Claas Variant / Lely Welger / NH BR

Claas Variant / Lely Welger / NH BR

Postprzez Chomik » Cz, 30 maja 2013, 11:06

Potrzebuję opinii ( najlepiej z życia użytkowników wziętych ) poszczególnych pras ...

Chodzi mi dokładnie o modele
Claas Variant 360
Lely welger RP 245 / 435 / 445
NH BR 6090

Dokładnie chodzi mi o jakość beli jakie robią te prasy , czy bele są kształtne , wszelkie awarie pras , wady jak i zalety i wszelkie opinie z ich użytkowania i eksploatacji .
Człowiek uczy się całe życie a i tak umiera głupi

Jak się nie ma co się lubi to trzeba zapier....ć żeby to mieć
Avatar użytkownika
Chomik
Zaczynający przygodę
 
Posty: 60
Obrazki: 158
Dołączył(a): Pn, 13 sierpnia 2012, 20:39
Lokalizacja: okolice Suwałk
Numer GG: 24438314

Re: Claas Variant / Lely Welger / NH BR

Postprzez sebekwolkasos » Cz, 30 maja 2013, 22:55

To ja jako użytkownik Lely Welger RP 445, powiem Ci tak: bele po tej prasie są bardzo zagęszczone, średnio bela sianokiszonki waży 800 kg. Bele są kształtne pod warunkiem że nie zbierasz zbyt mokrego materiału z traw. Lepiej nią nie zbierać wilgotnej słomy bo bele są trudniejsze w rozwijaniu. Awarii jak na razie nie miałem. Z wad to wskazałbym na brak miękkiego rdzenia, oraz to że wilgotniejszy materiał przeznaczony na sianokiszonkę jest trudniejszy do zrobienia kształtnej beli. Wskazane jest aby grabić wałki zgrabiarką karuzelową a nie starą, polską gwiazdówką. Ciągnik o mocy 100 km powinien dać jej radę. Zalety to dobry zgniot, szeroki podbieracz, podwójny układ napędowy, opuszczana podłoga i w miarę rozsądne zapotrzebowanie mocy. To tyle, jak masz wątpliwości to pytaj. :)
Nie zawsze mów, co wiesz, ale zawsze wiedz, co mówisz - Cesarz Klaudiusz
Avatar użytkownika
sebekwolkasos
Moderator
 
Posty: 246
Obrazki: 133
Dołączył(a): Pn, 4 czerwca 2012, 12:56
Lokalizacja: powiat siedlecki (WSI)
Numer GG: 12604028

Re: Claas Variant / Lely Welger / NH BR

Postprzez Chomik » Pt, 31 maja 2013, 10:46

@Sebek dzięki wielkie . O taką odpowiedź mi chodziło . Jako że mało kto tu się udziela to zapytam jeszcze Ciebie czy miałeś styczność lub ktoś w Twojej okolicy ma coś z w/w stało komorowych ? Zastanawiamy się między nową stało a używaną zmienno komorową aczkolwiek nie jestem pewny czy jest sens brać zmienno-komorową ponieważ i tak robimy tylko 120x120 zielone ( no może w słomie robiłoby się większe ) Lecz zmienno komorowa ma chyba lepszy zgniot od stało . Jak myślisz czy w przypadku gdy robi się tylko 120 no i w słomie 150 to zakup zmienno komorowej (używanej) jest uzasadniony na 120ha przez cały sezon ?

edit

120ha zielonego
ponad 100 ha słomy
Człowiek uczy się całe życie a i tak umiera głupi

Jak się nie ma co się lubi to trzeba zapier....ć żeby to mieć
Avatar użytkownika
Chomik
Zaczynający przygodę
 
Posty: 60
Obrazki: 158
Dołączył(a): Pn, 13 sierpnia 2012, 20:39
Lokalizacja: okolice Suwałk
Numer GG: 24438314

Re: Claas Variant / Lely Welger / NH BR

Postprzez Avendrion » Pt, 31 maja 2013, 18:08

No to ja się mogę troche wypowiedziec na temat Varianta 360 bo nim pracuje. Jesli chodzi o prasowanie slomy i wage belki to srednia jaka wychodzila mi przy 130barach to 330kg natomiast gdy zbijalem na 190 bar juz 380kg czyli max. Awarii przez 3 sezony poki co nie mialem. Smaruje i jade. Belki sa ksztaltne jesli umie sie jechac w opcji mozna dobrac czujnik pokazujacy na ktora strone trzeba material pchac zeby belka wyszla rowna :) 110KM do pracy wystarczy ale lepiej miec zapas. Najelpsza wydajnosc jaka mialem to 60 belek 150cm na godzine przy zgniocie 130 bar.
Avatar użytkownika
Avendrion
Zaczynający przygodę
 
Posty: 22
Obrazki: 282
Dołączył(a): Cz, 7 czerwca 2012, 13:53

Re: Claas Variant / Lely Welger / NH BR

Postprzez Chomik » Pt, 31 maja 2013, 19:36

@Ave który rocznik prasy ? Masz ją od nowości ?
Człowiek uczy się całe życie a i tak umiera głupi

Jak się nie ma co się lubi to trzeba zapier....ć żeby to mieć
Avatar użytkownika
Chomik
Zaczynający przygodę
 
Posty: 60
Obrazki: 158
Dołączył(a): Pn, 13 sierpnia 2012, 20:39
Lokalizacja: okolice Suwałk
Numer GG: 24438314

Re: Claas Variant / Lely Welger / NH BR

Postprzez sebekwolkasos » Pt, 31 maja 2013, 21:54

@Chomik, w okolicy jest jeszcze Claas Rollant 350 RC, Lely Welger RP 245 i NH BR 7060 lub 7050 (dokładnie modelu nie pamiętam, bliźniaczy Case jest taki sam i ma taką samą cenę - akurat w mojej okolicy Case'a nie ma), musiałbym pogadać z posiadaczami tych pras i ich popytać, ale to trochę czasu musi upłynąć i musi nadarzyć się okazja do rozmowy na ten temat, ale widzę, że też mają te prasy ładny zgniot, oraz to, że bele są kształtne. Claas Rollant dobrze sobie radził z zielonką z owsa, która była dość wilgotna. Wszystkie podobnie pracują, jedynie trzeba zwracać uwagę na jakość i wyposażenie tychże pras. Bierz zmiennokomorówkę, a najlepiej nową lub popokazową od dilera, bo na Twój areał ma sens zakup nowej zmiennokomorówki, a jeżeli udałoby Ci się na wniosek ją wziąć to by całkiem dobrze dla Ciebie wyszło. Jeżeli Cię budżet ogranicza to bierz nową stałokomorową, ale jestem ciekawy jak walcówka prasuje słomę, czy bela się w komorze nie zatrzyma. Dodam jeszcze, że jeżeli się odpowiednio się jedzie z prasą. Jak nie jeździ się zygzakiem to bele nieforemne wychodzą. W szerokim pokosie/wałku z suchym materiałem można środkiem jechać i tak ładne bele będą. :) Mówiąc o niekształtnych belach miałem to na myśli, że jak jest mokry materiał to bele nie mają kanciastej krawędzi tylko zaokrągloną, czasami bryła takiej beli jest lekko jajowata. Ogólnie większość bel mam kształtnych. W Welgerze widać wypełnienie komory po tym jak pasy po wałkach idą, jeżeli się rozchodzą na np. prawej stronie, to oznacza, że prawa strona jest bardzej wypełniona od lewej. Dlatego konstruktorzy z Welgera zrezygnowali z wyposażania pras w czujniki wypełnienia stron komory prasowania.
Nie zawsze mów, co wiesz, ale zawsze wiedz, co mówisz - Cesarz Klaudiusz
Avatar użytkownika
sebekwolkasos
Moderator
 
Posty: 246
Obrazki: 133
Dołączył(a): Pn, 4 czerwca 2012, 12:56
Lokalizacja: powiat siedlecki (WSI)
Numer GG: 12604028

Re: Claas Variant / Lely Welger / NH BR

Postprzez Chomik » So, 1 czerwca 2013, 00:13

Nowa / popokazowa zmiennokomorowa nie wchodzi w gre - cena zabija . No chyba że prasę kupowałbym dopiero za 2 lata bo Ojciec jest po 60 a ja dopiero w 2 klasie technikum :)

Byłem ostatnio na zielonej gali w szepietowie i pogadałem trochę z przedstawicielem lely to mówił ze nowa stałokomorowa 110 brutto - tylko nie wiem który model dokładnie .
zastanawia mnie tylko czy przepustowość jest taka sama jak w przypadku RP 445 bo jak patrzę co te RP'ki robią to marzenie wręcz :)
Ostatnio edytowano So, 1 czerwca 2013, 22:10 przez sebekwolkasos, łącznie edytowano 1 raz
Powód: Ortografia
Człowiek uczy się całe życie a i tak umiera głupi

Jak się nie ma co się lubi to trzeba zapier....ć żeby to mieć
Avatar użytkownika
Chomik
Zaczynający przygodę
 
Posty: 60
Obrazki: 158
Dołączył(a): Pn, 13 sierpnia 2012, 20:39
Lokalizacja: okolice Suwałk
Numer GG: 24438314

Re: Claas Variant / Lely Welger / NH BR

Postprzez Avendrion » So, 1 czerwca 2013, 08:49

Nasz Variant jest z 2007 roku ale mamy go od 2010. Braliśmy maszynę popokazową.
Ostatnio edytowano So, 1 czerwca 2013, 22:10 przez sebekwolkasos, łącznie edytowano 1 raz
Powód: Ortografia
Avatar użytkownika
Avendrion
Zaczynający przygodę
 
Posty: 22
Obrazki: 282
Dołączył(a): Cz, 7 czerwca 2012, 13:53

Re: Claas Variant / Lely Welger / NH BR

Postprzez sebekwolkasos » So, 1 czerwca 2013, 22:13

@Chomik, przepustowość mają podobną, niezależnie czy stała czy zmienna komora. Podbieracz i rotor w Welgerze są identyczne w prasach stało i zmiennokomorowych. Także, jeżeli budżet Cię ogranicza to warto się zastanowić nad stałokomorową.
Nie zawsze mów, co wiesz, ale zawsze wiedz, co mówisz - Cesarz Klaudiusz
Avatar użytkownika
sebekwolkasos
Moderator
 
Posty: 246
Obrazki: 133
Dołączył(a): Pn, 4 czerwca 2012, 12:56
Lokalizacja: powiat siedlecki (WSI)
Numer GG: 12604028

Re: Claas Variant / Lely Welger / NH BR

Postprzez Chomik » Pn, 3 czerwca 2013, 21:09

A na co zwrócić uwagę przy kupnie takiej używanej prasy ? Co może w takiej siąść ? Wiem że pasy od czasu do czasu ale też na pewno i łożyska z czasem się odezwą . co jeszcze ?
Człowiek uczy się całe życie a i tak umiera głupi

Jak się nie ma co się lubi to trzeba zapier....ć żeby to mieć
Avatar użytkownika
Chomik
Zaczynający przygodę
 
Posty: 60
Obrazki: 158
Dołączył(a): Pn, 13 sierpnia 2012, 20:39
Lokalizacja: okolice Suwałk
Numer GG: 24438314

Re: Claas Variant / Lely Welger / NH BR

Postprzez sebekwolkasos » Pn, 3 czerwca 2013, 21:24

@Chomik, zwracaj uwagę na stan techniczny, czy podbieracz nie pogięty, klapa czy nie pogięta, stan przekładni (łańcuchowych i pasowych) i układów napędowych. Zwracaj uwagę na stan komory prasowania, na jakieś luzy, które mogą być zbyt duże, na poprawność działania układu centralnego smarowania, stan noży, palców podbieracza, rotora. Poproś sprzedawcę aby ją uruchomił, wysłuchuj dziwnych pisków i innych niepożądanych dźwięków, zwróć uwagę na stan układu hydraulicznego (przewodów i siłowników). Zwróć uwagę na stan opon i kółek od podbieracza (najczęściej gumowe one są, więc patrz na nie tak samo jak na opony). Przyjrzyj się dyszlowi od prasy, czy nie był spawany. To chyba tyle, jakbyś miał wątpliwości to pytaj. Jak mi się coś jeszcze przypomni to napiszę jeszcze w tym temacie.
Nie zawsze mów, co wiesz, ale zawsze wiedz, co mówisz - Cesarz Klaudiusz
Avatar użytkownika
sebekwolkasos
Moderator
 
Posty: 246
Obrazki: 133
Dołączył(a): Pn, 4 czerwca 2012, 12:56
Lokalizacja: powiat siedlecki (WSI)
Numer GG: 12604028

Re: Claas Variant / Lely Welger / NH BR

Postprzez Chomik » Wt, 4 czerwca 2013, 17:18

Może to będzie trochę głupie pytanie bo domyślam się że prasa jak prasa - każdą można zapchać . I czy lely , claas czy nawet tą nh można usunąć zator nie wychodząc z kabiny ciągnika ? :)
Człowiek uczy się całe życie a i tak umiera głupi

Jak się nie ma co się lubi to trzeba zapier....ć żeby to mieć
Avatar użytkownika
Chomik
Zaczynający przygodę
 
Posty: 60
Obrazki: 158
Dołączył(a): Pn, 13 sierpnia 2012, 20:39
Lokalizacja: okolice Suwałk
Numer GG: 24438314

Re: Claas Variant / Lely Welger / NH BR

Postprzez mojki1 » Wt, 4 czerwca 2013, 18:28

W lely i claasie przynajmniej dwa lata temu było to jako opcja :)
mojki1
Nowicjusz
 
Posty: 5
Dołączył(a): Wt, 2 października 2012, 14:43
Numer GG: 3641485

Re: Claas Variant / Lely Welger / NH BR

Postprzez sebekwolkasos » Wt, 4 czerwca 2013, 20:20

@Chomik, w Welgerze można usunąć zator, opuszczając podłogę (jest w opcji) i normalnie włączyć napęd i jak się zator usunie to podnosisz podłogę i jedziesz dalej. :)
Nie zawsze mów, co wiesz, ale zawsze wiedz, co mówisz - Cesarz Klaudiusz
Avatar użytkownika
sebekwolkasos
Moderator
 
Posty: 246
Obrazki: 133
Dołączył(a): Pn, 4 czerwca 2012, 12:56
Lokalizacja: powiat siedlecki (WSI)
Numer GG: 12604028

Re: Claas Variant / Lely Welger / NH BR

Postprzez Chomik » Pt, 7 czerwca 2013, 14:54

Sebek a Ty tak szczerze to ile lecisz ze swoją Lely w trawie ? Gdzie nie widzę prasy JD , Claasa a nawet Lely na pokazie w szepietowie - jechali nie więcej niż 8km/h ... To jak to jest w końcu ?:)
Ostatnio edytowano N, 9 czerwca 2013, 20:50 przez sebekwolkasos, łącznie edytowano 1 raz
Powód: Poprawka kosmetyczna, ortografia
Człowiek uczy się całe życie a i tak umiera głupi

Jak się nie ma co się lubi to trzeba zapier....ć żeby to mieć
Avatar użytkownika
Chomik
Zaczynający przygodę
 
Posty: 60
Obrazki: 158
Dołączył(a): Pn, 13 sierpnia 2012, 20:39
Lokalizacja: okolice Suwałk
Numer GG: 24438314

Re: Claas Variant / Lely Welger / NH BR

Postprzez sebekwolkasos » N, 9 czerwca 2013, 20:49

Ja u siebie też z taką prędkością latam - nie przekraczam 8 km/h. Szybciej nie robię bo szkoda maszyny i ciągnika. W słomie sobie można polatać. W trawie lepiej wolniej bo balot lepiej zbity i można lepiej uformować bele.
Nie zawsze mów, co wiesz, ale zawsze wiedz, co mówisz - Cesarz Klaudiusz
Avatar użytkownika
sebekwolkasos
Moderator
 
Posty: 246
Obrazki: 133
Dołączył(a): Pn, 4 czerwca 2012, 12:56
Lokalizacja: powiat siedlecki (WSI)
Numer GG: 12604028

Re: Claas Variant / Lely Welger / NH BR

Postprzez Chomik » N, 9 czerwca 2013, 22:33

Tak mnie zastanawia co raz bardziej NH BR - Same dobre opinie póki co , Cena do przyjęcia jak za nówkę a i czytałem że przy większym zgniocie to nawet 120km nie będzie się w niej nudziło ;) Jak myślisz ?

połączone

Nie mogę edytować poprzedniego posta więc napiszę normalnie - to jeszcze kuszące się wydaję http://otomoto.pl/claas-rollant-350-rc-A277619.html
Ostatnio edytowano Pn, 10 czerwca 2013, 20:56 przez sebekwolkasos, łącznie edytowano 1 raz
Powód: Scalenie dwóch sąsiednich postów
Człowiek uczy się całe życie a i tak umiera głupi

Jak się nie ma co się lubi to trzeba zapier....ć żeby to mieć
Avatar użytkownika
Chomik
Zaczynający przygodę
 
Posty: 60
Obrazki: 158
Dołączył(a): Pn, 13 sierpnia 2012, 20:39
Lokalizacja: okolice Suwałk
Numer GG: 24438314

Re: Claas Variant / Lely Welger / NH BR

Postprzez sebekwolkasos » Pn, 10 czerwca 2013, 21:03

Odnośnie NH za dużo nie mogę powiedzieć, bo u mnie na wsi jeden rok pracuje NH BR 7060 i jak na razie przyzwoicie pracuje. W tamtym roku pracował z nią NH TL100A i trochę odczuwał tą prasę. Ta prasa w tym ciągniku nie była wykorzystana na maksa. W tym roku pracuje z nią NH T6030 i widziałem że już szybciej nią pracował.
A odnośnie Rollanta to u mnie we wsi też taka sama prasa jest i pracuje z Claasem Ares 567 ATX i też jakoś pracuje, ale tak się składa, że nie przyjrzałem się dobrze jak ten ciągnik radzi sobie z tą prasą, także się dużo o tej maszynie nie wypowiadam.
Nie zawsze mów, co wiesz, ale zawsze wiedz, co mówisz - Cesarz Klaudiusz
Avatar użytkownika
sebekwolkasos
Moderator
 
Posty: 246
Obrazki: 133
Dołączył(a): Pn, 4 czerwca 2012, 12:56
Lokalizacja: powiat siedlecki (WSI)
Numer GG: 12604028

Re: Claas Variant / Lely Welger / NH BR

Postprzez Chomik » Wt, 13 sierpnia 2013, 23:07

Odświeżam temat . Po dosyć długim czasie . Jednak już teraz okazało się że sipma to już za mało dla nas .
Na oku już konkretnie jest Br'ka 6090 lecz zastanawiam się jeszcze nad używanym Variantem maksymalnie 2-3 letnim . Jak myślicie w porównaniu z Br'ką na areał 40ha + 100-150ha słomy jest sens brać używke Varianta czy nową BR ? Która lepiej się spisze i czy 10 tyś bel dla Claas'a to dużo ? Dodam że prasa będzie chodziła z U 1224
Człowiek uczy się całe życie a i tak umiera głupi

Jak się nie ma co się lubi to trzeba zapier....ć żeby to mieć
Avatar użytkownika
Chomik
Zaczynający przygodę
 
Posty: 60
Obrazki: 158
Dołączył(a): Pn, 13 sierpnia 2012, 20:39
Lokalizacja: okolice Suwałk
Numer GG: 24438314

Re: Claas Variant / Lely Welger / NH BR

Postprzez rolstudent » Śr, 14 sierpnia 2013, 20:41

Ja w swoim welgerze 435 mam dopiero 17 tys, pisze dopiero bo widziałem prasy gdzie licznik pokazywał 80 tys a jeszcze były w stanie robić bele, wszystko zależy w jakich rekach chodzi prasa,
Szwagier ma McHale bardzo dobre prasy, możesz tez brać je pod uwagę
rolstudent
Mający coś do powiedzenia
 
Posty: 286
Obrazki: 20
Dołączył(a): Pn, 11 czerwca 2012, 21:11

Re: Claas Variant / Lely Welger / NH BR

Postprzez adikpl » Cz, 15 sierpnia 2013, 10:22

Koncern CNH niedawno zaprezentował zmodernizowane prasy pasowe warte uwagi: http://fpr.com.pl/viewtopic.php?f=106&t=1007
Avatar użytkownika
adikpl
Zaczynający przygodę
 
Posty: 35
Obrazki: 14
Dołączył(a): Cz, 6 września 2012, 17:09
Lokalizacja: BLM

Re: Claas Variant / Lely Welger / NH BR

Postprzez Chomik » Śr, 21 sierpnia 2013, 00:04

rolstudent napisał(a):Ja w swoim welgerze 435 mam dopiero 17 tys, pisze dopiero bo widziałem prasy gdzie licznik pokazywał 80 tys a jeszcze były w stanie robić bele, wszystko zależy w jakich rekach chodzi prasa,
Szwagier ma McHale bardzo dobre prasy, możesz tez brać je pod uwagę


McHale nie na moją kieszeń niestety ;)

adikpl napisał(a):Koncern CNH niedawno zaprezentował zmodernizowane prasy pasowe warte uwagi: http://fpr.com.pl/viewtopic.php?f=106&t=1007


ciekawe jak cena i jakość wykonania JEJ . BR w sumie sprawdzona już wiem w 90% co i jak .
Człowiek uczy się całe życie a i tak umiera głupi

Jak się nie ma co się lubi to trzeba zapier....ć żeby to mieć
Avatar użytkownika
Chomik
Zaczynający przygodę
 
Posty: 60
Obrazki: 158
Dołączył(a): Pn, 13 sierpnia 2012, 20:39
Lokalizacja: okolice Suwałk
Numer GG: 24438314

Re: Claas Variant / Lely Welger / NH BR

Postprzez TurystaOGL » Cz, 10 lipca 2014, 09:47

Chomik napisał(a):Może to będzie trochę głupie pytanie bo domyślam się że prasa jak prasa - każdą można zapchać . I czy lely , claas czy nawet tą nh można usunąć zator nie wychodząc z kabiny ciągnika ? :)

Claas Variant w wersji PRO ma opuszczaną podłogę
TurystaOGL
FIRMA
 
Posty: 24
Obrazki: 1
Dołączył(a): Cz, 10 lipca 2014, 09:32
Lokalizacja: Głubczyce

Re: Claas Variant / Lely Welger / NH BR

Postprzez TurystaOGL » N, 20 lipca 2014, 16:14

TurystaOGL napisał(a):
Chomik napisał(a):Może to będzie trochę głupie pytanie bo domyślam się że prasa jak prasa - każdą można zapchać . I czy lely , claas czy nawet tą nh można usunąć zator nie wychodząc z kabiny ciągnika ? :)

Claas Variant w wersji PRO ma opuszczaną podłogę


można to zrobić praktycznie w każdej prasie z opuszczaną podłogą, producenci oferują różne rozwiązania tego systemu. Z tego co słyszałem w tym roku to Variant ma problemy z lucerną i świerzą trawą a czujnik lewo prawo każe jeździć jak po pijaku, za to nadaje się świetnie do słomy. Również chwalą sobie Lely można w niej uzyskać bardzo dobry balot o dużej masie. Natomiast McHale bije wszystkich szerokim ogumieniem nadającym się na podmokłe użytki zielone, Co do opini na temat NH itp to zdania są podzielone. Ciekawą ofertą dysponuje Vicon/Kuhn co przekłada się na dobre oceny wśród użytkowników.
TurystaOGL
FIRMA
 
Posty: 24
Obrazki: 1
Dołączył(a): Cz, 10 lipca 2014, 09:32
Lokalizacja: Głubczyce


Powrót do Prasy