Kredyt młody rolnik a VAT

ARiMR jako agencja obsługująca rolnictwo polskie po akcesji do struktur UE, sprawy związane z funkcjonowaniem samej ARiMR oraz całej Unii Europejskiej w rolniczym ujęciu.

Kredyt młody rolnik a VAT

Postprzez baktus » Cz, 5 grudnia 2013, 20:47

Witam został mi przydzielony kredyt z dopłata z arimr ,,Młody Rolnik" bendac na ryczałcie czy moge przejsc na VAT i chodz czesc vatu odzyskac z kredytu inwestycyjnego który bedzie rozliczany fakturami?
baktus
Nowicjusz
 
Posty: 3
Dołączył(a): Cz, 5 grudnia 2013, 20:42
Lokalizacja: wlkp

Re: Kredyt młody rolnik a VAT

Postprzez LowRider » Cz, 5 grudnia 2013, 23:40

powinieneś przejść na vat na zasadach ogólnych na kilka dni przed wystawieniem faktur, to będziesz w stanie odzyskać podatek vat
LowRider
Zaczynający przygodę
 
Posty: 77
Obrazki: 4
Dołączył(a): Cz, 7 czerwca 2012, 19:31

Re: Kredyt młody rolnik a VAT

Postprzez baktus » Pt, 6 grudnia 2013, 07:39

Byłem w biurze rachunkowym i tez pytałem,nie ma problemu by przejsc na vat.Chodzi o odzyskanie vatu w kwocie ok.30000 zł.i dlatego sie troche wacham ze bank lub arimr uzna ze wyłudziłem te pieniadze szybko przechodzac na vat.Chodz to ja bede oddawał raty nikt zamnie nie spłaci jedynie arimr troche dołozy do odsetek.kredyt chce inwestowac na wiosne wiec troche czasu mam by przejsc na vat,narazie chodze i pytam czy moge czy nie.
baktus
Nowicjusz
 
Posty: 3
Dołączył(a): Cz, 5 grudnia 2013, 20:42
Lokalizacja: wlkp

Re: Kredyt młody rolnik a VAT

Postprzez Bioły » Pn, 16 grudnia 2013, 19:37

Pamiętaj tylko, że będąc na Vacie bank kredytuje inwestycje w kwocie netto! czyli oprócz 20% udziału własnego musisz zapłacić VAT także z własnej kieszeni.
Bioły
Nowicjusz
 
Posty: 2
Obrazki: 199
Dołączył(a): Wt, 8 stycznia 2013, 19:55
Lokalizacja: WLKP
Numer GG: 4132914

Re: Kredyt młody rolnik a VAT

Postprzez LowRider » Pn, 16 grudnia 2013, 19:47

@Bioły jest tak jak piszesz, ale właśnie takie numery, że ryczałtowiec bierze kredyt MR, a przed fakturowaniem przechodzi na zasady ogólne i odlicza vat kiedyś przechodziły ;)
LowRider
Zaczynający przygodę
 
Posty: 77
Obrazki: 4
Dołączył(a): Cz, 7 czerwca 2012, 19:31

Re: Kredyt młody rolnik a VAT

Postprzez boku27 » Pn, 16 grudnia 2013, 20:10

Ja tez tak robilem ze najpierw skladalem wniosek o kredyt na zakup ciągnika na MR a za chwile przechodziłem na VAT . I wszystko było w porządku. Kupujesz ciągnik zostaniesz zwrot vatu i splacasz swój udział wlasny ;)
boku27
Nowicjusz
 
Posty: 9
Obrazki: 119
Dołączył(a): N, 29 września 2013, 22:59
Lokalizacja: barlinek

Re: Kredyt młody rolnik a VAT

Postprzez Bioły » Pn, 16 grudnia 2013, 20:22

hmm no ciekawe:) a jak to się ma z punktu prawnego? np kupujesz traktor na kredyt, jako ryczałtowiec- bank skredytuje VAT a później przechodzisz na zasady ogólne i bierzesz zwrot vatu, który de facto nie został wcześniej przez ciebie zapłacony bo jest w kredycie. o ile wiem, można się ubiegać o zwrot vatu, który jest zapłacony? US nie kontroluje w sumie wszystkiego, ale co jeśli....?
pozdrawiam

Scaliłem, wnoszę o edytowanie postów... gonzo
boku27 napisał(a):Ja tez tak robilem ze najpierw skladalem wniosek o kredyt na zakup ciągnika na MR a za chwile przechodziłem na VAT . I wszystko było w porządku. Kupujesz ciągnik zostaniesz zwrot vatu i splacasz swój udział wlasny ;)




Kolego wyprzedziłeś moją wypowiedź. dokładnie o taką sytuację mi chodziło. piszesz, że wszystko było w porządku, czyli bank o wszystkim wiedział i nie robił z tego powodu problemów?
Bioły
Nowicjusz
 
Posty: 2
Obrazki: 199
Dołączył(a): Wt, 8 stycznia 2013, 19:55
Lokalizacja: WLKP
Numer GG: 4132914

Re: Kredyt młody rolnik a VAT

Postprzez Marsen » Wt, 17 grudnia 2013, 14:06

przecież VAT masz zapłacony kredytem...

będziesz siedział cicho i spłacał w terminie to bank się nie kapnie na 100%
Marsen
Zaczynający przygodę
 
Posty: 21
Obrazki: 22
Dołączył(a): Cz, 7 czerwca 2012, 19:47

Re: Kredyt młody rolnik a VAT

Postprzez baktus » Wt, 17 grudnia 2013, 16:36

Tyle jestem producentem pieczarek i bank ma ma wglad w konto i teraz to mi skup wystawiaja fakture a tak to ja bym wysawiał.Gdyby to był traktor nawet bym sie nie zastanawiał odrazu bym z ryczałtowca stał sie vatowcem :D ja musiałem miec 30%wkładu własnego,oprocentowanie 3%+1,75%prowizji od pozostałej kwoty do spłaty ;)
baktus
Nowicjusz
 
Posty: 3
Dołączył(a): Cz, 5 grudnia 2013, 20:42
Lokalizacja: wlkp

Re: Kredyt młody rolnik a VAT

Postprzez LowRider » Wt, 17 grudnia 2013, 17:16

chyba 0,75 a nie 1,75% :think: do rozliczeń z US można mieć konto w innym banku ;)
LowRider
Zaczynający przygodę
 
Posty: 77
Obrazki: 4
Dołączył(a): Cz, 7 czerwca 2012, 19:31

Re: Kredyt młody rolnik a VAT

Postprzez boku27 » Wt, 17 grudnia 2013, 23:21

Kolego wyprzedziłeś moją wypowiedź. dokładnie o taką sytuację mi chodziło. piszesz, że wszystko było w porządku, czyli bank o wszystkim wiedział i nie robił z tego powodu problemów?

Nie ma problemu bo nie kłamiesz w banku podczas składania wniosku o kredyt bo jesteś ryczałtowcem a nie masz obowiązku zgłaszać że przechodzisz na Vat
boku27
Nowicjusz
 
Posty: 9
Obrazki: 119
Dołączył(a): N, 29 września 2013, 22:59
Lokalizacja: barlinek


Powrót do ARiMR - UE