Wsparcie dla małych gospodarstw I 10.5

ARiMR jako agencja obsługująca rolnictwo polskie po akcesji do struktur UE, sprawy związane z funkcjonowaniem samej ARiMR oraz całej Unii Europejskiej w rolniczym ujęciu.

Wsparcie dla małych gospodarstw I 10.5

Postprzez user90210 » Wt, 7 listopada 2023, 22:26

Witam wszystkich serdecznie.
Chciałem zapytać o kończący się w tym tygodniu nabór wniosków w związku z interwencją wsparcia małych gospodarstw I 10.5.
Co prawda zrezygnowałem już z prób przygotowania całej tej chorej papierologii, ale chciałem dla świętego spokoju poprosić o wyjaśnienie jednego z wymagań w związku z tym programem:
https://www.gov.pl/web/arimr/regulamin- ... -2023-2027

Według kryteriów, wsparcie może otrzymać rolnik:
1. prowadzi działalność rolniczą, z której uzyskał przychód ze sprzedaży produktów rolnych
wytworzonych w gospodarstwie w wysokości nie mniejszej niż 5 tys. zł (...)

2. wsparcie przyznaje się na operację, w wyniku realizacji której nastąpi wzrost wartości sprzedaży
brutto produktów rolnych wytwarzanych w gospodarstwie, co najmniej o 30% w stosunku
do ustalonej dla gospodarstwa wartości przychodu bazowego i nie mniej niż do poziomu
odpowiadającego równowartości minimalnego wynagrodzenia w roku, w którym złożono WOPP.
Minimalne wynagrodzenie w roku 2023, w którym złożono WOPP, ustala się jako iloczyn
minimalnego wynagrodzenia za pracę obowiązującego w miesiącu wrześniu, w którym rozpoczął
się nabór WOPP (3600 zł), przez liczbę 12 (w 2023 roku – 43.200 zł).

WOPP - wniosek o przyznanie płatności (tak, oni lubią skróty)
WEG - wielkość ekonomiczna gospodarstwa (można wyliczyć z Excela na stronie Instytutu Ekonomii Rolnictwa)

Czy ktoś może wyjaśnić mi punkt drugi?
Rozumiem, że zgodnie z punktem pierwszym należy z okresu nie więcej niż 12 ostatnich miesięcy okazać faktury za co najmniej 5 tysięcy.
Zastanawia mnie drugi punkt. Jeśli liczą przychód bazowy biorąc WEG, który dla uproszczenia w przypadku braku zwierząt bazuje jedynie na ilości hektarów i rodzaju upraw to według wymagań finalny wzrost produkcji powinien wynosić:
WEG*4.27*0.8*1.3 gdzie 4.27 to przyjęty kurs euro

Co zatem ma do tego kwota 43 tysięcy i fraza " i nie mniej niż do poziomu
odpowiadającego równowartości minimalnego wynagrodzenia"?
Jeśli uwzględnia się rolników, którzy wytwarzają za 5 tysięcy to jak taki rolnik ma osiągnąć sprzedaż rzędu 43 tysięcy? Czy ja pomyliłem tutaj pojęcia i kwoty?

Reasumujac, czy tutaj należy zwiększyć przychód o 30% procent zgodnie ze wzorem, ale nie mniej niż 43 tysiące?

Z góry dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam.
user90210
Nowicjusz
 
Posty: 2
Dołączył(a): Wt, 7 listopada 2023, 22:01
Lokalizacja: Łódź

Powrót do ARiMR - UE

cron