Transport zboża ;)

Transport zboża ;)

Postprzez pronarek » Wt, 7 sierpnia 2012, 18:51

Witam
Mam pewien problem ponieważ posiadam tylko dwie przyczepy a ostatnio koszę u siebie dosyć dużym kombajnem (nie pamiętam modelu) ale w tym roku miałem straszny problem z transportem zboża z pola na strych gdzie je przechowuję ponieważ jak podjechałem przyczepa to po jednym wysypaniu miałem pełną (licze ze jakies 6-7 ton) a za 40 min miałem problem bo druga już była pełna a pierwsza nawet nie w połowie pusta bo moja dotychczasowa dmuchawa taką przyczepę przerabia w 1,5 godziny no i brak przyczep bieganie po sąsiadach szukanie cudowanie itd. Więcej przyczep nie chce kupować ze względu ze używałbym je jeden dzień w roku a resztę czasu będzie rdzewieć a kupić nawet zwykłą autosankę (już nie marzę o HL-ce) to i tak są dosyć duże koszty. Najprościej było by założyć kubełki bo to ma diabelską wydajność a nie jest strasznie drogie bo ostatnio znalazłem taki 40 ton za 3,5 tysiaka i wcale nie był w jakimś złym stanie tylko że mam jeden problem ze dmuchawa ma jeden wielki plus ze podczas transportu dosusza zboże a w moim przypadku to jest bardzo ważne bo później przerzucać bez sensu 40 ton zboża łopata mi się nie uśmiecha. Mam jeszcze jeden pomysł żeby udoskonalić moją dmuchawę i zamienić silnik który teraz ma 5,5 kw na 11 kw (bo taki akurat mam w domu) i zamiast tego całego inżektora myślałem żeby kupić z metr żmijki powiedzmy 70 mm średnicy i żeby ona pobierała zboże z kosza zasypowego i podawała na dmuchawę z pominięciem inżektora bo z tego co zauważyłem to ona pracuje na pół gwizdka bo ten inżektor raz zasysa a raz nie. Na stronie producenta tej dmuchawy pisze ze przy silniku 7,5 kw ma wydajność 6,5 t/h czyli licząc ze z moim 11 kw miała by te 6,5 tony które dzięki żmijce powinienem zwiększyć dwukrotnie bo wtedy zboże było by podawane cały czas równo a nie tymi skokami i wtedy powinienem uzyskać jakieś 12 t/h a to już od biedy powinno mi wystarczyć a koszty byłby nie wielkie tylko jedyny problem w tym ze nie wiem jak dobrać średnice i obroty ślimaka żeby podał te 12 ton zboża ;(
Czekam na wasze pomysły żeby rozwiązać mój problem tylko nie piszcie żeby na żniwa brać na drugi rok Bizona do koszenia bo na to szkoda mi nerwów ;)
Ostatnio edytowano Wt, 7 sierpnia 2012, 21:10 przez sebekwolkasos, łącznie edytowano 1 raz
Powód: Literówka
pronarek
Zaczynający przygodę
 
Posty: 48
Obrazki: 13
Dołączył(a): Pn, 25 czerwca 2012, 20:33
Lokalizacja: Kalisz

Re: Transport zboża ;)

Postprzez Krzysiek19 » Wt, 7 sierpnia 2012, 20:01

Mam podobny problem, ale chcę to rozwiązać w ten oto sposób :) Wkopać się w ziemie na głębokość ok 1,5 metra i zrobić spad.Silnik został by umieszczony na górze dlatego, żeby miał lepsze chłodzenie:

Obrazek

Wtedy wywracam przyczepę i jadę na pole a to sobie spokojnie wciąga na górę :)
Avatar użytkownika
Krzysiek19
Moderator
 
Posty: 267
Obrazki: 18
Dołączył(a): Wt, 5 czerwca 2012, 14:43
Lokalizacja: Wielkopolska

Re: Transport zboża ;)

Postprzez pronarek » Pn, 13 sierpnia 2012, 14:49

u mnie ten sposób nie wyda bo dmuchawa już raczej wyżej mi nie poda niż teraz bo i tak już różnica poziomów jest około 7 metrów a tu by trzeba jeszcze z 2-3 metry powiększyć a już na 9 metrów to wątpię żeby podała a już nie mówię o wydajności ;(
pronarek
Zaczynający przygodę
 
Posty: 48
Obrazki: 13
Dołączył(a): Pn, 25 czerwca 2012, 20:33
Lokalizacja: Kalisz

Re: Transport zboża ;)

Postprzez zorzyk » Pn, 13 sierpnia 2012, 19:27

Nie myślałeś, by zamiast dmuchawy zastosować żmijkę? Na końcu żmijki zamocować taką rynnę obracalną by kierować zboże w różne kąty.
zorzyk
Zaczynający przygodę
 
Posty: 91
Obrazki: 12
Dołączył(a): N, 10 czerwca 2012, 07:03
Lokalizacja: podlaskie, Białystok oraz gmina Milejczyce

Re: Transport zboża ;)

Postprzez pronarek » Pn, 13 sierpnia 2012, 20:11

myślałem i nad żmijka i kubełkami ale dmuchawa ma jedną przewagę ze jednak w jakimś stopniu dosuszy ziarno ;) a w binie ok można przedmuchać a na strychu zostaje sipa->zimia->powietrze
pronarek
Zaczynający przygodę
 
Posty: 48
Obrazki: 13
Dołączył(a): Pn, 25 czerwca 2012, 20:33
Lokalizacja: Kalisz

Re: Transport zboża ;)

Postprzez wiesmag » Pn, 13 sierpnia 2012, 20:18

Tyle że żmijka już nie przewieje,a dmuchawa jak bardzo słonecznie i suche powietrze to i o procent może dosuszyć-czasami to być albo nie być,z łopatologią za pan brat ;)
A czemu miały by to być 2 metry-dojdzie wysokość dmuchawy,około metra,najwyżej można podepchnąć,lub podgarnąć chociaż szuflą,turem,czym tam kto ma.
jak najłagodniejsze kolana i da radę-na kolanach najbardziej traci.

Tylko czy jak zwiększy się tak drastycznie wydajność dmuchawy,to czy już przewianie ziarna już będzie dostateczne-bo to nie tylko w rurach przewiewa,na pryzmę też wieje-zawsze to coś daje,a pryzma tez będzie szybciej rosła.

7,5 kw silnik zupełnie wystarczy,dalsze zwiększenie obrotów nic nie da-to wirnik odśrodkowy,nie śmigło(jak w wentylatorze)jakby to powiedzieć-powietrze będzie się jakby mielić,efekt może być wręcz odwrotny-musiałbyś poszerzyć wirnik.
Avatar użytkownika
wiesmag
Mający coś do powiedzenia
 
Posty: 237
Obrazki: 52
Dołączył(a): Pn, 4 czerwca 2012, 20:45
Lokalizacja: Czeczewo-okolice Kartuz
Numer GG: 20608063

Re: Transport zboża ;)

Postprzez pronarek » Pn, 13 sierpnia 2012, 20:33

no i lekka lipa bo najlepiej było by mieć bina i kubełki tyle ze na 10 ha ziemi to nie wiem kiedy by mi się to wróciło :( a gdybym zamiast inżektora zastosował powiedzmy metr zmijki zeby zboże było równomiernie cały czas podawane a nie tymi skokami to nie zwiększył bym wydajności ?
pronarek
Zaczynający przygodę
 
Posty: 48
Obrazki: 13
Dołączył(a): Pn, 25 czerwca 2012, 20:33
Lokalizacja: Kalisz

Re: Transport zboża ;)

Postprzez Krzysiek19 » Pn, 13 sierpnia 2012, 20:36

Jak wiesmag@ pisze - dmuchawa zawsze dosuszy zboże :) Przy zsypie umieszczonym ok 1,5 m wystarczy wywrócić przyczepę i jedna osoba sobie podgarnia co zaoszczędza czas i pieniądze ( najecie osób do składania). Jednym minusem jest umieszczenie silnika, by miał jak najlepsze chłodzenie.Można rozwiązać to w ten sposób dokładając jakiś silnik np 0,3 kW z wiatrakiem :)
Avatar użytkownika
Krzysiek19
Moderator
 
Posty: 267
Obrazki: 18
Dołączył(a): Wt, 5 czerwca 2012, 14:43
Lokalizacja: Wielkopolska

Re: Transport zboża ;)

Postprzez wiesmag » Pn, 13 sierpnia 2012, 20:42

@pronarek-jak masz te skoki to przymknij zasuwę-skokami idzie wolniej jak cienkim jednostajnym strumieniem-za bardzo otwierasz-na przyczepie tracisz około 15 minut
Avatar użytkownika
wiesmag
Mający coś do powiedzenia
 
Posty: 237
Obrazki: 52
Dołączył(a): Pn, 4 czerwca 2012, 20:45
Lokalizacja: Czeczewo-okolice Kartuz
Numer GG: 20608063

Re: Transport zboża ;)

Postprzez zorzyk » Wt, 14 sierpnia 2012, 08:13

pronarek napisał(a):myślałem i nad żmijka i kubełkami ale dmuchawa ma jedną przewagę ze jednak w jakimś stopniu dosuszy ziarno ;) a w binie ok można przedmuchać a na strychu zostaje sipa->zimia->powietrze

Na strychu też można przedmuchać, tylko pod zbożem trzeba rozprowadzić rury drenarskie i zrobić wyprowadzenie by podłączyć dmuchawę. Mam tak zrobione w płaskodennym silosie i zasiekach. Rozładunek dmuchawą ma jedna wadę, mocno selekcjonuje zboże i koncentruje zanieczyszczenia.
zorzyk
Zaczynający przygodę
 
Posty: 91
Obrazki: 12
Dołączył(a): N, 10 czerwca 2012, 07:03
Lokalizacja: podlaskie, Białystok oraz gmina Milejczyce

Re: Transport zboża ;)

Postprzez pronarek » Wt, 14 sierpnia 2012, 09:10

o rurach drenarskich wiem tyle se jak ja mam zboża powiedzmy na powierzchni 10x8 to tych rur musiałby trochę być jednak w silosie sprawa ma się trochę inaczej bo tam jest trochę mniej tej podłogi a szczerze mówiąc to jak przepuszczę przez dmuchawę to jakoś nie mam problemów a jak w zeszłym roku pożyczyłem żmijkę (i zboże na pewno było bardziej suche niż w tym roku) to zboże robiło się ciepłe jednak dmuchawa ma ten jeden wielki plus którego inne podajniki nie mają gdyby nie to już dawno wyginałbym kubełki z blachy i robił podajnik kubełkowy. Silos - trochę szkoda mi kasy bo tamtego strychu i tak do niczego innego nie wykorzystam po drugie nie mam go nawet za bardzo gdzie postawić no a wiadomo że silos z 15 tys transport praktycznie drugie tyle a opłacalność w zbożu na 8 ha wiadomo jaka jest, z drugiej strony zajmuję się czymś innym na co dzień i żniwa muszę minimalizować jak się da najbardziej bo muszę się wyrobić praktycznie sam i to jeszcze w jak najkrótszym czasie ;)
Ostatnio edytowano Wt, 14 sierpnia 2012, 21:34 przez sebekwolkasos, łącznie edytowano 1 raz
Powód: Literówki, ortografia
pronarek
Zaczynający przygodę
 
Posty: 48
Obrazki: 13
Dołączył(a): Pn, 25 czerwca 2012, 20:33
Lokalizacja: Kalisz

Re: Transport zboża ;)

Postprzez wiesmag » Wt, 14 sierpnia 2012, 14:28

@pronarek-ja sieję 5-6 ha zboża-nawet kombajn mam swój-jak szaleć to na całego-błysk w oku sąsiada(raczej gul w krtani)-bezcenne :lol:
Jak dojdę do twojego areału to suszarnia na pewno stanie-a co.w końcu suchutkie lepiej się pali :P
Avatar użytkownika
wiesmag
Mający coś do powiedzenia
 
Posty: 237
Obrazki: 52
Dołączył(a): Pn, 4 czerwca 2012, 20:45
Lokalizacja: Czeczewo-okolice Kartuz
Numer GG: 20608063

Re: Transport zboża ;)

Postprzez pronarek » Wt, 14 sierpnia 2012, 15:39

nad kombajnem też myślałem ale licząc awarie itd. Chyba ze znalazłbym chętnego na zamianę cyklopa na jakiś kombajn to wtedy chętnie ale ciężko znaleźć takiego amatora ;)
Ostatnio edytowano Wt, 14 sierpnia 2012, 21:34 przez sebekwolkasos, łącznie edytowano 1 raz
Powód: Ortografia
pronarek
Zaczynający przygodę
 
Posty: 48
Obrazki: 13
Dołączył(a): Pn, 25 czerwca 2012, 20:33
Lokalizacja: Kalisz

Re: Transport zboża ;)

Postprzez zorzyk » Wt, 14 sierpnia 2012, 15:49

Taka rura drenarska kosztuje 2 zł za mb, łączysz trójnikami w np. 2 układy i przedmuchujesz naprzemiennie. Ja też mam podobną sytuację z rolnictwem, tzn. jest II etatem. Silos płaskodenny otwarty postawiłem w stodole, obok niego jest miejsce na drugi a przed "nimi" zrobiłem w posadzce kosz zasypowy, w który wetknąłem żmijkę transportującą zboże do silosów.
zorzyk
Zaczynający przygodę
 
Posty: 91
Obrazki: 12
Dołączył(a): N, 10 czerwca 2012, 07:03
Lokalizacja: podlaskie, Białystok oraz gmina Milejczyce

Re: Transport zboża ;)

Postprzez kris19911 » Wt, 14 sierpnia 2012, 16:12

Ciężko aby dmuchawa podała więcej niż 6t/h. Strona producenta zawsze podaje wydajność praktycznie nieosiągalną... W moim przypadku teraz żmijka to było by coś :) bo silosy są, można je później trochę przewietrzyć a rozładunek żmijką był by szybki, ale wszystkiego mieć nie można...
Co do kombajnów to u nas sąsiedzi właśnie przez "gul'a" pokupowali kombajny na 3ha zbóż bo liczyli na zarobek a wyszło, no różnie bywa :D
kris19911
Mający coś do powiedzenia
 
Posty: 138
Obrazki: 284
Dołączył(a): Cz, 7 czerwca 2012, 23:53
Lokalizacja: Świętokrzyskie/Małopolskie
Numer GG: 7841694

Re: Transport zboża ;)

Postprzez wiesmag » Wt, 14 sierpnia 2012, 21:04

Ja kombajnu na zarobek nie kupowałem(jacyś z początku przychodzili-pogoniłem-teraz to mają w okolicy te małe volva-kombajników jak mrówków)-jak jest jakiś dzień pogody to wszyscy chcą kosić-ja mam w kolejce stać,prosić-to nie dla mnie-koszę kiedy mnie pasuje-te małe kombajny to prawie jak snopowiązałka,którą prawie każdy miał,to dlaczego nie takiego smyka.
Avatar użytkownika
wiesmag
Mający coś do powiedzenia
 
Posty: 237
Obrazki: 52
Dołączył(a): Pn, 4 czerwca 2012, 20:45
Lokalizacja: Czeczewo-okolice Kartuz
Numer GG: 20608063

Re: Transport zboża ;)

Postprzez pronarek » Wt, 14 sierpnia 2012, 21:35

ja doszedłem do wniosku ze na strychu zrobię sobie silos o średnicy 6 m wysoki gdzieś na 2 może 2,5 metra którego pojemność będzie gdzieś 70 m3 czyli wydaje mi się ze na 8 ha styknie tylko trochę o strop się boję ale zobaczymy jak to będzie wtedy mógłbym załorzyć bez problemu kubełki albo żmijkę bo zrobił bym dosuszanie przy pomocy węży melioracyjnych ;)
pronarek
Zaczynający przygodę
 
Posty: 48
Obrazki: 13
Dołączył(a): Pn, 25 czerwca 2012, 20:33
Lokalizacja: Kalisz

Re: Transport zboża ;)

Postprzez wiesmag » Wt, 14 sierpnia 2012, 21:58

Nie myślałeś o podłogowej na tym strychu-suszarni oczywiście.
Węże drenarskie możesz ułożyć-koszt nie jest tragiczny,połączyć można taśmą zbrojoną,a przy likwidacji pryzmy można to rozłożyć i w rolkę zwinąć-samo się zwija,a robota jest niewielka-to lekkie paskudztwo.
Przy tym twoim planowanym zbiorniku nacisk na strop będzie bardziej punktowy-strop musi być naprawdę mocny.
Avatar użytkownika
wiesmag
Mający coś do powiedzenia
 
Posty: 237
Obrazki: 52
Dołączył(a): Pn, 4 czerwca 2012, 20:45
Lokalizacja: Czeczewo-okolice Kartuz
Numer GG: 20608063

Re: Transport zboża ;)

Postprzez pronarek » Wt, 14 sierpnia 2012, 22:20

strych mam 10x10 sa tam dane dwuteowniki 12 i na srodku zrobiony jest podciąg z dwóch ceowników 14 zespawanych w profil i pod tym są podłożone dwie rury o srednicy 20 cm i ściance centymetrowej wiec myślę ze wytrzyma jutro strzelę fotkę jak to wygląda to mi coś doradzicie ;)
pronarek
Zaczynający przygodę
 
Posty: 48
Obrazki: 13
Dołączył(a): Pn, 25 czerwca 2012, 20:33
Lokalizacja: Kalisz


Powrót do Pozostałe

cron