Ustawienie wału ciąganego za pługiem

Ustawienie wału ciąganego za pługiem

Postprzez miąchal » Śr, 5 grudnia 2012, 17:51

Pług UG ibis Ls 3+1 40cm na skibę z ramieniem - do tego ciągam pojedynczy wał campbella średnicy 90cm - 160cm szerokości.

Moje rozterki wynikają z osiowości ustawienia wału: do tej pory orałem z ramieniem na max wysuniętym w bok - przez co wał ugniatał 4 skiby poprzedniego przejazdu. Mamy zimę i zaczynam myśleć: czy zbliżenie wału do ciągnika - tzn - by pracował na 2skibach poprzedniego i 2 obecnego przejazdu - spowoduje istotną różnicę w uciągu? spalaniu? ściąganiu pługa?
Pacomat pracuje w jednej pozycji - jeśli chodzi o wychylenie w bok - wygląda na to że najdalej - czyli tak jak u mnie do tej pory.

Ciekawy jestem waszych opinii na ten temat - niby proste, ale podczas ustawiania nie zwróciłem na to uwagi - a teraz mnie to nurtuje.
Wykonanie testu będzie najlepszym rozwiązaniem - lecz czekam na argumenty.
Avatar użytkownika
miąchal
Zaczynający przygodę
 
Posty: 22
Dołączył(a): Śr, 21 listopada 2012, 19:53
Lokalizacja: WCI mazowieckie

Re: Ustawienie wału ciąganego za pługiem

Postprzez DuzyGrzegorz » Śr, 5 grudnia 2012, 18:10

Moim zdaniem samo ustawienie wału będzie miało wpływ jedynie na ściąganie pługa. Lepiej i wygodniej będzie jeżeli wał jest bliżej pługa. Na siłę uciągu i spalanie istotny wpływ ma ustawienie łącznika i to zarówno po stronie ciągnika jak i pługa. Prawidłowo ustawiając kąt łącznika zaoszczędzisz do 15% paliwa. Dalsze ilości paliwa zaoszczędzisz odpowiednio ustawiając podnośnik. Większość ludzi nie zdaje sobie z tych prostych dwóch ustawień sprawy jak bardzo wpływają na zużycie paliwa.
Ostatnio edytowano Cz, 6 grudnia 2012, 21:43 przez sebekwolkasos, łącznie edytowano 1 raz
Powód: Literówki
DuzyGrzegorz
Mający coś do powiedzenia
 
Posty: 349
Dołączył(a): N, 14 października 2012, 17:20
Lokalizacja: łódzkie
Numer GG: 4941697

Re: Ustawienie wału ciąganego za pługiem

Postprzez gonzo » Śr, 5 grudnia 2012, 18:28

Patrząc na to od strony "dźwigni" wał dalej wysunięty przesuwa punkt uciągu całego pługa i jeżeli nie wystarcza regulacji to może powodować zwiększenie potrzebnej siły z racji przesunięcia linii uciągu. Teoretycznie więc wał bliżej ułatwiłby poprawne ustawienie pługa.
Ostatnio edytowano Cz, 6 grudnia 2012, 21:44 przez sebekwolkasos, łącznie edytowano 1 raz
Powód: Ortografia
To ja uczę się od was, proszę więc o patrzenie przez pryzmat nauki na moje wypowiedzi.
---------------------------------------------------------------------------------------------------------
Jestem Polakiem i piszę po polsku.
Avatar użytkownika
gonzo
Administrator
 
Posty: 1089
Obrazki: 249
Dołączył(a): Pn, 4 czerwca 2012, 11:13
Lokalizacja: powiat Brodnica
Numer GG: 4140280

Re: Ustawienie wału ciąganego za pługiem

Postprzez Senator » Śr, 5 grudnia 2012, 18:34

Argumentem może być też to, że przy ostatnim przejeździe zostaną niezwałowane 2 skiby, a nie 4.
Nie ściąga Ci pługa przy tym ustawieniu?
Ostatnio edytowano Cz, 6 grudnia 2012, 21:46 przez sebekwolkasos, łącznie edytowano 1 raz
Powód: Ortografia
Nie dyskutuj z debilem. Najpierw sprowadzi Cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem.
Avatar użytkownika
Senator
Mający coś do powiedzenia
 
Posty: 217
Obrazki: 148
Dołączył(a): Pn, 4 czerwca 2012, 11:49
Lokalizacja: Okolice Tczewa/pomorskie
Numer GG: 2241096

Re: Ustawienie wału ciąganego za pługiem

Postprzez miąchal » Śr, 5 grudnia 2012, 18:57

W rzeczywistości z pługami marki UG jest tak że nie da się ich ustawić prosto - jak w kverneland'zie - boczne sciąganie wału niweluje błędy konstrukcyjne - tak mi się wydaje - bo jedynie z wałem pług może orać z prostym punktem uciągu, minimalnie ścierając płozy. Orka bez wału po regulacji daje taki obraz że korpusy nie idą w prostej linii - taki już urok unii :)
Przybliżenie wału ogranicza jego pozycja na oranym polu - bo wystające łapy mogą ograniczyć odległość - ramię - wał - koło ciągnika.
W najbliższym ustawieniu ramienia wał może pracować nawet za pługiem - lecz problemem staje się zapięcie go - ponieważ jest za pługiem - a ramię musi wystawać w bok - by nie uszkodzić opony i umożliwić zapięcie.
Avatar użytkownika
miąchal
Zaczynający przygodę
 
Posty: 22
Dołączył(a): Śr, 21 listopada 2012, 19:53
Lokalizacja: WCI mazowieckie

Re: Ustawienie wału ciąganego za pługiem

Postprzez bobek » Śr, 5 grudnia 2012, 20:37

Przecież po to jest regulacja punktu ciągu, aby ustawić pług w osi ciągnika. ;)
Boże, daj mi cierpliwość, bym pogodził się z tym, czego zmienić nie jestem w stanie. Daj mi siłę, bym zmieniał to co zmienić mogę. I daj mi mądrość, bym odróżnił jedno od drugiego.
Avatar użytkownika
bobek
Kierownik PGR
 
Posty: 699
Obrazki: 244
Dołączył(a): Pn, 4 czerwca 2012, 18:25
Lokalizacja: Centrum Wszechświata

Re: Ustawienie wału ciąganego za pługiem

Postprzez DuzyGrzegorz » Śr, 5 grudnia 2012, 21:12

Dokładnie bobek po to jest regulacja. Wada tkwi gdzie indziej. Zużycie nadmierne lemieszy powoduje poddarcie słupic i wtedy jest problem z ustawieniem. Również lemiesze stosowane w UG nie najlepiej mu służą. Często nie mają prawidłowych wymiarów co sprzyja poddarciu słupic. Dobre lemiesze z dobrymi strzałami plus dobre ustawienie śladu znacznie poprawia jakość pracy. O ustawieniu łącznika górnego nawet nie wspominam, i nie chodzi mi tu o jego długość. Zresztą przy złym ustawieniu łącznika można pogiąć każdy pług jak zawadzi o kamień (o ile nie ma bezpieczników).
Ostatnio edytowano Cz, 6 grudnia 2012, 21:47 przez sebekwolkasos, łącznie edytowano 1 raz
Powód: Ortografia
DuzyGrzegorz
Mający coś do powiedzenia
 
Posty: 349
Dołączył(a): N, 14 października 2012, 17:20
Lokalizacja: łódzkie
Numer GG: 4941697

Re: Ustawienie wału ciąganego za pługiem

Postprzez miąchal » Cz, 6 grudnia 2012, 12:17

Jest progres... Ciekawa konstrukcja

Ostatnio edytowano Cz, 6 grudnia 2012, 21:39 przez sebekwolkasos, łącznie edytowano 1 raz
Powód: Dodanie znacznika Youtube
Avatar użytkownika
miąchal
Zaczynający przygodę
 
Posty: 22
Dołączył(a): Śr, 21 listopada 2012, 19:53
Lokalizacja: WCI mazowieckie


Powrót do Pługi