Skład a przyswajalność nawozów mineralnych

Skład a przyswajalność nawozów mineralnych

Postprzez gonzo » Pn, 24 grudnia 2012, 14:24

Witam, nie jestem z wykształcenia agronomem nie miałem więc do czynienia z chemią rolną.
Dla wielu z was może pytania jakie będą się tu pojawiały są infantylne, ponoć jednak nie ma głupich pytań :P

Zaczynam więc tak, mam problem z zasobnością siarki, czy lepszy dla portfela i upraw będzie nawóz typu Polidap , Polidap Light lub Korn Kali w których siarka występuje w formie SO3 czy też lepiej zastosować nawóz typu Saletrosan w którym siarka występuje w formie SO4?
To ja uczę się od was, proszę więc o patrzenie przez pryzmat nauki na moje wypowiedzi.
---------------------------------------------------------------------------------------------------------
Jestem Polakiem i piszę po polsku.
Avatar użytkownika
gonzo
Administrator
 
Posty: 1089
Obrazki: 249
Dołączył(a): Pn, 4 czerwca 2012, 11:13
Lokalizacja: powiat Brodnica
Numer GG: 4140280

Re: Skład a przyswajalność nawozów mineralnych

Postprzez redek » Pn, 24 grudnia 2012, 15:27

Jeśli mówimy o dostarczeniu siarki to Polidap można od razu skreślić, 5% SO3 to 2%S czyli tyle, co nic.
W pozostałych : Polidap Light- 6,5 S, Korn Kali- 4,8, Saletrosan 13%S, czyli zdecydowanie najwięcej.
Dodatkowo siarka w Saletrosanie występująca w formie SO4 jest od razu przyswajalna dla roślin, forma SO3 musi przekształcić się w SO4.
Z drugiej strony stosując przedsiewnie pod kukurydzę nie potrzebujemy szybkiej dostępności, więc może cenowo najlepiej wyjdzie Polifoska 21 - 21% azotu w formie mocznikowej i 34%SO3 czyli 13,6S. Osobiście nigdy tego nawozu nie stosowałem, gdyż uważam, że na oziminy się nie nadaje, ale pod kukurydze mógłby być.
redek
Zasłużony dla forum
 
Posty: 133
Obrazki: 241
Dołączył(a): Pn, 4 czerwca 2012, 22:48
Lokalizacja: zachodniopomorskie, powiat Gryfice

Re: Skład a przyswajalność nawozów mineralnych

Postprzez DuzyGrzegorz » Pn, 24 grudnia 2012, 15:54

Forma nie ma większego znaczenia. Może podejdź bardziej kompleksowo do problemu i zastosuj np. siarczan potasu lub superfosfat prosty w nawożeniu podstawowym. Superfosfat prosty ma 19% fosforu (P2O5), 12% siarki przyswajalnej (S) oraz 30% wapnia (CaO). Siarka w każdej formie jest wymywana z gleby i to tak intensywnie, że na każdą pobraną jednostkę jedna lub dwie ulegają wymyciu. Jeżeli dobrze pamiętam to najwięcej siarki potrzebuje pszenica i ziemniaki (pobierają nawet ponad 20 kg S/ha i rzepak blisko 20 kg S/ha. Opady atmosferyczne dostarczają ok 10 kg siarki.
Ostatnio edytowano Pn, 24 grudnia 2012, 20:44 przez sebekwolkasos, łącznie edytowano 1 raz
Powód: Ortografia
DuzyGrzegorz
Mający coś do powiedzenia
 
Posty: 349
Dołączył(a): N, 14 października 2012, 17:20
Lokalizacja: łódzkie
Numer GG: 4941697

Re: Skład a przyswajalność nawozów mineralnych

Postprzez bobek » Pn, 24 grudnia 2012, 20:37

Najtańsza siarka to gips w postaci S04 do tego Ca.
Boże, daj mi cierpliwość, bym pogodził się z tym, czego zmienić nie jestem w stanie. Daj mi siłę, bym zmieniał to co zmienić mogę. I daj mi mądrość, bym odróżnił jedno od drugiego.
Avatar użytkownika
bobek
Kierownik PGR
 
Posty: 699
Obrazki: 244
Dołączył(a): Pn, 4 czerwca 2012, 18:25
Lokalizacja: Centrum Wszechświata

Re: Skład a przyswajalność nawozów mineralnych

Postprzez majran » Pn, 24 grudnia 2012, 20:39

http://www.agrosulca.pl/
rzucał ktoś to?

Swoją drogą pamiętacie jak się "poróżniłem" na tamtym forum z @baronem na temat siarki? ? :D
@Baron jak Ty dostarczasz siarkę, nie zakwaszając jednoczesnie gleby?
Avatar użytkownika
majran
Mający coś do powiedzenia
 
Posty: 140
Obrazki: 34
Dołączył(a): Pn, 4 czerwca 2012, 21:17
Lokalizacja: Pałuki wielkopolska
Numer GG: 10201673

Re: Skład a przyswajalność nawozów mineralnych

Postprzez Senator » Pn, 24 grudnia 2012, 22:22

bobek napisał(a):Najtańsza siarka to gips w postaci S04 do tego Ca.

"Wapń stosowany w formie gipsu (około 50% superfosfatu pojedynczego to gips), to przede wszystkim czynnik przyspieszający procesy wymywania składników pokarmowych z gleb, a stosowany w innych nawozach mineralnych (np. saletrze wapniowej) nie ma wpływu na jego pobranie przez rośliny, a praktycznie żadnego na bilans wapnia w glebie."
Ze strony Polic ;)
Nie dyskutuj z debilem. Najpierw sprowadzi Cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem.
Avatar użytkownika
Senator
Mający coś do powiedzenia
 
Posty: 217
Obrazki: 148
Dołączył(a): Pn, 4 czerwca 2012, 11:49
Lokalizacja: Okolice Tczewa/pomorskie
Numer GG: 2241096

Re: Skład a przyswajalność nawozów mineralnych

Postprzez redek » Pn, 24 grudnia 2012, 23:45

Agrosulca to też gips, podobnie w superfosfacie pojedynczym wapń i siarka pochodzą z gipsu, który de facto jest tylko balastem i jakoś nigdzie nie mogę znależć nic o wartości gipsu jako nawozu i przyswajalności pochodzących z niego składników.
redek
Zasłużony dla forum
 
Posty: 133
Obrazki: 241
Dołączył(a): Pn, 4 czerwca 2012, 22:48
Lokalizacja: zachodniopomorskie, powiat Gryfice

Re: Skład a przyswajalność nawozów mineralnych

Postprzez silva » Wt, 25 grudnia 2012, 08:12

A co myslicie o siarce elementarnej? 92%S w tej postaci. Dlugo to sie bedzie rozkladac w ziemi?
GERWAZY WYCIĄGNĄł SZABLE I STRZELIŁ
Avatar użytkownika
silva
Mający coś do powiedzenia
 
Posty: 433
Obrazki: 1031
Dołączył(a): Wt, 3 lipca 2012, 21:18
Lokalizacja: Wierzchowiska k. Lublina
Numer GG: 3994722

Re: Skład a przyswajalność nawozów mineralnych

Postprzez redek » Wt, 25 grudnia 2012, 09:22

Brakuje jakichś jednoznacznych badań, przynajmniej ja ich nie znalazłem, ale biorąc pod uwagę, że siarka jest hydrofobowa (odpycha wodę) i jest mało aktywna chemicznie w zwykłej temperaturze to można podejrzewać że długo. Gdyby było inaczej to zapewne producent Vigoru S napisałby o tym.
redek
Zasłużony dla forum
 
Posty: 133
Obrazki: 241
Dołączył(a): Pn, 4 czerwca 2012, 22:48
Lokalizacja: zachodniopomorskie, powiat Gryfice

Re: Skład a przyswajalność nawozów mineralnych

Postprzez gonzo » Wt, 25 grudnia 2012, 10:02

W ubiegłym roku znalazłem na półce woreczek siarki krystalicznej granulowanej, dziadek używał na swoim "warzywniku", jako że zmarł stwierdziłem że nie będzie się marnować i wsypałem w rozwadniacz opryskiwacza co by podać z opryskiem. Pierwsza rzecz zatkał się od razu filtr a łyka prawie wszystko druga to nierozpuszczone granulki wyciągałem jeszcze jesienią a przez ten czas przez filtr przeszły duże ilości wody :D. Rozpuszczalność siarki bywa więc nieraz kosmiczna, z drugiej strony może podałby raz na 20 lat przypuśćmy dużą dawkę ? Nie wywołałoby to zatrucia roślin raczej.
Ostatnio edytowano Śr, 26 grudnia 2012, 00:05 przez sebekwolkasos, łącznie edytowano 1 raz
Powód: Ortografia
To ja uczę się od was, proszę więc o patrzenie przez pryzmat nauki na moje wypowiedzi.
---------------------------------------------------------------------------------------------------------
Jestem Polakiem i piszę po polsku.
Avatar użytkownika
gonzo
Administrator
 
Posty: 1089
Obrazki: 249
Dołączył(a): Pn, 4 czerwca 2012, 11:13
Lokalizacja: powiat Brodnica
Numer GG: 4140280

Re: Skład a przyswajalność nawozów mineralnych

Postprzez silva » Wt, 25 grudnia 2012, 10:53

No wlasnie o tym mysle by raz na kilka lat podac bo cenowo nie jest drogie. Niech sie choc w malym stopniu rozklada to bym sie cieszyl.
GERWAZY WYCIĄGNĄł SZABLE I STRZELIŁ
Avatar użytkownika
silva
Mający coś do powiedzenia
 
Posty: 433
Obrazki: 1031
Dołączył(a): Wt, 3 lipca 2012, 21:18
Lokalizacja: Wierzchowiska k. Lublina
Numer GG: 3994722

Re: Skład a przyswajalność nawozów mineralnych

Postprzez gonzo » Wt, 25 grudnia 2012, 10:57

Trzeba by ten stopień określić bo z mojego "doświadczenia" wynikało by że to bardzo ale to bardzo wolny rozkład, przecież w opryskiwaczu masz ciśnienie i jaka ilość wody przez filtr płynie. To może nie mieć sensu w glebie.
To ja uczę się od was, proszę więc o patrzenie przez pryzmat nauki na moje wypowiedzi.
---------------------------------------------------------------------------------------------------------
Jestem Polakiem i piszę po polsku.
Avatar użytkownika
gonzo
Administrator
 
Posty: 1089
Obrazki: 249
Dołączył(a): Pn, 4 czerwca 2012, 11:13
Lokalizacja: powiat Brodnica
Numer GG: 4140280

Re: Skład a przyswajalność nawozów mineralnych

Postprzez Senator » Wt, 25 grudnia 2012, 11:13

No mi właśnie też o ten AgroSulCa chodziło. Jakie macie spostrzeżenia dotyczące fosforu w nawozach i jego form?
Nie dyskutuj z debilem. Najpierw sprowadzi Cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem.
Avatar użytkownika
Senator
Mający coś do powiedzenia
 
Posty: 217
Obrazki: 148
Dołączył(a): Pn, 4 czerwca 2012, 11:49
Lokalizacja: Okolice Tczewa/pomorskie
Numer GG: 2241096

Re: Skład a przyswajalność nawozów mineralnych

Postprzez DuzyGrzegorz » Wt, 25 grudnia 2012, 11:15

Gips niekorzystnie wpływa na glebę. Dlatego należy go stosować wg potrzeb do wysokości potrzeby nawożenia siarką. Zastąpienie superfosfatu potrójnego (lub fosforanu amonu) pojedynczym w całości jest niewskazane. Siarka jest pobierana w postaci SO4 (SO3 musi być utleniony do SO4), zatem pierwiastkowa musi być przetworzona przez bakterie. Ponieważ metale w kontakcie gipsu z wodą gwałtownie korodują to należy przypuszczać że gips łatwo uwalnia jony SO4, a te są przyswajalne przez rośliny. Kiedyś widziałem mocznik w otoczce z siarki, ale nic bliżej jakoś nie kojarzę. Siarkę elementarną teoretycznie można zastosować z całą pewnością, ale nie spotkałem się w praktyce. Jeszcze zwrócę uwagę na siarczan potasu, siarczan magnezu i siarczan amonu, zwłaszcza ten ostatni w dawkach dla siarki bo zakwasza silnie glebę. Z tym wymywaniem jest składników pokarmowych przez gips jest trochę inaczej.
DuzyGrzegorz
Mający coś do powiedzenia
 
Posty: 349
Dołączył(a): N, 14 października 2012, 17:20
Lokalizacja: łódzkie
Numer GG: 4941697

Re: Skład a przyswajalność nawozów mineralnych

Postprzez LowRider » Wt, 25 grudnia 2012, 15:20

LowRider
Zaczynający przygodę
 
Posty: 77
Obrazki: 4
Dołączył(a): Cz, 7 czerwca 2012, 19:31

Re: Skład a przyswajalność nawozów mineralnych

Postprzez jakim99 » N, 14 września 2014, 14:17

tutaj http://bialchem.pl też jest sporo ciekawych informacji o nawozach mineralnych to podrzucam ;)
jakim99
Nowicjusz
 
Posty: 1
Dołączył(a): N, 14 września 2014, 14:16
Lokalizacja: Warszawa

Re: Skład a przyswajalność nawozów mineralnych

Postprzez rafal » N, 12 lipca 2015, 14:16

Panowie w jakiej formie fosfor na lekko kwaśnych glebach będzie najlepiej przyswajalny?

Ten z superfosfatu "19,0% pięciotlenku fosforu (P2O5) rozpuszczalnego w obojętnym roztworze cytrynianu amonu, w tym min. 93,0% rozpuszczalnego w wodzie".

Czy z polidapu "46% fosforu (P2O5) rozpuszczalnego w obojętnym cytrynianie amonu i wodzie, czyli przyswajalnego w formie fosforanu jedno i dwuamonowego, a 37% rozpuszczalnego w wodzie"?
rafal
Zaczynający przygodę
 
Posty: 28
Obrazki: 617
Dołączył(a): N, 24 czerwca 2012, 14:20
Lokalizacja: Jura
Numer GG: 10511649

Re: Skład a przyswajalność nawozów mineralnych

Postprzez redek » Wt, 14 lipca 2015, 21:41

Najlepiej przyswajalny jest fosfor rozpuszczalny w wodzie, czyli ten z fosforanu amonu - polidapu
redek
Zasłużony dla forum
 
Posty: 133
Obrazki: 241
Dołączył(a): Pn, 4 czerwca 2012, 22:48
Lokalizacja: zachodniopomorskie, powiat Gryfice

Re: Skład a przyswajalność nawozów mineralnych

Postprzez rafal » Pn, 11 lutego 2019, 21:28

A co sądzicie o siarce z superfosfatu? Nawóz ogólnie tani jest.
rafal
Zaczynający przygodę
 
Posty: 28
Obrazki: 617
Dołączył(a): N, 24 czerwca 2012, 14:20
Lokalizacja: Jura
Numer GG: 10511649


Powrót do Nawozy mineralne