Sposoby stosowania nawozów mineralnych

Sposoby stosowania nawozów mineralnych

Postprzez gonzo » N, 19 sierpnia 2012, 10:38

Witam, za moment zaczniemy siać nawozy pod rzepaki(niektórzy już to pewnie zrobili) i zboża.
Dlatego pragnę zacząć dyskusję, przyda się wiedza jak nie w tym to w przyszłym roku....
Jak stosujecie nawozy ? Czy NPK łącznie w jednej granuli pod agregat czy może jednak P i K oddzielnie i potas w dawce dzielonej? Stosujecie pod agregat czy jednak pod pług?
W gospodarstwach moim i ojca stosuje się zwykle Polifoskę 6 pod agregat, bo ma atrakcyjny stosunek ceny do składu u lokalnego dostawcy, zaczynam myśleć o przejściu na stosowanie oddzielnych nawozów P i K lub chociaż łącznego PK z poprawką K wiosną. Razem z tym zmiana z aplikacji przesiewnej na przed orkową(lub ściernisko przy przejściu na bezorkową). Inną drogą będzie stosowanie nawozu w maszynie przygotowującej uprawione pasy ale to jak uda się skonstruować maszynę do uprawy pasowej.
Zapraszam do dyskusji Panowie PROFESJONALIŚCI ;)
To ja uczę się od was, proszę więc o patrzenie przez pryzmat nauki na moje wypowiedzi.
---------------------------------------------------------------------------------------------------------
Jestem Polakiem i piszę po polsku.
Avatar użytkownika
gonzo
Administrator
 
Posty: 1089
Obrazki: 249
Dołączył(a): Pn, 4 czerwca 2012, 11:13
Lokalizacja: powiat Brodnica
Numer GG: 4140280

Re: Sposoby stosowania nawozów mineralnych

Postprzez pasiu66 » N, 19 sierpnia 2012, 20:17

Ja stosuje nawożenie pod agregat. Pod zboża na jesień idzie polifoska 6.
pasiu66
Nowicjusz
 
Posty: 3
Dołączył(a): N, 19 sierpnia 2012, 20:13

Re: Sposoby stosowania nawozów mineralnych

Postprzez jendrzej » So, 1 września 2012, 16:50

Witam zawsze siałem nawóz wieloskładnikowy przed uprawą agregatem,chciałbym dowiedzieć się jakie są wasze spostrzeżenia co do siania pod skibę?Czy ma to jaki kol wiek sens?Czy roślina dostanie się do tego nawozu i go pobierze?
Avatar użytkownika
jendrzej
Zaczynający przygodę
 
Posty: 11
Obrazki: 1
Dołączył(a): Pn, 4 czerwca 2012, 18:28

Re: Sposoby stosowania nawozów mineralnych

Postprzez bobek » N, 7 października 2012, 10:47

Pod rzepak NPK przed orką, pod zboża przed zestawem siewnym. Pod buraki obornik i gnojowica po żniwach przed gruberem lub pługiem, P i K oddzielnie na podorywkę we wrześniu przed kultywatorem z bronami, N wiosną przed agregatem. Chociaż myślę, że pod buraki K można by dzielić na dawkę jesienną 60% i wiosenną 40%.
Boże, daj mi cierpliwość, bym pogodził się z tym, czego zmienić nie jestem w stanie. Daj mi siłę, bym zmieniał to co zmienić mogę. I daj mi mądrość, bym odróżnił jedno od drugiego.
Avatar użytkownika
bobek
Kierownik PGR
 
Posty: 699
Obrazki: 244
Dołączył(a): Pn, 4 czerwca 2012, 18:25
Lokalizacja: Centrum Wszechświata


Powrót do Nawozy mineralne