trudny poczatek

Tu można umieszczać pomysły, które czekają na wspólnika, inwestora

trudny poczatek

Postprzez młody rolnik » Pt, 31 lipca 2015, 11:26

witam, otrzymałem w tym roku gospodarstwo po rodzicach.
powierzchnia gospodarstwa to 9,5 ha z czego 2 ha lasu dodzierzawiłem dodatkowe grunty i osiągnołem srednia krajową uzytków rolnych. przewaza 4 klasa ziemi troche 5 i 3
obecnie uprawiane sa zboza.
mam 22 lata, mieszkam w warszawie ale bardzo chciałbym wrócic na stare smieci i rozpoczac działalnosc rolnicza.
staram sie o premie dla młodego rolnika i od tego czy dostane zalezy moje przyszłe zycie. gospodarstwo nie było uzytkowane przez nas prawie 15 lat. grunty były w dzierzawie. jedyne to co jest na gospodarstwie to budynki- obora, dwa duze garaze, parnik i spory dom który do tej pory był niezamieszkały.
sprzety jakie posiadam to brony, pług, kultywator, siewnik zbozowy, zgarniacz do siana.
w zwiazku z tym prosze was o rade. jak widzicie moje szanse startu na roli? co robic by nie tracic? jestem otawrty na wszystko. myslałem nad uprawami pod tunelami, gospodarstwie ekologicznym, hodowli kóz, owiec, koni.
nad produkcja roslinna typu czerwona fasola, a nawet produkcja kwiatów i drzew ozdobnych. moglibyscie cos doradzic?
doradcy rolniczy nie sa w stanie nic powiedziec na ten temat.
młody rolnik
Zaczynający przygodę
 
Posty: 14
Dołączył(a): Pt, 31 lipca 2015, 11:07
Lokalizacja: stefanów, powiat garwoliński
Numer GG: 5998976

Re: trudny poczatek

Postprzez poprostupan » So, 1 sierpnia 2015, 06:58

Pytanie jest takie ile masz kasy, czy jest jakis ciagnik, budynki w jakim stanie? Zalezy tez czy chcesz sie sam trzymac czy jeszcze kogos. Dostaniesz 100 tysiecy ale musisz zwiekszyc produkcję o ileś, najpierw zainteresuj się jak największą ilością dzierżaw itd
poprostupan
Nowicjusz
 
Posty: 7
Obrazki: 3
Dołączył(a): Pt, 12 czerwca 2015, 10:39
Lokalizacja: Małopolska

Re: trudny poczatek

Postprzez młody rolnik » N, 9 sierpnia 2015, 15:07

kasy nie za wiele tyle co sam odłoze. ciagnik na poczatek pozyczony od wujaszka ursus c 330. budynki to stara obora głębokosciółkowa nie uzytkowna 16 lat w niezłym stanie, i nowsza stodoła dosyc spora z parnikiem niestety posiada wadę konstrukcyjną i dach rozpiera sciany. niestety wszystko kryte azbestem. na poczatek sam. i sam tez bede musiał sie tym zajac. nie moge za bardzo liczyc na pomoc rodziny. zdaje sobie sprawe ze musze zwiekszyc produkcje o 10% ale poki co ziemia nie jest uprawiana przez nas. tylko przez dzierzawce. oczywiscie staram sie znalesc jakies dodatkowe grunty do wydzierzawienia lecz nie jest to takie proste w mojej okolicy. oczywiscie planuje tez otwarcie pozarolniczej działanosci, lecz chce by ta rolnicza tez przynosiła jakies zyski.
Na co wy byscie przeznaczyli te 100 tys? bo maszyn mało a jak sa to stare, budynki tez wymagaja remontu. tunele tez kosztowny pomysł a wgryźć się w rynek od zera to spory problem.
młody rolnik
Zaczynający przygodę
 
Posty: 14
Dołączył(a): Pt, 31 lipca 2015, 11:07
Lokalizacja: stefanów, powiat garwoliński
Numer GG: 5998976

Re: trudny poczatek

Postprzez agrofy.pl » Pn, 10 sierpnia 2015, 22:25

100 to trochę mało moim zdanie na start a samym c330 też na 10ha dużo nie zrobisz chyba
Najlepsza wyszukiwarka środków ochrony roślin w Polsce oraz ciekawy blog o tematyce rolniczej tylko na http://www.agrofy.pl
Sprawdź i przekonaj się sam.
Avatar użytkownika
agrofy.pl
FIRMA
 
Posty: 23
Dołączył(a): Pt, 21 marca 2014, 07:55
Lokalizacja: Grudziądz

Re: trudny poczatek

Postprzez młody rolnik » Wt, 11 sierpnia 2015, 13:48

moim niestety tez.. ale od czegos trzeba zaczac.. jestem pełen determinacji wrocic na stare smieci, brakuje mi doswiadczenia w tych kwestiach a doradcy itp podpowiadaja jedynie jak uzyskac dopłaty itp a ja potrzebuje info co ja moge tam robic co by nie przynosiło strat. na wielkie zyski nie licze. błagam podpowiedzcie cos.
młody rolnik
Zaczynający przygodę
 
Posty: 14
Dołączył(a): Pt, 31 lipca 2015, 11:07
Lokalizacja: stefanów, powiat garwoliński
Numer GG: 5998976

Re: trudny poczatek

Postprzez zyrafa » Wt, 11 sierpnia 2015, 23:42

Kukurydza na ziarno. Coraz więcej tego w Twojej okolicy. I suszarnie i kombajny do zbioru. Można też mokrą prosto z pola sprzedać. A i C330 byś obrobił od listopada do maja.
zyrafa
Zaczynający przygodę
 
Posty: 80
Obrazki: 23
Dołączył(a): Pn, 6 sierpnia 2012, 21:51

Re: trudny poczatek

Postprzez młody rolnik » Śr, 12 sierpnia 2015, 19:18

mógłbys powiedziec cos wiecej o tej kukurydzy? ile mozna z tego wyciagnac? i niestety o kukurydzy mało wiem. wiem ze ceny poszły bardzo w dół..
młody rolnik
Zaczynający przygodę
 
Posty: 14
Dołączył(a): Pt, 31 lipca 2015, 11:07
Lokalizacja: stefanów, powiat garwoliński
Numer GG: 5998976

Re: trudny poczatek

Postprzez lukaczmarek » Pt, 14 sierpnia 2015, 14:57

Powiem ci tak. Daj se spokój.
Na takim areale jak masz, nie mając żadnych maszyn to obsiej zbożem czy rzepakiem i idź do roboty.
A jak chcesz z tego żyć to tylko warzywka lub inne pracochłonne uprawy, albo produkcja zwierzęca
Avatar użytkownika
lukaczmarek
Administrator
 
Posty: 642
Obrazki: 321
Dołączył(a): Pt, 8 czerwca 2012, 17:24
Lokalizacja: Łowickie
Numer GG: 7980618

Re: trudny poczatek

Postprzez młody rolnik » N, 16 sierpnia 2015, 22:40

ja wiem ze z samego gospodarstwa nie bedzie kokosów. tego sie nie spodziewam. mam zamiar otworzyc tez pozarolnicza działalnosc we własnym zawodzie. na tym oczekuje kokosów. ale bez gospodarki i premi dla mr nie mam co marzyc o przeprowadzce na wies. dlatego zalezy mi na tym by jakos to funkcjonowało. lepiej lub gorzej. ale nie mam w tym doswiadczenia. a mam mozliwosc. wiec dlaczego by jej nie wykorzystac? a areał zamierzam sukcesywnie i w miare mozliwosci zwiekszac:) dlatego prosze podpowiedzcie mi cokolwiek;) coraz powazniej mysle nad hodowla zachowawcza koni rasy małopolskiej, powiekszona o hodowle owiec i kóz. do tego oczywiscie uprawa owsa i łąk by skarmiac to całe towarzystwo a w dodatku nad czyms bardziej dohodowym roslinnym. mam doswiadczenie w uprawie pomidorów. ale wolałbym cos bardziej dohodowego i mniej skomplikowanego. uprawa kwiatów badz roslin ozdobnych. a w pozostałym czasie praca w warsztacie. ale musze wyzyc przez pierwsze dwa lata poki bede mógł otworzyc działalnosc na krusie. co o tym sadzicie? nie satysfakcjonuja mnie odpowiedzi w stylu daj sobie spokój:) bo to 1) miejsce w którym sie wyhowałem 2) ziemio świńto zec
młody rolnik
Zaczynający przygodę
 
Posty: 14
Dołączył(a): Pt, 31 lipca 2015, 11:07
Lokalizacja: stefanów, powiat garwoliński
Numer GG: 5998976

Re: trudny poczatek

Postprzez zyrafa » Pn, 17 sierpnia 2015, 20:07

Najprościej w twojej okolicy kukurydza na ziarno. Nawet kasy nie musisz mieć. Bierzesz środki do produkcji z firmy w której spłacisz je towarem. A na 10 ha nie powalczysz pszenżytem czy owsem. Pszenicy też nie nakosisz po 9t/ha w tej okolicy. Zacznij od dobrego poplonu kiedy wreszcie spadnie deszcz. Następnie wapnowanie i wiosną siej kukurydzę.
zyrafa
Zaczynający przygodę
 
Posty: 80
Obrazki: 23
Dołączył(a): Pn, 6 sierpnia 2012, 21:51

Re: trudny poczatek

Postprzez gonzo » Pn, 17 sierpnia 2015, 21:13

Kukurydza to wcale nie jest łatwa roślina moim skromnym zdaniem , coś tam zebrać łatwo ale zebrać 10-12 ton suchego ziarna to już dość skomplikowana sprawa a nakłady na kukurydzę wcale do niskich nie należą.
To ja uczę się od was, proszę więc o patrzenie przez pryzmat nauki na moje wypowiedzi.
---------------------------------------------------------------------------------------------------------
Jestem Polakiem i piszę po polsku.
Avatar użytkownika
gonzo
Administrator
 
Posty: 1089
Obrazki: 249
Dołączył(a): Pn, 4 czerwca 2012, 11:13
Lokalizacja: powiat Brodnica
Numer GG: 4140280

Re: trudny poczatek

Postprzez zyrafa » Pn, 17 sierpnia 2015, 22:29

Może nie tyle co trudna a raczej droga. Próbując przyoszczędzić na nasieniu, nawożeniu nie osiągamy satysfakcjonującego zysku i później powstaje stereotyp że jest ciężka w uprawie. Wiele gospodarstw ją uprawiających, po za ciągnikiem, pługiem i bronami nie posiada maszyn też potrzebnych takich jak: siewnik - suszarnia - kombajn - opryskiwacz szczudłowy. Korzystają z usług a wraz wychodzą na swoje. Do tego można też nie martwić się o zbiór (usługa kombajnu) oraz o transport bo taki chemirol i inni sami podstawią patelnie na pole za nawóz i opryski.

Nawóz siew oprysk zbiór. Moim zdaniem jedna z najprostszych upraw, a plon rzędu 12t/ha jest i tak uzależniony od pogody, nawożenie już nie będzie miało wpływu bo to można regulować w zakresie 5-10 t, wszystkie inne wartości tylko pogoda. Tak jak w tym roku i poprzednim, nawożenie na max co potrzebuje kukurydza i rok temu plony 14t/ha w tym zapowiadają się poniżej 5t/ha.
zyrafa
Zaczynający przygodę
 
Posty: 80
Obrazki: 23
Dołączył(a): Pn, 6 sierpnia 2012, 21:51

Re: trudny poczatek

Postprzez młody rolnik » Wt, 18 sierpnia 2015, 19:38

a co myslicie nad uprawa kwiatów ozdobnych i krzewów? widzicie w tym sens?
młody rolnik
Zaczynający przygodę
 
Posty: 14
Dołączył(a): Pt, 31 lipca 2015, 11:07
Lokalizacja: stefanów, powiat garwoliński
Numer GG: 5998976

Re: trudny poczatek

Postprzez MECHANIZATOR » Śr, 19 sierpnia 2015, 09:20

chcesz produkować rośliny ozdobne i jeszcze pracować poza tym w swojej branży ? - powodzenia - załatw sobie żeby twoja doba miała chociaż 36 godzin zamiast 24
Avatar użytkownika
MECHANIZATOR
Zasłużony dla forum
 
Posty: 217
Obrazki: 32
Dołączył(a): Pn, 4 czerwca 2012, 14:40
Lokalizacja: WLKP

Re: trudny poczatek

Postprzez młody rolnik » N, 30 sierpnia 2015, 22:00

wiem ze to za duzo jak dla jednej osoby.. ale pracy ciagle w gospodarstwie nie ma. np zima, a przy własnym biznesie w garazu bedzie czas by cos zarobic. uprawa kwiatów ozdobnych narazie polowa z czasem mam zamiar dostawic kilka tuneli na najgorszej ziemi najblizej domu ( dostep do wody i oswietlenia) mam pomysł zeby to wszystko ładnie połaczyc. powiedzcie co sadzicie o takiej produkcji.. czy polecilibyscie mi cos innego?
młody rolnik
Zaczynający przygodę
 
Posty: 14
Dołączył(a): Pt, 31 lipca 2015, 11:07
Lokalizacja: stefanów, powiat garwoliński
Numer GG: 5998976

Re: trudny poczatek

Postprzez Andrzej10 » Pn, 7 września 2015, 19:15

Rośliny ozdobne to obok produkcji roślinnej rolnej 2 światy. Aby wypuścić roślinę finalną trzeba minimum roku czasu (dla liściastych przy intensywnej uprawie, ew tanie byliny) nakłady na ozdobne są olbrzymie, na 10 arów ozdobnych Wydasz na start więcej niż na 10ha pszenicy. Lisciak w gruncie aby miał sens duża ilość bo niska cena ale za to szybko max 2 lata, iglak to już od 2 do 4 sezonów większy zysk ale i nakłady znaczące. Fajnie to wygląda z boku ale bez wiedzy na temat roślin, i to nie małej można mocno popłynąć. Siedzę w tym ponad 10 lat i nadal się uczę, a gdybym miał szansę na odpowiednią powierzchnię pod pszenicę to od razu uciekam z ogrodnictwa.
Andrzej10
Mający coś do powiedzenia
 
Posty: 197
Obrazki: 50
Dołączył(a): N, 10 czerwca 2012, 17:24
Lokalizacja: Nałęczów

Re: trudny poczatek

Postprzez AnnaRol » Wt, 24 listopada 2015, 11:58

Witajcie, do tej pory pracowałam w innej branży. Postanowiłam pójść za marzeniem (wiem to ryzykowne ;)) i założyć ekologiczną uprawę ziół. Stawiam na te kuchenne - bazylia, oregano, kolendra. Wiem, że to będzie ciężka praca. inni początkujący - jak szukać odbiorców? chciałabym trafić do sklepików z eko żywnością, uchodzić za fajnego lokalnego dostawcę. Na wiosnę chcę zainwestować w udział w eko targach, bio bazarach. Ktoś robił coś w tym kierunku?
AnnaRol
Nowicjusz
 
Posty: 3
Dołączył(a): Wt, 24 listopada 2015, 11:52
Lokalizacja: Garby

Re: trudny poczatek

Postprzez młody rolnik » Śr, 16 grudnia 2015, 12:16

ja sie nad tym zastanawiałem ale nakłady zbyt duze i potrzebna nie mała siła robocza
młody rolnik
Zaczynający przygodę
 
Posty: 14
Dołączył(a): Pt, 31 lipca 2015, 11:07
Lokalizacja: stefanów, powiat garwoliński
Numer GG: 5998976

Re: trudny poczatek

Postprzez Babtist » Wt, 10 sierpnia 2021, 12:53

Żeby wejść w coś takiego to trzeba mieć duże wsparcie i pomoc np. rodziny.
Babtist
Zaczynający przygodę
 
Posty: 36
Dołączył(a): N, 27 kwietnia 2014, 10:43
Lokalizacja: mazowsze


Powrót do Pomysły na biznes, wspierajmy się