Małe gospodarstwo - początek - parę pytań

Tu można umieszczać pomysły, które czekają na wspólnika, inwestora

Małe gospodarstwo - początek - parę pytań

Postprzez nowy » Pn, 4 stycznia 2016, 00:59

Witam serdecznie

Odziedziczyłem małe gospodarstwo - około 5ha

Miałem zamiar w nie trochę zainwestować i rozwinąć (zwiększyć areał etc), zanim jednak zainwestuje swój czas i pieniądze chciałem przeprowadzić mala analizę od strony ekonomicznej.
Ponieważ obecnie pracuje na etacie to gospodarstwo było by zajęciem dodatkowym dlatego chciałem skupić się na uprawie zbóż, ponieważ jest ona najmniej czasochłonna i łatwo ją zmechanizować, nie oczekiwał bym również kokosów.

Pogooglowalem trochę odnośnie kosztów i zysków z gospodarstwa i znalazłem takie podsumowanie , chociaż jestem laikiem to wydaje mi się ono sensowne
http://www.wir.org.pl/kalkulacje/pszenica/

Wynika z niego mianowicie ze zysk netto z 1ha uprawy pszenicy oscyluje w okolicach 850 pln, pewnie można by było oszczędzić tu i tam i zrobić z tego 1k pln - nie zmienia to jednak faktu ze z gospodarstwa netto byłbym w stanie zarobić dodatkowo około 5k pln rocznie.

Czy mógłbym was prosić o zweryfikowanie tej kwoty, jak to wygląda w waszym wypadku ?
bo kwota ta wydaje mi się śmiesznie mala biorąc pod uwagę ze takie gospodarstwo jest warte jakieś 200-250k pln to przy zarobku 5k pln daje roczna stopę zwrotu 2-2,5%, czyli tyle co na lokacie w banku a robić nie trzeba.
Ostatnio edytowano Pn, 4 stycznia 2016, 12:55 przez gonzo, łącznie edytowano 1 raz
Powód: Brak polskich znaków, pierwszego posta poparwię, kolejne będę usuwał.
nowy
Nowicjusz
 
Posty: 2
Dołączył(a): Pn, 4 stycznia 2016, 00:36
Lokalizacja: swietokrzyskie

Re: male gospodarstwo - poczatek - pare pytan

Postprzez gonzo » Pn, 4 stycznia 2016, 08:36

Rolnictwo to trochę pasja, taki wynik ekonomiczny jest możliwy pod warunkiem, że gleba jest w dobrej kulturze i nadaje się pod uprawę pszenicy. Tak wartość warsztatu pracy jest dość rozbieżna ze stopą zwrotu w tej branży.
To ja uczę się od was, proszę więc o patrzenie przez pryzmat nauki na moje wypowiedzi.
---------------------------------------------------------------------------------------------------------
Jestem Polakiem i piszę po polsku.
Avatar użytkownika
gonzo
Administrator
 
Posty: 1089
Obrazki: 249
Dołączył(a): Pn, 4 czerwca 2012, 11:13
Lokalizacja: powiat Brodnica
Numer GG: 4140280

Re: Małe gospodarstwo - początek - parę pytań

Postprzez zyrafa » Pn, 4 stycznia 2016, 19:16

W tym wyliczeniu co podałeś na przychód składają się także dopłaty w wysokości 910,87 zł /ha. Wynik finansowy, zysk na czysto wyliczono na kwotę 850,78 zł/ha. Czyli według tego wyliczenia uprawiając tą pszenicę jesteś do tyłu o 60,09 zł/ha a niż byś nic nie robił i wziął same dopłaty.
zyrafa
Zaczynający przygodę
 
Posty: 80
Obrazki: 23
Dołączył(a): Pn, 6 sierpnia 2012, 21:51

Re: Małe gospodarstwo - początek - parę pytań

Postprzez Mira » Pt, 8 stycznia 2016, 16:29

nowy, ja jestem w podobnej sytuacji co Ty i też się głowię, co zaplanować na gospodarce. Najprawdopodobniej będziemy kontynuować z mężem uprawę zbóż po teściach (też jako zajęcie dodatkowe), ale czarno to widzę, bo nie dość, że ceny zbóż stale spadają (pewnie śledzisz biuletyny MRiRW), to jeszcze jak się znów trafi taki rok suszy jak 2015, to będzie ciężko.
Mira
Zaczynający przygodę
 
Posty: 15
Dołączył(a): Pt, 11 grudnia 2015, 16:32
Lokalizacja: Warszawa/Toruń

Re: Małe gospodarstwo - początek - parę pytań

Postprzez nowy » N, 10 stycznia 2016, 01:33

hej , dzieki za odpowiedzi
@zyrafa , no tak to właśnie gospodarzenie wygląda, pamiętam jak bylem młody(lata 90') jaka bieda była na wsiach, dopiero dopłaty i dofinansowania sprawiły ze ludzi na wsiach na coś stać, czy to wymianę sprzętu czy zwiększenie zakresu działalnosci
ofc od tamtego czasu zmieniła się też mentalność i wykształcenie, ale bez dopłat było by ciężko wyjść na swoje

myślałem o tym żeby na początek zwiększyć areał do 10 ha, + program z ARiMR
może uciec trochę do przodu w produkcję paszy etc
czyli potrzebował bym jakieś 150k pln na zakup ziemi, kolejne 15-25 na silosy, jakies 35-50 na produkcję paszy- robi sie 250k

ale wtedy przestaje to byc dodatkowe zajęcie to etatu a normalna praca no i nie wiem czy pomysł z paszą ma w ogóle sens, musiał bym zbadać rynek no i wymogi prawne, no i jeśli zwrot z inwestycji jest na poziomie 2,5% to tak jak pisałem wcześniej, szkoda zachodu

btw, jak w polsce wyglada rynek pszenicy, gdzie duzi producenci szukaja zbytu, sa jakieś gieldy towarowe, czy szukacie kupcow samodzielnie ?
nowy
Nowicjusz
 
Posty: 2
Dołączył(a): Pn, 4 stycznia 2016, 00:36
Lokalizacja: swietokrzyskie

Re: Małe gospodarstwo - początek - parę pytań

Postprzez rolnik3p » Śr, 20 stycznia 2016, 19:11

Witam po tym co przeczytałem chce wam przekazać że mój dziadek (ja mam 16 lat) ma 10 ha ziemi w tym około 1,5 ha łąk i z tego jesteśmy wstanie utrzymać 12 sztuk byków. średnio rocznie jeszcze sprzedajemy od 2 do 3 ton zboża. Mamy pewną płynność sprzedaży 3 sztuki na 6 miesięcy. Idzie tak sobie ja jak przejme to gospodarstwo to jestem wstanie wyżywić około 17 do 20 sztuk i mam pewne plany. Mam już większe doświadczenie niż niejedni u nas w wiosce. I z tego co wiem to mogę liczyć na dofinansowanie na młodego rolnika. Także zarobek taki sobie. 8-)
rolnik3p
Nowicjusz
 
Posty: 2
Dołączył(a): N, 20 grudnia 2015, 12:38
Lokalizacja: wielkopolska

Re: Małe gospodarstwo - początek - parę pytań

Postprzez marines » N, 1 maja 2016, 14:39

Dobrze by było też zrobić badania rynku rolnego bo to co dzisiaj się dobrze sprzedaje niekoniecznie musi się sprzedawać za rok czy dwa a co dopiero za 10 lat. Poszperałem trochę w internecie i chyba najlepszym wyjściem będzie po prostu komuś zlecić te badania, nie jest to tanie ale na pewno jest to inwestycja w przyszłość gospodarstwa, sprawdź sam tutaj: http://www.exploreo.pl/badania-marketingowe
marines
Nowicjusz
 
Posty: 1
Dołączył(a): N, 1 maja 2016, 14:30
Lokalizacja: Wrocław

Re: Małe gospodarstwo - początek - parę pytań

Postprzez Romek6340 » N, 1 maja 2016, 16:28

No ok... Robiąc takie badanie rynku rolnego w polecanej przez Ciebie firmie przewidzą, że sytuacja może się dość szybko odwrócić? To gdzie były te płatne badania jak każdy zachęcał do inwestycji gdy były dobre ceny, a tu nagle przestało się opłacać. I co nam po takim jak inwestując raz grubą kasę to późniejsza zmiana profilu produkcji nie jest taka prosta i opłacalna bo niby za co jak cały dochód idzie w kredyt
Zapraszam sympatyków pożarnictwa,szczególnie z moich stron, do polubienia strony mojej OSP.
https://www.facebook.com/strazospbrzeziny
Avatar użytkownika
Romek6340
Mający coś do powiedzenia
 
Posty: 163
Obrazki: 56
Dołączył(a): Cz, 7 czerwca 2012, 21:49
Lokalizacja: Ryki/Lubelskie
Numer GG: 10788631

Re: Małe gospodarstwo - początek - parę pytań

Postprzez gonzo » N, 1 maja 2016, 20:03

Romku po co odpowiadać na post, który jest pierwszym i od razu reklamą? Bądźmy konsekwentni i nie dajmy się kreującym rynek kształtować.
Powinienem post reklamowy usunąć a teraz szkoda, bo mądrze go skomentowałeś :D
To ja uczę się od was, proszę więc o patrzenie przez pryzmat nauki na moje wypowiedzi.
---------------------------------------------------------------------------------------------------------
Jestem Polakiem i piszę po polsku.
Avatar użytkownika
gonzo
Administrator
 
Posty: 1089
Obrazki: 249
Dołączył(a): Pn, 4 czerwca 2012, 11:13
Lokalizacja: powiat Brodnica
Numer GG: 4140280

Re: Małe gospodarstwo - początek - parę pytań

Postprzez krzys2130 » N, 5 czerwca 2016, 11:17

cześć wam wszystkim mam na imię Krzysztof pochodzę z Ślaska dostałem od rodziców male gospodarstwo a dokładnie chlewnie i 2,5h łonki chciałbym oprucz pracy zająć się hodowlą owiec spędzam na internecie dużo czasu i czytam i jestem skołowany? od czego zacząć i czy to się wogule opłaca PROSZĘ O POMOC I DOBRE RADY DZIĘKUJE
krzys2130
Nowicjusz
 
Posty: 2
Dołączył(a): N, 5 czerwca 2016, 10:59
Lokalizacja: knurów


Powrót do Pomysły na biznes, wspierajmy się

cron