Kukurydza na kiszonkę na piachu

Kukurydza na kiszonkę na piachu

Postprzez pawiu16 » Pn, 9 lipca 2012, 19:34

Mam zamiar w przyszłym roku zasiać kukurydzę na kiszonkę. Ale poważnym problemem jest klasa bonitacyjna gleby V i miejscami VI do tego sam piach. Obornika mam nie za wiele. Myślałem też o sorgo. Kiszonka będzie dla bydła mięsnego.
pawiu16
Zaczynający przygodę
 
Posty: 20
Obrazki: 39
Dołączył(a): Pt, 22 czerwca 2012, 18:41

Re: Kukurydza na kiszonkę na piachu

Postprzez sebekwolkasos » Pn, 9 lipca 2012, 20:30

Ja uprawiam kukurydzę na V-VI klasie, tylko podstawą jest odpowiednie nawożenie organiczne i mineralne. Posiadam dużo gnojowicy, także na plony nie narzekam. Jak są suche lata to na takich polach plony są słabe, w tym roku zapowiada się nieźle. W tamtym roku byłem bardzo zadowolony z plonów kukurydzy. Gnojowicę stosuję na wiosnę, przed uprawieniem pod siew agregatem i na jesień po skoszeniu kukurydzy, polewam gnojowicę na ściernisko. Kiedyś jak posiadałem obornik to na niektóre, najsłabsze pola na jesieni stosowałem obornik. W tym roku nawożenie mineralne wyglądało tak: przed samym siewem poszło 100 kg/ha mocznika 46N, podczas siania kukurydzy (nawóz sypałem do dozownika w siewniku kukurydzy), poszło 300 kg/ha nawozu o nazwie: Eurofertil NPS 49 (prod. Timac Agro), a później jak kukurydza była w fazie 4-5 liści był rozsiany rozsiewaczem nawóz o nazwie: Sulfammo 30 N-Pro (prod. Timac Agro) w ilości 200 kg/ha. Odmiany jakie uprawiam to KWS Silvestre i 5133 Eco. Jeżeli będziesz stosował odpowiednie nawożenie to powinieneś mieć ładną kukurydzę z której uzyskasz wysoki plon.
Nie zawsze mów, co wiesz, ale zawsze wiedz, co mówisz - Cesarz Klaudiusz
Avatar użytkownika
sebekwolkasos
Moderator
 
Posty: 246
Obrazki: 133
Dołączył(a): Pn, 4 czerwca 2012, 12:56
Lokalizacja: powiat siedlecki (WSI)
Numer GG: 12604028

Re: Kukurydza na kiszonkę na piachu

Postprzez turyńczyk » Pn, 9 lipca 2012, 20:47

Na takich glebach najwięcej zależy od warunków atmosferycznych. Ja rok temu miałem kukurydzę na V klasie dałem obornik i 100 kg/ha mocznika. Plon tej kukurydzy był bardzo dobry.
Avatar użytkownika
turyńczyk
Zaczynający przygodę
 
Posty: 30
Obrazki: 0
Dołączył(a): Pt, 8 czerwca 2012, 11:36
Lokalizacja: Podlasie

Re: Kukurydza na kiszonkę na piachu

Postprzez sebekwolkasos » Pn, 9 lipca 2012, 20:54

Tak jak kolega wyżej wspomniał musisz modlić się żeby nie było suszy i ją nawozić. W takim przypadku jak u Ciebie @pawiu16 dobrze jest jak co jakiś czas popada deszcz. :)
Nie zawsze mów, co wiesz, ale zawsze wiedz, co mówisz - Cesarz Klaudiusz
Avatar użytkownika
sebekwolkasos
Moderator
 
Posty: 246
Obrazki: 133
Dołączył(a): Pn, 4 czerwca 2012, 12:56
Lokalizacja: powiat siedlecki (WSI)
Numer GG: 12604028

Re: Kukurydza na kiszonkę na piachu

Postprzez turyńczyk » Wt, 10 lipca 2012, 14:20

Ale z nawożeniem też trzeba ostrożnie bo gdy nie będzie opadów deszczu to można ja przypalić
Avatar użytkownika
turyńczyk
Zaczynający przygodę
 
Posty: 30
Obrazki: 0
Dołączył(a): Pt, 8 czerwca 2012, 11:36
Lokalizacja: Podlasie

Re: Kukurydza na kiszonkę na piachu

Postprzez pawiu16 » Wt, 10 lipca 2012, 18:47

Dzięki za odpowiedzi. Z tatą dzisiaj dyskutowałem na temat czemu nikt u nas na wsi nie sieje kukurydzy. Wniosek jest prosty: dziki. W latach poprzednich było wszystko zryte nawet łąki. W tym roku tylko mały kawałek był zryty. Macie jakieś porady na walki z dzikami? Czy kukurydze można zlać gnojowicą dopiero po wschodach np. podczas suszy. Myśleliście może żeby podczas suszy opryskać samą wodą kukurydzę (wiem trochę bezsensu, ale mogło by uratować plon).
pawiu16
Zaczynający przygodę
 
Posty: 20
Obrazki: 39
Dołączył(a): Pt, 22 czerwca 2012, 18:41

Re: Kukurydza na kiszonkę na piachu

Postprzez Krzysiek19 » Wt, 10 lipca 2012, 21:26

Polewanie kukurydzy gnojowicą nie jest najlepszym pomysłem( można ją spalić jak opryskiem) , u nas na piachach tylko i wyłącznie siana jest kukurydza. Plony z tego co pamiętam były bardzo udane :)
Ostatnio edytowano Wt, 10 lipca 2012, 21:33 przez sebekwolkasos, łącznie edytowano 1 raz
Powód: Literówka
Avatar użytkownika
Krzysiek19
Moderator
 
Posty: 267
Obrazki: 18
Dołączył(a): Wt, 5 czerwca 2012, 14:43
Lokalizacja: Wielkopolska

Re: Kukurydza na kiszonkę na piachu

Postprzez andrzej2110 » Wt, 10 lipca 2012, 21:56

Ja sieje na piachu QQ. Plon w dużej mierze zależy od pogody. Jeśli będzie ciepło i mokro QQ jest ładna. Jeśli susza to plon słaby.
Chcesz opryskać wodą?? Co to ma dać. To byś musiał lać wodę jak gnojówkę tylko ze w ilości x10.
Avatar użytkownika
andrzej2110
Administrator
 
Posty: 597
Obrazki: 123
Dołączył(a): Pn, 4 czerwca 2012, 11:22

Re: Kukurydza na kiszonkę na piachu

Postprzez SZYMANOX » Wt, 10 lipca 2012, 22:46

Ogólnie to jest tak jak chłopaki piszą jak pogoda sprzyja i ma nawozu pod dostatkiem to qq nawet ładna urośnie ,ale jak będzie susza to szkoda nawet co myśleć o jakimś pryskaniu wodą bo i tak nic z tego nie będzie. Kukurydza potrzebuje dużo wody i żeby dostarczyć jej wystarczającą ilość wody musiał być pomyśleć o jakiejś deszczowni ;) ... Gnojówką to możesz spalić a nie uratować plon .A na dziki nie ma dobrego sposobu .... każdy jest dobry na 3/5dni :lol:
Ostatnio edytowano N, 26 stycznia 2014, 14:15 przez Gość, łącznie edytowano 3 razy
Powód: Ortografia
KPK Kumurun Team
Avatar użytkownika
SZYMANOX
Zaczynający przygodę
 
Posty: 29
Obrazki: 20
Dołączył(a): N, 10 czerwca 2012, 20:09
Numer GG: 22732112

Re: Kukurydza na kiszonkę na piachu

Postprzez pawiu16 » Śr, 11 lipca 2012, 19:02

Dzięki koledzy za odpowiedzi. Muszę teraz z tatą przedyskutować to co napisaliście i wybrać kawałek ziemi.
pawiu16
Zaczynający przygodę
 
Posty: 20
Obrazki: 39
Dołączył(a): Pt, 22 czerwca 2012, 18:41

Re: Kukurydza na kiszonkę na piachu

Postprzez atomik » Śr, 11 lipca 2012, 21:44

Jeżeli pole masz przy domu kolego i źródło prądu to polecam pastuch i trochę roboty a mianowicie: kołki dł. 90 cm co 10-12 metrów, i dwie linie drutu ocynk 2mm(w necie szpula 500 metrów z przesyłka 100 zł) na wysokości 30 i 50 cm (drut 1,2 mm się nie nadaje bo przerywają strasznie), linia musi być wykoszona i spryskana glifosatem tak aby źdźbła nie dotykały. Uziemienie 3 x 1metr paliki ocynk i mokro wokół uziemienia (ja mam pod rynną) innej metody na dziki nie ma. Roboty jest trochę ale ja mam w placu 8 ha tak ogrodzone z czego kukurydza jest w monokulturze na połowie i jeżeli jest tak jak napisałem zadbane ogrodzenie możesz spać spokojnie - ja mam pole centralnie przy lesie. Na akumulator nie próbowałem ale trzeba by ładować codziennie i mieć drugi na podmianę i zawsze ryzyko że komuś się spodoba. Elektryzator to wydatek minimum 500 zł od 5,5 Juli wzwyż żeby dawał prąd. A kukurydze sieję głównie na 5 klasie część na 4b i 6z też jest w tym jak i w zeszłym roku kapitalnie rośnie ma już teraz 240-260 cm i przygotowuje się do wiechowania więc jeszcze urośnie. Tylko nawożę co rok obornikiem i siew 90-95 tysięcy ziaren na ha, postaram się wstawić foto
Ostatnio edytowano Cz, 12 lipca 2012, 19:52 przez Krzysiek19, łącznie edytowano 1 raz
Powód: literówki
Avatar użytkownika
atomik
Zaczynający przygodę
 
Posty: 16
Obrazki: 13
Dołączył(a): Pt, 22 czerwca 2012, 09:21
Numer GG: 2204833

Re: Kukurydza na kiszonkę na piachu

Postprzez pawiu16 » Cz, 12 lipca 2012, 19:14

To za rok spróbuję zasiać ale na razie bez zabezpieczeń przed dzikami. Stratują? Trudno paszy pewnie i tak starczy. Nie stratują to będzie więcej paszy. Dzięki @atomik za radę ale pole mam za daleko.
pawiu16
Zaczynający przygodę
 
Posty: 20
Obrazki: 39
Dołączył(a): Pt, 22 czerwca 2012, 18:41

Re: Kukurydza na kiszonkę na piachu

Postprzez Marek@ » Cz, 6 marca 2014, 21:05

Witam kolegów, chciałbym się podzielić swoim problemem.
W jaki sposób uprawiacie glebę przed siewem kukurydzy na lekkiej ziemi?
Wiadomo obornik i orka przedzimowa na jesieni. Ale jak wiosną zastosować 20-30 tys l gnojowicy i przygotować rolę nie wysuszając gleby.
Ja poprostu daje gnojowicę i później przed siewem agregat uprawowy ( zęby sprężynowe i wałki strunowe) .
Moje gleby są lekkie i kamieniste (V i VI klasa) mogę szybko wchodzić w pole.
Marek@
Nowicjusz
 
Posty: 6
Dołączył(a): Wt, 25 lutego 2014, 20:45
Lokalizacja: Podlaskie


Powrót do Kukurydza