzez lukaczmarek » So, 2 listopada 2013, 19:35

teoretycznie zmiany konstrukcyjne podlegają juz pozwoleniu na budowe, ale w praktyce takie rzeczy przechodzą tylko na zgłoszenie.
Avatar użytkownika
lukaczmarek
Administrator
 
Posty: 642
Obrazki: 321
Dołączył(a): Pt, 8 czerwca 2012, 17:24
Lokalizacja: Łowickie
Numer GG: 7980618

Re: Zezwolenie na budowe

Postprzez godziu89 » So, 2 listopada 2013, 19:50

a dostawiając do tego pomieszczenie poniżej 35m kw było by już przegięcie czy nie :p modernizując stodołe, wymiarów początkowo bym niezmieniał, ewentualnie tylko wysokość i zmiana bramy wjazdowej z węższej częsci budynku naszerszą
Avatar użytkownika
godziu89
Mający coś do powiedzenia
 
Posty: 194
Obrazki: 145
Dołączył(a): Pn, 14 stycznia 2013, 13:26
Lokalizacja: Podkarpacie
Numer GG: 47537673

Re: Zezwolenie na budowe

Postprzez lukaczmarek » N, 3 listopada 2013, 09:55

Ja ci powiem tak. Tego się nie weryfikuje. Możesz zgłosić że budujesz 30m2 a postawisz 130m2 i jak nie masz złośliwych sąsiadów w okolicy i nikt cię nie podstawi to nikt tego potem nie sprawdza.
Avatar użytkownika
lukaczmarek
Administrator
 
Posty: 642
Obrazki: 321
Dołączył(a): Pt, 8 czerwca 2012, 17:24
Lokalizacja: Łowickie
Numer GG: 7980618

Re: Zezwolenie na budowe

Postprzez Felusonidasso » N, 3 listopada 2013, 17:51

Co oznacza "trwałe powiązanie z gruntem"? Obiekt niespełniający tego warunku pozwolenia nie wymaga, ale ustawa prawo budowlane nie precyzuje tego terminu i mam wrażenie, że każdy urzędnik zinterpretuje to inaczej.
Avatar użytkownika
Felusonidasso
Mający coś do powiedzenia
 
Posty: 133
Obrazki: 0
Dołączył(a): Pt, 8 czerwca 2012, 13:00

Re: Zezwolenie na budowe

Postprzez lukaczmarek » N, 3 listopada 2013, 20:54

nie powiązane z gruntem czyli np hala namiotowa, czy hale na baloty przykrywane plandeką itp. wszystko co posiada fundamenty jest trwale powiązane z gruntem
Avatar użytkownika
lukaczmarek
Administrator
 
Posty: 642
Obrazki: 321
Dołączył(a): Pt, 8 czerwca 2012, 17:24
Lokalizacja: Łowickie
Numer GG: 7980618

Re: Zezwolenie na budowe

Postprzez Felusonidasso » N, 3 listopada 2013, 21:27

Ok czyli np:
- jeśli położę 4 betonowe kloce i do nich zakotwię halę namiotową to nie jest to budynek w rozumieniu naszego prawa, ale -
- jeśli zrobię wykop i pod wspomnianą halę wyleję 4 betonowe stopy to zostanie to potraktowane jako fundament.
Dobrze rozumiem?
I wątpliwości ciąg dalszy:
- jeśli do ogrodzenia okólnika (ogrodzenie z rur, słupy zabetonowane w ziemi, jako przykład można przyjąć wybiegi takie jak ma @pioter), dokręcę lekką konstrukcję zadaszenia to jak zostanie to potraktowane? de facto słupy fundament posiadają.
Avatar użytkownika
Felusonidasso
Mający coś do powiedzenia
 
Posty: 133
Obrazki: 0
Dołączył(a): Pt, 8 czerwca 2012, 13:00

Re: Zezwolenie na budowe

Postprzez lukaczmarek » Pn, 4 listopada 2013, 17:47

Ja ci dokładnie takich szczegółowych informacji nie jestem w stanie udzielić. Ale jeśli to tylko są położone na ziemi betonowe kloce i do nich hala namiotowa przykręcona to pozwolenie nie jest potrzebne
Avatar użytkownika
lukaczmarek
Administrator
 
Posty: 642
Obrazki: 321
Dołączył(a): Pt, 8 czerwca 2012, 17:24
Lokalizacja: Łowickie
Numer GG: 7980618

Re: Zezwolenie na budowe

Postprzez DuzyGrzegorz » N, 10 listopada 2013, 10:20

Jeżeli da się wszystko zdemontować bez destrukcji to nie ma trwałego połączenia z gruntem. Budynek na betonowych belkach które można bez ich zniszczenia powszechnie stosowaną technologią zabrać w inne miejsce nie jest trwale połączony z gruntem. Pozdrawiam!
DuzyGrzegorz
Mający coś do powiedzenia
 
Posty: 349
Dołączył(a): N, 14 października 2012, 17:20
Lokalizacja: łódzkie
Numer GG: 4941697

Re: Zezwolenie na budowe

Postprzez michal651 » Cz, 12 grudnia 2013, 23:34

lukaczmarek napisał(a):Ja ci dokładnie takich szczegółowych informacji nie jestem w stanie udzielić. Ale jeśli to tylko są położone na ziemi betonowe kloce i do nich hala namiotowa przykręcona to pozwolenie nie jest potrzebne


DuzyGrzegorz napisał(a):Jeżeli da się wszystko zdemontować bez destrukcji to nie ma trwałego połączenia z gruntem. Budynek na betonowych belkach które można bez ich zniszczenia powszechnie stosowaną technologią zabrać w inne miejsce nie jest trwale połączony z gruntem. Pozdrawiam!


Ale w tym przypadku nadal jest potrzebne zgłoszenie, a konstrukcje o powierzchni ponad 35 mkw muszą być zdemontowane po max 3 lub 4 miesiącach?
michal651
FIRMA
 
Posty: 14
Obrazki: 24
Dołączył(a): N, 10 czerwca 2012, 18:33
Lokalizacja: lubelskie/ mazowieckie
Numer GG: 10380631

Re: Zezwolenie na budowe

Postprzez Felusonidasso » Pt, 13 grudnia 2013, 08:31

Z tego co pamiętam to nie. Jako budynek rozumie się budowlę trwale z gruntem związaną, przeznaczoną do stałego lub czasowego przebywania w niej ludzi lub zwierząt, wyodrębnioną z przestrzeni za pomocą przegród budowlanych, takich jak ściany, stropy, dach. Brak trwałego powiązania z gruntem wyklucza konstrukcję z definicji budynku i papierów nie potrzeba.
Avatar użytkownika
Felusonidasso
Mający coś do powiedzenia
 
Posty: 133
Obrazki: 0
Dołączył(a): Pt, 8 czerwca 2012, 13:00

Re: Zezwolenie na budowe

Postprzez michal651 » Pt, 13 grudnia 2013, 21:49

Wczoraj nie miałem już czasu ale dziś znalazłem, chociaż artykuł sprzed 3 lat i być może nie aktualny:

Zgłoszenie właściwemu organowi budowy obiektu jest konieczne, jeżeli budowa ta dotyczy:
11. tymczasowych obiektów budowlanych, niepołączonych trwale z gruntem i przewidzianych do rozbiórki lub przeniesienia w inne miejsce w terminie określonym w zgłoszeniu, o którym mowa w art. 30 ust. 1, ale nie później niż przed upływem 120 dni od dnia rozpoczęcia budowy określonego w zgłoszeniu,


I tu nawet nie wspominają o powierzchni więc nie wiadomo czy coś ponad 35 mkw się na te zasady jeszcze łapie...

Cały artykuł:
http://otodom.pl/wiadomosci/prawo/kiedy-budowa-nie-wymaga-pozwolenia-czyli-zgloszenie-w-prawie-budowlanym-id1099.html

A najgorszy w tym wszystkim jest zapis o z góry zakładanej rozbiórce po max 4 miesiącach, przez to cała budowa traci sens.
michal651
FIRMA
 
Posty: 14
Obrazki: 24
Dołączył(a): N, 10 czerwca 2012, 18:33
Lokalizacja: lubelskie/ mazowieckie
Numer GG: 10380631

Re: Zezwolenie na budowe

Postprzez Felusonidasso » So, 14 grudnia 2013, 13:29

Sprawdziłem, i obawiam się, że z tym zgłoszeniem masz rację, aczkolwiek z rozbiórką nie do końca. Definicja tymczasowego obiektu budowlanego w ustawie brzmi
"obiekt budowlany przeznaczony do czasowego użytkowania w okresie krótszym od jego trwałości technicznej, przewidziany do przeniesienia w inne miejsce lub rozbiórki, a także obiekt budowlany niepołączony trwale z gruntem, jak: strzelnice, kioski uliczne, pawilony sprzedaży ulicznej i wystawowe, przekrycia namiotowe i powłoki pneumatyczne, urządzenia rozrywkowe, barakowozy, obiekty kontenerowe"

termin "Tymczasowy budynek" nie zawsze oznacza więc budynek przewidziany z góry do przeniesienia czy rozbiórki itp, ale też te bez połączenia trwałego z gruntem, bez określonego czasu użytkowania.

Najlepiej to niech na to @DuzyGrzegorz zerknie, będzie wszystko jasne.
Avatar użytkownika
Felusonidasso
Mający coś do powiedzenia
 
Posty: 133
Obrazki: 0
Dołączył(a): Pt, 8 czerwca 2012, 13:00

Re: Zezwolenie na budowe

Postprzez DuzyGrzegorz » N, 15 grudnia 2013, 17:18

Niestety, jasne nie będzie, a to z powodu że interpretacja przepisów jest różna i to nawet przez sądy. Rozstrzygnięcia są w identycznych sprawach są zdecydowanie różne.
Moim zdaniem, wyrobionym na podstawie analizy wyroków WSA w takich sprawach, tymczasowy obiekty budowlany to budynek lub budowla przeznaczona do czasowego użytkowania w okresie krótszym od jego trwałości technicznej. Później może być rozebrany lub przeniesiony w inne miejsce. Jeżeli jest to budynek przeznaczony np. na składowanie materiałów budowlanych na czas budowy do 120 dni to oczywiście jest tymczasowy. Jeżeli jest przeznaczony np. na składowanie nawozów to tymczasowy nie jest. Do obiektów tymczasowych zaliczanie są budynki i budowle niepołączone trwale z gruntem, jak: strzelnice, kioski uliczne, pawilony sprzedaży ulicznej i wystawowe, przekrycia namiotowe i powłoki pneumatyczne, urządzenia rozrywkowe, barakowozy, obiekty kontenerowe bez względu na to czy okres ich użytkowania jest krótszy czy nie od trwałości, jednak użytkowanie tych obiektów musi mieć charakter czasowy, np. mamy zezwolenie na 10 lat na użytkowanie kiosku, a kiosk ma trwałość 5 lat. Oczywiście katalog nie jest zamknięty i mogą być tu zaliczone inne obiekty o podobnych cechach, a nie wymienione w tym katalogu. Właśnie tu jest najwięcej kontrowersji. Wg orzecznictwa nawet przyczepa campingowa przeznaczona do przebywania ludzi, podłączona do wodociągu jest trwale połączona z gruntem o ile nie jest zarejestrowana (np. wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Białymstoku z 8 lutego 2011 r. w sprawie II SA/Bk 732/10) i jej postawienie wymaga zezwolenia.
Budowa każdego obiektu (za wyjątkiem przypadków wymienionych w art. 30 prawa budowlanego) wymaga zgłoszenia lub pozwolenia na budowę. Zgłoszenie w Starostwie (Urzędzie Miasta na prawach powiatu) informacji o budowie obiektu tymczasowego jest wystarczające, jednak jeżeli jednak obiekt będzie trwale związany z gruntem lub będzie stał w jednym miejscu dłużej niż 120 dni, wówczas oprócz zgłoszenia wymagane jest uzyskanie pozwolenia na budowę. Oczywiście jeżeli jest to budowa obiektów gospodarczych związanych z produkcją rolną i uzupełniających zabudowę zagrodową w ramach istniejącej działki siedliskowej:
a) parterowych budynków gospodarczych o powierzchni zabudowy do 35 m2, przy rozpiętości konstrukcji nie większej niż 4,80 m,
b) płyt do składowania obornika,
c) szczelnych zbiorników na gnojówkę lub gnojowicę o pojemności do 25 m3 ,
d) naziemnych silosów na materiały sypkie o pojemności do 30 m3 i wysokości nie większej niż 4,50 m,
też nie jest potrzebne zezwolenie a jedynie zgłoszenie.
Obiekt tymczasowy można przekształcić w stały, ale ścieżka jest przekształcenia jest identyczna z pozwoleniem na budowę.
Inspektorzy budowlani są szczególnie cięci na obiekty tymczasowe.
DuzyGrzegorz
Mający coś do powiedzenia
 
Posty: 349
Dołączył(a): N, 14 października 2012, 17:20
Lokalizacja: łódzkie
Numer GG: 4941697

Re: Zezwolenie na budowe

Postprzez xvpaula » Cz, 2 stycznia 2014, 13:16

Witam wszystkich, przeglądam temat i postanowiłam się wypowiedzieć.
Pracuję w firmie Das Company, która zajmuje się sprzedażą namiotów magazynowych, handlowych, garażowych itp. Sprawa wygląda następująco: niestety projektant dobrze ci powiedział. Nie można bez pozwolenia dobudować czegoś do istniejącego już budynku. Nawet jeśli chciałbyś dostawić 3 ściany i zrobić tam garaż to potrzebne będzie pozwolenie na budowę. Musisz mieć odstęp między ścianami minimum 1cm. Obie ściany nie mogą do siebie przylegać. Niestety takie mamy w Polsce chore prawo, że jak chcesz u siebie w ogrodzie postawić blaszaka o pow. większej niż 25m2 w mieście, to potrzebne jest pozwolenie.

Wracając do tematu. Można nabyć halę namiotową którą stawia się bez pozwolenia i śmiało trzymać tam co się chce. Tu ma rację Lukaczmarek. Nasi klienci też dopytują o pozwolenie, więc po rozmowie z pracownikiem Starostwa wiemy, że można stawiać takie obiekty bez pozwolenia, a jedynie na zgłoszenie. Wtedy Starostwo ma 30 dni na ewentualną odmowę. Jeśli żadne pismo w tym czasie nie przyjdzie, to można stawiać. Z doświadczenia wiem, że jeszcze nigdy naszemu klientowi nie odmówili postawienia takiego obiektu. Przepisy mówią również że owy obiekt może stać 120 dni, jednak po tym czasie można ( ale nie trzeba) przestawić obiekt i tak w kółko. Nie zdarzyło się jeszcze sprawdzanie czy obiekt jest przestawiony czy nie bo nie można tego udowodnić.
xvpaula
Nowicjusz
 
Posty: 8
Dołączył(a): Wt, 19 listopada 2013, 11:47
Lokalizacja: Trzebinia

Re: Zezwolenie na budowe

Postprzez gonzo » Cz, 2 stycznia 2014, 13:23

Odejdę od tematu... Jeżeli "jesteś firmą" należałoby się przyznać, to nie boli i kosztów nie generuje a można budować markę konsekwentnie i lojalnie wobec siebie i klienta ;)
To ja uczę się od was, proszę więc o patrzenie przez pryzmat nauki na moje wypowiedzi.
---------------------------------------------------------------------------------------------------------
Jestem Polakiem i piszę po polsku.
Avatar użytkownika
gonzo
Administrator
 
Posty: 1089
Obrazki: 249
Dołączył(a): Pn, 4 czerwca 2012, 11:13
Lokalizacja: powiat Brodnica
Numer GG: 4140280

Re: Zezwolenie na budowe

Postprzez xvpaula » Pt, 3 stycznia 2014, 14:25

Tak jak napisałam w moim poście, to nie ja jestem właścicielem firmy, ja jestem tylko albo aż pracownikiem. Nie ukryłam i nie zataiłam tego faktu, więc nie wiem za bardzo o co ci chodzi GONZO.
xvpaula
Nowicjusz
 
Posty: 8
Dołączył(a): Wt, 19 listopada 2013, 11:47
Lokalizacja: Trzebinia

Re: Zezwolenie na budowe

Postprzez gonzo » Pt, 3 stycznia 2014, 14:40

Lubię się czepiać ot co ;) czyli nie będziesz reklamy robić i nie muszę blokować, O.K. niech i tak będzie.
To ja uczę się od was, proszę więc o patrzenie przez pryzmat nauki na moje wypowiedzi.
---------------------------------------------------------------------------------------------------------
Jestem Polakiem i piszę po polsku.
Avatar użytkownika
gonzo
Administrator
 
Posty: 1089
Obrazki: 249
Dołączył(a): Pn, 4 czerwca 2012, 11:13
Lokalizacja: powiat Brodnica
Numer GG: 4140280


Powrót do Pozwolenia, spory z urzędami i urzędnikami