Podłoże po uprawie pieczarek

Podłoże po uprawie pieczarek

Postprzez wałek » Cz, 12 lipca 2012, 21:30

Czy ktoś stosował zużyte podłoże po uprawie pieczarek do nawożenia?
Może ktoś badał skład takiego podłoża?

Wszelkie uwagi mile widziane
Ostatnio edytowano Cz, 23 maja 2013, 08:37 przez Gość, łącznie edytowano 2 razy
Powód: Poprawa nazwy tematu, Literówka
wałek
Zaczynający przygodę
 
Posty: 71
Obrazki: 19
Dołączył(a): So, 16 czerwca 2012, 21:59

Re: Podłoże po uprawie pieczarek

Postprzez JD1052 » Pn, 16 lipca 2012, 06:51

Jest to przefermentowana słoma z dodatkiem obornika końskiego i/lub kurzego + trochę kredy. Używamy w ilości do 100t/ha, efekt piorunujący, azotu w ogóle nie trzeba stosować a i tak po skróceniu zbóż po mocniejszych burzach zboża się kładą... Tyle, że znajduje się w tym jednak dosyć dużo nasion chwastów..
Ostatnio edytowano Cz, 23 maja 2013, 08:38 przez Gość, łącznie edytowano 1 raz
Powód: Literówki
JD1052
 

Re: Podłoże po uprawie pieczarek

Postprzez maros » Cz, 19 lipca 2012, 19:13

Ile kosztuje tona takiego podłoża? I gdzie przykładowo można ją kupić?
maros
Zaczynający przygodę
 
Posty: 39
Obrazki: 103
Dołączył(a): Pn, 18 czerwca 2012, 17:12
Lokalizacja: koło Koła

Re: Podłoże po uprawie pieczarek

Postprzez sebekwolkasos » Cz, 19 lipca 2012, 20:38

@maros, poszukaj po okolicznych pieczarkarniach, może nie mają zbytu na ten towar. U mnie w rejonie nie ma problemów z podkładem do pieczarek ponieważ w mojej okolicy pieczarkarni jest mnóstwo. :)
Nie zawsze mów, co wiesz, ale zawsze wiedz, co mówisz - Cesarz Klaudiusz
Avatar użytkownika
sebekwolkasos
Moderator
 
Posty: 246
Obrazki: 133
Dołączył(a): Pn, 4 czerwca 2012, 12:56
Lokalizacja: powiat siedlecki (WSI)
Numer GG: 12604028

Re: Podłoże po uprawie pieczarek

Postprzez Lekal » Pn, 20 maja 2013, 17:50

Co za bzdury Kolega wypisuje - jakie chwasty ? Cały cykl uprawy pieczarek to okres od 6 do 9 tygodni i w tym czasie nie pojawiają się żadne zielone roślinki - tylko grzyby. Podłoże jest sterylne i jeżeli masz zachwaszczone pole to wtedy zostaje ono szybko opanowane przez chwasty .
Lekal
Nowicjusz
 
Posty: 2
Dołączył(a): Pn, 20 maja 2013, 17:41
Lokalizacja: wielkopolska

Re: Podłoże po uprawie pieczarek

Postprzez Andrzej10 » So, 25 maja 2013, 07:36

Chwasty nie startują w uprawie pieczarki z prostego powodu, o ile mnie pamięć nie myli pieczarka jest uprawiana w ciemnych pomieszczeniach by była biała za czym idzie brak kiełkowania nasion chwastów. Wszelkie nawozy organiczne wnoszą jakieś nasiona roślin niepożądanych. A z tą sterylnością tego podłoża to bardzo gruba przesada.

Miałem kiedyś styczność z takim produktem jako komponent podłoża do uprawy pojemnikowej roślin ozdobnych. Wadą tego produktu jest jego masa i zlewność (moja opinia związana jak nadmieniłem z podłożem w uprawie pojemnikowej). Jako substancja zwiększająca zawartość próchnicy może być bardzo dobra. Pozdrawiam
Ostatnio edytowano N, 26 maja 2013, 21:43 przez sebekwolkasos, łącznie edytowano 1 raz
Powód: Ortografia
Andrzej10
Mający coś do powiedzenia
 
Posty: 197
Obrazki: 50
Dołączył(a): N, 10 czerwca 2012, 17:24
Lokalizacja: Nałęczów

Re: Podłoże po uprawie pieczarek

Postprzez Lekal » N, 26 maja 2013, 08:28

Sterylność - podłoże podczas przygotowania podlega procesowi pasteryzacji przez kilkadziesiąt godzin później wszczepia się grzybnie pieczarki . Okrywa torfowa wydobywana jest z głębokości poniżej 1 metra.
Każde nasiono które ma wysoką wilgotność i temperaturę ok 20 - 25 stopni musi zakiełkować - światło potrzebne jest do dalszej wegetacji.
Oczywiście , nie należy przesadzać z ilością - jest tam bardzo dużo azotu . Polecam poczytać http://www.agrodolina.pl/content/pod%C5%82o%C5%BCe-popieczarkowe
Ostatnio edytowano N, 26 maja 2013, 21:45 przez sebekwolkasos, łącznie edytowano 1 raz
Powód: Literówka
Lekal
Nowicjusz
 
Posty: 2
Dołączył(a): Pn, 20 maja 2013, 17:41
Lokalizacja: wielkopolska

Re: Podłoże po uprawie pieczarek

Postprzez Andrzej10 » N, 26 maja 2013, 08:59

Oj widzę sporo teorii. To ze torf pozyskany jest z 1 metra czy nawet 10 nic nie ma do zawartości banku nasiennego. Pracuję już ładne parę lat na podłożach torfowych i wiem ile potrafi skiełkować chwastów w czyściutkim torfie pozyskanym z wyrobiska o głębokości 5 metrów. Pozdrawiam

P.S. Tą pasteryzację można porównać do hałdy obornika która się nagrzewa czy kompostownika w którym również panują wysokie temperatury a jakoś czy nasiona czy część grzybów zostaje, ba nawet bardzo dobrze się rozwija.
Ostatnio edytowano N, 26 stycznia 2014, 13:45 przez Gość, łącznie edytowano 2 razy
Powód: Literówki
Andrzej10
Mający coś do powiedzenia
 
Posty: 197
Obrazki: 50
Dołączył(a): N, 10 czerwca 2012, 17:24
Lokalizacja: Nałęczów

Re: Podłoże po uprawie pieczarek

Postprzez bobek » N, 26 maja 2013, 09:33

Kompost się nagrzewa mocniej niż obornik. ;)
Boże, daj mi cierpliwość, bym pogodził się z tym, czego zmienić nie jestem w stanie. Daj mi siłę, bym zmieniał to co zmienić mogę. I daj mi mądrość, bym odróżnił jedno od drugiego.
Avatar użytkownika
bobek
Kierownik PGR
 
Posty: 699
Obrazki: 244
Dołączył(a): Pn, 4 czerwca 2012, 18:25
Lokalizacja: Centrum Wszechświata

Re: Podłoże po uprawie pieczarek

Postprzez mariusz73 » Śr, 22 stycznia 2014, 20:51

W mojej zaprzyjaźnionej pieczarkarni , podłoże przed wyrzuceniem jest parowane , więc raczej chwasty z tego nie urosną
mariusz73
Nowicjusz
 
Posty: 7
Dołączył(a): So, 18 stycznia 2014, 21:48
Lokalizacja: LCH


Powrót do Nawozy organiczne