Nawozy zawierające pożyteczne mikroorganizmy

Nawozy zawierające pożyteczne mikroorganizmy

Postprzez Matt28 » Śr, 20 listopada 2013, 14:43

Witajcie kochani,

Chciałem podpytać czy w swoich gospodarstwach stosujecie naturalne nawozy z pożytecznymi mikroorganizmami?

Jeżeli tak - to pochwalcie się efektami - jestem tego bardzo ciekawy :)

Pozdrawiam
Mateusz
Avatar użytkownika
Matt28
FIRMA
 
Posty: 1
Dołączył(a): Śr, 20 listopada 2013, 14:34
Lokalizacja: Częstochowa

Re: Nawozy zawierające pożyteczne mikroorganizmy

Postprzez rolstudent » Śr, 20 listopada 2013, 15:40

Tak obornik i dużo gnojowicy :D
rolstudent
Mający coś do powiedzenia
 
Posty: 286
Obrazki: 20
Dołączył(a): Pn, 11 czerwca 2012, 21:11

Re: Nawozy zawierające pożyteczne mikroorganizmy

Postprzez lukaczmarek » Śr, 20 listopada 2013, 16:15

Chyba koledze bardziej chodziło o EM-y
Avatar użytkownika
lukaczmarek
Administrator
 
Posty: 642
Obrazki: 321
Dołączył(a): Pt, 8 czerwca 2012, 17:24
Lokalizacja: Łowickie
Numer GG: 7980618

Re: Nawozy zawierające pożyteczne mikroorganizmy

Postprzez rolstudent » Śr, 20 listopada 2013, 19:59

Ja trochę się bawiłem w namnażanie dokarmianie i takie tam, bardzo fajny był wywar z pokrzywy, dolewałem to w dość sporych ilościach do gnojowicy, a raz nawet zakiszałem z tym pryzmę, co muszę szczerze powiedzieć było super,

Natomiast totalna lipą okazało się EM zakiszasz co prawda w dawce delikatnie ścięta ale z cukrem totalnie nie zadziałał, pryzma nie stabilna grzeje się i jest dość dużo białej pleśni, choć szczerze murze powiedzieć ma rewelacyjny zapach i jest pobierana bardzo dobrze, i trochę spadła :D somatyka

polecam tez firmę chistal i preparaty AHC i AHS do mycia i dezynfekcji obory
rolstudent
Mający coś do powiedzenia
 
Posty: 286
Obrazki: 20
Dołączył(a): Pn, 11 czerwca 2012, 21:11

Re: Nawozy zawierające pożyteczne mikroorganizmy

Postprzez wołek » Wt, 10 grudnia 2013, 22:05

u mnie dodawaliśmy EM-y do sianokiszonki w pryzmie i kukurydzy efekty naprawdę dobre kiszonka mniej się grzeje dużo lepiej pachnie a i krowy jedzą chętnie niestety w oborniku i gnojówce jeszcze nie stosowany natomiast w przyszłości mam zamiar spróbować i odwiedzić rolników którzy stosują EM-y w swoich gosp. już kilka lat :)
Avatar użytkownika
wołek
Zaczynający przygodę
 
Posty: 12
Obrazki: 2
Dołączył(a): Pt, 11 października 2013, 16:06
Lokalizacja: Dąbrówka

Re: Nawozy zawierające pożyteczne mikroorganizmy

Postprzez rolstudent » Wt, 10 grudnia 2013, 23:49

i co nie masz białych ognisk drożdżakowych, ? jak dawkowałeś ?
rolstudent
Mający coś do powiedzenia
 
Posty: 286
Obrazki: 20
Dołączył(a): Pn, 11 czerwca 2012, 21:11

Re: Nawozy zawierające pożyteczne mikroorganizmy

Postprzez wołek » Śr, 11 grudnia 2013, 00:41

Ja ogólnie odbywałem praktykę studencką u kolesia prod EM-y i właśnie on mnie trochę w ten temat wkręcił bo na początku sceptycznie do tego podchodziłem;)
dawkowanie było ok 1-1,5 l/t. 1l rozrobiony w ok 10 l wody w opryskiwaczu aha dodatkowo 2 wiadra melasy na opryskiwacz(tylko jako dodatkowa pożywka dla EM) i każdy przejazd na pryzmie spryskany. W porównaniu z kiszonką bez to naprawdę duża różnica i ogólnie nie było białych plam prócz jednego miejsca w którym folia była uszkodzona. Od tego momentu stosuje na wszystkie kiszonki i zamierzam zwiększyć ich użycie w gospodarstwie. Polecam innym bynajmniej by próbować, ja się przekonałem i co ważniejsze ojciec się przekonał widząc efekty (na początku był negatywnie nastawiony i nie chciał stosować) :)
Avatar użytkownika
wołek
Zaczynający przygodę
 
Posty: 12
Obrazki: 2
Dołączył(a): Pt, 11 października 2013, 16:06
Lokalizacja: Dąbrówka

Re: Nawozy zawierające pożyteczne mikroorganizmy

Postprzez chomik111 » Śr, 11 grudnia 2013, 20:23

Hmmm ciekawy temat. Ja swojego czasu na studiach robiłem doświadczenia na tych "cudownych" EM-ach i ich wpływ na zdolność i energie kiełkowania różnych roślin i mimo kilkukrotnych powtórzeń ni cholery EM-y nie chciały pokazać swoich właściwości. Druga sprawa niech mi ktoś wyjaśni bo ja chyba czegoś nie rozumiem, a mianowicie jak można zwiększyć zawartość materii organicznej w glebie wprowadzając 20-40 litów/ha preparatu, można cokolwiek zdziałać skoro w samej warstwie ornej jest od kilku do kilkunastu ton mikroorganizmów? Trzecia sprawa to czy ktoś zbadał, pomyślał, o tym jaki wpływ za kilka lat będzie miało wprowadzenie do naszej strefy klimatycznej na nasze gleby obcych szczepów mikroorganizmów wyizolowanych przez profesora w Japonii?? Jak one będą współżyły ze szczepami naszej strefy??
chomik111
Zaczynający przygodę
 
Posty: 58
Obrazki: 66
Dołączył(a): Pn, 4 czerwca 2012, 20:43
Lokalizacja: Lubelskie

Re: Nawozy zawierające pożyteczne mikroorganizmy

Postprzez wołek » Śr, 11 grudnia 2013, 21:20

jak narazie ja zastosowałem tylko do kiszonki i co do ich działania w tym zakresie jestem w 100% przekonany. Żadnym mikrobiologiem ani znawcą mikroorganizmów glebowych nie jestem ale skoro zwykły chłop potrafi stwierdzić że stosując EM fermentacja w oborniku/gnojówce przebiega w bardziej prawidłowy sposób że stosując w budynkach inwentarskich można zmniejszyć uciążliwe zapachy że na polach gdzie stosowane były (kilka lat) EM-y posucha nie daje się aż tak we znaki . I nie mówię tu o doktorach profesorach i innych uczonych wciskających samą teorie tylko o ludziach rolnikach którzy to stosują i widzą efekty. Nie wiem do końca jaki wpływ ma te 40l EM na ha gleby ale skoro cię to zastanawia może warto sięgnąć jakiejś lektury w której dogłębniej będzie to opisane.
Avatar użytkownika
wołek
Zaczynający przygodę
 
Posty: 12
Obrazki: 2
Dołączył(a): Pt, 11 października 2013, 16:06
Lokalizacja: Dąbrówka

Re: Nawozy zawierające pożyteczne mikroorganizmy

Postprzez chomik111 » Śr, 11 grudnia 2013, 21:33

Nie mówię nie tym wynalazkom. Nie jestem żadnym doktorek ani profesorem "więc mnie nie obrażaj" heh. Stwierdziłem tylko na podstawie swoich badań ich działanie, i dlatego pytam innych czy mogą mi kilka rzeczy wyjaśnić, i jak to w praktyce jest. Zwłaszcza jeśli chodzi wpływ obcych szczepów na polskie realia, bo jak dotąd nie znalazłem odpowiedniej "lektury w której było do dogłębnie opisane"
chomik111
Zaczynający przygodę
 
Posty: 58
Obrazki: 66
Dołączył(a): Pn, 4 czerwca 2012, 20:43
Lokalizacja: Lubelskie

Re: Nawozy zawierające pożyteczne mikroorganizmy

Postprzez wołek » Śr, 11 grudnia 2013, 22:05

Mówiąc "profesorowie doktorowie" miałem na myśli uczonych piszących artykuły bądź wypowiadający się na podstawie samej teorii ;) w żadnym bądź razie nie chciałem urazić Ciebie ani nikogo innego ;) Osobiście stosowałem tylko w kiszonce no i w tym roku zastosowałem na 1 ha ale do efektów daleko i tylko na kiszonce mogę powiedzieć że jest efekt. Resztę to po prostu informacje od rolników którzy to stosują sam koleś u którego odbywałem praktykę i jest producentem EM posiada gospodarstwo głównie sadownicze w którym je stosuje i to u niego głównie widziałem efekty. Co do flory bakteryjnej gleby nie wiem do końca jak bardzo różnią się w różnych strefach klimatycznych ale też "mateczniki" a konkretnie dane szczepy bakterii które służą do prod EM nie koniecznie są pobierane z gleby i dany szczep może przecież występować na całym świecie a jeśli jakaś bakteria w jednym miejscu w glebie jest pożyteczna to nie wydaje mi się by w innym mogła szkodzić. takie jest moje zdanie Ty przecież nie musisz się z tym zgadzać zresztą też prawidłowo że masz pytania itp ale niestety nie jestem aż tak zagłębiony w temacie by Ci na nie odpowiedzieć. A jeśli przekonałem się u siebie i widziałem u kogoś efekty dlaczego nie próbować dalej tego wprowadzać .
Avatar użytkownika
wołek
Zaczynający przygodę
 
Posty: 12
Obrazki: 2
Dołączył(a): Pt, 11 października 2013, 16:06
Lokalizacja: Dąbrówka

Re: Nawozy zawierające pożyteczne mikroorganizmy

Postprzez rolstudent » Śr, 11 grudnia 2013, 23:48

A ja np po zastosowaniu w sianokiszonce nie jestem zadowolony, pleśni jest sporo, co prawda jest ona wstyd powiedzieć ale bardzo chętnie zjadana przez zwierzęta, pod mikroskopem wygląda identycznie jak ta co pływa w em, ale kiszonka zwłaszcza na górze się grzeje, somatyka owszem trochę spadła ale czy to zasługa kiszonki ciężko powiedzieć
rolstudent
Mający coś do powiedzenia
 
Posty: 286
Obrazki: 20
Dołączył(a): Pn, 11 czerwca 2012, 21:11

Re: Nawozy zawierające pożyteczne mikroorganizmy

Postprzez wołek » Śr, 11 grudnia 2013, 23:58

no ja nie wiem @rolstudent co za preparat zastosowałeś jakoby ja jestem zadowolony niedługo będzie otwarta kolejna pryzma sianokiszonki więc będę miał kolejne doświadczenie i pogląd na ich działanie ;) a co do pobierania u mnie również dużo chętniej pobierały
Avatar użytkownika
wołek
Zaczynający przygodę
 
Posty: 12
Obrazki: 2
Dołączył(a): Pt, 11 października 2013, 16:06
Lokalizacja: Dąbrówka

Re: Nawozy zawierające pożyteczne mikroorganizmy

Postprzez rolstudent » Cz, 12 grudnia 2013, 14:57

ja tez niedługo otwieram nowa na zakiszaczu lamiland, zobaczymy jak to będzie wyglądać
rolstudent
Mający coś do powiedzenia
 
Posty: 286
Obrazki: 20
Dołączył(a): Pn, 11 czerwca 2012, 21:11


Powrót do Nawozy organiczne