Biobed - stanowisko mycia i napełniania opryskiwaczy

Sprawy związane z ekologią, ekologicznym gospodarowaniem i żywnością.

Biobed - stanowisko mycia i napełniania opryskiwaczy

Postprzez MECHANIZATOR » N, 10 czerwca 2012, 11:22

Witam

słyszeliście może o czymś takim jak Stanowisko mycia i napełniania opryskiwaczy nazywane zazwyczaj "Biobed" - chodzi o to że opryskiwacza po zabiegach chemicznych nie myć byle gdzie bo razem z wodą do gleby może dostać się wiele toksyn - w szczególności przy napełnianiu gdy środki są jeszcze stężone - stanowisko jest w zasadzie łatwe do wykonania bo wystarczy wykonać dół o głębokości 0,5 - 0,7 m wybetonować go i zabezpieczyć folią aby nie było wycieków - następnie dół wypełnia się warstwami słomy (50%) torfu (25%) i ziemi którą wykopaliśmy z dołu (25%) wymiary powinny być takie aby spokojnie mógł na nim stać cały ciągnik z opryskiwaczem - podłoże w takim stanowisku pochłania i przyspiesza rozkład toksyn z oprysków - po 5-8 latach trzeba je jednak wymienić - chociaż po rocznym okresie kompostowania można je zastosować na polu jak obornik czy kompost

co wy na to ? może ktoś już takie stanowisko posiada i z niego korzysta ?
Avatar użytkownika
MECHANIZATOR
Zasłużony dla forum
 
Posty: 217
Obrazki: 32
Dołączył(a): Pn, 4 czerwca 2012, 14:40
Lokalizacja: WLKP

Re: Biobed - stanowisko mycia i napełniania opryskiwaczy

Postprzez bobek » N, 10 czerwca 2012, 11:53

Wiem co to jest, widziałem takie. Osobiście nie mamy, ale ogólnie myślę, żeby się przydało. Nawet nie jako typowy biobed, ale stanowisko do mycia maszyn. :P Normalnie myję za budynkiem na placu wyłożonym kamieniami, oczywiście jest spadek i woda ścieka do rowka z którego ziemię się potem wybiera i wywozi na duży kompostownik.
Boże, daj mi cierpliwość, bym pogodził się z tym, czego zmienić nie jestem w stanie. Daj mi siłę, bym zmieniał to co zmienić mogę. I daj mi mądrość, bym odróżnił jedno od drugiego.
Avatar użytkownika
bobek
Kierownik PGR
 
Posty: 699
Obrazki: 244
Dołączył(a): Pn, 4 czerwca 2012, 18:25
Lokalizacja: Centrum Wszechświata

Re: Biobed - stanowisko mycia i napełniania opryskiwaczy

Postprzez przemfarmer » N, 10 czerwca 2012, 20:59

Widze że macie dużo nie potrzebnej kasy. :D
przemfarmer
Zaczynający przygodę
 
Posty: 18
Obrazki: 2
Dołączył(a): N, 10 czerwca 2012, 20:58
Numer GG: 9409663

Re: Biobed - stanowisko mycia i napełniania opryskiwaczy

Postprzez MECHANIZATOR » N, 10 czerwca 2012, 21:31

czy ja wiem - za parę lat pewnie w Brukseli któryś z urzędników wpadnie na pomysł aby to było obligatoryjne tak jak było z płytami gnojowymi
Avatar użytkownika
MECHANIZATOR
Zasłużony dla forum
 
Posty: 217
Obrazki: 32
Dołączył(a): Pn, 4 czerwca 2012, 14:40
Lokalizacja: WLKP

Re: Biobed - stanowisko mycia i napełniania opryskiwaczy

Postprzez PaWeL07 » Śr, 13 czerwca 2012, 09:39

Moim zdaniem takie stanowisko powinno być w każdym gospodarstwie. Z drugiej strony, u siebie mam małe podwórko i ciężko by było znaleźć miejsce na takie stanowisko :(
Avatar użytkownika
PaWeL07
Zaczynający przygodę
 
Posty: 20
Obrazki: 129
Dołączył(a): N, 10 czerwca 2012, 09:59


Powrót do Ekologia

cron