Bardzo mała odległość miedzyrzedzi. Siew zbóż

Ogólne, nie mieszczące się w poszczególnych działach zagadnienia.

Bardzo mała odległość miedzyrzedzi. Siew zbóż

Postprzez hektor » N, 14 lutego 2016, 10:23

Witam!

Proszę o opinię co do odległości miedzyrzedzi przy siewie zbóż. Niedlugo siew więc trzeba było kupić siewnik (zawsze u mnie był pozyczany). Trafiła się fajna okazja. Amazone d7/30E. Liczba lejkow 35 w 4 rzedach. pelna hydraulika: Hydrauliczny docisk redlic, hydrauliczne docisk grabek, znaczniki i znaczniki przedwschodowe rowniez na oleju. Dodatkowo siewnik posiada opcje automatycznego zwiekszenia wysiewu prze docisku redlic (po co? Chodzi o uslizg koła?)

Siewnik 3metry, 35 lejkow co daje 8.5cm dostępu. Na ten temat mało jest napisane A jeśli już to opinie są podzielone. Co o tym myślicie?

Druga sprawa: za gospodarkę teraz ja się zabieram. Ile wysiac jęczmienia jarego? ojciec po swojemu zawsze robił i sial prawie 300kg/h! Ciężko będzie wytłumaczyć ze powinno się siać Max 200kg/ha.
hektor
Zaczynający przygodę
 
Posty: 13
Dołączył(a): Wt, 25 lutego 2014, 17:43
Lokalizacja: Kraków

Re: Bardzo mała odległość miedzyrzedzi. Siew zbóż

Postprzez silva » N, 14 lutego 2016, 11:01

Jak dla mnie to nic złego 8,5cm pod warunkiem ze jest dokładny rowniez w rozmieszczeniu nasion w rzędzie. Wtedy dac 8,5 miedzy rządkami i 8,5 w rządku i jest gites. Masz nie wiem z 140nasion. No moze troszkę mało. Zależnie od warunków siewu ale dasz 8,5cm x 5cm masz z 250nasion i jest jest ok jesli nie chcesz mało siac ;)
GERWAZY WYCIĄGNĄł SZABLE I STRZELIŁ
Avatar użytkownika
silva
Mający coś do powiedzenia
 
Posty: 433
Obrazki: 1031
Dołączył(a): Wt, 3 lipca 2012, 21:18
Lokalizacja: Wierzchowiska k. Lublina
Numer GG: 3994722

Re: Bardzo mała odległość miedzyrzedzi. Siew zbóż

Postprzez hektor » N, 14 lutego 2016, 11:43

Właśnie chyba będzie trzeba zrobić trzy próby. Duży wysiew, średni wysiew, mały wysiew. Zobaczymy jak się zboże będzie zachowywać ;)

Przy większej ilości redlic są większe odległości ziarniakow w rzędzie. Mają więc więcej miejsca na krzewienie się. Wychodziło by na to ze więcej redlic= lepsze warunki wzrostu. Dobrze dedukuje? ;)
hektor
Zaczynający przygodę
 
Posty: 13
Dołączył(a): Wt, 25 lutego 2014, 17:43
Lokalizacja: Kraków

Re: Bardzo mała odległość miedzyrzedzi. Siew zbóż

Postprzez gonzo » N, 14 lutego 2016, 20:27

Zamkniesz połowę wylotów i będzie super :D 17 cm to będzie dobrze przewietrzony łan i zdrowe rośliny. Co do ilości wysiewu, najlepiej robić to "na obsadę" czyli ustalić MTZ partii, ustalić zalecenia dla odmiany i stanowiska. Mnie przez tegoroczne warunki wyleciał łubin z mieszanki i pozostało tylko około 170-180 ziaren jęczmienia na m2 czyli około 80 kg na ha. Przy suchym roku tak rzadki jęczmień plonował niewiele słabiej od zasianego w normalnej obsadzie dla tej odmiany czyli około 320 sztuk na m2.
To ja uczę się od was, proszę więc o patrzenie przez pryzmat nauki na moje wypowiedzi.
---------------------------------------------------------------------------------------------------------
Jestem Polakiem i piszę po polsku.
Avatar użytkownika
gonzo
Administrator
 
Posty: 1089
Obrazki: 249
Dołączył(a): Pn, 4 czerwca 2012, 11:13
Lokalizacja: powiat Brodnica
Numer GG: 4140280

Re: Bardzo mała odległość miedzyrzedzi. Siew zbóż

Postprzez Kula » N, 14 lutego 2016, 20:59

gonzo napisał(a):Zamkniesz połowę wylotów i będzie super :D 17 cm to będzie dobrze przewietrzony łan i zdrowe rośliny.


Popieram i sam bym tak zrobił.
Zapraszam na mój Vlog ;)

www.youtube.com/user/KulaXT/feed
Avatar użytkownika
Kula
Zaczynający przygodę
 
Posty: 66
Obrazki: 4
Dołączył(a): N, 10 stycznia 2016, 14:54
Lokalizacja: Sadłuki

Re: Bardzo mała odległość miedzyrzedzi. Siew zbóż

Postprzez hektor » N, 14 lutego 2016, 22:05

17 cm?!Trzy rzędy i prawie pół metra to daje
hektor
Zaczynający przygodę
 
Posty: 13
Dołączył(a): Wt, 25 lutego 2014, 17:43
Lokalizacja: Kraków

Re: Bardzo mała odległość miedzyrzedzi. Siew zbóż

Postprzez Kula » Pn, 15 lutego 2016, 07:01

Rzepak siał bym co czwartą redlicą.
Zapraszam na mój Vlog ;)

www.youtube.com/user/KulaXT/feed
Avatar użytkownika
Kula
Zaczynający przygodę
 
Posty: 66
Obrazki: 4
Dołączył(a): N, 10 stycznia 2016, 14:54
Lokalizacja: Sadłuki

Re: Bardzo mała odległość miedzyrzedzi. Siew zbóż

Postprzez silva » Pn, 15 lutego 2016, 07:52

Tylko po co w zbożu? Nie lepiej sprawdzić na ile rozmieszczenie w rzędzie bedzie ok?
GERWAZY WYCIĄGNĄł SZABLE I STRZELIŁ
Avatar użytkownika
silva
Mający coś do powiedzenia
 
Posty: 433
Obrazki: 1031
Dołączył(a): Wt, 3 lipca 2012, 21:18
Lokalizacja: Wierzchowiska k. Lublina
Numer GG: 3994722

Re: Bardzo mała odległość miedzyrzedzi. Siew zbóż

Postprzez lukaczmarek » Pn, 15 lutego 2016, 09:55

a nie da się po prostu rozsunąć redlic na 12,5 czy 15 cm?
Avatar użytkownika
lukaczmarek
Administrator
 
Posty: 642
Obrazki: 321
Dołączył(a): Pt, 8 czerwca 2012, 17:24
Lokalizacja: Łowickie
Numer GG: 7980618

Re: Bardzo mała odległość miedzyrzedzi. Siew zbóż

Postprzez hektor » Pn, 15 lutego 2016, 10:25

Nie ma takiej opcji niestety.

System jest mniej więcej tak zbudowany:
Obrazek
hektor
Zaczynający przygodę
 
Posty: 13
Dołączył(a): Wt, 25 lutego 2014, 17:43
Lokalizacja: Kraków

Re: Bardzo mała odległość miedzyrzedzi. Siew zbóż

Postprzez Kula » Pn, 15 lutego 2016, 10:52

To nie jest siewnik punktowy więc rozmieszczenie nasion w rzędzie będzie nierównomierne. W takim wypadku lepiej jest zasiać szerzej.
Zapraszam na mój Vlog ;)

www.youtube.com/user/KulaXT/feed
Avatar użytkownika
Kula
Zaczynający przygodę
 
Posty: 66
Obrazki: 4
Dołączył(a): N, 10 stycznia 2016, 14:54
Lokalizacja: Sadłuki

Re: Bardzo mała odległość miedzyrzedzi. Siew zbóż

Postprzez gonzo » Wt, 16 lutego 2016, 08:56

Zrobiłem mały eksperyment, który wypadł bardzo dobrze. Plon identyczny a rośliny zdrowsze, gdybym mniej nasion wysiał pewnie był by plon większy niż przy siewie co 12,5 cm
19621
To ja uczę się od was, proszę więc o patrzenie przez pryzmat nauki na moje wypowiedzi.
---------------------------------------------------------------------------------------------------------
Jestem Polakiem i piszę po polsku.
Avatar użytkownika
gonzo
Administrator
 
Posty: 1089
Obrazki: 249
Dołączył(a): Pn, 4 czerwca 2012, 11:13
Lokalizacja: powiat Brodnica
Numer GG: 4140280

Re: Bardzo mała odległość miedzyrzedzi. Siew zbóż

Postprzez hektor » Wt, 16 lutego 2016, 09:32

Gonzo jakie jest tutaj rozmieszczenie międzyrzędzi? Próbowałeś może większe/mniejsze? Z jakimi skutkami?
hektor
Zaczynający przygodę
 
Posty: 13
Dołączył(a): Wt, 25 lutego 2014, 17:43
Lokalizacja: Kraków

Re: Bardzo mała odległość miedzyrzedzi. Siew zbóż

Postprzez agrofy.pl » Wt, 16 lutego 2016, 09:42

zboża nie powinny być siane zbyt gęsto w międzyrzędziach bo utrudnia to krzewienie oraz sprzyja występowaniu chorób. Przyjmuje się, że obsada powinna wynosić około 700 kłosów na m2 i przy takiej obsadzie pszenica plonuje najlepiej
Najlepsza wyszukiwarka środków ochrony roślin w Polsce oraz ciekawy blog o tematyce rolniczej tylko na http://www.agrofy.pl
Sprawdź i przekonaj się sam.
Avatar użytkownika
agrofy.pl
FIRMA
 
Posty: 23
Dołączył(a): Pt, 21 marca 2014, 07:55
Lokalizacja: Grudziądz

Re: Bardzo mała odległość miedzyrzedzi. Siew zbóż

Postprzez hektor » Wt, 16 lutego 2016, 19:54

Agrofy.pl Może troszkę chamsko to zabrzmi, ale masz jakieś badania na ten temat? Czy jest to krążąca w okolicy legenda? Są jakieś badania, że nie powinny być gęsto w międzyrzędziach?

Co za różnica czy międzyrzędzia będą gęsto czy rzadko skoro wysiew będzie taki sam? Wg. mnie lepiej przy tej samej obsadzie siać gęściej w międzyrzędziach. Spowodowane to jest tym, że (gdzieś wyczytałem) że ziarniak potrzebuje min. 1,5 cm do prawidłowego rozwoju. Gdy mamy więcej miedzyrzędzi... np co 8,5cm możemy sobie pozwolić na rzadsze sianie w rządce. Efekt tego teki, że ziarniaki nie pobierają sobie nawzajem składników mineralnych z gleby. Żadne nasionko nie walczy o przeżycie z drugim. Każde sobie pobiera składniki ze swojego miejsca, którego ma sporo. Jedyną wadą jest to, że w ten sposób otrzymujemy gorsze wietrzenie łanu. Takie moje zdanie laika. Tak na chłopski rozum
hektor
Zaczynający przygodę
 
Posty: 13
Dołączył(a): Wt, 25 lutego 2014, 17:43
Lokalizacja: Kraków

Re: Bardzo mała odległość miedzyrzedzi. Siew zbóż

Postprzez Kula » Wt, 16 lutego 2016, 20:42

Teoretycznie myślisz dobrze jednak praktyka weryfikuje teorię.

Żeby siew odbywał się za pomocą siewnik punktowego to powyższa teoria jak najbardziej jest trafna, niestety nie siejemy punktowo, dlatego bezpieczniej i łatwiej jest roślinne pozostawić więcej miejsca na boki niż w rzędzie.
Zapraszam na mój Vlog ;)

www.youtube.com/user/KulaXT/feed
Avatar użytkownika
Kula
Zaczynający przygodę
 
Posty: 66
Obrazki: 4
Dołączył(a): N, 10 stycznia 2016, 14:54
Lokalizacja: Sadłuki

Re: Bardzo mała odległość miedzyrzedzi. Siew zbóż

Postprzez hektor » Wt, 16 lutego 2016, 20:53

rozumiem o czym mówisz. Zobaczymy co z tego wyjdzie. Na efekty będzie trzeba czekać 2 lata, bo teraz zasieję tak jak jest a za rok zasieję 19 lejkami. Pochwalę się efektami w tym temacie
hektor
Zaczynający przygodę
 
Posty: 13
Dołączył(a): Wt, 25 lutego 2014, 17:43
Lokalizacja: Kraków

Re: Bardzo mała odległość miedzyrzedzi. Siew zbóż

Postprzez MichalUrbaniak » Śr, 17 lutego 2016, 12:09

hektor - Zasiej połowę w obsadzie na każdy lejek a połowę co drugi i będziesz miał porównanie. będziesz mial porownanie na tym samym stanowisko w tych samych warunkach. Rok rokowi nierówny więc i wnioski nie do wyciągnięcia
MichalUrbaniak
Zaczynający przygodę
 
Posty: 30
Obrazki: 48
Dołączył(a): N, 30 czerwca 2013, 14:49
Lokalizacja: Dziećmierowo
Numer GG: 7605750

Re: Bardzo mała odległość miedzyrzedzi. Siew zbóż

Postprzez hektor » Śr, 17 lutego 2016, 13:10

Michał w tym problem, że tego jęczmienia do siania to mam dosłownie garstkę. Pole ma 84ar, szerokie na 22metry. Za dużo bym miał roboty z tym zmienianiem ustawień. Przydałoby się większe pole.
hektor
Zaczynający przygodę
 
Posty: 13
Dołączył(a): Wt, 25 lutego 2014, 17:43
Lokalizacja: Kraków

Re: Bardzo mała odległość miedzyrzedzi. Siew zbóż

Postprzez gonzo » Cz, 18 lutego 2016, 08:55

Zwykle sieję co 12,5 cm na powyższym zdjęciu jest rozstaw 25 cm, zamknąłem połowę aparatów wysiewających. Dla mnie możesz zasiać i 300 kg na ha co 5 cm, pytasz to odpowiadamy ;) Materiał siewny jest drogi więc po co go marnować i dodatkowo samemu ograniczać sobie plon. Jedynym rozsądnym rozwiązaniem jest to które podaje Ci Michał. Przecież to tylko zamknięcie aparatów i próba kręcona... Wysiew innego materiału w innym roku w zupełnie innych warunkach nie ma żadnego sensu jako doświadczenie, bo jak porównasz wyniki? W tej chwili wszystkie duże firmy idą w stronę minimalnego rozstawu rzędów 15-17cm w siewnikach, maszyny do siewu ST nawet mają międzyrzędzia dochodzące do 30cm z tym że tam wtedy stosowana jest łyżka wysiewająca.
To ja uczę się od was, proszę więc o patrzenie przez pryzmat nauki na moje wypowiedzi.
---------------------------------------------------------------------------------------------------------
Jestem Polakiem i piszę po polsku.
Avatar użytkownika
gonzo
Administrator
 
Posty: 1089
Obrazki: 249
Dołączył(a): Pn, 4 czerwca 2012, 11:13
Lokalizacja: powiat Brodnica
Numer GG: 4140280

Re: Bardzo mała odległość miedzyrzedzi. Siew zbóż

Postprzez hektor » So, 20 lutego 2016, 11:49

Gonzo przekonałeś mnie. Pół pola zasieję na całym siewniku, a połowe na co drugim lejku. ;)

Tylko muszę ogarnąć o co chodzi z hydraulicznym automatycznym zwiększeniu wysiewu- za cholerę nie wiem po co to (czyżby uślizg koła przy docisku redlic?) i jak to działa. O tym, że pojęcia nie mam jak to ustawić/skalibrować już nie wspomnę ;)
hektor
Zaczynający przygodę
 
Posty: 13
Dołączył(a): Wt, 25 lutego 2014, 17:43
Lokalizacja: Kraków

Re: Bardzo mała odległość miedzyrzedzi. Siew zbóż

Postprzez gonzo » So, 20 lutego 2016, 13:28

Czym steruje sterownik to wykonujący? może uchyla denka ? Może to służyć np. do zwiększania normy wysiewu na "górkach", ale to hipoteza tylko z mojej strony, nie wiem jak wygląda ten układ.
To ja uczę się od was, proszę więc o patrzenie przez pryzmat nauki na moje wypowiedzi.
---------------------------------------------------------------------------------------------------------
Jestem Polakiem i piszę po polsku.
Avatar użytkownika
gonzo
Administrator
 
Posty: 1089
Obrazki: 249
Dołączył(a): Pn, 4 czerwca 2012, 11:13
Lokalizacja: powiat Brodnica
Numer GG: 4140280

Re: Bardzo mała odległość miedzyrzedzi. Siew zbóż

Postprzez Gangster » Pn, 22 lutego 2016, 21:54

@gonzo sądzę, że @hektorowi chodzi o zwiększanie dawki wysiewu tym siłowniczkiem co jest na tabeli bo on jest połączony z hydraulicznym dociskiem ( jak dobrze pamiętam można zwiększyc norme wysiewu 10 albo 15 %) ;)
@hektor to jest po to że na przykład na jednym kawałku masz glebe mocniejszą i słabszą to możesz sobie zwiększyc norme wysiewu ;)
Avatar użytkownika
Gangster
Zaczynający przygodę
 
Posty: 14
Obrazki: 195
Dołączył(a): So, 14 lipca 2012, 21:54
Lokalizacja: Wlkp
Numer GG: 9433249

Re: Bardzo mała odległość miedzyrzedzi. Siew zbóż

Postprzez hektor » Wt, 23 lutego 2016, 14:22

Koledzy to wygląda dokładnie tak:
http://zapodaj.net/2121ef09d584c.jpg.html

http://zapodaj.net/3c898c12d63b6.jpg.html

Tekst przetłumaczony translatorem google z instrukcji siewnika:.
"8,10 hydrauliczne zdalnie sterowana regulacja wysiewu
To w połączeniu z ustawieniem ciśnienia Coulter. Jeżeli ciśnienie Coulter jest zwiększona ilość nasion zostanie również automatycznie zwiększona. To może stać się przedmiotem zainteresowania, kiedy chcąc siać na wzgórzach z minimum wierzchniej warstwie gleby itd.
Aby ustawić, pierwsze dwa pokrętła (rys. 49/1 i 49/2) są poluzowane, a cały mechanizm regulujący jest przesuwana, aż wskaźnik wskazuje żądane ustawienie skrzyni biegów (na przykład na rys. 49 biegów ustalania 35). Pokrętła są zaostrzone i następnie testy kalibracji mogą być przeprowadzone w sposób opisany w ust. 3.6.
Ustawienie dodatkowych ilości
Jeżeli na miejscach o glebie, nacisk redlic jest zwiększone, ale nie jest pożądany wzrost ilości wysiewu, śruby regulacyjnej (Rys. 49/3) jest obrócony do oporu na zewnątrz. Następnie, wzrost ciśnienia redlicy nie towarzyszy wzrost szybkości nasion.
W przypadku, gdy z drugiej strony, ilość nasion jest wymagane wzrosła wraz ze wzrostem ciśnienia Coulter, to należy prowadzić w następujący sposób:
Ciśnienie siłownika hydraulicznego (Rys. 49/4). Wkręcić śruby regulacyjnej (Rys. 49/3) w przyspawane nakrętki. Spowoduje to ustawienie nacisnąć dźwignię skrzyni biegów w dół za pomocą mechanizmu dźwigni. Śruba Regulator jest włączony aż do uzyskania pożądanego zwiększona ilość nasion jest przesunięty na skali. Za pomocą badania kalibracyjnego, w tym położeniu - i. mi. z ciśnieniem siłownika hydraulicznego - test kalibracji jest przeprowadzane w celu sprawdzenia, czy pożądany wyższy wskaźnik nasiona zostały osiągnięte.

Z tego co tu tak napisane piąte przez dziesiąte to wychodzi na to, że zwiększony wysiew hydrauliczny jest automatycznie włączany gdy włączymy docisk redlic. Jest też coś o sianiu na wzgórzach. Tylko jak to ogarnąć wszystko żeby było dobrze? :crazy:
"
hektor
Zaczynający przygodę
 
Posty: 13
Dołączył(a): Wt, 25 lutego 2014, 17:43
Lokalizacja: Kraków

Re: Bardzo mała odległość miedzyrzedzi. Siew zbóż

Postprzez gonzo » Wt, 23 lutego 2016, 19:54

Czyli fajny patent, kiedy zwiększamy docisk na "górce", żeby lepiej przykryć nasiona,to dodatkowo dokłada trochę więcej nasion dla utrzymania obsady w trudniejszych dla wschodów warunkach. :thumbup:
To ja uczę się od was, proszę więc o patrzenie przez pryzmat nauki na moje wypowiedzi.
---------------------------------------------------------------------------------------------------------
Jestem Polakiem i piszę po polsku.
Avatar użytkownika
gonzo
Administrator
 
Posty: 1089
Obrazki: 249
Dołączył(a): Pn, 4 czerwca 2012, 11:13
Lokalizacja: powiat Brodnica
Numer GG: 4140280

Re: Bardzo mała odległość miedzyrzedzi. Siew zbóż

Postprzez hektor » Wt, 23 lutego 2016, 20:40

Tylko jak to skalibrowac :roll:
hektor
Zaczynający przygodę
 
Posty: 13
Dołączył(a): Wt, 25 lutego 2014, 17:43
Lokalizacja: Kraków

Re: Bardzo mała odległość miedzyrzedzi. Siew zbóż

Postprzez gonzo » Wt, 23 lutego 2016, 23:17

Przecież powyżej masz własnoręczne tłumaczenie. :D
To ja uczę się od was, proszę więc o patrzenie przez pryzmat nauki na moje wypowiedzi.
---------------------------------------------------------------------------------------------------------
Jestem Polakiem i piszę po polsku.
Avatar użytkownika
gonzo
Administrator
 
Posty: 1089
Obrazki: 249
Dołączył(a): Pn, 4 czerwca 2012, 11:13
Lokalizacja: powiat Brodnica
Numer GG: 4140280

Re: Bardzo mała odległość miedzyrzedzi. Siew zbóż

Postprzez hektor » Śr, 24 lutego 2016, 19:27

Jak jesteś taki mądry to mi dokładnie to wytłumacz swoimi słowami :P
hektor
Zaczynający przygodę
 
Posty: 13
Dołączył(a): Wt, 25 lutego 2014, 17:43
Lokalizacja: Kraków

Re: Bardzo mała odległość miedzyrzedzi. Siew zbóż

Postprzez hektor » Wt, 1 marca 2016, 18:25

Może to ktoś ogarnąć własnymi słowami?
http://ir.ptir.org/artykuly/pl/146/IR(146)_3456_pl.pdf

Raz jest:
"Największą przestrzeń życiową miały rośliny wysiane w rzędy o szerokości 7 i 9 cm (tab. 2). Średnia wartość wyniosła odpowiednio 239 i 219 cm2"

a potem:
"Wraz ze zwiększeniem
szerokości międzyrzędzi zwiększeniu ulegał stopień wykorzystania powierzchni teoretycznej."

" Najmniejszy stopień wykorzystania teoretycznej powierzchni życiowej roślin pszenicy odnotowano dla najmniejszej stosowanej
w badaniach szerokości międzyrzędzi (7 cm). "
hektor
Zaczynający przygodę
 
Posty: 13
Dołączył(a): Wt, 25 lutego 2014, 17:43
Lokalizacja: Kraków

Re: Bardzo mała odległość miedzyrzedzi. Siew zbóż

Postprzez Kula » Śr, 2 marca 2016, 10:56

Za bardzo drążysz.

Sprawdź sam ja to jest, wysiewając w dwojaki sposób.
Zapraszam na mój Vlog ;)

www.youtube.com/user/KulaXT/feed
Avatar użytkownika
Kula
Zaczynający przygodę
 
Posty: 66
Obrazki: 4
Dołączył(a): N, 10 stycznia 2016, 14:54
Lokalizacja: Sadłuki


Powrót do Uprawa i ochrona roślin.