Zakup siedliska przez nierolnika

ARiMR jako agencja obsługująca rolnictwo polskie po akcesji do struktur UE, sprawy związane z funkcjonowaniem samej ARiMR oraz całej Unii Europejskiej w rolniczym ujęciu.

Zakup siedliska przez nierolnika

Postprzez nureal » Cz, 4 maja 2017, 18:58

Witam !
Zmagam się z uzyskaniem możliwości zakupienia siedliska gospodarczego z ziemią do 4 ha ziemi nie będąc jeszcze rolnikiem.
Jednak ze względu na zmiany ,jakie nastąpiły w ubiegłym roku w prawie zamiast być lepiej jest pod górkę.
W pierwszej kolejności wiem ,że muszę uzyskać zgodę z Agencji na zakup konkretnego siedliska, ale co dalej ?
Aby uzyskać kredyt hipoteczny na zakup najlepiej jakbym była rolnikiem, a póki co posiadam jedynie wykształcenie w tym kierunku.
W banku mówią ,abym zarejestrowała się jako rolnik, ale jak ... skoro ja jeszcze nie posiadam własnej ziemi ,ani nie mam stażu w tego typu działalności ?
Czy istnieje taka możliwość i do czego zobowiązuje taka rejestracja ?
Czy mam obowiązek przejść na KRUS ,czy póki mam stałe zatrudnienie mogę pozostać na ZUSie ?
Będę wdzięczna za pomoc.
Pozdrawiam
nureal
Nowicjusz
 
Posty: 3
Dołączył(a): Cz, 4 maja 2017, 18:44
Lokalizacja: Czaplinek

Re: Zakup siedliska przez nierolnika

Postprzez Stasiek_84 » N, 7 maja 2017, 08:37

zgoda z ministerstwa i można kupić, praktycznie nie ma odmów więc nie powinno być wielkich problemów, znajomi tak kupowali. Mieli najpierw dzielić na max dopuszczalny obszar ale ze zgodą na całość wyszło łatwiej, nie wiem jak to do końca z procedurą szło ale rolnikami nei musieli zostać
Avatar użytkownika
Stasiek_84
Mający coś do powiedzenia
 
Posty: 180
Obrazki: 64
Dołączył(a): Wt, 29 stycznia 2013, 10:51
Lokalizacja: Warmia i mazury, powiat Olsztyn
Numer GG: 1561556

Re: Zakup siedliska przez nierolnika

Postprzez nureal » N, 7 maja 2017, 22:35

Dziękuję za odpowiedź. W banku polecili mi ,abym zarejestrowała się jako rolnik. Z tym ,że póki co nie wiem jak zacząć, ponieważ aby być rolnikiem trzeba mieć ziemię, a póki co mam problem z jej zakupem ,bo nie jestem rolnikiem. Pytanie ,jak to ugryźć aby było dobrze ?
nureal
Nowicjusz
 
Posty: 3
Dołączył(a): Cz, 4 maja 2017, 18:44
Lokalizacja: Czaplinek

Re: Zakup siedliska przez nierolnika

Postprzez Dziedzio92 » Wt, 9 maja 2017, 15:39

Najlepiej od kogoś wydzierżawić hektar lub dwa i wtedy można zarejestrować się jako rolnik. Z ta działka siedliskowa to nie tak łatwo o kredyt jak przy typowej budowlanej. i trzeba zaznaczyć to ze musi jeszcze powstać oprócz domu budynek gospodarczy nie mylić z garażem
Obrazek
Avatar użytkownika
Dziedzio92
Zaczynający przygodę
 
Posty: 36
Obrazki: 1213
Dołączył(a): Pt, 8 czerwca 2012, 12:18
Lokalizacja: Brzeg Dolny
Numer GG: 7677767

Re: Zakup siedliska przez nierolnika

Postprzez nureal » Wt, 9 maja 2017, 21:02

Mam na oku konkretne siedlisko ,czyli dom i dwa duże budynki gospodarcze z czerwonej cegły. Zdążyłam już poznać sprawę na tyle ,że mam świadomość iż będzie mnie to wiele kosztowało.
W przypadku dzierżawy ziemi wystarczy umowa dzierżawy , jako dokument do rejestracji ? Czy coś jeszcze jest niezbędne ?
nureal
Nowicjusz
 
Posty: 3
Dołączył(a): Cz, 4 maja 2017, 18:44
Lokalizacja: Czaplinek

Re: Zakup siedliska przez nierolnika

Postprzez Woj-tek » N, 21 maja 2017, 18:22

Umowa dzierżawy wystarczy w zupełności do rejestracji w urzędzie. Nie wiem do końca na ile lat jest wymagana. Rejestracja umowy nie umożliwi Ci kupna od ręki ziemi. W myśl ustawy trzeba być rolnikiem minimum 5 lat oraz spełnić szereg innych wymagań. Nie wiem jak to się ma w przypadku uzyskania zgody Agencji, ministerstwa czy kogoś tam innego. W każdym razie powodzenia i mocnych nerwów, przydadzą się.
Woj-tek
Nowicjusz
 
Posty: 1
Obrazki: 14
Dołączył(a): N, 21 maja 2017, 17:46
Lokalizacja: Dolnyśląsk

Re: Zakup siedliska przez nierolnika

Postprzez anuchna » Wt, 24 października 2017, 20:10

Hej,
Mam pytanie, to trzeba być rolnikiem, aby dostać kredyt hipoteczny na zakup siedliska? Chodzi mi o to, czy bank stawia takie warunki? Pytam, ponieważ też nie jestem rolnikiem, a chcę kupić siedlisko o powierzchni 90 arów. Widzę z powyższych postów, że jest problem z zakupem i trzeba pisać jakieś podanie do ANR? Proszę o jakieś informacje, bo jestem zielona w temacie :/
Z góry dziękuję za odpowiedź:)
anuchna
Nowicjusz
 
Posty: 5
Dołączył(a): Pn, 18 września 2017, 19:08
Lokalizacja: Mazury


Powrót do ARiMR - UE