Przydomowa elektrownia wiatrowa vs. ogniwa fotowoltaiczne

Wszystko na ten temat od paneli fotowoltaicznych do wierzby energetycznej i brykietów ze słomy

Przydomowa elektrownia wiatrowa vs. ogniwa fotowoltaiczne

Postprzez majran » N, 17 czerwca 2012, 10:44

Jak w temacie.
Czym lepiej robić prąd?
Posiadacie któreś rozwiązanie? Jesteście z niego zadowoleni?
Ja dopiero zagłębiam się w temat, ale z plotek słyszałem, że elektrownia wiatrowa potrzebuje dużo zezwolen i opłat do zakładu energetycznego.
Avatar użytkownika
majran
Mający coś do powiedzenia
 
Posty: 140
Obrazki: 34
Dołączył(a): Pn, 4 czerwca 2012, 21:17
Lokalizacja: Pałuki wielkopolska
Numer GG: 10201673

Re: Przydomowa elektrownia wiatrowa vs. ogniwa fotowoltaiczne

Postprzez deer » N, 17 czerwca 2012, 10:54

Nie mam nic takiego, na moje jednak chyba ogniwa fotogalwaniczne - logistycznie są ciekawsze. Tzn. można gdzieś na dachu usadowić, nie rzucają się tak w oczy. Wiatrak hałasuje i ,,ozdóbka" z niego jest ;).
Podejrzewam (pewien nie jestem) że jakbyś chciał to i to legal zrobić (ogniwa się tak w oczy nie rzucają), to i tu i tu tyle samo papierów będzie, a co do zakładu energetycznego to na 100% te same papiery jak zechcesz wprowadzać prąd do sieci :).
Ostatnio edytowano Wt, 26 marca 2013, 21:08 przez sebekwolkasos, łącznie edytowano 3 razy
Powód: Poprawa tytułu tematu, ortografia
"Bardzo też pożytecznie bywa najsamprzód zdzielić świadka, ledwo wejdzie, mocno kijem po głowie, od czego ten bardzo zdumiony bywa, a przeto i do kłamstwa nieskory."

Kupię żuka PickUp-a
Avatar użytkownika
deer
Zasłużony dla forum
 
Posty: 115
Obrazki: 149
Dołączył(a): Pn, 4 czerwca 2012, 17:56

Re: Przydomowa elektrownia wiatrowa vs. ogniwa fotowoltaiczne

Postprzez bobek » N, 17 czerwca 2012, 11:01

Polecam się zainteresować, bo nasze prawo znało takie przypadki, że za prąd z własnej produkcji należało płacić, jak za ten w pełni przysłany.
Boże, daj mi cierpliwość, bym pogodził się z tym, czego zmienić nie jestem w stanie. Daj mi siłę, bym zmieniał to co zmienić mogę. I daj mi mądrość, bym odróżnił jedno od drugiego.
Avatar użytkownika
bobek
Kierownik PGR
 
Posty: 699
Obrazki: 244
Dołączył(a): Pn, 4 czerwca 2012, 18:25
Lokalizacja: Centrum Wszechświata

Re: Przydomowa elektrownia wiatrowa vs. ogniwa fotowoltaiczne

Postprzez bobek » N, 17 czerwca 2012, 14:38

Dzięki. ;) W przypadku ogniw mocowanych na dachu nie płaci się podatku od nieruchomości? Napisano o izolacji instalacji, oznacza to, że nie można zasilać gospodarstwa z dwóch źródeł energii równolegle? W takiej sytuacji trzeba jednym źródłem zasilać poszczególne odbiorniki?
Boże, daj mi cierpliwość, bym pogodził się z tym, czego zmienić nie jestem w stanie. Daj mi siłę, bym zmieniał to co zmienić mogę. I daj mi mądrość, bym odróżnił jedno od drugiego.
Avatar użytkownika
bobek
Kierownik PGR
 
Posty: 699
Obrazki: 244
Dołączył(a): Pn, 4 czerwca 2012, 18:25
Lokalizacja: Centrum Wszechświata

Re: Przydomowa elektrownia wiatrowa vs. ogniwa fotowoltaiczne

Postprzez Mariusz x » N, 17 czerwca 2012, 14:41

Przy małych mocach zapomnijcie o zasilaniu domu czy innych odbiorników. Jedyne sensowne wyjście to podgrzewanie wody.
Mariusz x
Mający coś do powiedzenia
 
Posty: 130
Dołączył(a): Cz, 7 czerwca 2012, 22:57

Re: Przydomowa elektrownia wiatrowa vs. ogniwa fotowoltaiczne

Postprzez bobek » N, 17 czerwca 2012, 15:14

Może coś więcej? :)
Boże, daj mi cierpliwość, bym pogodził się z tym, czego zmienić nie jestem w stanie. Daj mi siłę, bym zmieniał to co zmienić mogę. I daj mi mądrość, bym odróżnił jedno od drugiego.
Avatar użytkownika
bobek
Kierownik PGR
 
Posty: 699
Obrazki: 244
Dołączył(a): Pn, 4 czerwca 2012, 18:25
Lokalizacja: Centrum Wszechświata

Re: Przydomowa elektrownia wiatrowa vs. ogniwa fotowoltaiczne

Postprzez Mariusz x » N, 17 czerwca 2012, 15:37

Żeby sprzedawać energie trzeba się zsynchronizować z siecią, konieczny jest drogi przekształtnik. Do tego zapewne cała masa formalności. Dlatego lepszym rozwiązaniem jest ogrzewanie wody w bojlerze(mówię o mocach rzędu kilku kilowatów). Wystarczy najprostszy generator, nie potrzeba falownika, akumulatorów itd .
Mariusz x
Mający coś do powiedzenia
 
Posty: 130
Dołączył(a): Cz, 7 czerwca 2012, 22:57

Re: Przydomowa elektrownia wiatrowa vs. ogniwa fotowoltaiczne

Postprzez Mariusz x » N, 17 czerwca 2012, 16:36

Grzanie wody ma jedną zaletę-grzałka przełknie każdy rodzaj prądu, a wodę i tak trzeba grzać. Chcesz zasilać oświetlenie- masz 2 wyjścia:
-osobna sieć dla oświetlenia(niepodłączona do sieci krajowej), wtedy możesz to zrobić tanio
-podłączenie się do sieci krajowej-koncesja itd

Warto przeliczyć kiedy zwróci się taka inwestycja. Załóżmy, że wydasz 5 tyś zł. W taryfie nocnej kupisz za to jakieś 15 tys kWh. Przy oświetleniu sodówkami(takimi jak przy drogach- 100W) wychodzi ładnych kilka lat, chyba, ze masz jakiś ogromny plac do oświetlenia.
Mariusz x
Mający coś do powiedzenia
 
Posty: 130
Dołączył(a): Cz, 7 czerwca 2012, 22:57

Re: Przydomowa elektrownia wiatrowa vs. ogniwa fotowoltaiczne

Postprzez bobek » N, 17 czerwca 2012, 18:33

Taki system miałby sens w budynkach inwentarskich, gdzie pobór prądu jest w miarę stały, ewentualne krótkotrwałe zapasy można gromadzić w akumulatorze.
Boże, daj mi cierpliwość, bym pogodził się z tym, czego zmienić nie jestem w stanie. Daj mi siłę, bym zmieniał to co zmienić mogę. I daj mi mądrość, bym odróżnił jedno od drugiego.
Avatar użytkownika
bobek
Kierownik PGR
 
Posty: 699
Obrazki: 244
Dołączył(a): Pn, 4 czerwca 2012, 18:25
Lokalizacja: Centrum Wszechświata

Re: Przydomowa elektrownia wiatrowa vs. ogniwa fotowoltaiczne

Postprzez wiesmag » N, 17 czerwca 2012, 18:57

Mam takiego dziadka znajomego-emerytowany elektryk ze stoczni-za młodu sam budował wiatrak-wiadomo jakie były możliwości,jak on był młody(to było zaraz po wojnie),jak mu powiedziałem że w Miszewie mają różne wiatraki(turbiny wiatrowe)-tego samego dnia tam był.
osobiście jestem bardziej za turbinami niż ogniwami-wiatrak bardziej wydajny jak prąd do oświetlenia czy grzania wody potrzebny-noc,jesień.
Avatar użytkownika
wiesmag
Mający coś do powiedzenia
 
Posty: 237
Obrazki: 52
Dołączył(a): Pn, 4 czerwca 2012, 20:45
Lokalizacja: Czeczewo-okolice Kartuz
Numer GG: 20608063

Re: Przydomowa elektrownia wiatrowa vs. ogniwa fotowoltaiczne

Postprzez koszczew » N, 17 czerwca 2012, 19:40

Najefektywniej byłoby w budynku zastosowac instalacje 12V i gromadzic prad w akumulatorach.
Ostatnio edytowano Wt, 26 marca 2013, 20:56 przez sebekwolkasos, łącznie edytowano 1 raz
Powód: Ortografia
koszczew
Zaczynający przygodę
 
Posty: 33
Obrazki: 229
Dołączył(a): Pn, 11 czerwca 2012, 15:48
Lokalizacja: Iwięcino
Numer GG: 485096

Re: Przydomowa elektrownia wiatrowa vs. ogniwa fotowoltaiczne

Postprzez lukaczmarek » N, 17 czerwca 2012, 19:45

A ja powiem tak.
Mój znajomy jest zapalonym miłośnikiem energii odnawialnych i tego typu rzeczy. Wiatraki miał już 3 i żaden nie zdał egzaminu. W tej chwili założył panele i w końcu jest zadowolony.
Ja myślę w przyszłym roku założyć taki zestaw czyli panele o mocy tak 5-8 kw i inwerter, bez akumulatorów jako że mam stały pobór mocy przez cały dzień.
Inwestycja zwraca sie w ciągu 4-5lat
Ostatnio edytowano Wt, 26 marca 2013, 20:57 przez sebekwolkasos, łącznie edytowano 1 raz
Powód: Ortografia
Avatar użytkownika
lukaczmarek
Administrator
 
Posty: 642
Obrazki: 321
Dołączył(a): Pt, 8 czerwca 2012, 17:24
Lokalizacja: Łowickie
Numer GG: 7980618

Re: Przydomowa elektrownia wiatrowa vs. ogniwa fotowoltaiczne

Postprzez Mariusz x » N, 17 czerwca 2012, 20:11

koszczew napisał(a):Najefektywniej byłoby w budynku zastosowac instalacje 12V i gromadzic prad w akumulatorach.

Przy 12 V wydasz cały majątek na przewody a i tak nie opanujesz spadku napięcia. Na akumulatory będziesz musiał wziąć kredyt:).
Mariusz x
Mający coś do powiedzenia
 
Posty: 130
Dołączył(a): Cz, 7 czerwca 2012, 22:57

Re: Przydomowa elektrownia wiatrowa vs. ogniwa fotowoltaiczne

Postprzez Banita » Śr, 22 sierpnia 2012, 16:19

A orientuje się ktoś może jak sprawa wygląda w przypadku małych biogazowni? Bo ostatnio słyszałem, że coraz więcej tego powstaje w naszym kraju i jest to całkiem rozsądne rozwiązanie. Nie mówię tu o wielkich zakładach, które miałyby dostarczać prąd do sieci albo zasilać wielkie gospodarstwa, tylko o małej przydomowej biogazowni. Taki kompostownik zasilający np. podgrzewanie wody itp.
Banita
 

Re: Przydomowa elektrownia wiatrowa vs. ogniwa fotowoltaiczne

Postprzez lukaczmarek » Śr, 22 sierpnia 2012, 17:52

Co to znaczy mała biogazownia? ile kw?
Avatar użytkownika
lukaczmarek
Administrator
 
Posty: 642
Obrazki: 321
Dołączył(a): Pt, 8 czerwca 2012, 17:24
Lokalizacja: Łowickie
Numer GG: 7980618

Re: Przydomowa elektrownia wiatrowa vs. ogniwa fotowoltaiczne

Postprzez Banita » Cz, 23 sierpnia 2012, 14:47

No ciężko mi powiedzieć, bo średnio znam się na temacie - jeśli ktoś może mi to jakoś opisać/wytłumaczyć, to byłbym wdzięczny ;)
Banita
 

Re: Przydomowa elektrownia wiatrowa vs. ogniwa fotowoltaiczne

Postprzez wiesmag » Cz, 23 sierpnia 2012, 15:39

O całkiem małych biogazowniach nie słyszałem-o takich za 3 miliony to tak-ale trudno to nazwać przydomową,na własne potrzeby.
Avatar użytkownika
wiesmag
Mający coś do powiedzenia
 
Posty: 237
Obrazki: 52
Dołączył(a): Pn, 4 czerwca 2012, 20:45
Lokalizacja: Czeczewo-okolice Kartuz
Numer GG: 20608063

Re: Przydomowa elektrownia wiatrowa vs. ogniwa fotowoltaiczne

Postprzez lukaczmarek » Pt, 24 sierpnia 2012, 08:35

te 3 miliony to lekka przesada. koszt najmniejszych instalacji do 50 kw to koszt nieco ponad 1 mln
Avatar użytkownika
lukaczmarek
Administrator
 
Posty: 642
Obrazki: 321
Dołączył(a): Pt, 8 czerwca 2012, 17:24
Lokalizacja: Łowickie
Numer GG: 7980618

Re: Przydomowa elektrownia wiatrowa vs. ogniwa fotowoltaiczne

Postprzez Banita » Pn, 27 sierpnia 2012, 17:07

Ale to są najtańsze instalacje? Jeśli tak, to chyba niewiele osób stać na wydanie miliona na taki biznes...
Banita
 

Re: Przydomowa elektrownia wiatrowa vs. ogniwa fotowoltaiczne

Postprzez Sadek » Pn, 27 sierpnia 2012, 21:25

JanekJelonek napisał(a):Z grzaniem wody masz całkowitą rację, ale z prądem na obejście już nie do końca.
Ja wyżej przytoczyłem na własny użytek nie potrzebujesz koncesji, koncesja potrzebna jest tylko na sprzedaż. Biorąc mój przykład gdzie prąd jest podpięty w gospodarstwie pod główny wyłącznik ( w sumie to wyłączniki) to wystarczy, że zamienię wyłącznik na przełącznik i mogę spokojnie zamieniać prąd swój/kupowany, także wydatek poza turbiną ogranicza się do zmiany na przełączniki oraz oczywiście turbiny z instalacją. Jak sobie policzę oświetlenie placu w nocy, oświetlenie budynków, silniki w kompleksie magazynowym to się zbiera ładna sumka nie licząc spawarki transformatorowej i kątówki które u mnie wykorzystywane są na potęgę :D Dlatego uważam, że taki system to tylko i wyłącznie zależy od indywidualnego podejścia i w czym ma być wykorzystany.



Trzeba by było takie przełączniki zastosować : http://www.allegro.pl/przelacznik-siec-agregat-63a-wylacznik-sieciowy-i2561241103.html
Ostatnio edytowano Wt, 26 marca 2013, 20:51 przez sebekwolkasos, łącznie edytowano 2 razy
Powód: Dodanie znacznika URL
Avatar użytkownika
Sadek
Zaczynający przygodę
 
Posty: 66
Obrazki: 23
Dołączył(a): So, 25 sierpnia 2012, 21:59
Lokalizacja: pow. Ciechanów
Numer GG: 8872878

Re: Przydomowa elektrownia wiatrowa vs. ogniwa fotowoltaiczne

Postprzez kokoszka » Wt, 28 sierpnia 2012, 15:25

Ostatnio przeczytałam artykuł na temat, o którym rozmawiacie. http://www.odnawialnecieplo.pl/centrum- ... wa-kopalne. Zapoznajcie się, jeśli jesteście zainteresowani.
kokoszka
 

Re: Przydomowa elektrownia wiatrowa vs. ogniwa fotowoltaiczne

Postprzez Sadek » Wt, 28 sierpnia 2012, 20:42

bobek napisał(a):Polecam się zainteresować, bo nasze prawo znało takie przypadki, że za prąd z własnej produkcji należało płacić, jak za ten w pełni przysłany.



Jeżeli się nie mylę to w Twojej okolicy (kierunek Nasielsk) stoi wiatrak którym ogrzewano kurnik później ogrzewano dom piecykami i niby do 0 stopni Celsjusza starczało z wiatraka, ale od kilku lat stoi (niedawno jeszcze stał) a uszkodzona jest prądnica (druga w zapasie) więc tylko wymienić ale jakoś właściciel się do tego nie garnie więc nie jest to widocznie opłacalne.
Ostatnio edytowano Wt, 26 marca 2013, 20:49 przez sebekwolkasos, łącznie edytowano 2 razy
Powód: Literówka
Avatar użytkownika
Sadek
Zaczynający przygodę
 
Posty: 66
Obrazki: 23
Dołączył(a): So, 25 sierpnia 2012, 21:59
Lokalizacja: pow. Ciechanów
Numer GG: 8872878

Re: Przydomowa elektrownia wiatrowa vs. ogniwa fotowoltaiczne

Postprzez Banita » Cz, 30 sierpnia 2012, 09:48

boom na "zieloną energię" ogólnie przemija - jeszcze kilka lat temu wszyscy pisali, że to żyła złota, a teraz się okazuje, że trzeba do tego biznesu dopłacać. I pewnie będziemy wszyscy dopłacać z naszych podatków...
Banita
 

Re: Przydomowa elektrownia wiatrowa vs. ogniwa fotowoltaiczne

Postprzez bobek » Cz, 30 sierpnia 2012, 12:35

@Sadek muszę kolegi spytać, bo osobiście nie kojarzę. Wiatraki zaczynają się pojawiać w powiecie płońskim oraz mławskim, ale w ciechanowskim póki co nie mogą się przebić.

Mi osobiście podoba sie pomysł z ogniwami na dachu, w sam raz do zasilania porodówki. :D
Ostatnio edytowano Wt, 26 marca 2013, 20:49 przez sebekwolkasos, łącznie edytowano 1 raz
Powód: Literówka
Boże, daj mi cierpliwość, bym pogodził się z tym, czego zmienić nie jestem w stanie. Daj mi siłę, bym zmieniał to co zmienić mogę. I daj mi mądrość, bym odróżnił jedno od drugiego.
Avatar użytkownika
bobek
Kierownik PGR
 
Posty: 699
Obrazki: 244
Dołączył(a): Pn, 4 czerwca 2012, 18:25
Lokalizacja: Centrum Wszechświata

Re: Przydomowa elektrownia wiatrowa vs. ogniwa fotowoltaiczne

Postprzez Sadek » Cz, 30 sierpnia 2012, 14:34

Mam na myśli wiatrak który stoi już z 20 lat i tylko wyłącznie na własne potrzeby (zbudowany metodami gospodarczymi), w ciechanowskim stoi już w k. Gruduska
Avatar użytkownika
Sadek
Zaczynający przygodę
 
Posty: 66
Obrazki: 23
Dołączył(a): So, 25 sierpnia 2012, 21:59
Lokalizacja: pow. Ciechanów
Numer GG: 8872878

Re: Przydomowa elektrownia wiatrowa vs. ogniwa fotowoltaiczne

Postprzez bobek » Cz, 30 sierpnia 2012, 15:16

W jakiej miejscowości? Kiedyś kuzyn ojca wspominał coś o Łysakowie i ościennych wioskach.

Jadąc na targi do Poznania rozmawiałem z człowiekiem, którego dobry kolega oświetlał dom za pośrednictwem wiatraka poziomego. Zbudował go samodzielnie i wg. pomiarów generował 4kW.
Ostatnio edytowano Wt, 26 marca 2013, 20:47 przez sebekwolkasos, łącznie edytowano 2 razy
Powód: Ortografia, literówka
Boże, daj mi cierpliwość, bym pogodził się z tym, czego zmienić nie jestem w stanie. Daj mi siłę, bym zmieniał to co zmienić mogę. I daj mi mądrość, bym odróżnił jedno od drugiego.
Avatar użytkownika
bobek
Kierownik PGR
 
Posty: 699
Obrazki: 244
Dołączył(a): Pn, 4 czerwca 2012, 18:25
Lokalizacja: Centrum Wszechświata

Re: Przydomowa elektrownia wiatrowa vs. ogniwa fotowoltaiczne

Postprzez Sadek » Pt, 31 sierpnia 2012, 07:27

W okolicach Gruduska to Pszczółki lub Wiśniewo nie wiem dokładnie na jakich gruntach ale na pograniczu tych wiosek stoi 1 sztuka.
Avatar użytkownika
Sadek
Zaczynający przygodę
 
Posty: 66
Obrazki: 23
Dołączył(a): So, 25 sierpnia 2012, 21:59
Lokalizacja: pow. Ciechanów
Numer GG: 8872878

Re: Przydomowa elektrownia wiatrowa vs. ogniwa fotowoltaiczne

Postprzez Adios90 » Śr, 11 grudnia 2013, 12:24

Akurat ostatnio interesowałem się ogniwami fotowoltaicznymi, chcę zainstalować na chlewni jakąś elektrownie. Z tego co się dowiedziałem bez żadnych pozwoleń, bez zakładania firmy produkującej prąd można zakładać instalacje do 40kW powyżej już trzeba mieć działalność gospodarczą. Nadwyżki prądu sprzedaje się do sieci w cenie uzgodnionej z operatorem + zielony certyfikat. Koszt takiej instalacji około 180 tys (oferta z firmy z allegro). Zakładając że panele wyprodukowałyby 39 000 kWh *0,20 zł około daje = 7 800 zł co ciężko by było zwrócić inwestycje. Zielony certyfikat przyniósł by dochodu 0,267 zł z kWh co daje w roku 10 400 zł. Razem dochodu 18 200 zł. Czyli 10 lat spłacania. Gdy by otrzymać dofinansowanie można uzyskać nawet do 80%, uważam że gra jest warta świeczki.
Tak widzę inwestycje w fotowoltaike. Jeśli źle liczę proszę mnie poprawić
Ostatnio edytowano N, 26 stycznia 2014, 12:07 przez Gość, łącznie edytowano 1 raz
Powód: literówki
Adios90
Nowicjusz
 
Posty: 1
Obrazki: 6
Dołączył(a): Wt, 9 lipca 2013, 21:48
Lokalizacja: CBR

Re: Re: Przydomowa elektrownia wiatrowa vs. ogniwa fotowoltaiczne

Postprzez Mariusz x » Śr, 11 grudnia 2013, 16:02

Na szkoleniu z fotowoltaiki mówili, że ogniwa utrzymują parametry przez 15-20 lat, potem sprawność zaczyna maleć. W obliczeniach trzeba też uwzględniać koszt czyszczenia paneli, a są one bardzo wrażliwe na zabrudzenie. Panele składają się z łańcuchów szeregowo połączonych ogniw, wystarczy, że ptak zabrudzi(wiadomo czym) jedno ogniwo a cały łańcuch jest wyłączany. Ogólny wniosek był taki, że bez dotacji jest to kompletnie nieopłacalny interes.
Mariusz x
Mający coś do powiedzenia
 
Posty: 130
Dołączył(a): Cz, 7 czerwca 2012, 22:57

Re: Re: Przydomowa elektrownia wiatrowa vs. ogniwa fotowoltaiczne

Postprzez martini » Śr, 11 grudnia 2013, 19:05

Zielone certyfikaty mają prawdopodobnie zniknąć od nowego roku(dla nowych producentów energii), w zamian tego będą aukcje powyżej 40 kw (kto taniej wyprodukuje ten wygra, oczywiście aukcje będą w różnych przedziałach mocy). Natomiast przedział do 40 kw będzie zarezerwowany dla prosumentów, odbiorcy będą mieli obowiązek kupić niewykorzystaną energię, oczywiście po gwarantowanej , ale niższej cenie za kwh . Wracając do fotowoltaniki to sprawność jest dość niska na poziomie 12-15%(jedynie na południu Polski jest wyższa) ,natomiast elektrownie wiatrowe na poziomie 20- 25 % oraz niższa cena za 1kw mocy od fotowoltaniki.
martini
Zaczynający przygodę
 
Posty: 22
Obrazki: 28
Dołączył(a): Pt, 8 czerwca 2012, 19:18
Lokalizacja: Pałuki

Re: Przydomowa elektrownia wiatrowa vs. ogniwa fotowoltaiczne

Postprzez piotrnowak » Cz, 30 października 2014, 19:52

Jeśli masz możliwości i troche pieniążków do wydania to łatwiej będzie zainstalować ogniwa fotowoltaiczne i czerpać energię ze słoneczka.
piotrnowak
Nowicjusz
 
Posty: 1
Dołączył(a): Cz, 30 października 2014, 19:49
Lokalizacja: Opole

Re: Przydomowa elektrownia wiatrowa vs. ogniwa fotowoltaiczne

Postprzez DuzyGrzegorz » Pn, 17 listopada 2014, 18:12

Warto przeczytać - http://www.ncbj.edu.pl/niezalezna-ocena ... ektrycznej
Jeżeli nie będziesz sprzedawał kolorowych certyfikatów (czytaj - zbierał podatków od wszystkich odbiorców energii) to kiepski interes. Pozdrawiam!
DuzyGrzegorz
Mający coś do powiedzenia
 
Posty: 349
Dołączył(a): N, 14 października 2012, 17:20
Lokalizacja: łódzkie
Numer GG: 4941697

Re: Przydomowa elektrownia wiatrowa vs. ogniwa fotowoltaiczne

Postprzez Solarid » Cz, 4 grudnia 2014, 13:06

Od 2008 roku zajmuję się tak zwaną energią odnawialną (panele fotowoltaiczne, turbiny wiatrowe, kolektory słoneczne a ostatnio pompy ciepła).
Zgodnie z wiedzą którą chcąc niechcąc udało mi się posiąść z obydwu rozważanych tematów znacznie lepsze i bardziej opłacalne są ogniwa fotowoltaiczne. Turbiny wiatrowe mogą być instalowane w Polsce ale zawsze takie instalacje należy poprzedzać rzetelnymi pomiarami i tylko w przypadku wybitnie korzystnych warunków wietrznych można instalować turbinę wiatrową.
Niemniej trzeba mieć na uwadze że przy braku dopłat do takich instalacji nawet panele słoneczne są opłacalne jedynie w specyficznych warunkach.
Najszybciej spłacają się instalacje ogniw fotowoltaicznych montowanych dla osób prowadzących działalność gospodarczą które całą wyprodukowaną energię są w stanie na bieżąco zużyć. Kalkulacje każdy może przeprowadzić w oparciu o swoje rachunki.
Przykładowa kalkulacja jest dostępna na moim blogu:
http://solarid.pl/blog/oplacalnosc-inwe ... -w-firmach
W przypadku osób nieprowadzących działalności gospodarczej czas spłaty jest niemal dwa razy dłuższy niż w powyżej opisanym przypadku (przy braku dofinansowań) - ten problem też opisałem na blogu.
Co do wiatraków to inwestycja jest o tyle trudna do określenie że uzyski nie są proste do przewidzenia - należy wykonać pomiary wietrzności terenu i dopiero wtedy można oszacować czy taka inwestycja się opłaci. Małe generatory wiatrowe potrzebują bardzo przychylnych warunków aby były opłacalne a ocena "na oko" bardzo często prowadzi do nietrafionych inwestycji.
Wielu klientów którzy kupili najpierw baterie słoneczne a później zakupili od nas turbiny wiatrowe potwierdzają tą tezę że "baterie słoneczne dobrze działają a turbiny wiatrowe ładnie wyglądają gdy się kręcą (niestety nie ładują za mocno)".
Przyrody nie dziedziczymy po naszych przodkach - my ją pożyczamy od naszych dzieci...
Solarid
FIRMA
 
Posty: 3
Dołączył(a): Cz, 4 grudnia 2014, 12:47
Lokalizacja: Częstochowa

Re: Przydomowa elektrownia wiatrowa vs. ogniwa fotowoltaiczne

Postprzez rani10 » Pn, 8 grudnia 2014, 18:59

witam w naszej gminie Kisielice panuje ostatnio taki trend żródła odnawialne powstały Biogaz i mamy turbiny wiatrowe o mocy 2,2 MG sztuk 53 ale kolejne 6 sztuk rusza w następnym roku mam pytanie jakiej mocy trzeba mieć hybrydę że zasilić gospodarstwo rolne z produkcją żwierzęca opasową
rani10
Zaczynający przygodę
 
Posty: 21
Dołączył(a): N, 7 grudnia 2014, 20:58
Lokalizacja: kisielice
Numer GG: 1380049

Re: Przydomowa elektrownia wiatrowa vs. ogniwa fotowoltaiczne

Postprzez Solarid » Pt, 12 grudnia 2014, 11:26

rani - opisz trochę więcej. O jaką hybrydę Ci chodzi. Co chcesz osiągnąć (podejrzewam że oszczędności - ale może jednak chcesz się odciąć od sieci elektrycznej).
Gospodarstwo gospodarstwu nierówne - napisz jakie masz roczne zużycie energii - dopiero wtedy uda się oszacować jaki system jest Ci potrzebny.
Przyrody nie dziedziczymy po naszych przodkach - my ją pożyczamy od naszych dzieci...
Solarid
FIRMA
 
Posty: 3
Dołączył(a): Cz, 4 grudnia 2014, 12:47
Lokalizacja: Częstochowa

Re: Przydomowa elektrownia wiatrowa vs. ogniwa fotowoltaiczne

Postprzez rani10 » Pt, 12 grudnia 2014, 18:40

roczne zużycie energii jest na poziomie 2500 kwh rocznie ale rosnącym popycie na energię może dość do jej braku za dwa lata a nie przewiduje się budowy nowego żdródła tak oceniają fachowcy z branży tak chce osiągnąć oszczędności i być nie zależnym jak zaczną szanować prąd
rani10
Zaczynający przygodę
 
Posty: 21
Dołączył(a): N, 7 grudnia 2014, 20:58
Lokalizacja: kisielice
Numer GG: 1380049

Re: Przydomowa elektrownia wiatrowa vs. ogniwa fotowoltaiczne

Postprzez Solarid » Pn, 22 grudnia 2014, 10:27

witaj rani - przepraszam że tyle musiałeś czekać na moją odpowiedź.

Roczne zużycie na poziomie 2500 kWh nie jest mocno wygórowane - niemniej jeśli chcesz się poprostu odciąć od energetyki konwencjonalnej - to w okresie letnim będziesz potrzebował instalacji fotowoltaicznej o mocy około 3 kW offgrid (z akumulatorami) - koszt takiej instalacji może wynieść szacunkowo 50 000 zł netto przy dobrym rozwiązaniu (mówimy o markowych komponentach i profesjonalnym systemie). W zimowym okresie możesz spróbować zasilić się z elektrowni wiatrowej ale taka inwestycja jest już narażona na wiele czynników niepewnych (wiatr w Twoim rejonie może być poprostu za słaby aby było opłacalne instalowanie elektrowni wiatrowej). Nie jestem kompetentny w doborze biogazowni.
Niestety instalacja baterii słonecznych w instalacji offgridowej (z akumulatorami) nigdy Ci się nie zwróci - chyba że dostaniesz jakieś duże dofinansowanie.
Koszt instalacji 3 kW sieciowej (bez akumulatorów) można zamknąć w kwocie 20 000 zł brutto (8% VAT) - jeśli nasi rządzący łaskawie wprowadzą netmetering taka instalacja pozwoli Ci zminimalizować rachunki niemal do zera - niestety nie będziesz miał zasilania awaryjnego za to instalacja nawet bez dofinansowań powinna się realnie spłacić.
Mam nadzieję że nieco rozjaśniłem.

Są rozwiązania które umożliwiają budowę instalacji fotowoltaicznej sieciowej która w razie zaniku zasilania przełączy się na zasilanie UPS-a - jednak dobre zrobienie takiej instalacji jest kosztowne.
Przyrody nie dziedziczymy po naszych przodkach - my ją pożyczamy od naszych dzieci...
Solarid
FIRMA
 
Posty: 3
Dołączył(a): Cz, 4 grudnia 2014, 12:47
Lokalizacja: Częstochowa

Re: Przydomowa elektrownia wiatrowa vs. ogniwa fotowoltaiczne

Postprzez lukaczmarek » Pn, 22 grudnia 2014, 15:40

50 tyś za 3 kw :wtf:
To ile ja bym musiał wydać na taki system jak miesięcznie zużywam 3 tyś kWh :crazy:
Avatar użytkownika
lukaczmarek
Administrator
 
Posty: 642
Obrazki: 321
Dołączył(a): Pt, 8 czerwca 2012, 17:24
Lokalizacja: Łowickie
Numer GG: 7980618

Re: Przydomowa elektrownia wiatrowa vs. ogniwa fotowoltaiczne

Postprzez rani10 » Pn, 22 grudnia 2014, 17:32

solarid wiesz wrzuć sobie w google ferma wiatrowa Kisielice to zobaczysz czy wiatr jest za słaby u mnie dzięki za szczerą odpowiedz i wesołych świąt i smacznych potraw i trunków oraz dużo zdrówka życzę
rani10
Zaczynający przygodę
 
Posty: 21
Dołączył(a): N, 7 grudnia 2014, 20:58
Lokalizacja: kisielice
Numer GG: 1380049

Re: Przydomowa elektrownia wiatrowa vs. ogniwa fotowoltaiczne

Postprzez sani » Wt, 4 sierpnia 2015, 15:37

Obecnie bardziej opłaca się inwestować w instalacje fotowoltaiczne. Dzięki dotacjom i możliwości odsprzedaży wytworzonego prądu do sieci stało się to na prawdę opłacalne.
sani
FIRMA
 
Posty: 1
Dołączył(a): Wt, 4 sierpnia 2015, 15:34
Lokalizacja: Warszawa

Re: Przydomowa elektrownia wiatrowa vs. ogniwa fotowoltaiczne

Postprzez gonzo » Wt, 4 sierpnia 2015, 22:00

Tyle że z tego co wiem, dotacji nie można łączyć z "dotowaną" sprzedażą "prosumenckiego" prądu?? Prosimy o szczegóły, te są istotne.
To ja uczę się od was, proszę więc o patrzenie przez pryzmat nauki na moje wypowiedzi.
---------------------------------------------------------------------------------------------------------
Jestem Polakiem i piszę po polsku.
Avatar użytkownika
gonzo
Administrator
 
Posty: 1089
Obrazki: 249
Dołączył(a): Pn, 4 czerwca 2012, 11:13
Lokalizacja: powiat Brodnica
Numer GG: 4140280

Re: Przydomowa elektrownia wiatrowa vs. ogniwa fotowoltaiczne

Postprzez golus » Śr, 23 grudnia 2015, 01:25

Zależy jakich dotacji. Bo dotacje też można dostać z programu Prosumenta m.in.
A koszty są zróżnicowane - można mieć instalację na używanych częściach za 7-8 tyś, a można i za 50 tyś. Jednak zwykle dla domu 1 rodzinnego kształtują się w ok. 15 tys zł.
Gdyby nie to, że przesunęli znów nowelizacją ustawę o OZE (Taryfy gwarantowane, dające dużo wyższy cena za 1kwh odsprzedany do sieci elektrycznej), do lipca 2016, to można by spokojnie już tworzyć te instalacje.
golus
Nowicjusz
 
Posty: 1
Dołączył(a): Śr, 23 grudnia 2015, 01:20
Lokalizacja: PL

Re: Przydomowa elektrownia wiatrowa vs. ogniwa fotowoltaiczne

Postprzez Jakub85 » N, 13 marca 2016, 20:30

golus, ale mówisz tutaj o cenie za instalacje o mocy 1kW?
Obecnie moim zdaniem jedynym opłacalnym sposobem jest pozyskanie dotacji na taką instalację, głównie z RPO jeśli gmina to organizuje, gdzie mozna otrzymać nawet 80% dotacji. Prosument to zaledwie 30 czy 40% dotacji. Taryfy miały wejść w życie, ale zapewne w ogóle nie wejdą w lipcu 2016 roku, a nawet jeśliby weszły to jeśli weźmiesz dotację to nie możesz korzystać z taryf, czyli sprzedawać energii do sieci po stałych stawkach zagwarantowanych w ustawie.
Bardzo chętnie zainwestowałbym w fotowoltaikę, ale gdybym miał możliwośc skorzystania z dotacji albo gdy rynek energii odnawialnej się bardziej rozwinie i będą niższe ceny
Jakub85
Zaczynający przygodę
 
Posty: 11
Dołączył(a): So, 12 marca 2016, 22:40
Lokalizacja: Jastków

Re: Przydomowa elektrownia wiatrowa vs. ogniwa fotowoltaiczne

Postprzez Paweł2 » Cz, 17 marca 2016, 20:31

a jak gmina nie organizuje to nie można samemu skorzystać?
Paweł2
Nowicjusz
 
Posty: 7
Dołączył(a): Cz, 17 marca 2016, 20:12
Lokalizacja: Zakrzew

Re: Przydomowa elektrownia wiatrowa vs. ogniwa fotowoltaiczne

Postprzez lukaczmarek » Pt, 18 marca 2016, 17:49

80% ale ceny netto i jak nie na budynku mieszkalnym to trzeba jeszcze 23% VAT doliczyć czyli realnie dotacja wyniesie niecałe 60%.
Jak gmina nie organizuje możesz ubiegać się o dotacje z prow albo prosument
Avatar użytkownika
lukaczmarek
Administrator
 
Posty: 642
Obrazki: 321
Dołączył(a): Pt, 8 czerwca 2012, 17:24
Lokalizacja: Łowickie
Numer GG: 7980618

Re: Przydomowa elektrownia wiatrowa vs. ogniwa fotowoltaiczne

Postprzez Jakub85 » Pt, 18 marca 2016, 21:53

jak gmina nie organizuje to z rpo chyba nie możesz, zawsze możesz pójść do wójta i pogadać, może akurat zechce coś zorganizować.
Jeśli chodzi o prosumenta to tam chyba maksymalnie 30-40%, prawda?
Na pewno najelepiej się opłaca jak gmina organizuje wsparcie i możesz zyskać te 80%, nawet jak 60% to jeszcze dobrze
Jakub85
Zaczynający przygodę
 
Posty: 11
Dołączył(a): So, 12 marca 2016, 22:40
Lokalizacja: Jastków

Re: Przydomowa elektrownia wiatrowa vs. ogniwa fotowoltaiczne

Postprzez Ross » Wt, 29 marca 2016, 12:21

Ktoś się orientuje jak wygląda sprawa z pozwoleniami na przydomową elektrownie wiatrową?
Ross
Zaczynający przygodę
 
Posty: 10
Dołączył(a): Śr, 16 marca 2016, 19:14
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Przydomowa elektrownia wiatrowa vs. ogniwa fotowoltaiczne

Postprzez tabaciarz » Pt, 1 lipca 2016, 14:43

Moim zdaniem mając do wyboru elektrownie wiatrowe albo słoneczne najlepszym wyborem będzie inwestycja w słoneczną. Dlaczego? Po pierwsze środki szybciej nam się zwrócą, po drugie wydajność takiej elektrowni jest o wiele wyższa od wiatrowej.
Ostatnio edytowano Pt, 1 lipca 2016, 19:10 przez gonzo, łącznie edytowano 1 raz
Powód: Kamuflowana reklama!
tabaciarz
Nowicjusz
 
Posty: 2
Dołączył(a): Pt, 1 lipca 2016, 14:42
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Przydomowa elektrownia wiatrowa vs. ogniwa fotowoltaiczne

Postprzez mati3010 » N, 13 listopada 2016, 19:58

witam mam takie pytanie odnośnie fermy wiatrowej troche nie na miejscu ale nie wiem gdzie zapytać więc spróbuje tutaj. A więc tak u mnie w miejscowości ma stanąć kilka elektrowni wiatrowych o rozpiętości łopat turbiny 100m (średnica) i przyjechał many z firmy która będzie to finansowała (dodam już, że wszystkie pozwolenia na budowę mają), że chce wydzierżawić ode mnie przestrzeń powietrzną w zasięgu łopat wiatraka które wchodzą w moją działkę od wysokości 40-180m nad poziomem gruntu i przyniósł umowę aby sie z nią zapoznać. Za każdą działkę, którą zahacza śmigło wedle umowy będę otrzymywał 4000zł netto z dołu przez okres użytkowania turbiny i z tond moje pytanie czy to czasem nie za mało? proszę o opinie może się ktoś spotkał z taką sytuacją
Student IIst rolnictwa na Zachodniopomorskim Uniwersytecie Szczecińskim na kierunku rolnictwo
mati3010
Nowicjusz
 
Posty: 3
Obrazki: 69
Dołączył(a): Cz, 3 października 2013, 16:33
Lokalizacja: Gryfino

Re: Przydomowa elektrownia wiatrowa vs. ogniwa fotowoltaiczne

Postprzez Romek6340 » Pn, 14 listopada 2016, 11:56

Czuli wiatrak tj. fundament na być u sąsiada jak dobrze rozumiem i chodzi tylko o przestrzeń powietrzną? Te 4000 co jaki okres czasu? Nie orientuję się za bardzo w stawkach jakie są odpowiednie za takie coś ale przeważnie na początku oferują nawet kilkukrotnie mniej niż mogą dać więc na obecną umowę się nie zgadzaj i negocjuj.
Zapraszam sympatyków pożarnictwa,szczególnie z moich stron, do polubienia strony mojej OSP.
https://www.facebook.com/strazospbrzeziny
Avatar użytkownika
Romek6340
Mający coś do powiedzenia
 
Posty: 163
Obrazki: 56
Dołączył(a): Cz, 7 czerwca 2012, 21:49
Lokalizacja: Ryki/Lubelskie
Numer GG: 10788631

Następna strona

Powrót do Agroenergetyka-energia odnawialna, naturalna

cron