OgłoszenieeWnioski można składać drogą pocztową

ARiMR jako agencja obsługująca rolnictwo polskie po akcesji do struktur UE, sprawy związane z funkcjonowaniem samej ARiMR oraz całej Unii Europejskiej w rolniczym ujęciu.

eWnioski można składać drogą pocztową

Postprzez djp » Śr, 7 lutego 2018, 13:25

Od początku kampanii "dopłaty 2018" ARiMR i MRiRW wprowadzają rolników w błąd informując, że unia nakazuje składanie wniosków o dopłaty poprzez internet. To nie jest prawda. Przytoczę tutaj treść rozporządzenia wykonawczego UE nr 809/2014.
Artykuł 17
1. W celu identyfikacji wszystkich działek rolnych w gospodarstwie lub gruntów nierolniczych, o których mowa w art. 14 ust. 1 lit. d) i e), właściwy organ dostarcza beneficjentowi z góry ustalony formularz i odpowiednie materiały graficzne, za pośrednictwem interfejsu opartego na GIS {Geographic Information System – System informacji geograficznej}, umożliwiającego przetwarzanie danych przestrzennych i alfanumerycznych w odniesieniu do zgłoszonych obszarów (zwany dalej „formularzem geoprzestrzennym wniosku o przyznanie pomocy ”).
2. Ust. 1 stosuje się w następujący sposób:
a) od roku składania wniosków 2016 – do liczby beneficjentów odpowiadającej liczbie niezbędnej do objęcia co najmniej 25 % całkowitego obszaru zatwierdzonego do celów systemu płatności podstawowej lub systemu jednolitej płatności obszarowej w poprzednim roku;
b) od roku składania wniosków 2017 – do liczby beneficjentów odpowiadającej liczbie niezbędnej do objęcia co najmniej 75 % całkowitego obszaru zatwierdzonego do celów systemu płatności podstawowej lub systemu jednolitej płatności obszarowej w poprzednim roku;
c) od roku składania wniosków 2018 – do wszystkich beneficjentów.
3. Jeżeli beneficjent nie jest w stanie złożyć wniosku o przyznanie pomocy lub wniosku o płatność z wykorzystaniem formularza geoprzestrzennego wniosku o przyznanie pomocy, właściwy organ zapewnia beneficjentowi:
a) albo niezbędną pomoc techniczną;
b) albo z góry ustalone formularze i odpowiednie materiały graficzne w formie papierowej. W tym przypadku właściwy organ przenosi informacje otrzymane od beneficjenta do formularza geoprzestrzennego wniosku o przyznanie pomocy.

Tłumacząc treść artykułu "na nasze", wniosek o dopłaty składa się z "wniosku" i "formularza geoprzestrzennego do wniosku". Formularz geoprzestrzenny to pewien interfejs (powiedzmy program), który umożliwia przetwarzanie danych drogą elektroniczną (na przykład przez internet). Właściwy organ (w naszym przypadku ARiMR) w celu identyfikacji wszystkich działek rolnych ma dostarczyć beneficjentowi (nam, rolnikom) stosowne, z góry ustalone formularze. Czyli to nie my mamy obowiązek dostarczenia czegoś drogą elektroniczną, lecz to nam mają to coś dostarczyć. Dalej stwierdza się, że ten obowiązek (ARiMR, nie nasz) dotyczy od 2018 roku wszystkich beneficjentów. W ostatnim ustępie jest najważniejsze. Jeśli my z jakichś, całkowicie od nas zależnych powodów z których nie musimy się nikomu tłumaczyć, nie jesteśmy w stanie złożyć wniosku z wykorzystaniem formularza geoprzestrzennego właściwy organ musi nam zapewnić albo pomoc techniczną albo formularz i materiały graficzne w formie papierowej. My te wypełnione formularzy wysyłamy do ARiMR, a potem on sam wpisuje te dane do odpowiednich baz danych.
Z niczego nikomu się nie tłumaczymy. Prosimy o odpowiednie materiały w formie papierowej i tyle. I żeby było jasne - nie jestem przeciwny formie elektronicznej składania wniosku. Jednak stan prac i ryzyko błędów programu lub niewydolność serwerów jest tak duża (przykład programu do rejestracji pojazdów), że musimy znać alternatywne drogi złożenia wniosku. Jeśli wystąpią problemy (a moim zdaniem wystąpią) wówczas kolejki do ARiMR o pomoc będą gigantyczne. Ja nie zamierzam w nich stać i nie zamierzam stracić na tym, że się spóźnię ze złożeniem wniosku.
djp
Nowicjusz
 
Posty: 2
Obrazki: 10
Dołączył(a): Śr, 29 stycznia 2014, 11:09
Lokalizacja: LUB

Powrót do ARiMR - UE

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 2 gości