UDT, a gospodarstwo rolne.

Jak uzyskać pozwolenia na budowę? Jak walczyć o swoje prawa?

UDT, a gospodarstwo rolne.

Postprzez bobek » N, 11 listopada 2012, 11:54

Czy rolnik jest zobligowany do posiadania uprawień jeżeli korzysta np. z ładowarki teleskopowej, wózka widłowego? Czy podane maszyny muszą posiadać badanie UDT? Co w razie wypadku z udziałem maszyn na które inne podmioty muszą mieć papiery z UDT?
Boże, daj mi cierpliwość, bym pogodził się z tym, czego zmienić nie jestem w stanie. Daj mi siłę, bym zmieniał to co zmienić mogę. I daj mi mądrość, bym odróżnił jedno od drugiego.
Avatar użytkownika
bobek
Kierownik PGR
 
Posty: 699
Obrazki: 244
Dołączył(a): Pn, 4 czerwca 2012, 18:25
Lokalizacja: Centrum Wszechświata

Re: UDT, a gospodarstwo rolne.

Postprzez Guzik » N, 11 listopada 2012, 12:35

Jak brat chodził na kurs to mówili że dla własnych celów czyli praca tylko w gospodarstwie to nie musisz posiadać. Ale jeśli chcesz gdzieś tą ładowarką pracować to musisz posiadać.
Guzik
Mający coś do powiedzenia
 
Posty: 298
Obrazki: 113
Dołączył(a): Pn, 4 czerwca 2012, 14:11
Lokalizacja: Powiat Gdański
Numer GG: 33067550

Re: UDT, a gospodarstwo rolne.

Postprzez DuzyGrzegorz » N, 11 listopada 2012, 12:42

Rozgryzałem ten temat. Warto mieć aktualne szkolenie BHP Szkolenie dla pracodawców i osób kierujących pracownikami. Temat jest bardzo szeroki, a znajomość materii prawa nawet przez instytucje zajmujące się tym tematem można powiedzieć mizerna. Szczegóły są zawierają te linki.
http://www.senat.gov.pl/gfx/senat/userfiles/_public/k8/dokumenty/stenogram/oswiadczenia/wojciechowski/0905oa.pdf
http://www.senat.gov.pl/gfx/senat/userfiles/_public/k8/dokumenty/stenogram/oswiadczenia/wojciechowski/0905o.pdf
Gdyby jakieś wątpliwości to pisz. Warto te pisma wydrukować i w przypadku "w" pokazać nadgorliwym i niestety niedouczonym urzędnikom.
DuzyGrzegorz
Mający coś do powiedzenia
 
Posty: 349
Dołączył(a): N, 14 października 2012, 17:20
Lokalizacja: łódzkie
Numer GG: 4941697

Re: UDT, a gospodarstwo rolne.

Postprzez bobek » N, 11 listopada 2012, 13:43

Wklej jeszcze raz linki z znacznikami URL.
Boże, daj mi cierpliwość, bym pogodził się z tym, czego zmienić nie jestem w stanie. Daj mi siłę, bym zmieniał to co zmienić mogę. I daj mi mądrość, bym odróżnił jedno od drugiego.
Avatar użytkownika
bobek
Kierownik PGR
 
Posty: 699
Obrazki: 244
Dołączył(a): Pn, 4 czerwca 2012, 18:25
Lokalizacja: Centrum Wszechświata

Re: UDT, a gospodarstwo rolne.

Postprzez MieszkoI » Pn, 12 listopada 2012, 14:06

Tak jak już wcześniej wspominałem osoba prywatna posiadająca sprzęt (widlak, ładowarka, fadroma...) tylko do własnego użytku pod warunkiem, że będzie sama nią pracować nie podlega urzędowi dozoru technicznego. Nie wiem czy wyłaczeniu nie będzie też tutaj podlegać instytucja pomocy sąsiedzkiej (czy jak to się tam nazywa)
MieszkoI
Zaczynający przygodę
 
Posty: 71
Obrazki: 69
Dołączył(a): N, 10 czerwca 2012, 22:47

Re: UDT, a gospodarstwo rolne.

Postprzez DuzyGrzegorz » Pn, 12 listopada 2012, 17:11

Instytucja pomocy sąsiedzkiej to już nie prowadzenie własnego gospodarstwa rolniczego i wszystkie inne wymogi obowiązują które we własnym gospodarstwie nie obowiązują.
DuzyGrzegorz
Mający coś do powiedzenia
 
Posty: 349
Dołączył(a): N, 14 października 2012, 17:20
Lokalizacja: łódzkie
Numer GG: 4941697

Re: UDT, a gospodarstwo rolne.

Postprzez MieszkoI » Pn, 12 listopada 2012, 17:54

Dzięki za rozwianie moich wątpliwości
MieszkoI
Zaczynający przygodę
 
Posty: 71
Obrazki: 69
Dołączył(a): N, 10 czerwca 2012, 22:47

Re: UDT, a gospodarstwo rolne.

Postprzez deer » N, 30 grudnia 2012, 11:36

Może coś nie doczytałem w tych dwóch pismach, ale z tego co ja zrozumiałem to tylko chodzi o uprawnienia do prowadzenia pojazdów i PIP a o udt nie ma tam nic.

Cytat ze strony UDT
,,Dozór techniczny
Zgodnie z ustawą o dozorze technicznym (Dz. U. Nr 122, poz. 1321, z późn. zmianami) dozór techniczny dotyczy urządzeń technicznych podlegających dozorowi technicznemu (Dz.U. 2002 nr 120 poz. 1021, zmiana: Dz.U. Nr 28, poz. 240), stwarzających zagrożenie poprzez rozprężanie gazów znajdujących się pod ciśnieniem różnym od atmosferycznego, wyzwolenie energii potencjalnej lub kinetycznej przy przemieszczaniu ludzi lub ładunków w ograniczonym zasięgu oraz rozprzestrzenianie się materiałów niebezpiecznych podczas ich magazynowania lub transportu. ''
"Bardzo też pożytecznie bywa najsamprzód zdzielić świadka, ledwo wejdzie, mocno kijem po głowie, od czego ten bardzo zdumiony bywa, a przeto i do kłamstwa nieskory."

Kupię żuka PickUp-a
Avatar użytkownika
deer
Zasłużony dla forum
 
Posty: 115
Obrazki: 149
Dołączył(a): Pn, 4 czerwca 2012, 17:56

Re: UDT, a gospodarstwo rolne.

Postprzez DuzyGrzegorz » N, 30 grudnia 2012, 12:26

Chodzi o spełnienie warunków bezpieczeństwa i higieny pracy w indywidualnym gospodarstwie rolnym. Zarówno PIP jak i UDT nie mają wstępu do takiego gospodarstwa, chyba że wykonujesz usługi lub zatrudniasz pracowników. Jak chcesz mogę postarać się o takie pismo z UDT, ale to może potrwać ok. 2 miesiące.
DuzyGrzegorz
Mający coś do powiedzenia
 
Posty: 349
Dołączył(a): N, 14 października 2012, 17:20
Lokalizacja: łódzkie
Numer GG: 4941697

Re: UDT, a gospodarstwo rolne.

Postprzez MECHANIZATOR » Wt, 12 lutego 2013, 10:04

My mamy 3 wózki widłowe które podlegają pod UDT i na ostatnim przeglądzie kontroler uznał że ładowarki teleskopowe też musimy zarejestrować w UDT i muszą mieć okresowe badania - nie wiem tylko jak to się ma do rolnika indywidualnego
Avatar użytkownika
MECHANIZATOR
Zasłużony dla forum
 
Posty: 217
Obrazki: 32
Dołączył(a): Pn, 4 czerwca 2012, 14:40
Lokalizacja: WLKP

Re: UDT, a gospodarstwo rolne.

Postprzez DuzyGrzegorz » Wt, 12 lutego 2013, 11:25

Podlegasz pod kodeks pracy tak, nie podlegasz nie. To dotyczy także wózków widłowych. Wszystkie warunki jakie musisz spełnić w indywidualnym gospodarstwie rolnym są wymienione w pismach do których link jest w poście #3.
DuzyGrzegorz
Mający coś do powiedzenia
 
Posty: 349
Dołączył(a): N, 14 października 2012, 17:20
Lokalizacja: łódzkie
Numer GG: 4941697

Re: UDT, a gospodarstwo rolne.

Postprzez MECHANIZATOR » Wt, 12 lutego 2013, 12:17

Nie byłbym do końca pewien ponieważ w ustawie o dozorze technicznym Dz.U. 2000 nr 122 poz. 1321 nie ma ani słowa o wyłączeniu spod ich zakresu maszyn należących do rolników indywidualnych
Ostatnio edytowano Śr, 13 lutego 2013, 20:24 przez sebekwolkasos, łącznie edytowano 1 raz
Powód: Ortografia
Avatar użytkownika
MECHANIZATOR
Zasłużony dla forum
 
Posty: 217
Obrazki: 32
Dołączył(a): Pn, 4 czerwca 2012, 14:40
Lokalizacja: WLKP

Re: UDT, a gospodarstwo rolne.

Postprzez DuzyGrzegorz » Wt, 12 lutego 2013, 12:37

"Art. 7 Ustawy Zasadniczej.
Organy władzy publicznej działają na podstawie i w granicach prawa."
Zatem nie może być mowy o wyłączeniu lecz o włączeniu, a nigdzie takiego włączenia nie ma.
Ostatnio edytowano Śr, 13 lutego 2013, 20:24 przez sebekwolkasos, łącznie edytowano 1 raz
Powód: Ortografia
DuzyGrzegorz
Mający coś do powiedzenia
 
Posty: 349
Dołączył(a): N, 14 października 2012, 17:20
Lokalizacja: łódzkie
Numer GG: 4941697

Re: UDT, a gospodarstwo rolne.

Postprzez MECHANIZATOR » Wt, 12 lutego 2013, 13:01

włączenia nie ma ale jest w tekście że "wszystkie urządzenia... z wyłączeniem stosowanych przy wytwarzaniu energii jądrowej" - czyli rozumując jeśli z "wszystkich" wyłączamy coś to resztę która wyłączona nie jest ten przepis obowiązuje

w dodatku przeglądowi podlega urządzenie a nie właściciel - więc moim skromnym zdaniem ładowarka pod UDT podlega niezależnie kto jest jej właścicielem

analogicznie można by przecież zrobić z przyczepą czy ciągnikiem - w przepisach ruchu drogowego nie ma przepisu ze "rolnik indywidualny jest zobowiązany do posiadania aktualnego przeglądu technicznego na ciągniki i przyczepy" - więc można jeździć bez przeglądu bo nie ma "włączenia" do ustawy
Avatar użytkownika
MECHANIZATOR
Zasłużony dla forum
 
Posty: 217
Obrazki: 32
Dołączył(a): Pn, 4 czerwca 2012, 14:40
Lokalizacja: WLKP

Re: UDT, a gospodarstwo rolne.

Postprzez DuzyGrzegorz » Wt, 12 lutego 2013, 13:43

"Wszyscy" to nie "każdy". Rolnik nie jest zobowiązany do posiadania aktualnego przeglądu technicznego na ciągniki i przyczepy, podobnie jak księgowy. Ja takiego przepisu zobowiązującego rolników do posiadania aktualnego przeglądu technicznego na ciągniki i przyczepy nie znam. Uczestnik ruchu drogowego jest do tego zobowiązany, a nie rolnik czy księgowy, podobnie jak pracodawca jest zobowiązany aby wszystkie (ale nie każde!) jego urządzenia których parametry wyczerpują warunki ustawowe do badań technicznych miało aktualne badanie techniczne. Jeżeli jesteś pracodawcą to masz ten obowiązek, jeżeli prowadzisz indywidualne gospodarstwo rolnicze to nie jesteś pracodawcą i takiego obowiązku nie masz.
DuzyGrzegorz
Mający coś do powiedzenia
 
Posty: 349
Dołączył(a): N, 14 października 2012, 17:20
Lokalizacja: łódzkie
Numer GG: 4941697

Re: UDT, a gospodarstwo rolne.

Postprzez wiesmag » Cz, 14 lutego 2013, 12:12

Przeglądy obowiązują nas jeśli zatrudniamy pracowników,i pracownicy mogliby obsługiwać takowe urządzenia-nawet jeśliby mieliby tylko dostęp.
Jeśli nie zatrudniamy pracowników a urządzenia obsługujemy sami-zbędne ceregiele-podobnie jest z uprawnieniami np,na wózki widłowe.

Np.nie mając uprawnień na kombajn nikt mi nic nie zarzuci pod warunkiem że używam go tylko dla siebie nie wykonując usług-na drodze wymagane jest prawo jazdy właściwej kategorii.
Ostatnio edytowano Cz, 14 lutego 2013, 23:28 przez sebekwolkasos, łącznie edytowano 1 raz
Powód: Ortografia
Avatar użytkownika
wiesmag
Mający coś do powiedzenia
 
Posty: 237
Obrazki: 52
Dołączył(a): Pn, 4 czerwca 2012, 20:45
Lokalizacja: Czeczewo-okolice Kartuz
Numer GG: 20608063

Re: UDT, a gospodarstwo rolne.

Postprzez MECHANIZATOR » Cz, 14 lutego 2013, 12:19

Ok - podkusiło mnie napisać do UDT i dostałem odpowiedź

moje pytanie brzmiało:

"Dzień dobry
zwracam się do państwa z pytaniem dotyczącym badań technicznych ładowarek i wózków widłowych stosowanych w rolnictwie indywidualnym. Pytanie wynika z faktu iż nigdzie nie mogę znaleźć jednoznacznej odpowiedzi czy rolnik indywidualny nie prowadzący działalności pozarolniczej i nie zatrudniający nikogo na mocy stosunku pracy jest zobowiązany do wykonywania badań technicznych przewidzianych przez UDT ? jeśli tak to na mocy jakiego aktu prawnego takie badanie powinno się odbywać. Pytanie kieruję do państwa z uwagi na rozbieżności w tym temacie jakie pojawiają się w mediach rolniczych.
pozdrawiam"

Odpowiedź z UDT

"Dzień dobry
Uprzejmie informuję, że rodzaje urządzeń podlegających dozorowi technicznemu zostały wymienione w rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 7 grudnia 2012 r. w sprawie rodzajów urządzeń technicznych podlegających dozorowi technicznemu (Dz. U. z 2012 r., Nr 0, poz. 1468). Wśród wymienionych urządzeń w powyższym rozporządzeniu znajdują się m. in. wózki jezdniowe podnośnikowe z mechanicznym napędem podnoszenia.

Nie znajdują się w powyższym rozporządzeniu ładowarki, o których Pan wspomina.

Nadmieniam, że w celu autorytatwnego stwierdzenia o podległości pod dozór techniczny danego rodzaju urządzenia w rozumieniu przepisów o dozorze technicznym niezbędne jest przedłożenie do UDT instrukcji eksploatacji przedmiotowego urządzenia.

Ponadto informuję, że przepisy powyższego rozporządzenia nie kategoryzują eksploatujących urządzenia techniczne podlegające dozorowi technicznemu na takich, którzy zobowiązani są (lub nie) do uzyskania decyzji zezwalającej na eksploatację w trybie określonym przepisami o dozorze technicznym.

W związku z powyższym uprzejmie informuje, że zgodnie treścią artykułu 14 ustawy z dnia 21 grudnia 2000 r. o dozorze technicznym (Dz. U. Nr 122, poz. 1321 z późn. zm.) urządzenia techniczne objęte dozorem technicznym mogą być eksploatowane tylko na podstawie decyzji zezwalającej na eksploatację, wydanej przez organ właściwej jednostki dozoru technicznego.

Paweł Rajewski
Główny Specjalista
Zespół Koordynacji Inspekcji"

wychodzi więc na to że jeśli tylko ładowarka teleskopowa pojawi się w wykazie urządzeń objętych badaniami UDT to wtedy czy to będzie ksiądz rolnik czy księgowa aby ją użytkować będzie musiał mieć decyzję zezwalającą :P
Ostatnio edytowano Cz, 14 lutego 2013, 23:31 przez sebekwolkasos, łącznie edytowano 1 raz
Powód: Literówka
Avatar użytkownika
MECHANIZATOR
Zasłużony dla forum
 
Posty: 217
Obrazki: 32
Dołączył(a): Pn, 4 czerwca 2012, 14:40
Lokalizacja: WLKP

Re: UDT, a gospodarstwo rolne.

Postprzez DuzyGrzegorz » Cz, 14 lutego 2013, 20:00

Żadnej informacji o którą chodzi w tej odpowiedzi nie ma. Wynika z niej jedynie, że nowe urządzenie może być dopuszczone do użytkowania (obrotu) jeżeli posiada decyzję pozwalającą na eksploatację. W gospodarstwie rolnym kwestie BHP, a oto tu chodzi, reguluje rozporządzenie Ministra Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej z dnia 12 stycznia 1998 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy przy obsłudze ciągników, maszyn, narzędzi i urządzeń technicznych stosowanych w rolnictwie. W tym rozporządzeniu nie ma mowy o konieczności badań technicznych UDT, a nawet gdyby były to i tak byłyby sprzeczne z aktem nadrzędnym w randze ustawy, a przede wszystkim z Konwencją nr 129 dotyczącą inspekcji pracy w rolnictwie. Zatem decyzję zezwalającą musi mieć osoba będąca producentem (wprowadzająca do obrotu), natomiast osoba podlegająca kodeksowi pracy musi eksploatowane urządzenia poddawać cyklicznym przeglądom. Rolnik, o ile nie zatrudnia pracowników (czyli nie jest pracodawcą) lub sam nie wykonuje usług (czyli nie prowadzi działalności gospodarczej) nie podlega kodeksowi pracy lecz rozporządzeniu Ministra Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej z dnia 12 stycznia 1998 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy przy obsłudze ciągników, maszyn, narzędzi i urządzeń technicznych stosowanych w rolnictwie.
Zatem rolnik, ksiądz, księgowy czy każdy inny jeżeli nie jest pracodawcą lub nie prowadzi działalności gospodarczej lub nie jest pracodawcą, lub nie podlega z innych powodów jak uczestnik ruchu drogowego nie musi wykonywać cyklicznych badań użytkowanych przez siebie urządzeń podlegających decyzji dopuszczającej UDT. Jeżeli wprowadzasz do obrotu to taką decyzję musisz mieć.
Wielokrotnie spotkałem się z wyłudzeniami w tym względzie i zresztą piszesz sam, że próbowano od Ciebie wyłudzić za przegląd ładowarki. Powyższe w żadnym stopniu nie zwalnia Cię od obowiązku utrzymania w nienagannym stanie technicznym, a jeżeli zatrudniasz ludzi do pracy lub wykonujesz usługi do cyklicznych przeglądów takich urządzeń.
Ostatnio edytowano Cz, 14 lutego 2013, 23:32 przez sebekwolkasos, łącznie edytowano 1 raz
Powód: Ortografia
DuzyGrzegorz
Mający coś do powiedzenia
 
Posty: 349
Dołączył(a): N, 14 października 2012, 17:20
Lokalizacja: łódzkie
Numer GG: 4941697

Re: UDT, a gospodarstwo rolne.

Postprzez wiesmag » Cz, 14 lutego 2013, 20:43

@DuzyGrzegorz-w zasadzie napisałeś to co ja :)

Kto niby te przeglądy by miał sprawdzać-w gospodarstwie indywidualnym(nie mającym pracowników )dozór jak i inspekcja pracy nie ma co szukać-co najwyżej może przeprowadzać szkolenie,akcje uświadamiające.

Akcja z trzeźwością przeprowadzana na polach w asyście policji była inicjowana przez Krus-sprawdzano tylko i wyłącznie trzeźwość.
Ostatnio edytowano Cz, 14 lutego 2013, 23:34 przez sebekwolkasos, łącznie edytowano 1 raz
Powód: Literówka
Avatar użytkownika
wiesmag
Mający coś do powiedzenia
 
Posty: 237
Obrazki: 52
Dołączył(a): Pn, 4 czerwca 2012, 20:45
Lokalizacja: Czeczewo-okolice Kartuz
Numer GG: 20608063

Re: UDT, a gospodarstwo rolne.

Postprzez blackdevil » Śr, 15 maja 2013, 08:20

@wiesmag o co chodzi z tą akcją trzeźwość na polach i od kiedy ona się odbywa ??
Są dwa rodzaje cierpliwości: tolerowanie tego, co lubisz, i tolerowanie tego, czego nienawidzisz.
Avatar użytkownika
blackdevil
Zaczynający przygodę
 
Posty: 32
Obrazki: 30
Dołączył(a): Pt, 22 czerwca 2012, 16:48
Lokalizacja: Mazowieckie

Re: UDT, a gospodarstwo rolne.

Postprzez wiesmag » Śr, 15 maja 2013, 10:39

@blackdevil - na razie jest spokój-kilka lat temu zrobili popłoch i kilku straciło prawko-ujęli to pod "zagrożenie w ruchu lądowym"-nie było dyskusji.
Ostatnio edytowano Śr, 15 maja 2013, 20:53 przez sebekwolkasos, łącznie edytowano 1 raz
Powód: Literówka
Avatar użytkownika
wiesmag
Mający coś do powiedzenia
 
Posty: 237
Obrazki: 52
Dołączył(a): Pn, 4 czerwca 2012, 20:45
Lokalizacja: Czeczewo-okolice Kartuz
Numer GG: 20608063

Re: UDT, a gospodarstwo rolne.

Postprzez samurajjka » Śr, 11 lutego 2015, 19:50

A jak jest w tej chwili? Coś się ruszyło?
samurajjka
Nowicjusz
 
Posty: 3
Dołączył(a): Wt, 10 lutego 2015, 12:14
Lokalizacja: Gostyń


Powrót do Pozwolenia, spory z urzędami i urzędnikami