Ogłoszenie

Kujawski opłatek FPR, Inowrocław 2018.
Więcej szczegółów : https://fpr.com.pl/viewtopic.php?f=159&t=3076&view=unread#unread
Kujawiacy zapraszają! :D


Kogut- pomarańczowe światło ostrzegawcze

Jak uzyskać pozwolenia na budowę? Jak walczyć o swoje prawa?

Kogut- pomarańczowe światło ostrzegawcze

Postprzez rolnikzpolski » Śr, 9 maja 2018, 18:05

Widzę, że znajomość przez co niektórych przepisów drogowych jest na tak niskim poziomie, iż nawet jeśli się położycie to tak nisko nie zejdziecie. Także stwierdziłem, że trzeba ich oświecić, także

JEŚLI CHCESZ KORZYSTAĆ Z POMARAŃCZOWEGO ŚWIATŁA OSTRZEGAWCZEGO ZWANEGO POTOCZNIE KOGUTEM, CZY BŁYSKACZEM PRZECZYTAJ PONIŻSZY POST, JAK NIE CHCESZ TO WYPAD

Patrząc na KODEKS DROGOWY opublikowany jako Dz.U. 2012 poz. 1137
zgodnie z ART 54

Art.
54.
1. Pojazd wykonujący na drodze prace porządkowe, remontowe lub modernizacyjne powinien wysyłać żółte sygnały błyskowe.
2.Kierujący pojazdem, o którym mowa w ust. 1, może, pod warunkiem zachowania szczególnej ostrożności, nie stosować się do przepisów o obowiązku jazdy na jezdni lub przy jej prawej krawędzi oraz o zatrzymaniu i postoju, z tym że:

1)
na jezdni jednokierunkowej oraz poza obszarem zabudowanym, podczas oczyszczania drogi ze śniegu, dopuszcza się również jazdę przy lewej krawędzi jezdni;
2)jazdę po chodniku dopuszcza się tylko przy zachowaniu bezpieczeństwa pieszych.
2a. Kierujący pojazdem, o którym mowa w ust. 1, może korzystać z autostrady lub drogi ekspresowej nawet wtedy, gdy pojazd ten nie jest pojazdem samochodowym lub jego konstrukcja uniemożliwia rozwinięcie prędkości co najmniej 40kmh.
3.Pojazd, który ze względu na konstrukcję, ładunek lub nietypowe zachowanie na drodze może zagrażać bezpieczeństwu w ruchu drogowym, powinien wysyłać żółte sygnały błyskowe.
4.
Zabrania się, z zastrzeżeniem art. 31 ust. 1 pkt 5, używania żółtych sygnałów błyskowych do innych celów niż określone w ust. 1 i 3.

art. 31.

1. Kierujący może holować pojazd silnikowy tylko pod warunkiem, że:
...
5. pojazd holowany, z wyjątkiem motocykla, jest oznaczony z tyłu po lewej stronie ostrzegawczym trójkątem odblaskowym, a w okresie niedostatecznej widoczności ma ponadto włączone światła pozycyjne; zamiast oznaczenia trójkątem odblaskowym pojazd holowany może wysyłać żółte sygnały błyskowe w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu;

Najistotniejsza dla rolników jest pozycja 3.
Zgodnie z nim ciągniki rolnicze poruszające się solo oraz w składzie pojazdów nie przekraczającym szerokości 2,55m oraz długości 22m*nie mogą poruszać się na pomarańczowym sygnale świetlnym!

Zgodnie z ART 61

Poruszanie się z maszynami zawieszanymi o szerokości roboczej 2,55 - 3,00m nie uprawnia do korzystania ze światła ostrzegawczego ( pomijam w tym przypadku długość maszyny)

Dopiero zaczepienie maszyny o szerokości roboczej 3,0m nakłada na kierującego pojazdem wolnobieżnym używanie światła ostrzegawczego

Jeśli ładunek wystaje do tyłu ponad 2m od świateł drogowych należy stosować światło ostrzegawcze, np z pługiem

Stosowanie światła ostrzegawczego, to zakres uchwały o transporcie ponad normatywnym










*ROZPORZĄDZENIE MINISTRA INFRASTRUKTURY z dnia 30 kwietnia 2004 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie warunków technicznych pojazdów oraz zakresu ich niezbędnego wyposażenia § 2. 1. Długość pojazdu nie może przekraczać w przypadku: 9) zespołu złożonego z trzech pojazdów, w którym pojazdem ciągnącym jest pojazd wolnobieżny lub ciągnik rolniczy – 22,00 m;
Avatar użytkownika
rolnikzpolski
Zaczynający przygodę
 
Posty: 76
Obrazki: 111
Dołączył(a): Śr, 26 lutego 2014, 19:17
Lokalizacja: Polska

Re: Kogut- pomarańczowe światło ostrzegawcze

Postprzez Stasiek_84 » N, 13 maja 2018, 21:34

No i tu jest ten myk, gdzie wielu twierdzi, że sama maszyna wolnobieżna zachowuje się nietypowo wolno jadąc ;)
Avatar użytkownika
Stasiek_84
Mający coś do powiedzenia
 
Posty: 141
Obrazki: 38
Dołączył(a): Wt, 29 stycznia 2013, 10:51
Lokalizacja: Warmia i mazury, powiat Olsztyn
Numer GG: 1561556

Re: Kogut- pomarańczowe światło ostrzegawcze

Postprzez rolnikzpolski » Pn, 14 maja 2018, 16:33

w polskim kodeksie drogowym nie zaobserwowałem takiej możliwości użycia sygnału świetlnego w formie ostrzegawczej :), ale dzięki za koment
Avatar użytkownika
rolnikzpolski
Zaczynający przygodę
 
Posty: 76
Obrazki: 111
Dołączył(a): Śr, 26 lutego 2014, 19:17
Lokalizacja: Polska


Powrót do Pozwolenia, spory z urzędami i urzędnikami

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 4 gości