Zabezpieczenia resorowe czy zrywalne kołkowe?

Zabezpieczenia resorowe czy zrywalne kołkowe?

Postprzez Pawel675DT » Pn, 16 lutego 2015, 19:51

Witam Panowie.
Czas rozglądać się za jakimś pługiem, i tu rodzi się pytanie. Pług z zabezpieczeniami resorowymi czy kołkowymi? Gleby różne, od piachu po glinę, ił.
Proszę o opinie na ten temat. ;)
Pawel675DT
 

Re: Zabezpieczenia resorowe czy zrywalne kołkowe?

Postprzez Mariusz x » Pn, 16 lutego 2015, 20:02

Jak nie masz kamieni to kołek.
Mariusz x
Mający coś do powiedzenia
 
Posty: 130
Dołączył(a): Cz, 7 czerwca 2012, 22:57

Re: Zabezpieczenia resorowe czy zrywalne kołkowe?

Postprzez Romek6340 » Pn, 16 lutego 2015, 20:10

Dokładnie. Jak Ci się trafi jakiś pojedynczy kamień raz na jakiś czas i zerwie kołek to możesz wymienić.
Pewnie chodzi o używkę? Nie jest pewne na jakie resory trafisz. mogą być za miękkie, zużyte i na glinie będą się odchylać. Dokładanie piór lub zakup nowych... Na zabezpieczeniach będą też trochę cięższe i droższe
Chociaż zabezpieczenia fajna rzecz :) Ewentualnie możesz szukać czegoś na zabezpieczeniach hydraulicznych lub sprężynowych gdzie można regulować twardość.
Zapraszam sympatyków pożarnictwa,szczególnie z moich stron, do polubienia strony mojej OSP.
https://www.facebook.com/strazospbrzeziny
Avatar użytkownika
Romek6340
Mający coś do powiedzenia
 
Posty: 163
Obrazki: 56
Dołączył(a): Cz, 7 czerwca 2012, 21:49
Lokalizacja: Ryki/Lubelskie
Numer GG: 10788631

Re: Zabezpieczenia resorowe czy zrywalne kołkowe?

Postprzez Pawel675DT » Pn, 16 lutego 2015, 20:21

Kamienie czasem się zdarzają, orałem kvernelandem w tym roku to resor parę razy podskoczył. Zastanawiam się ogólnie nad nowym Agromaszem, różnica w cenie pomiędzy kołkiem a resorem to 3 tyś, a znów z kim nie pogadam to każdy mówi aby resor brać.
Pawel675DT
 

Re: Zabezpieczenia resorowe czy zrywalne kołkowe?

Postprzez Senator » Pn, 16 lutego 2015, 21:36

Dobrze Ci radzę, bierz non-stop, też tak myślałem, że nie mam dużo kamieni, ale ciężki pług, to co chwila kołek zerwany, nie mówiąc już o tym że nieraz kołka nie zdąży zciąć tylko lemiesz zawija.
Nie dyskutuj z debilem. Najpierw sprowadzi Cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem.
Avatar użytkownika
Senator
Mający coś do powiedzenia
 
Posty: 217
Obrazki: 148
Dołączył(a): Pn, 4 czerwca 2012, 11:49
Lokalizacja: Okolice Tczewa/pomorskie
Numer GG: 2241096

Re: Zabezpieczenia resorowe czy zrywalne kołkowe?

Postprzez lukaczmarek » Pn, 16 lutego 2015, 21:52

Nie bierz na kołku, u mnie kamieni nie było ale czasem się trafiło że nawet kilka śrub na polu poszło, a jak się okaże że ci brakło to lecisz do domu niepotrzebnie tracąc czas. jakiekolwiek zabezpieczenie byle nie kołek. 3 tyś to żadna różnica
Avatar użytkownika
lukaczmarek
Administrator
 
Posty: 642
Obrazki: 321
Dołączył(a): Pt, 8 czerwca 2012, 17:24
Lokalizacja: Łowickie
Numer GG: 7980618

Re: Zabezpieczenia resorowe czy zrywalne kołkowe?

Postprzez Kobys » Pn, 16 lutego 2015, 22:47

Mam na kołku i powiem, że trzeba mieć troche śrub w zapasie w schowku :D kamieni nie mam, ale kuzyniakowi orałem na ciężkiej ziemi do tego zbitej i już nie ma żadnego oryginalnego.
Avatar użytkownika
Kobys
Opiekun profilu FB
 
Posty: 132
Obrazki: 62
Dołączył(a): Pn, 24 marca 2014, 22:48
Lokalizacja: Żuławy
Numer GG: 51496701

Re: Zabezpieczenia resorowe czy zrywalne kołkowe?

Postprzez brzozak2 » Wt, 17 lutego 2015, 08:17

U mnie mam podwójne ciężkie zabezpieczenie kołkowe, wszystkie kołki zmienione na śruby klasy 10.9 i czasem od naporu ziemi się urwą.
Dziś to już nie problem, ale gdybym miał dalej orać i kupować nowy pług to też nie brałbym non-stopów, bo non stop by wyskakiwały, a nie orały :lol: . Chyba, że mocna hydraulika, ale to drogie znowu.

Jakbym miał kamole, to non-stopy jak najbardziej nawet takie ciulowe resory czy sprężyny.
brzozak2
Zasłużony dla forum
 
Posty: 551
Obrazki: 24
Dołączył(a): Cz, 7 czerwca 2012, 20:55

Re: Zabezpieczenia resorowe czy zrywalne kołkowe?

Postprzez bobek » Wt, 17 lutego 2015, 10:23

Pawel675DT napisał(a):Kamienie czasem się zdarzają, orałem kvernelandem w tym roku to resor parę razy podskoczył. Zastanawiam się ogólnie nad nowym Agromaszem, różnica w cenie pomiędzy kołkiem a resorem to 3 tyś, a znów z kim nie pogadam to każdy mówi aby resor brać.


Resor nie jest dobrym rozwiązaniem, z wiekiem traci na sile wyzwalania, regulacja siły wyzwolenia jest czasochłonna, bo trzeba ujmować lub dokładać pióra. Przy hydraulice możesz to sobie regulować. W przypadku zabezpieczeń na śruby najlepsze są takie, w których śruba jest rozciągana wzdłuż jej osi, a nie ścinana prostopadle do jej osi.
Boże, daj mi cierpliwość, bym pogodził się z tym, czego zmienić nie jestem w stanie. Daj mi siłę, bym zmieniał to co zmienić mogę. I daj mi mądrość, bym odróżnił jedno od drugiego.
Avatar użytkownika
bobek
Kierownik PGR
 
Posty: 699
Obrazki: 244
Dołączył(a): Pn, 4 czerwca 2012, 18:25
Lokalizacja: Centrum Wszechświata

Re: Zabezpieczenia resorowe czy zrywalne kołkowe?

Postprzez lukaczmarek » Wt, 17 lutego 2015, 13:56

Resory wcale "ciulowe" nie są. @brzozak2 wiemy że na twojej ciężkiej ziemi może by się nie sprawdziły ale na pozostałych 95% powierzchni Polski radzą sobie bardzo dobrze.

@ bobek a po co regulować siłę wyzwalania? raz ustawiona i wystarczy.
Avatar użytkownika
lukaczmarek
Administrator
 
Posty: 642
Obrazki: 321
Dołączył(a): Pt, 8 czerwca 2012, 17:24
Lokalizacja: Łowickie
Numer GG: 7980618

Re: Zabezpieczenia resorowe czy zrywalne kołkowe?

Postprzez raffcio87 » Śr, 18 lutego 2015, 08:07

@ bobek a po co regulować siłę wyzwalania? raz ustawiona i wystarczy.

Dokładnie, ja mam hydrauliczne i od początku raz ustawione i spokój na długi czas, pod warunkiem, że układ szczelny i nigdzie ciśnienie nie ucieka.
Avatar użytkownika
raffcio87
Nowicjusz
 
Posty: 7
Obrazki: 0
Dołączył(a): Pt, 14 listopada 2014, 10:27
Lokalizacja: Pabianice
Numer GG: 1046149

Re: Zabezpieczenia resorowe czy zrywalne kołkowe?

Postprzez bobek » Śr, 18 lutego 2015, 08:14

Gleby mają różny opór. :) Ustawienie siły wyzwalania na lekkiej glebie z kamieniami, nie sprawdzi się w na zwięźlejszej glebie, bo korpusy będą uginały się od naporu gleby. W odwrotnej sytuacji może dojść do sytuacji, że korpus nie ustąpi na kamieniu. :)
Boże, daj mi cierpliwość, bym pogodził się z tym, czego zmienić nie jestem w stanie. Daj mi siłę, bym zmieniał to co zmienić mogę. I daj mi mądrość, bym odróżnił jedno od drugiego.
Avatar użytkownika
bobek
Kierownik PGR
 
Posty: 699
Obrazki: 244
Dołączył(a): Pn, 4 czerwca 2012, 18:25
Lokalizacja: Centrum Wszechświata

Re: Zabezpieczenia resorowe czy zrywalne kołkowe?

Postprzez Pawel675DT » Śr, 18 lutego 2015, 09:32

Ehh te dylematy :) Najlepiej mieć kilka pługów z różnym zabezpieczeniem, każdy na inne pole, ale kogo stać na to :thumbup:
Pawel675DT
 


Powrót do Pługi