Kary za nie zebranie pokosu natura 2000

ARiMR jako agencja obsługująca rolnictwo polskie po akcesji do struktur UE, sprawy związane z funkcjonowaniem samej ARiMR oraz całej Unii Europejskiej w rolniczym ujęciu.

Kary za nie zebranie pokosu natura 2000

Postprzez Rolas123 » Pt, 18 września 2015, 17:43

Witam
Mam około 70ha łąk w naturze 2000. Jestem od tego roku w programie ochrony siedlisk lęgowych ptaków (pakiet 4)
Zobowiązany jestem skosić i zebrać pokos w wyznaczonym terminie.
I teraz pytanie:
Co w przypadku gdy skoszę a nie zbiorę? Część mam zebraną, część zbiorę, część mam średnio rozdrobnioną takim niby mulczerem. Interesują mnie ewentualne kary, w przypadku kontroli.
Jedni mówią że jak nie będzie zebrane 30% to zabiorą całą dopłatę i jeszcze prokurator w to wejdzie ale w to nie wierze.
Inni mówią że zabiorą 5% i generalnie żebym osrał zbieranie.

Dodam na koniec że sąsiadująca działka o powierzchni 600ha również w naturze jest co roku tylko koszona i nikt tam nic nie zbierał.

Prosze o szybkie odpowiedzi bo terminy gonią :)
Rolas123
Nowicjusz
 
Posty: 9
Dołączył(a): N, 15 czerwca 2014, 20:16
Lokalizacja: Szczecin

Re: Kary za nie zebranie pokosu natura 2000

Postprzez schabowy » Pt, 4 grudnia 2020, 22:43

Ha, no to szybka odpowiedź :D

Jak przyjdą na kontrolę, albo wypatrzą nieprawidłowości na mapach lotniczych (to raczej rzadkie), to będą liczyć powierzchnię nieprawidłowości. Karę wlepią w zależności od tego jaki procent powierzchni w stosunku do całkowitej w programie, zawiera nieprawidłowości. Czy skosiłeś niekoszony, czy nie skosiłeś koszony, czy skosiłeś nie zebrałeś - dla nich nie ma różnicy. Wyliczą powierzchnię i tyle. I policzą dokładnie - zawsze się dopatrzą że ONK jest o parę metrów w prawo czy w lewo.

ALE - to tylko jak wylosują cię do kontroli PRŚ. Na "zwykłej" kontroli których ARiMR robi najwięcej (kontroli PEG) sprawdzają tylko powierzchnię łąki/pastwiska. Mogą wyciąć drogi, albo obszary gdzie rośnie za dużo drzew, albo gdzie nie ma trawy, albo gdzie jest zbyt podmokłe. Ale czy kosisz, czy zbierasz - tych z kontroli PEG nie będzie to interesować. Kontrolę PRŚ masz ok. raz na 7 lat - trochę rzadziej niż raz na program. Choć pewnie zależy od województwa.

Kosić z rozdrabnianiem można, ja tak czasem robię. Tylko żeby to rzeczywiście było rozdrobnione. Drobiny siana muszą spaść na ziemię, a nie utrzymywać się na trawie.
schabowy
Zaczynający przygodę
 
Posty: 13
Dołączył(a): So, 21 listopada 2020, 16:46
Lokalizacja: Pomorskie

Re: Kary za nie zebranie pokosu natura 2000

Postprzez schabowy » N, 6 grudnia 2020, 02:21

Po kontroli PRŚ dostaje się ładny, wielostronicowy protokół. A po jakimś czasie, jeśli protokół wskazuje nieprawidłowości, przychodzi pismo wyglądające jak w załączeniu.
Załączniki
kontrola_zwrot_anon-sm.jpg
kontrola_zwrot_anon-sm.jpg (76.14 KiB) Przeglądane 5664 razy
schabowy
Zaczynający przygodę
 
Posty: 13
Dołączył(a): So, 21 listopada 2020, 16:46
Lokalizacja: Pomorskie

Re: Kary za nie zebranie pokosu natura 2000

Postprzez karo » So, 6 marca 2021, 16:04

Osoby ubiegające się o płatności bezpośrednie mają obowiązek utrzymywania gruntów rolnych w zgodnie z normami. Wynika to z art. 7 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 26 stycznia 2007 r. o płatnościach w ramach systemów wsparcia bezpośredniego.
karo
Nowicjusz
 
Posty: 8
Dołączył(a): Śr, 3 marca 2021, 22:06
Lokalizacja: Przechlewo


Powrót do ARiMR - UE