Dzierżawy, prawo pierwokupu, wejście na grunt, bezumowne użytkowanie.

Dzierżawy, prawo pierwokupu, wejście na grunt, bezumowne użytkowanie.

Postprzez silva » Wt, 4 grudnia 2012, 21:10

Nie wiedziałem gdzie dać taki temat więc daje go tu.

Na ile umowa dzierżawy (nie ANR) zobowiązuje. Czy jest wtedy coś takiego jak pierwokup gdy ktoś mi nie chce sprzedać? Czy może mi ktoś ją zabrać?
GERWAZY WYCIĄGNĄł SZABLE I STRZELIŁ
Avatar użytkownika
silva
Mający coś do powiedzenia
 
Posty: 433
Obrazki: 1031
Dołączył(a): Wt, 3 lipca 2012, 21:18
Lokalizacja: Wierzchowiska k. Lublina
Numer GG: 3994722

Re: Dzierżawy

Postprzez gonzo » Wt, 4 grudnia 2012, 21:43

Tak obowiązuje prawo pierwokupu o ile widniejesz na rejestrze gruntów(masz prawo na papierze) bo z nim wydzierżawiający musi iść do notariusza jak będzie chciał sprzedać i wtedy notariusz pyta Cię czy Ty nie chcesz kupić.
To ja uczę się od was, proszę więc o patrzenie przez pryzmat nauki na moje wypowiedzi.
---------------------------------------------------------------------------------------------------------
Jestem Polakiem i piszę po polsku.
Avatar użytkownika
gonzo
Administrator
 
Posty: 1089
Obrazki: 249
Dołączył(a): Pn, 4 czerwca 2012, 11:13
Lokalizacja: powiat Brodnica
Numer GG: 4140280

Re: Dzierżawy

Postprzez silva » Wt, 4 grudnia 2012, 21:51

Co znaczy dokładnie że mam prawo na papierze. Czy w umowie muszę mieć to napisane Czy po prostu wystarczy że dzierżawie te 3 lata i mam ją zarejestrowaną w gminie. Ale jesli ktoś mnie przebije w cenie to pierwokup można powiedzieć że nie obowiązuje bo się nie zgodzę na wykup.
Ostatnio edytowano Śr, 17 kwietnia 2013, 18:22 przez Gość, łącznie edytowano 1 raz
Powód: Literówki
GERWAZY WYCIĄGNĄł SZABLE I STRZELIŁ
Avatar użytkownika
silva
Mający coś do powiedzenia
 
Posty: 433
Obrazki: 1031
Dołączył(a): Wt, 3 lipca 2012, 21:18
Lokalizacja: Wierzchowiska k. Lublina
Numer GG: 3994722

Re: Dzierżawy

Postprzez andrzej2110 » Wt, 4 grudnia 2012, 22:23

A co w przypadku gdy właściciel chce sprzedać a dzierżawca jest zainteresowany zakupem ale za kilka lat bo teraz brak funduszy??
Ostatnio edytowano Cz, 6 grudnia 2012, 21:54 przez sebekwolkasos, łącznie edytowano 1 raz
Powód: Literówka
Avatar użytkownika
andrzej2110
Administrator
 
Posty: 597
Obrazki: 123
Dołączył(a): Pn, 4 czerwca 2012, 11:22

Re: Dzierżawy

Postprzez gonzo » Wt, 4 grudnia 2012, 22:26

Znajomy miał taką sytuację ostatnio, kupował ziemię którą ktoś inny wcześniej dzierżawił i zgłosił dzierżawę do gminy i geodezji to zanim znajomy kupił, notariusz szukał dzierżawcy i pytał czy nie chce kupić za ta samą cenę, którą ustalił znajomy.
To ja uczę się od was, proszę więc o patrzenie przez pryzmat nauki na moje wypowiedzi.
---------------------------------------------------------------------------------------------------------
Jestem Polakiem i piszę po polsku.
Avatar użytkownika
gonzo
Administrator
 
Posty: 1089
Obrazki: 249
Dołączył(a): Pn, 4 czerwca 2012, 11:13
Lokalizacja: powiat Brodnica
Numer GG: 4140280

Re: Dzierżawy

Postprzez silva » Wt, 4 grudnia 2012, 22:43

Czyli nie ma się co targować i podbijać cenę jeśli dzierżawie, tylko czekać aż notariusz zadzwoni i zapyta czy nie chce kupić. A jeśli nie zadzwoni?
Ostatnio edytowano Śr, 17 kwietnia 2013, 18:23 przez Gość, łącznie edytowano 1 raz
Powód: Literówki
GERWAZY WYCIĄGNĄł SZABLE I STRZELIŁ
Avatar użytkownika
silva
Mający coś do powiedzenia
 
Posty: 433
Obrazki: 1031
Dołączył(a): Wt, 3 lipca 2012, 21:18
Lokalizacja: Wierzchowiska k. Lublina
Numer GG: 3994722

Re: Dzierżawy

Postprzez DuzyGrzegorz » Wt, 4 grudnia 2012, 23:56

Prawo pierwokupu masz jeżeli dzierżawisz co najmniej 3 lata i posiadasz gospodarstwo, a dzierżawione grunty wejdą w jego skład. Jak nie zadzwoni to umowa sprzedaży nie jest ważna (art. 599 § 2 k.c.).
DuzyGrzegorz
Mający coś do powiedzenia
 
Posty: 349
Dołączył(a): N, 14 października 2012, 17:20
Lokalizacja: łódzkie
Numer GG: 4941697

Re: Dzierżawy

Postprzez zyrafa » Śr, 5 grudnia 2012, 01:06

Pewnie że zadzwoni ale stawka dla dzierżawcy będzie 10 razy za duża od tej którą jest w stanie zapłacić. Wtedy kupi ją umówiona osoba nawet za stawkę chociażby 11 razy większą, następnie po dokonaniu transakcji różnicę w wysokości 9 krotnej stawki rzeczywistej zwróci pierwotnemu właścicielowi z którym się na to wcześniej umówił.

Czyli jest się co targować, by wybić z głowy wydzierżawiającemu takie numery i zamknąć konkurencji drogę wiodącą do zmowy.
zyrafa
Zaczynający przygodę
 
Posty: 80
Obrazki: 23
Dołączył(a): Pn, 6 sierpnia 2012, 21:51

Re: Dzierżawy

Postprzez gonzo » Śr, 5 grudnia 2012, 08:16

Ciekawa koncepcja tylko jak znam ludzi możesz się zdziwić jeżeli sprzedający powie Ci że nie zamierza oddać :D
To ja uczę się od was, proszę więc o patrzenie przez pryzmat nauki na moje wypowiedzi.
---------------------------------------------------------------------------------------------------------
Jestem Polakiem i piszę po polsku.
Avatar użytkownika
gonzo
Administrator
 
Posty: 1089
Obrazki: 249
Dołączył(a): Pn, 4 czerwca 2012, 11:13
Lokalizacja: powiat Brodnica
Numer GG: 4140280

Re: Dzierżawy

Postprzez bobek » Śr, 5 grudnia 2012, 09:22

Natura zna takie przypadki. ;) Pozostaje jedynie kwestia na kogo się trafi. :D
Boże, daj mi cierpliwość, bym pogodził się z tym, czego zmienić nie jestem w stanie. Daj mi siłę, bym zmieniał to co zmienić mogę. I daj mi mądrość, bym odróżnił jedno od drugiego.
Avatar użytkownika
bobek
Kierownik PGR
 
Posty: 699
Obrazki: 244
Dołączył(a): Pn, 4 czerwca 2012, 18:25
Lokalizacja: Centrum Wszechświata

Re: Dzierżawy

Postprzez silva » Śr, 5 grudnia 2012, 09:28

Nie rozumiem Twojej wypowiedzi @zyrafa.
Jak ja dzierżawiłem pole oni się umówią że tamten kupuje a ja nie podbije ceny, wtedy notariusz zadzwoni i mogę kupić za ich umówioną?
Ale też jest sposób na takie coś. Jeśli chce komuś podkupić pole co ktoś dzierżawił powyżej 3 lat i omówię się ze sprzedawcą na jakąś kwotę a notariuszowi podamy zawyżoną cenę a rozliczymy się po swojemu. Tak też chyba można.

No ale jak dojdzie już powiedzmy do tego że ktoś mi podkupi. Co trzeba wtedy robić? Iść do sądu i się sądzić kilka lat?
Ostatnio edytowano Śr, 17 kwietnia 2013, 18:23 przez Gość, łącznie edytowano 1 raz
Powód: Literówki
GERWAZY WYCIĄGNĄł SZABLE I STRZELIŁ
Avatar użytkownika
silva
Mający coś do powiedzenia
 
Posty: 433
Obrazki: 1031
Dołączył(a): Wt, 3 lipca 2012, 21:18
Lokalizacja: Wierzchowiska k. Lublina
Numer GG: 3994722

Re: Dzierżawy

Postprzez DuzyGrzegorz » Śr, 5 grudnia 2012, 10:20

Fachowo to się nazywa oszustwo.
DuzyGrzegorz
Mający coś do powiedzenia
 
Posty: 349
Dołączył(a): N, 14 października 2012, 17:20
Lokalizacja: łódzkie
Numer GG: 4941697

Re: Dzierżawy

Postprzez gonzo » Śr, 5 grudnia 2012, 10:44

I to takie oszustwo, przy którym można się samemu oszukać.
To ja uczę się od was, proszę więc o patrzenie przez pryzmat nauki na moje wypowiedzi.
---------------------------------------------------------------------------------------------------------
Jestem Polakiem i piszę po polsku.
Avatar użytkownika
gonzo
Administrator
 
Posty: 1089
Obrazki: 249
Dołączył(a): Pn, 4 czerwca 2012, 11:13
Lokalizacja: powiat Brodnica
Numer GG: 4140280

Re: Dzierżawy

Postprzez silva » Śr, 5 grudnia 2012, 13:47

Czyli jaki najlepszy sposób by ktoś mi nie zabrał dzierżawy (nie chodzi tylko o sprzedaż komuś innemu). Co powinno być zawarte w umowie?
GERWAZY WYCIĄGNĄł SZABLE I STRZELIŁ
Avatar użytkownika
silva
Mający coś do powiedzenia
 
Posty: 433
Obrazki: 1031
Dołączył(a): Wt, 3 lipca 2012, 21:18
Lokalizacja: Wierzchowiska k. Lublina
Numer GG: 3994722

Re: Dzierżawy

Postprzez DuzyGrzegorz » Śr, 5 grudnia 2012, 16:10

Umowę dzierżawy zawartą na czas oznaczony lub nieoznaczony wydzierżawiający może wypowiedzieć bez zachowania terminów wypowiedzenia w następujących wypadkach:
a - gdy dzierżawca zalega z zapłatą czynszu dzierżawnego, po udzieleniu dodatkowego trzymiesięcznego terminu do zapłaty tego zaległego czynszu (art. 703 k.c.),
b - jeżeli dzierżawca używa przedmiotu dzierżawy w sposób sprzeczny z umową lub przeznaczeniem i czyni to mimo upomnień (ustnych przy świadkach lub najlepiej pisemnych) przez wydzierżawiającego (art. 667 §2 zd. 1 k.c.)
c - jeżeli dzierżawca bez zgody wydzierżawiającego odda przedmiot dzierżawy osobie trzeciej (bezpłatnie lub w poddzierżawę (art. 698 § 2 k.c.).
A więc umowa dzierżawy musi zawierać jasno określony termin jeżeli jest terminowa, sposób i terminy wypowiedzenia, sposób użytkowania, ewentualne nakłady i sposób ich rozliczania. Powinien być też wskazany sposób rozwiązywania sporów na tle dzierżawy, a przynajmniej wskazany sąd.
DuzyGrzegorz
Mający coś do powiedzenia
 
Posty: 349
Dołączył(a): N, 14 października 2012, 17:20
Lokalizacja: łódzkie
Numer GG: 4941697

Re: Dzierżawy

Postprzez redek » Śr, 5 grudnia 2012, 17:18

Można dodać, że umowa na czas nieoznaczony może być wypowiedziana, zgodnie z treścią art. 704 KC, na jeden rok naprzód na koniec roku dzierżawnego.
Umowy na czas określony, o ile nie zachodzą przypadki wymienione przez @Dużego Grzegorza nie można wypowiedzieć przed jej końcem.
redek
Zasłużony dla forum
 
Posty: 133
Obrazki: 241
Dołączył(a): Pn, 4 czerwca 2012, 22:48
Lokalizacja: zachodniopomorskie, powiat Gryfice

Re: Dzierżawy

Postprzez zyrafa » Śr, 5 grudnia 2012, 17:57

silva napisał(a):Czyli nie ma sie co targować i podbijać cene jeśli dzierżawie, tylko czekać aż notariusz zadzwoni i zapyta czy nie chce kupić. A jeśli nie zadzwoni?

Poprzednia odp tyczy się pytania powyżej.
Odpowiem jeszcze raz. Jeśli będziesz siedział z założonymi rękami czyli nie targował itd. i nie dojdzie między wami do porozumienia to wydzierżawiający bez oporu znajdzie sobie nowego klienta który da żądaną kwotę, a Twoje prawo do pierwokupu nie będzie dla nich większą przeszkodą.

EDIT: Chcę nadmienić że umowy dzierżawy według mojej opinii to o kant można potłuc. Tu nic nie jest pewne, zwłaszcza że zawieramy je najczęściej z osobami nie kompetentnymi które nie znają swoich tym bardziej naszych praw, rządzą się własnymi przekonaniami i nie zawahają się respektować swojego zwierzęcego zachowania które mówi jak koniec dzierżawy dzisiaj to tak ma być, w innym przypadku cię spalę. Może napisałem dość dosadnie ale niestety u osób tego pokroju jest wszystko możliwe. Oczywiście są pewne wyjątki, ale to rzadkość. Zazwyczaj są to alkoholicy i inny margines.

Niedawno o mały włos nie zostałem wykorzystany. W zasadzie człowiek chciał wykorzystać żonę, bo bez jej wiedzy dogadywał ze mną cenę na ziemię której jak się okazało ona nie planowała sprzedać. Podejrzewam że podrobiłby jakieś podpisy i by przeszło. Tylko co dalej ona założyłaby sprawę i owszem sąd męża ukarałby jakimiś pracami społecznymi no i mi ziemię odebrał. Tylko kto zwróciłby poniesione koszty? Na szczęście ludzie wcześniej jej donieśli o planowanej przez męża transakcji i telefoniczne mnie uprzedziła że ona jest współwłaścicielem ziemi i nie planuje jej sprzedawać.
Ostatnio edytowano Śr, 5 grudnia 2012, 18:20 przez zyrafa, łącznie edytowano 1 raz
zyrafa
Zaczynający przygodę
 
Posty: 80
Obrazki: 23
Dołączył(a): Pn, 6 sierpnia 2012, 21:51

Re: Dzierżawy

Postprzez DuzyGrzegorz » Śr, 5 grudnia 2012, 18:12

Będzie przeszkodą. Prawo pierwokupu obowiązuje przy sprzedaży osobie trzeciej.
DuzyGrzegorz
Mający coś do powiedzenia
 
Posty: 349
Dołączył(a): N, 14 października 2012, 17:20
Lokalizacja: łódzkie
Numer GG: 4941697

Re: Dzierżawy

Postprzez silva » Śr, 5 grudnia 2012, 18:17

No ale @Duży Grzegorzu w tym przypadku co pisze @Zyrafa to po prostu ten co dzierżawi nie daje kwoty tej co chce wziąć wydzierżawiający
GERWAZY WYCIĄGNĄł SZABLE I STRZELIŁ
Avatar użytkownika
silva
Mający coś do powiedzenia
 
Posty: 433
Obrazki: 1031
Dołączył(a): Wt, 3 lipca 2012, 21:18
Lokalizacja: Wierzchowiska k. Lublina
Numer GG: 3994722

Re: Dzierżawy

Postprzez zyrafa » Śr, 5 grudnia 2012, 18:23

DuzyGrzegorzu wiem że prawnie jest to uregulowane. Ale jak to mówią prawo jest po to by je omijać. Dlatego napisałem że nie będzie ono przeszkodą bo po prostu poprzez zmowę je ominą i ciężko będzie im to udowodnić.
Ostatnio edytowano Cz, 6 grudnia 2012, 21:55 przez sebekwolkasos, łącznie edytowano 1 raz
Powód: Ortografia
zyrafa
Zaczynający przygodę
 
Posty: 80
Obrazki: 23
Dołączył(a): Pn, 6 sierpnia 2012, 21:51

Re: Dzierżawy

Postprzez Senator » Śr, 5 grudnia 2012, 18:28

redek napisał(a):Umowy na czas określony, o ile nie zachodzą przypadki wymienione przez @Dużego Grzegorza nie można wypowiedzieć przed jej końcem.

Można, wtedy płaci się odszkodowanie. W mojej wsi był taki przypadek, za wypowiedzenie umowy dzierżawy (do jej końca brakowało 6 lat, sama umowa na 15 lat) właściciel 9 ha działki miał zapłacić dzierżawcy ponad 80 tysięcy złotych.
Nie dyskutuj z debilem. Najpierw sprowadzi Cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem.
Avatar użytkownika
Senator
Mający coś do powiedzenia
 
Posty: 217
Obrazki: 148
Dołączył(a): Pn, 4 czerwca 2012, 11:49
Lokalizacja: Okolice Tczewa/pomorskie
Numer GG: 2241096

Re: Dzierżawy

Postprzez silva » Śr, 5 grudnia 2012, 18:32

A na jakiej zasadzie? Długo sie sądzili? Było w umowie że jeśli zabierze to tyle płaci?
GERWAZY WYCIĄGNĄł SZABLE I STRZELIŁ
Avatar użytkownika
silva
Mający coś do powiedzenia
 
Posty: 433
Obrazki: 1031
Dołączył(a): Wt, 3 lipca 2012, 21:18
Lokalizacja: Wierzchowiska k. Lublina
Numer GG: 3994722

Re: Dzierżawy

Postprzez DuzyGrzegorz » Śr, 5 grudnia 2012, 18:36

Za niewywiązanie się z warunków umowy dzierżawy. Jeżeli dzierżawca wykaże, że poniósł stratę to ma odszkodowanie jak w banku. Kiedyś występowałem w sądzie jako biegły i wielokrotnie wyliczałem wartość takiego odszkodowania (tzw. utracone pożytki).
DuzyGrzegorz
Mający coś do powiedzenia
 
Posty: 349
Dołączył(a): N, 14 października 2012, 17:20
Lokalizacja: łódzkie
Numer GG: 4941697

Re: Dzierżawy

Postprzez Senator » Śr, 5 grudnia 2012, 19:01

@silva, sądzili się ja wiem może z rok, może nawet nie, ale w końcu gościu oddał dzierżawę bez odszkodowania i zakończył swoją przygodę z gospodarką, teraz zajął się czym innym i idzie mu całkiem nieźle :D

Umowa raczej standardowa, bez żadnych odszkodowań, ale ręki bym sobie nie dał uciąć.
Nie dyskutuj z debilem. Najpierw sprowadzi Cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem.
Avatar użytkownika
Senator
Mający coś do powiedzenia
 
Posty: 217
Obrazki: 148
Dołączył(a): Pn, 4 czerwca 2012, 11:49
Lokalizacja: Okolice Tczewa/pomorskie
Numer GG: 2241096

Re: Dzierżawy

Postprzez DuzyGrzegorz » Śr, 5 grudnia 2012, 19:32

Ale czy umowa zawierała klauzulę o braku odszkodowania czy w niej nie było mowy o odszkodowaniu? Bo jak nie wykluczała odszkodowania to się takie odszkodowanie należy. Mogły być inne okoliczności które znosiły odszkodowanie lub powodowały roszczenie wzajemne.
DuzyGrzegorz
Mający coś do powiedzenia
 
Posty: 349
Dołączył(a): N, 14 października 2012, 17:20
Lokalizacja: łódzkie
Numer GG: 4941697

Re: Dzierżawy

Postprzez Senator » Śr, 5 grudnia 2012, 21:37

Raczej nie było mowy, bo i który z nich by pomyślał że spotkają się w sądzie.
Nie dyskutuj z debilem. Najpierw sprowadzi Cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem.
Avatar użytkownika
Senator
Mający coś do powiedzenia
 
Posty: 217
Obrazki: 148
Dołączył(a): Pn, 4 czerwca 2012, 11:49
Lokalizacja: Okolice Tczewa/pomorskie
Numer GG: 2241096

Re: Dzierżawy

Postprzez black80 » Wt, 11 grudnia 2012, 11:30

Z tego co wiem w obrocie prywatnym po wygaśnięciu umowy dzierżawy prawo pierwokupu nie obowiązuje. Prawo to dotyczy tylko gruntów obecnie dzierżawionych z zachowaniem pewnych warunków tak jak podpisanie umowy tzw pewnej dzierżawy ( potwierdzenie w gminie lub u notariusza) czas określony z datą jej rozpoczęcia czas trwania z tego co wiem musi przekroczyć 3 lata. W czasie trwania dzierżawy kupujący musi poinformować że sprzedaje grunty. W przypadku znacznego zawyżenia ceny przez sprzedającego kupujący może powołać biegłego rzeczoznawcę który na podstawie innych umów zawieranych w tej okolicy oszacuje cenę gruntów i na tej podstawie możemy je nabyć po niższej cenie. Więc zawyżanie ceny i sprzedaż nie dzierżawcy( w okresie jej trwania) może skończyć się źle dla kupującego gdyż w sądzie będzie przesłanka do zastosowania prawa pierwokupu zwrotu nieruchomości dzierżawcy po cenie niższej (jeśli drogo kupił) oraz w przypadku podania nieprawdy podczas zawarcia umowy sprzedający jak i kupujący w równej mierze mogą zostać pociągnięci do odpowiedzialności karnej. Natomiast jeśli umowa dzierżawy wygaśnie (nawet jeden dzień po) i nie zachowało się warunków dzierżawca nie ma żadnych praw.
Ostatnio edytowano Śr, 17 kwietnia 2013, 18:25 przez Gość, łącznie edytowano 2 razy
Powód: Literówki
black80
Zaczynający przygodę
 
Posty: 23
Obrazki: 34
Dołączył(a): Wt, 12 czerwca 2012, 21:37

Re: Dzierżawy

Postprzez wredzioch » Wt, 21 stycznia 2014, 14:09

gonzo napisał(a):Tak obowiązuje prawo pierwokupu o ile widniejesz na rejestrze gruntów(masz prawo na papierze) bo z nim wydzierżawiający musi iść do notariusza jak będzie chciał sprzedać i wtedy notariusz pyta Cię czy Ty nie chcesz kupić.


Otóż to, sam w ten sposób kupowałem grunty. Tylko trzeba zadbać o to, by być w rejestrze.
wredzioch
Zaczynający przygodę
 
Posty: 10
Dołączył(a): Wt, 21 stycznia 2014, 14:04
Lokalizacja: Warszawa

Re: Dzierżawy

Postprzez DuzyGrzegorz » Śr, 22 stycznia 2014, 13:24

Nie ma znaczenia czy wydzierżawiasz od ANR czy od osoby prywatnej. Warunkiem jest aby umowa dzierżawy dawała prawo pierwokupu jest:
- umowa dzierżawy musi być zawarta pisemnie,
- umowa dzierżawy musi posiadać datę pewną, (data zawarcia umowy dzierżawy musi być poświadczona urzędowo przez jakiś organ państwowy, albo samorządu terytorialnego albo notariusza,
- umowa dzierżawy musi zostać zawarta na minimum 3 lata.
Warunki również musi spełniać rolnik chcący z prawa pierwokupu skorzystać:
- musi być osobą fizyczną lub rolniczą spółdzielnią produkcyjną,
- musi prowadzić gospodarstwo rodzinne,
- nabywana dzierżawiona dotychczas nieruchomość musi wejść do jego gospodarstwa rolnego,
- posiada kwalifikacje rolnicze,
- musi oświadczyć że będzie prowadził gospodarstwo osobiście
- musi mieszkać na terenie gminy, w której położona jest co najmniej jedna z nieruchomości wchodząca w skład gospodarstwa rolnego,
- łączna powierzchnia gosp. rodzinnego wraz z nabywaną nieruchomością nie przekracza 300 ha.
Pozdrawiam!
DuzyGrzegorz
Mający coś do powiedzenia
 
Posty: 349
Dołączył(a): N, 14 października 2012, 17:20
Lokalizacja: łódzkie
Numer GG: 4941697

Re: Dzierżawy

Postprzez andrzej2110 » Śr, 22 stycznia 2014, 14:51

A co z ceną?? Załóżmy ze spełniam warunki do pierwokupu ale sąsiad zaoferuje więcej??
Avatar użytkownika
andrzej2110
Administrator
 
Posty: 597
Obrazki: 123
Dołączył(a): Pn, 4 czerwca 2012, 11:22

Re: Dzierżawy

Postprzez DuzyGrzegorz » Śr, 22 stycznia 2014, 15:15

To nie jest licytacja więc nie będzie miał możliwości przebić ceny. Sąsiad zaproponuje wydzierżawiającemu cenę, a jeżeli jest ona satysfakcjonująca idą do notariusza i spisują warunkową umowę sprzedaży wpisując tę zaoferowaną i satysfakcjonującą obie strony cenę. Umowa warunkowa oznacza, że w przyszłości będzie zawarta pod warunkiem, że osoba mająca prawo pierwokupu nie skorzysta z tego prawa. Cena jest tą którą osoba mająca prawo pierwokupu musi zapłacić sprzedającemu aby z tego prawa skorzystać i co najważniejsze nie musi jej przebić. Nabywca z umowy warunkowej nie może swojej ceny zmienić tak jak i sprzedający. Jeżeli osoba mająca prawo pierwokupu skorzysta z tego prawa to idzie do notariusza razem ze sprzedawcą, płaci cenę ustaloną w umowie warunkowej i sporządzają umowę sprzedaży. Jeżeli sprzedawca nie będzie chciał iść do notariusza to sąd go do tego przymusi. Jeżeli zaś osoba mająca prawo pierwokupu nie skorzysta z tego prawa to sprzedający idzie do notariusza z kupującym z którym zawarł umowę warunkową.
Warto jest umowy dzierżawy z których wynika prawo pierwokupu zgłaszać do ewidencji gruntów, gdyż to uniemożliwi sprzedającemu zatajenie prawa pierwokupu ciążącego na nieruchomości (nie na sprzedającym!!!) przed notariuszem. Jeżeli fakt ten zatai to przysługuje osobie posiadającej prawo pierwokupu roszczenie odszkodowawcze. Pozdrawiam!
P.s.
Proszę nie mylić umowy wstępnej z umową warunkową. Jeżeli Cię interesuje co z umową dzierżawy jeżeli wydzierżawiona nieruchomość zostanie sprzedana to mogę napisać. Jeżeli coś nie jasne to też pisz.
DuzyGrzegorz
Mający coś do powiedzenia
 
Posty: 349
Dołączył(a): N, 14 października 2012, 17:20
Lokalizacja: łódzkie
Numer GG: 4941697

Re: Dzierżawy

Postprzez andrzej2110 » Śr, 22 stycznia 2014, 17:06

No a gdybym nap ja daje 20tyś/ha a właściciel chce 30tyś/ha. Mnie nie stać dać takiej ceny ale jest inny chętny który daje właścicielowi te 30
Rozumiem że w umowie dzierżawy nie ma podanej ceny za jaką mam możliwość wykupienie??
Avatar użytkownika
andrzej2110
Administrator
 
Posty: 597
Obrazki: 123
Dołączył(a): Pn, 4 czerwca 2012, 11:22

Re: Dzierżawy

Postprzez DuzyGrzegorz » Śr, 22 stycznia 2014, 18:15

Wtedy nie realizujesz prawa pierwokupu. Prawo pierwokupu realizujesz wtedy i tylko wtedy gdy sprzedaż jest realizowana na rzecz innej osoby. Tak w uproszczeniu Ty możesz powiedzieć, że za taką ceną to jato kupię. Płacisz tę cenę i stajesz się właścicielem.
Nawet w tym wypadku gdy inny daje więcej od Ciebie możesz skorzystać z prawa pierwokupu dając 30 tys. zł, nie musisz go przebijać.
Temu kto posiada prawo pierwokupu raczej nie opłaca się brania udziału w licytacji, a nawet ujawniania swojego zainteresowania kupnem gdyż jak wiadomo im więcej kupujących tym wyższa cena. Może być też taka sytuacja, że przelicytujesz wszystkich, a to tak jakbyś z prawa pierwokupu nie korzystał. Zresztą nawet nikt Cię nie powiadomi o transakcji gdyż jesteś stroną.
Cena nie jest określona w umowie dzierżawy lecz w warunkowej umowie sprzedaży. Masz prawo wejść do umowy sprzedaży w miejsce kupującego wymienionego w umowie wstępnej na jego warunkach cenowych.
W razie gdy jeszcze coś nie jasno napisałem to pisz. Pozdrawiam!
DuzyGrzegorz
Mający coś do powiedzenia
 
Posty: 349
Dołączył(a): N, 14 października 2012, 17:20
Lokalizacja: łódzkie
Numer GG: 4941697

Re: Dzierżawy

Postprzez andrzej2110 » Śr, 22 stycznia 2014, 18:59

Czyli nie wiele to daje. Tak czy tak muszę dać tyle kasy na ile zgodzi się właściciel a jeśli będzie miał innego kupca to ceny nie opuści...

To prawo obowiązuje tylko do czasu końca okresu dzierżawy ??
Avatar użytkownika
andrzej2110
Administrator
 
Posty: 597
Obrazki: 123
Dołączył(a): Pn, 4 czerwca 2012, 11:22

Re: Dzierżawy

Postprzez DuzyGrzegorz » Śr, 22 stycznia 2014, 20:04

Jeżeli cena podana w umowie warunkowej wg osoby mającej prawo pierwokupu odbiega od cen rynkowych to może ona w ciągu 14 dni od dnia złożenia oświadczenia o wykonaniu prawa pierwokupu, wystąpić do sądu o ustalenie ceny tej nieruchomości.
Prawo pierwokupu przysługuje dzierżawcy, więc jeżeli nie jesteś dzierżawcą to nie przysługuje Ci prawo pierwokupu. Jak coś jeszcze to pisz. Pozdrawiam!
DuzyGrzegorz
Mający coś do powiedzenia
 
Posty: 349
Dołączył(a): N, 14 października 2012, 17:20
Lokalizacja: łódzkie
Numer GG: 4941697

Re: Dzierżawy

Postprzez chomik111 » Śr, 22 stycznia 2014, 20:35

Jeśli mogę zadam pytanie z innej beczki choć też o dzierżawie. Mam zawartą umowę dzierżawy w 2012 roku na okres 10 lat, z zapisem że nie podlega rozwiązaniu przed upływem okresu jej trwania, czyli przed 2022 rokiem. Właściciel, który krótko mówiąc jest nie słowny bo tydzień 2 tyg temu zapewniał mnie że sprzeda mi to pole i już dogadywaliśmy cenę poleciał sobie w kulki, bo dzisiaj zgłosił się do mnie "posłannik" z pewnej firmy, że przymierzają się do kupna jeden działki którą dzierżawie, a w przyszłości reszty. Z tego co się orientuje właściciel może sprzedać pole ale kupujący przejmuję wszystkie zobowiązania wynikające z umowy, czyli nie może mi wypowiedzieć umowy, a ja mam prawo użytkować to pole do 2022 roku? Nawet jeśli na umowie dzierżawy nie ma daty pewnej, to nadal jest ona wiążąca? Bo inaczej po co zawierać takie umowy.. skoro są nic nie warte.. Czy się mylę ??
chomik111
Zaczynający przygodę
 
Posty: 58
Obrazki: 66
Dołączył(a): Pn, 4 czerwca 2012, 20:43
Lokalizacja: Lubelskie

Re: Dzierżawy

Postprzez DuzyGrzegorz » Śr, 22 stycznia 2014, 21:38

Nie mylisz się. Nowy właściciel wchodzi w miejsce dotychczasowego. Umowa obowiązuje nadal. Pozdrawiam!
DuzyGrzegorz
Mający coś do powiedzenia
 
Posty: 349
Dołączył(a): N, 14 października 2012, 17:20
Lokalizacja: łódzkie
Numer GG: 4941697

Re: Dzierżawy

Postprzez chomik111 » Śr, 22 stycznia 2014, 22:08

Dzięki ci za odpowiedź.. uspokoiłeś mnie przynajmniej na te kolejne 8 lat..
chomik111
Zaczynający przygodę
 
Posty: 58
Obrazki: 66
Dołączył(a): Pn, 4 czerwca 2012, 20:43
Lokalizacja: Lubelskie

Re: Dzierżawy

Postprzez farmer.piotr » Śr, 5 marca 2014, 11:25

DuzyGrzegorz napisał(a):Nie mylisz się. Nowy właściciel wchodzi w miejsce dotychczasowego. Umowa obowiązuje nadal. Pozdrawiam!

Potwierdzam ;]
Avatar użytkownika
farmer.piotr
Zaczynający przygodę
 
Posty: 25
Dołączył(a): Pn, 6 stycznia 2014, 01:25
Lokalizacja: Izdebno

Re: Dzierżawy

Postprzez sander » Wt, 21 października 2014, 15:14

A jest możliwość negocjowania cen?
sander
Nowicjusz
 
Posty: 8
Dołączył(a): Pt, 22 sierpnia 2014, 15:46
Lokalizacja: Radomsko

Re: Dzierżawy

Postprzez Kobys » Cz, 15 stycznia 2015, 18:26

Cen dzierżawy czy kupna ?
Avatar użytkownika
Kobys
Opiekun profilu FB
 
Posty: 132
Obrazki: 62
Dołączył(a): Pn, 24 marca 2014, 22:48
Lokalizacja: Żuławy
Numer GG: 51496701

Re: Dzierżawy, prawo pierwokupu, wejście na grunt, bezumowne użytkowanie.

Postprzez dialt1 » N, 15 marca 2015, 18:34

calkiem ciekawy pomysl. brakowalo tu tego :)
dialt1
Nowicjusz
 
Posty: 6
Dołączył(a): N, 15 marca 2015, 18:13
Lokalizacja: krakow

Re: Dzierżawy, prawo pierwokupu, wejście na grunt, bezumowne użytkowanie.

Postprzez Kobys » N, 15 marca 2015, 18:50

Chłopaki a jak to jest z bezumowną uprawą ziemi anr, podobno są za to duże kary, ale jeden taką o to uprawia i z pół roku temu był gościu z anr porobił zdjęcia i mówił, że będą sprzedawać. A o tym, że kara za uprawianie nic nie mówił.
Avatar użytkownika
Kobys
Opiekun profilu FB
 
Posty: 132
Obrazki: 62
Dołączył(a): Pn, 24 marca 2014, 22:48
Lokalizacja: Żuławy
Numer GG: 51496701

Re: Dzierżawy, prawo pierwokupu, wejście na grunt, bezumowne użytkowanie.

Postprzez agromatik » Wt, 17 marca 2015, 09:32

Jeżeli nie podałeś tego pod dopłaty to mogą Ci nadmuchać, nie ma dowodu że to twoja uprawa. Jeżeli jednak podałeś pod dopłaty, bądź cierpliwy sami zgłoszą się po kasę.
agromatik
Zaczynający przygodę
 
Posty: 47
Obrazki: 0
Dołączył(a): Pt, 27 lipca 2012, 10:02

Re: Dzierżawy, prawo pierwokupu, wejście na grunt, bezumowne użytkowanie.

Postprzez Kobys » Wt, 17 marca 2015, 13:55

Nie ja nie uprawiam, ale bylem ciekaw jak to jest
Avatar użytkownika
Kobys
Opiekun profilu FB
 
Posty: 132
Obrazki: 62
Dołączył(a): Pn, 24 marca 2014, 22:48
Lokalizacja: Żuławy
Numer GG: 51496701


Powrót do Opinie i ostrzeżenia