Zazielenienie - zmiany w WPR obowiązujące od 2015 roku

ARiMR jako agencja obsługująca rolnictwo polskie po akcesji do struktur UE, sprawy związane z funkcjonowaniem samej ARiMR oraz całej Unii Europejskiej w rolniczym ujęciu.

Zazielenienie - zmiany w WPR obowiązujące od 2015 roku

Postprzez gonzo » Śr, 26 listopada 2014, 19:37

Patrzę z ciekawością i obawami na zmiany jakie nas będą dotyczyć od 2015 roku.
Wyczytałem że wymaganą dywersyfikację upraw będzie można realizować poprzez realizację pakietu 1. Rolnictwo zrównoważone z lat 2014-2020.
Nurtuje mnie jednak, jak wygląda sprawa EFA czyli ecological focus area. Czy macie jakiś pomysł na przepchnięcie w nim zakrzaczeń i stawów które nie klasyfikują się jako oczka wodne do 100m2?
Jak według waszej wiedzy potraktować podmokłe nieużytki leżące w obrębie działki rolnej? Da się z nich zrobić strefę buforową?
Według tego co wyczytałem EFA może stanowić międzyplon ścierniskowy lub ozimy i czy w tym wypadku wystarczy zasiać go po zbiorze rośliny głównej aby zaspokoić szalone zapędy UE ?
To ja uczę się od was, proszę więc o patrzenie przez pryzmat nauki na moje wypowiedzi.
---------------------------------------------------------------------------------------------------------
Jestem Polakiem i piszę po polsku.
Avatar użytkownika
gonzo
Administrator
 
Posty: 1089
Obrazki: 249
Dołączył(a): Pn, 4 czerwca 2012, 11:13
Lokalizacja: powiat Brodnica
Numer GG: 4140280

Re: Zazielenienie - zmiany w WPR obowiązujące od 2015 roku

Postprzez andrzej2110 » Śr, 26 listopada 2014, 21:42

Widzę że dostałeś książeczkę. Zobacz stronę 49. Masz tam spis upraw które można zaliczyć do EFA (70% powierzchni ). Posiej coś z tego i masz po problemie.
PS ile masz GO??
Avatar użytkownika
andrzej2110
Administrator
 
Posty: 597
Obrazki: 123
Dołączył(a): Pn, 4 czerwca 2012, 11:22

Re: Zazielenienie - zmiany w WPR obowiązujące od 2015 roku

Postprzez krzysiek277 » Śr, 26 listopada 2014, 22:01

Panowie o co w tym chodzi? coś mi się o uszy odbiło ale nic nie wiem na ten temat?
Będe musieć coś siać żeby dostawać dotacje? jakieś nowe wymogi?
krzysiek277
Zaczynający przygodę
 
Posty: 30
Obrazki: 0
Dołączył(a): Pn, 25 marca 2013, 16:50

Re: Zazielenienie - zmiany w WPR obowiązujące od 2015 roku

Postprzez andrzej2110 » Śr, 26 listopada 2014, 22:05

To dotyczy tych co mają co najmniej 15 ha gruntów ornych. Nie dostaniesz więcej za to ze je spełniasz. Dostaniesz mniej jeśli nie spełniasz...
Polityka kija a nie marchewki...
Avatar użytkownika
andrzej2110
Administrator
 
Posty: 597
Obrazki: 123
Dołączył(a): Pn, 4 czerwca 2012, 11:22

Re: Zazielenienie - zmiany w WPR obowiązujące od 2015 roku

Postprzez gonzo » Cz, 27 listopada 2014, 07:30

Andrzeju ta nieudolna broszurka napsuła mi tylko w głowie :D. Na poważnie rzecz ujmując szukam dróg obejścia tych udziwnień ale oczywiście zgodnie z prawem.
Mam sporo nieużytków i jestem rozczarowany że nie są one ujęte jako EFA .
To ja uczę się od was, proszę więc o patrzenie przez pryzmat nauki na moje wypowiedzi.
---------------------------------------------------------------------------------------------------------
Jestem Polakiem i piszę po polsku.
Avatar użytkownika
gonzo
Administrator
 
Posty: 1089
Obrazki: 249
Dołączył(a): Pn, 4 czerwca 2012, 11:13
Lokalizacja: powiat Brodnica
Numer GG: 4140280

Re: Zazielenienie - zmiany w WPR obowiązujące od 2015 roku

Postprzez bobek » Cz, 27 listopada 2014, 10:03

Dlaczego nie są zaliczane jako EFA?
Boże, daj mi cierpliwość, bym pogodził się z tym, czego zmienić nie jestem w stanie. Daj mi siłę, bym zmieniał to co zmienić mogę. I daj mi mądrość, bym odróżnił jedno od drugiego.
Avatar użytkownika
bobek
Kierownik PGR
 
Posty: 699
Obrazki: 244
Dołączył(a): Pn, 4 czerwca 2012, 18:25
Lokalizacja: Centrum Wszechświata

Re: Zazielenienie - zmiany w WPR obowiązujące od 2015 roku

Postprzez Piochu » Cz, 27 listopada 2014, 17:13

Ciekawi mnie jak chcą zaliczać zadrzewienia liniowe przy drogach które są zazwyczaj w pasie drogowym z tego co słyszałem raczej nie będzie można je wliczyć. Tak samo z drzewami rosnącymi na miedzach, nie będzie można ich uwzględnić.
Piochu
Zaczynający przygodę
 
Posty: 36
Obrazki: 33
Dołączył(a): Wt, 11 września 2012, 20:31

Re: Zazielenienie - zmiany w WPR obowiązujące od 2015 roku

Postprzez gonzo » Cz, 27 listopada 2014, 17:32

Musimy się wylegitymować "krzaczorami" ale na naszej własności. Zatroszczyli się o zmniejszenie areału upraw żebyśmy nie daj Boże nie konkurowali za krajami "starej UE"
Bobek z tego co czytałem nieużytki nie kwalifikują się jako EFA, źle zrozumiałem ? Czy też w dokumencie był błąd i masz inną wiedzę na ten temat?
To ja uczę się od was, proszę więc o patrzenie przez pryzmat nauki na moje wypowiedzi.
---------------------------------------------------------------------------------------------------------
Jestem Polakiem i piszę po polsku.
Avatar użytkownika
gonzo
Administrator
 
Posty: 1089
Obrazki: 249
Dołączył(a): Pn, 4 czerwca 2012, 11:13
Lokalizacja: powiat Brodnica
Numer GG: 4140280

Re: Zazielenienie - zmiany w WPR obowiązujące od 2015 roku

Postprzez Pawel675DT » Cz, 27 listopada 2014, 19:59

Panowie ja mam takie pytanie. Wszystkie łąki mam wpisane obecnie jako TUZy - czy będę mógł je bez problemu w nowym wniosku przekwalifikować na grunty orne tzn. trawa na gruntach ornych? No nie wszystkie łąki, ale chociaż część ?
Pawel675DT
 

Re: Zazielenienie - zmiany w WPR obowiązujące od 2015 roku

Postprzez bobek » Cz, 27 listopada 2014, 21:18

Mając zdefiniowane TUZ możesz zmniejszyć powierzchnię jedynie o 5%.

Zadrzewienia i rowy w pasie drogi nie licza sie jako EFA.

Pojedyńcze drzewo na miedzy przylega bezpośrednio do pola czy w teorii jest podstawa do wliczenia jako EFA
Boże, daj mi cierpliwość, bym pogodził się z tym, czego zmienić nie jestem w stanie. Daj mi siłę, bym zmieniał to co zmienić mogę. I daj mi mądrość, bym odróżnił jedno od drugiego.
Avatar użytkownika
bobek
Kierownik PGR
 
Posty: 699
Obrazki: 244
Dołączył(a): Pn, 4 czerwca 2012, 18:25
Lokalizacja: Centrum Wszechświata

Re: Zazielenienie - zmiany w WPR obowiązujące od 2015 roku

Postprzez Piochu » Cz, 27 listopada 2014, 21:53

bobek napisał(a):Pojedyńcze drzewo na miedzy przylega bezpośrednio do pola czy w teorii jest podstawa do wliczenia jako EFA

Tylko jeśli będzie na miedzy to dwa razy nie pójdzie go wliczyć a wiadomo że każdy sąsiad będzie o nie walczył.
Piochu
Zaczynający przygodę
 
Posty: 36
Obrazki: 33
Dołączył(a): Wt, 11 września 2012, 20:31

Re: Zazielenienie - zmiany w WPR obowiązujące od 2015 roku

Postprzez michugd1 » Pt, 28 listopada 2014, 03:54

@ gonzo
Zasiej z 3ha grochy czy bobiku i będziesz miał po problemie . Jasno , prosto i klarownie przelicznik razy 0,7 , bynajmniej ojciec tak robi , bo nie wiadomo jak oni to będą jeszcze rozliczać te krzaki, zadrzewienia itp. :D
Avatar użytkownika
michugd1
Zaczynający przygodę
 
Posty: 60
Obrazki: 203
Dołączył(a): N, 10 czerwca 2012, 23:00
Lokalizacja: Golub-Dobrzyń

Re: Zazielenienie - zmiany w WPR obowiązujące od 2015 roku

Postprzez kozulek2 » Pt, 28 listopada 2014, 10:06

gonzo napisał(a):Musimy się wylegitymować "krzaczorami" ale na naszej własności. Zatroszczyli się o zmniejszenie areału upraw żebyśmy nie daj Boże nie konkurowali za krajami "starej UE"
Bobek z tego co czytałem nieużytki nie kwalifikują się jako EFA, źle zrozumiałem ? Czy też w dokumencie był błąd i masz inną wiedzę na ten temat?


EFA dotyczy tylko gruntów ornych i z zasady tylko takie można zaliczyć do realizacji
Jak masz zadrzewienie liniowe to to ma być na gruncie ornym a nie na nieużytku czy np. TUZ -e
Tak ja to rozumiem
kozulek2
Zaczynający przygodę
 
Posty: 42
Dołączył(a): Pn, 4 czerwca 2012, 21:03
Lokalizacja: podlaskie

Re: Zazielenienie - zmiany w WPR obowiązujące od 2015 roku

Postprzez Pawel675DT » Pt, 28 listopada 2014, 10:50

bobek napisał(a):Mając zdefiniowane TUZ możesz zmniejszyć powierzchnię jedynie o 5%.

Zadrzewienia i rowy w pasie drogi nie licza sie jako EFA.

Pojedyńcze drzewo na miedzy przylega bezpośrednio do pola czy w teorii jest podstawa do wliczenia jako EFA



Dobra tylko w książeczce jest napisane "...obowiązek utrzymania udziału TUZ w powierzchni gruntów rolnych w skali całego kraju, który nie może się zmniejszyć o więcej niż 5% w stosunku do roku referencyjnego z 2015r."

To w końcu jak to rozumieć ? Bo Ty piszesz, że mogę zmniejszyć powierzchnie o jedyne 5% całej mojej powierzchni ?
Pawel675DT
 

Re: Zazielenienie - zmiany w WPR obowiązujące od 2015 roku

Postprzez kozulek2 » Pt, 28 listopada 2014, 11:43

Będziesz mógł zmniejszyć jeśli współczynnik krajowy będzie poniżej 5 % .
kozulek2
Zaczynający przygodę
 
Posty: 42
Dołączył(a): Pn, 4 czerwca 2012, 21:03
Lokalizacja: podlaskie

Re: Zazielenienie - zmiany w WPR obowiązujące od 2015 roku

Postprzez danield28 » Pt, 28 listopada 2014, 12:00

Zmniejszysz o tyle ile ci pozwolą może będziesz mógł zaorać wszystko ale jak w całym kraju będzie za mało terenów TUZ będą kazać ci go odnowić.
danield28
Zaczynający przygodę
 
Posty: 72
Obrazki: 65
Dołączył(a): Cz, 7 czerwca 2012, 13:41
Lokalizacja: Żuławy

Re: Zazielenienie - zmiany w WPR obowiązujące od 2015 roku

Postprzez farmermf » Pt, 28 listopada 2014, 14:38

Pytanie bardziej skomplikowane, na czym bedzie polegac wspólne spełnianie obowiazku zazielenienie przez kilku rolników?
Avatar użytkownika
farmermf
Mający coś do powiedzenia
 
Posty: 177
Obrazki: 2
Dołączył(a): Pn, 4 czerwca 2012, 20:49

Re: Zazielenienie - zmiany w WPR obowiązujące od 2015 roku

Postprzez Krzysztof_Kłosek » So, 29 listopada 2014, 12:07

Wydanie październikowe wydaje najbardziej klarowne, przynajmniej jeśli chodzi o międzyplony ścierniskowe.
http://www.arimr.gov.pl/fileadmin/pliki ... 0_2014.pdf
Krzysztof_Kłosek
 

Re: Zazielenienie - zmiany w WPR obowiązujące od 2015 roku

Postprzez andrzej2110 » So, 29 listopada 2014, 13:52

Przyjrzyjcie się obrazkom na 9 stronie :D
Avatar użytkownika
andrzej2110
Administrator
 
Posty: 597
Obrazki: 123
Dołączył(a): Pn, 4 czerwca 2012, 11:22

Re: Zazielenienie - zmiany w WPR obowiązujące od 2015 roku

Postprzez Krzysztof_Kłosek » Pn, 22 lutego 2016, 22:47

Moim zdaniem warto wypełnić tę ankietę i wypowiedzieć się w miejscach do tego przeznaczonych. Konsultacje trwają do 8 marca, ale warto poświęcić chwilę czasu i wypełnić wcześniej.
https://ec.europa.eu/eusurvey/runner/82 ... pass=false
Krzysztof_Kłosek
 

Re: Zazielenienie - zmiany w WPR obowiązujące od 2015 roku

Postprzez Krzysztof_Kłosek » Wt, 23 lutego 2016, 21:29

Krzysztof_Kłosek
 

Re: Zazielenienie - zmiany w WPR obowiązujące od 2015 roku

Postprzez s_tyc » Wt, 14 czerwca 2016, 07:45

pytanie trochę z innej beczki, wie ktoś może kiedy możemy ruszyć pole po plonie głównym? Tzn wiem że jest taki przepis, który pozwala na wypasanie lub skoszenia plonu głównego nawet na zielono, tyle że nie można ruszyć tego pola do jakiegoś określonego terminu i nie wiem jaki to termin. Dla rozjaśnienia sytuacji podam przykład zciełem owies na kiszonkę (siany przed 15 maja czyli jest zgłoszony do płatności) chociażby z logicznego punktu widzenia chcę posiać jakiś poplon z przeznaczeniem na kiszonkę.
s_tyc
Nowicjusz
 
Posty: 8
Dołączył(a): Wt, 17 maja 2016, 10:51
Lokalizacja: Płock

Re: Zazielenienie - zmiany w WPR obowiązujące od 2015 roku

Postprzez limousine » Wt, 14 czerwca 2016, 20:29

O ile dobrze pamietam to 1 czerwca jest dniem w ktorym roslina podana do doplat musi byc na polu.
Chłop śpi, a mu samo rośnie:)
Avatar użytkownika
limousine
Mający coś do powiedzenia
 
Posty: 109
Obrazki: 157
Dołączył(a): Wt, 12 czerwca 2012, 22:03
Lokalizacja: łódzkie

Re: Zazielenienie - zmiany w WPR obowiązujące od 2015 roku

Postprzez s_tyc » Śr, 15 czerwca 2016, 06:14

limousine napisał(a):O ile dobrze pamietam to 1 czerwca jest dniem w ktorym roslina podana do doplat musi byc na polu.

Dokładnie jest tak jak kolega piszę, sęk w tym że roślinę można zebrać lub wypasac ale warunkiem jest, aby nie uprawiać pola po tej roslinie do jakiegoś określonego terminu, taki przepis który nie ma racji bytu.
s_tyc
Nowicjusz
 
Posty: 8
Dołączył(a): Wt, 17 maja 2016, 10:51
Lokalizacja: Płock

Re: Zazielenienie - zmiany w WPR obowiązujące od 2015 roku

Postprzez silva » Śr, 15 czerwca 2016, 07:21

A jak jest z ugorem? Kiedy musi byc uprawione. Chodzi mi o ten pod zazielenienie
GERWAZY WYCIĄGNĄł SZABLE I STRZELIŁ
Avatar użytkownika
silva
Mający coś do powiedzenia
 
Posty: 433
Obrazki: 1031
Dołączył(a): Wt, 3 lipca 2012, 21:18
Lokalizacja: Wierzchowiska k. Lublina
Numer GG: 3994722

Re: Zazielenienie - zmiany w WPR obowiązujące od 2015 roku

Postprzez kozulek2 » N, 19 czerwca 2016, 09:19

]Grunty ugorowane - w ramach obowiązkowej praktyki utrzymywania obszarów proekologicznych to grunty, na których w okresie od dnia 1 stycznia do dnia 31 lipca w danym roku nie jest prowadzona produkcja rolna (po upływie tego terminu rolnik będzie mógł przywrócid grunty do produkcji). Na ugorach uznawanych za obszar proekologiczny (EFA):  obowiązuje zakaz wysiewu i uprawy gatunków roślin na cele produkcyjne, w tym zakaz wypasu i koszenia,  dopuszcza się stosowanie herbicydów w celu przeciwdziałania wkraczaniu niepożądanej roślinności (zgodne z zasadą wzajemnej zgodności),  dopuszcza się wysiew mieszanek nasion roślin polnych w celu zwiększenia korzyści płynących z różnorodności biologicznej, pod warunkiem, iż nie są one wykorzystywane w celach produkcyjnych i do skarmiania zwierząt.
kozulek2
Zaczynający przygodę
 
Posty: 42
Dołączył(a): Pn, 4 czerwca 2012, 21:03
Lokalizacja: podlaskie


Powrót do ARiMR - UE