Uprawa pasowa(strip till) oraz siew bezpośredni

Ogólne, nie mieszczące się w poszczególnych działach zagadnienia.

Re: Uprawa pasowa(strip till) oraz siew bezpośredni

Postprzez maksiu » Cz, 24 kwietnia 2014, 08:13

Ciekawe jak długo pracowali nad taką koncepcją. Sama budowa wydaje się prostsza od cepa i aż nie chce mi się wierzyć, że ten jeden element mocujący daje radę :)
Jak głęboko to pracuje? Bo na filmie wydaje się, że puszczali niezbyt głęboko.
Indżoj de sajlens.
--------------------
Liczniki hektarów, sterownik ścieżek technologicznych.
Avatar użytkownika
maksiu
Administrator
 
Posty: 495
Obrazki: 163
Dołączył(a): Pn, 4 czerwca 2012, 11:18
Lokalizacja: Pleszew-Jarocin-Krotoszyn
Numer GG: 42651760

Re: Uprawa pasowa(strip till) oraz siew bezpośredni

Postprzez szarywilk » Cz, 24 kwietnia 2014, 16:14

Zależnie od typu na filmie masz w calach - ale to są tylko wysiewające w kandadzie robią je do uprawy zerowej z podsiewem nawozu- a sumo dodaje przed tym głębosza dla spulchnienia.
szarywilk
Zaczynający przygodę
 
Posty: 21
Obrazki: 4
Dołączył(a): Pn, 24 marca 2014, 08:18
Lokalizacja: dolny śląsk

Re: Uprawa pasowa(strip till) oraz siew bezpośredni

Postprzez Kuba87 » Pn, 25 sierpnia 2014, 23:02

Jak tam Sumo - dotarło na siew rzepaku? Coś nt siewu/pracy już możesz powiedzieć?
Kuba87
Nowicjusz
 
Posty: 9
Obrazki: 4
Dołączył(a): N, 30 grudnia 2012, 21:12
Lokalizacja: Kujawsko-Pomorskie

Re: Uprawa pasowa(strip till) oraz siew bezpośredni

Postprzez szarywilk » Wt, 26 sierpnia 2014, 06:03

Sumo dotarło , ale koń jeszcze nie ma być dzisiaj - Jak przyjechał inż. z sumo montować i zobaczył ścierniska to ma dosłać tarcze rozgarniające jak w durofrance - bo miałem w niesamowitą ilość słomy - na dodatek wszystko leżało po oberwaniu chumry - więc słoma praktycznie nie pociętą bo same kłosy są popodnoszone - będzie wyzwanie - obawiam się że najpierw pójdzie ścinacz - mulczer a potem sumo żeby pociąć tą słomę... na części pola ze względu na termin idzie stary system i 3x ciężki agregat tależowo zebowy musi isć przed rapidem bo inaczej się zapycha - a w normalnych latach szedł bezpośrednio..... jak uruchomimy wrzucę zdjęcia i film -
szarywilk
Zaczynający przygodę
 
Posty: 21
Obrazki: 4
Dołączył(a): Pn, 24 marca 2014, 08:18
Lokalizacja: dolny śląsk

Re: Uprawa pasowa(strip till) oraz siew bezpośredni

Postprzez martini » Pn, 15 września 2014, 20:24

Przeglądając ATR natrafiłem na reklamę polskiego producenta agregatu do uprawy pasowej. W załączeniu przesyłam skan (przepraszam za słabą jakość).
Załączniki
Agregat ST.jpg
Agregat ST.jpg (19.97 KiB) Przeglądane 40097 razy
martini
Zaczynający przygodę
 
Posty: 22
Obrazki: 28
Dołączył(a): Pt, 8 czerwca 2012, 19:18
Lokalizacja: Pałuki

Re: Uprawa pasowa(strip till) oraz siew bezpośredni

Postprzez brzozak2 » Pn, 15 września 2014, 21:44

Co to za producent?
brzozak2
Zasłużony dla forum
 
Posty: 551
Obrazki: 24
Dołączył(a): Cz, 7 czerwca 2012, 20:55

Re: Uprawa pasowa(strip till) oraz siew bezpośredni

Postprzez martini » Wt, 16 września 2014, 08:07

Firma Agro-line . http://allegro.pl/agregat-talerzowy-upr ... 86277.html jedyne co udało mi się znaleźć na ich temat.
martini
Zaczynający przygodę
 
Posty: 22
Obrazki: 28
Dołączył(a): Pt, 8 czerwca 2012, 19:18
Lokalizacja: Pałuki

Re: Uprawa pasowa(strip till) oraz siew bezpośredni

Postprzez brzozak2 » Wt, 16 września 2014, 19:35

Dzieki
brzozak2
Zasłużony dla forum
 
Posty: 551
Obrazki: 24
Dołączył(a): Cz, 7 czerwca 2012, 20:55

Re: Uprawa pasowa(strip till) oraz siew bezpośredni

Postprzez szarywilk » Cz, 25 września 2014, 19:46

wklejam fimik z siewu sumo - wkoncu uruchominy z nowym koniem - na skutek dziwnych ziegów okoliczności siew rzepaku poszedł jeszcze głównie vaderstatem - ale pszenica leci już sumo z nowym koniem. http://youtu.be/tLrQ-bmh1AU
szarywilk
Zaczynający przygodę
 
Posty: 21
Obrazki: 4
Dołączył(a): Pn, 24 marca 2014, 08:18
Lokalizacja: dolny śląsk

Re: Uprawa pasowa(strip till) oraz siew bezpośredni

Postprzez timasz1 » N, 28 września 2014, 19:55

Fajny agreagt mozesz napisac ile za niego dałeś?
Jakie sa plony w porównaniu z uprawą konwencjonalna? ktos juz zbierał na tym forum zasiewy po uprawie pasowej?
timasz1
Nowicjusz
 
Posty: 4
Dołączył(a): Cz, 4 kwietnia 2013, 19:20

Re: Uprawa pasowa(strip till) oraz siew bezpośredni

Postprzez Mati995 » Wt, 7 października 2014, 18:06

z tego co się zdążyłem zorientować to strp till i siew bezpośredni oraz wszystkie uprawy uproszczone nie mają na celu zwyżki plonu lecz oszczędność w postaci paliwa i czasu.
Mati995
Zaczynający przygodę
 
Posty: 55
Obrazki: 24
Dołączył(a): So, 2 listopada 2013, 18:01
Lokalizacja: Lubelskie

Re: Uprawa pasowa(strip till) oraz siew bezpośredni

Postprzez koks » Wt, 7 października 2014, 19:35

A nie chodzi bardziej o zatrzymanie wody w glebie?
koks
Mający coś do powiedzenia
 
Posty: 101
Obrazki: 108
Dołączył(a): Pt, 8 czerwca 2012, 16:55
Lokalizacja: Żuławy Wiślane

Re: Uprawa pasowa(strip till) oraz siew bezpośredni

Postprzez szarywilk » Cz, 9 października 2014, 21:38

tu nie chodzi o cel - chodzi o filozofię -:) coś jakby ekologiczne podejście do gleby - w uproszczonej uprawie - oszczędzasz paliwo - w agregatach czas - kosztem mocy( zresztą dwie znane marki ze szwecji i niemiec idąc za modą na strip tilla sprzedają mega agregaty do intensywnej głębokiej uprawy o mega zapotrzebowaniu na moc - a nie stip till ) - a w strip tillu - najważniejsza jest gleba jako żywy organizm gdzie wszystko ma znaczenie - od ścierni sterczącej i wyglądającej paskudnie dla 99% rolników - a zatrzymującej śnieg w zimie i chroniącej przed wymarzaniem po spulchnianie tylko miejsca gdzie są posiane rośliny - wtedy woda i nawozy które rozpuszcza wsiąkają w miękką ziemie gdzie posiane są rośliny - uprawia się tylko pas w którym się wysiewa - czyli nie pobudza się nasion chwastów w pasach pomiędzy i zmniejsza się presję chwastów. słoma wymieszana w wierzchniej warstwie szybko jest rozkładana i jest źródłem próchnicy i składników mineralnych dodatkowo chroniąc warstwę z korzeniami przed nadmiernym wysychaniem - gleba żyje są wszystkie organizmy bo nie przewraca się ich pługiem na głębokość na której umierają..... nie trzeba em- i innych cudownych środków - wystarczy zrozumienie naturalnych procesów. - oczywiście są minusy - np. gryzonie czy slimaki , czy inne żyjątka które przeżywają - ale ekosystem jest nieubłagany i drapieżniki też szybko się mnożą - lisy ptaki i inni naturalni wrogowie. zresztą podobne problemy są też przy pełnej uprawie. Zresztą każdy ma swój model rolnictwa - sprzęt tani nie był -ale nie odbiegał od cen konurencji czyli koło 80 tys za metr siewnika - :) Jeśli chodzi o plony to - mam jakieś doświadczenie 2 lata testów- nie ma wyraźnej różnicy,tzn nie są one widoczne w telemetrii kombajnu(mapach plonowania) a - koszty na uprawy na ha - faktycznie drastycznie mniejsze - zużycie paliwa na jedyny przejazd ok 9 litrów na ha - wysiew łączony z podsiewem dawki startowej nawozu. czyli mniej jak orka nie mówiąc o uprawie i siewie..... siew po ziemniakach podnosi tą wartość do ok 10-10.5 litra - ale pole zjeżdżone ciężkim sprzętem miejsce w miejsce.
szarywilk
Zaczynający przygodę
 
Posty: 21
Obrazki: 4
Dołączył(a): Pn, 24 marca 2014, 08:18
Lokalizacja: dolny śląsk

Re: Uprawa pasowa(strip till) oraz siew bezpośredni

Postprzez Kuba87 » Pt, 10 października 2014, 09:49

Na filmie to jest siew w ściernie rzepaczaną? - Bo coś mało badyli widać tudzież bardzo krótkie są?
Jakieś foto wschodów?
Wchodzi 1,5t nawozu i tyle samo nasion? Wersja zdaje się 4,8m?
Kuba87
Nowicjusz
 
Posty: 9
Obrazki: 4
Dołączył(a): N, 30 grudnia 2012, 21:12
Lokalizacja: Kujawsko-Pomorskie

Re: Uprawa pasowa(strip till) oraz siew bezpośredni

Postprzez szarywilk » Pt, 10 października 2014, 22:07

tak siew w ścierń rzepakową po przejechaniu mało przed sporo - na początku film z koszenia rzepaku - zdjęcia wschodów zrobię jutro ; całkiem ładnie to wygląda. nawet wsiane w poplon z gryki.
szarywilk
Zaczynający przygodę
 
Posty: 21
Obrazki: 4
Dołączył(a): Pn, 24 marca 2014, 08:18
Lokalizacja: dolny śląsk

Re: Uprawa pasowa(strip till) oraz siew bezpośredni

Postprzez szarywilk » So, 11 października 2014, 20:42

zdjęcia dodałem w galerii chyba nie trafiłem z kategorią - ale są dodane w kategorii siewnik.
szarywilk
Zaczynający przygodę
 
Posty: 21
Obrazki: 4
Dołączył(a): Pn, 24 marca 2014, 08:18
Lokalizacja: dolny śląsk

Re: Uprawa pasowa(strip till) oraz siew bezpośredni

Postprzez bobek » N, 12 października 2014, 06:36

@szarywilk tylko szkoda, że nie napisałeś o glifosacie przy stip-tillu. :)

http://www.agro-line.pl/?portfolio=strip-till
Boże, daj mi cierpliwość, bym pogodził się z tym, czego zmienić nie jestem w stanie. Daj mi siłę, bym zmieniał to co zmienić mogę. I daj mi mądrość, bym odróżnił jedno od drugiego.
Avatar użytkownika
bobek
Kierownik PGR
 
Posty: 699
Obrazki: 244
Dołączył(a): Pn, 4 czerwca 2012, 18:25
Lokalizacja: Centrum Wszechświata

Re: Uprawa pasowa(strip till) oraz siew bezpośredni

Postprzez szarywilk » N, 12 października 2014, 07:35

widzisz - nie jest to takie oczywiste bo wcale nie trzeba ruszać ścierniska po pszenicy aby skiełkowały samosiewy - więc zwalczasz normalnym opryskiem na jednoliścienne w rzepaku, przy siewie pszenicy po rzepaku jest z tym gorzej - bo rzepak znacznie łatwiej kiełkuje - więc testuje inną biologiczną metodę - skoro i tak wzejdą to sialiśmy w rzeczysko grykę rapidem dyskowym który przy okazji pobudził wszystkie inne nasiona - ale gryka ma tendencje do zagłuszania wszystkich innych roślin -więc wyhamowała rzepak i inne chwasty - ale z racji że pszczoły nie próżnowały i pogoda dopisała to zamiast siewu od razu jak na paru słabszych kawałkach gryki - poszło reglone i będziemy mieć drugi plon - poza tym do zwalczania rzepaku w pszenicy nie potrzeba rundupu - lepiej działa parę gram glinu - coż gorzej było by siać pszenicę po zbożu - ale płodozmian też jest ważny.
szarywilk
Zaczynający przygodę
 
Posty: 21
Obrazki: 4
Dołączył(a): Pn, 24 marca 2014, 08:18
Lokalizacja: dolny śląsk

Re: Uprawa pasowa(strip till) oraz siew bezpośredni

Postprzez bobek » N, 12 października 2014, 07:39

To ciekawe co piszesz. :) Co z wilgocią w glebie gdy stanowisko czeka na kolejną rośline albo rośnie międzyplon, bo jedno i drugie sprzyja utracie wody?
Boże, daj mi cierpliwość, bym pogodził się z tym, czego zmienić nie jestem w stanie. Daj mi siłę, bym zmieniał to co zmienić mogę. I daj mi mądrość, bym odróżnił jedno od drugiego.
Avatar użytkownika
bobek
Kierownik PGR
 
Posty: 699
Obrazki: 244
Dołączył(a): Pn, 4 czerwca 2012, 18:25
Lokalizacja: Centrum Wszechświata

Re: Uprawa pasowa(strip till) oraz siew bezpośredni

Postprzez szarywilk » N, 12 października 2014, 12:40

zacienione ubite z poplonem mimo transpiracji nie przesusza jak po uprawie czekając na zasiew - tu praktycznie nie ma przesuszania gleby bo nie czeka ruszona - jeden przejazd i znów zagęszczona z podsiąkaniem.
szarywilk
Zaczynający przygodę
 
Posty: 21
Obrazki: 4
Dołączył(a): Pn, 24 marca 2014, 08:18
Lokalizacja: dolny śląsk

Re: Uprawa pasowa(strip till) oraz siew bezpośredni

Postprzez majran » N, 12 października 2014, 13:14

O jakim rejonie Polski mówimy?

A juz widzę dolny śląsk,
to z tą wilgotnością gleby po żniwach, przed siewem dyskutowałbym. U Was jest znacznie wiecej opadów a i gleby pewnie w dużo lepiej buforują wodę.
Ściernisko nie wzruszone po żniwach i nie desykowane stwarza duże opory w uprawie przedsiewnej.
Avatar użytkownika
majran
Mający coś do powiedzenia
 
Posty: 140
Obrazki: 34
Dołączył(a): Pn, 4 czerwca 2012, 21:17
Lokalizacja: Pałuki wielkopolska
Numer GG: 10201673

Re: Uprawa pasowa(strip till) oraz siew bezpośredni

Postprzez bobek » N, 12 października 2014, 17:55

Tylko podsiąk zwiększa parowanie. :) Dla mnie czysty strip nie ma racji bytu, ale już z uprawą na 5-10 cm po żniwach już tak. ;)
Boże, daj mi cierpliwość, bym pogodził się z tym, czego zmienić nie jestem w stanie. Daj mi siłę, bym zmieniał to co zmienić mogę. I daj mi mądrość, bym odróżnił jedno od drugiego.
Avatar użytkownika
bobek
Kierownik PGR
 
Posty: 699
Obrazki: 244
Dołączył(a): Pn, 4 czerwca 2012, 18:25
Lokalizacja: Centrum Wszechświata

Re: Uprawa pasowa(strip till) oraz siew bezpośredni

Postprzez deer » Pn, 13 października 2014, 20:18

"Bardzo też pożytecznie bywa najsamprzód zdzielić świadka, ledwo wejdzie, mocno kijem po głowie, od czego ten bardzo zdumiony bywa, a przeto i do kłamstwa nieskory."

Kupię żuka PickUp-a
Avatar użytkownika
deer
Zasłużony dla forum
 
Posty: 115
Obrazki: 149
Dołączył(a): Pn, 4 czerwca 2012, 17:56

Re: Uprawa pasowa(strip till) oraz siew bezpośredni

Postprzez majran » Wt, 14 października 2014, 12:12

Co z rzepakiem w takim systemie? Tylko siewnik punktowy i osobny agregat?
Szukając palcem w glebie kiełkujących nasion nigdy nie trafiłem na ziarno pomieszane z nawozem, pewnie może się tak dziać przy prędkościach powyżej 15km/h.
No i ciekawi mnie czy w takiej technologii można siać rzepak, podając nawóz obok, bo o ile w zbożach to rozumiem jeszcze, to ciekawe jak w palowych systemach korzeniowych to się sprawdza, choć w galerii był groch i soja w tym systemie.
Avatar użytkownika
majran
Mający coś do powiedzenia
 
Posty: 140
Obrazki: 34
Dołączył(a): Pn, 4 czerwca 2012, 21:17
Lokalizacja: Pałuki wielkopolska
Numer GG: 10201673

Re: Uprawa pasowa(strip till) oraz siew bezpośredni

Postprzez szarywilk » Wt, 14 października 2014, 17:54

crosslot - to no tillage :) a nie strip till :) jak bym się zastanawiał nad przejściem na uprawę zerową to chyba wolałbym stary dobry JD750 którego czasami można dorwać używanego za grosze, niż mega drogi crosslot.
Co z rzepakiem :) to zależy możesz siać w dwóch rządkach jak pszenice i wtedy palowy lekko skrzywiony ale idzie za nawozem (jak będzie pogoda to mu cykne fotkę) albo wg uznania zakładasz którą chcesz redlice dutch openers
http://www.youtube.com/watch?v=qiktUlrm8OI#t=158
szarywilk
Zaczynający przygodę
 
Posty: 21
Obrazki: 4
Dołączył(a): Pn, 24 marca 2014, 08:18
Lokalizacja: dolny śląsk

Re: Uprawa pasowa(strip till) oraz siew bezpośredni

Postprzez wałek » Wt, 14 października 2014, 19:33

jeden cross slot w Polsce jest ale to tak jak mówi szarywilk raczej uprawa bezorkowa no i to mega droga zabawka


te redlice super ale trzeba chyba do nich mieć czyste i równe pola
wałek
Zaczynający przygodę
 
Posty: 71
Obrazki: 19
Dołączył(a): So, 16 czerwca 2012, 21:59

Re: Uprawa pasowa(strip till) oraz siew bezpośredni

Postprzez gonzo » Wt, 14 października 2014, 19:57

Jest a raczej była też wersja dla ubogich na którą to się mocno napaliłem... Obawiam się jednak waśnie tego że pola muszą być idealnie wyrównane, chodzi mi o Horsch CO3 i CO4.
http://otomoto.pl/horsch-co-3-A340182.html
To ja uczę się od was, proszę więc o patrzenie przez pryzmat nauki na moje wypowiedzi.
---------------------------------------------------------------------------------------------------------
Jestem Polakiem i piszę po polsku.
Avatar użytkownika
gonzo
Administrator
 
Posty: 1089
Obrazki: 249
Dołączył(a): Pn, 4 czerwca 2012, 11:13
Lokalizacja: powiat Brodnica
Numer GG: 4140280

Re: Uprawa pasowa(strip till) oraz siew bezpośredni

Postprzez szarywilk » Wt, 14 października 2014, 20:06

te redlice nie koniecznie wymagają równego i czystego pola - kwestia na jakim siewniku są zamontowane jak spojrzysz na ich strone to robią do bardzo wielu różnych siewników -i to był jeden z głównych powodów wybrania sumo bo wykorzystuje te redlice - kopiuje teren i specjalnie się nie zapycha.
chociaż dzisiaj po soji dawał popalić - ale pole wyglądało jak by ktoś grał na nim powtórkę meczu polska niemcy - całe zadeptane 1/3 soi leżała nie skoszona , a że ziemia piaszczysta i luźna iV-V klasa to nie chciało ciąć talerzami dopiero docisk na maksa i wbicie talerzy na 10 cm dało efekt. co do plonu gryki po sianej jako polon po rzepaku ktoś pytał - na mokro lekko ponad tona z ha, całkiem nieźle jak na poplon ...... tyle że cała do suszenia bo ma ponad 20 procent wilgotności.
szarywilk
Zaczynający przygodę
 
Posty: 21
Obrazki: 4
Dołączył(a): Pn, 24 marca 2014, 08:18
Lokalizacja: dolny śląsk

Re: Uprawa pasowa(strip till) oraz siew bezpośredni

Postprzez Rolnik111 » N, 19 października 2014, 17:44

Co sądzicie o teorii która mówi że przy zwykłej uprawie bez orkowej(Nie strip tillu) po paru latach spadają plony przez to że w głębszych warstwach gleby zaczyna się robić mało składników?
Rolnik111
Zaczynający przygodę
 
Posty: 22
Dołączył(a): Pt, 3 października 2014, 19:44
Lokalizacja: polska

Re: Uprawa pasowa(strip till) oraz siew bezpośredni

Postprzez timasz1 » N, 19 października 2014, 18:53

deer napisał(a):A coś takiego ktoś rozważał http://www.crossslot.com/specific-features-and-options ?


Własnie taki agregat posiada firma AgroDekorex z Lubawy jakies 3 lata nim sieja i jest ok byli opisani w top agrar, filmik z pracy agregatu - https://www.youtube.com/watch?v=vwhU5dyjlcY


Bardzo ciekawą koncepcje uprawy ma tez firma ROLMAN S.K - http://rolman.com.pl/ - Projektowane sciezki przejazdowe, plytka uprawa carierem, siew spirytem oraz zbior nh cx 8080 wszystkie maszyny szer robocza 9 m stale po tych samych sciezkach lub uprawa zerowa - bardzo sympatyczni ludzie i uprawa tez ciekawa
timasz1
Nowicjusz
 
Posty: 4
Dołączył(a): Cz, 4 kwietnia 2013, 19:20

Re: Uprawa pasowa(strip till) oraz siew bezpośredni

Postprzez Mati995 » Wt, 21 października 2014, 19:48

Rolnik111, przy uprawie bezorkowej nie przewracasz gleby, wtedy uzyskujesz urodzajną warstwę ziemi mającą ok. 10 cm, i jeżeli to przeorzesz po kilku latach to wyorzesz jałowiznę, natomiast jeżeli będzie to orał co drugi-trzeci rok to nic się nie stanie takiego.
Mati995
Zaczynający przygodę
 
Posty: 55
Obrazki: 24
Dołączył(a): So, 2 listopada 2013, 18:01
Lokalizacja: Lubelskie

Re: Uprawa pasowa(strip till) oraz siew bezpośredni

Postprzez brzozak2 » Śr, 22 października 2014, 19:11

Wiesz to z własnego doświadczenia?
brzozak2
Zasłużony dla forum
 
Posty: 551
Obrazki: 24
Dołączył(a): Cz, 7 czerwca 2012, 20:55

Re: Uprawa pasowa(strip till) oraz siew bezpośredni

Postprzez Mati995 » Wt, 28 października 2014, 22:13

Wyczytałem to gdzieś w necie, chyba nawet w tym temacie ;)
Mati995
Zaczynający przygodę
 
Posty: 55
Obrazki: 24
Dołączył(a): So, 2 listopada 2013, 18:01
Lokalizacja: Lubelskie

Re: Uprawa pasowa(strip till) oraz siew bezpośredni

Postprzez bobek » Śr, 29 października 2014, 15:26

To co przepisujesz coś co zostało już napisane...
Boże, daj mi cierpliwość, bym pogodził się z tym, czego zmienić nie jestem w stanie. Daj mi siłę, bym zmieniał to co zmienić mogę. I daj mi mądrość, bym odróżnił jedno od drugiego.
Avatar użytkownika
bobek
Kierownik PGR
 
Posty: 699
Obrazki: 244
Dołączył(a): Pn, 4 czerwca 2012, 18:25
Lokalizacja: Centrum Wszechświata

Re: Uprawa pasowa(strip till) oraz siew bezpośredni

Postprzez Mati995 » Cz, 30 października 2014, 22:12

Nie bulwersuj się od razu ;)
Mati995
Zaczynający przygodę
 
Posty: 55
Obrazki: 24
Dołączył(a): So, 2 listopada 2013, 18:01
Lokalizacja: Lubelskie

Re: Uprawa pasowa(strip till) oraz siew bezpośredni

Postprzez gonzo » Wt, 25 listopada 2014, 20:47

Chodzi im raczej o to że gdyby warstwa uprawna miała tylko 10 cm to nie mogłaby być urodzajna.
To ja uczę się od was, proszę więc o patrzenie przez pryzmat nauki na moje wypowiedzi.
---------------------------------------------------------------------------------------------------------
Jestem Polakiem i piszę po polsku.
Avatar użytkownika
gonzo
Administrator
 
Posty: 1089
Obrazki: 249
Dołączył(a): Pn, 4 czerwca 2012, 11:13
Lokalizacja: powiat Brodnica
Numer GG: 4140280

Re: Uprawa pasowa(strip till) oraz siew bezpośredni

Postprzez Mati995 » Śr, 26 listopada 2014, 19:28

Na chłopski rozum to warstwa uprawna o grubości 10cm powinna być 3x bardziej urodzajna niż taka która ma 30cm grubości.
Mati995
Zaczynający przygodę
 
Posty: 55
Obrazki: 24
Dołączył(a): So, 2 listopada 2013, 18:01
Lokalizacja: Lubelskie

Re: Uprawa pasowa(strip till) oraz siew bezpośredni

Postprzez bobek » Cz, 27 listopada 2014, 03:15

Teraz poprzyj to argumentami. :)
Boże, daj mi cierpliwość, bym pogodził się z tym, czego zmienić nie jestem w stanie. Daj mi siłę, bym zmieniał to co zmienić mogę. I daj mi mądrość, bym odróżnił jedno od drugiego.
Avatar użytkownika
bobek
Kierownik PGR
 
Posty: 699
Obrazki: 244
Dołączył(a): Pn, 4 czerwca 2012, 18:25
Lokalizacja: Centrum Wszechświata

Re: Uprawa pasowa(strip till) oraz siew bezpośredni

Postprzez Mati995 » Pt, 28 listopada 2014, 16:34

Od razu mówię, że to może nie mieć żadnego sensu ale napiszę moje argumenty :D
Otóż wykonując orkę co roku worujemy ziemię z wierzchu do której dostarczyliśmy nawozy na głębokość 25cm a z 25cm wyorujemy ziemię która nawożona była w tamtym roku i substancje mineralne z tej warstwy zostały po pierwsze wykorzystane przez rośliny a po drugie uciekły w głąb ziemi. W przypadku bezorkowej nie wyorujemy ziemi mniej urodzajnej z dna oraz nie wrzucamy głęboko warstwy z wierzchu. W ten sposób wykorzystujemy i dostarczamy nawozy tylko warstwie wierzchniej.
Mati995
Zaczynający przygodę
 
Posty: 55
Obrazki: 24
Dołączył(a): So, 2 listopada 2013, 18:01
Lokalizacja: Lubelskie

Re: Uprawa pasowa(strip till) oraz siew bezpośredni

Postprzez gonzo » Pt, 28 listopada 2014, 18:20

Zgadza się, o ile nie posiadamy/wynajmujemy maszyn do wgłębnego podawania nawozów. Jest wiele maszyn które podają nawozy mineralne wgłębnie, pojawia się nawet trend podawania nawozów coraz głębiej, tak aby motywować rośliny do ukorzeniania się.
To ja uczę się od was, proszę więc o patrzenie przez pryzmat nauki na moje wypowiedzi.
---------------------------------------------------------------------------------------------------------
Jestem Polakiem i piszę po polsku.
Avatar użytkownika
gonzo
Administrator
 
Posty: 1089
Obrazki: 249
Dołączył(a): Pn, 4 czerwca 2012, 11:13
Lokalizacja: powiat Brodnica
Numer GG: 4140280

Re: Uprawa pasowa(strip till) oraz siew bezpośredni

Postprzez Mati995 » Pt, 28 listopada 2014, 21:48

No ale załóżmy że pszenica ma korzeń do głębokości 10cm (strzelam) to po co podawać nawóz na 20cm skoro roślina wykorzysta zaledwie kilkanaście procent tego nawozu?
Mati995
Zaczynający przygodę
 
Posty: 55
Obrazki: 24
Dołączył(a): So, 2 listopada 2013, 18:01
Lokalizacja: Lubelskie

Re: Uprawa pasowa(strip till) oraz siew bezpośredni

Postprzez bobek » So, 29 listopada 2014, 04:32

Pszenica korzeni się znacznie głębiej. W ST idea podowania nawozu głebiej ma na jak pisał @ gonzo stymulować system korzeniowy.
Boże, daj mi cierpliwość, bym pogodził się z tym, czego zmienić nie jestem w stanie. Daj mi siłę, bym zmieniał to co zmienić mogę. I daj mi mądrość, bym odróżnił jedno od drugiego.
Avatar użytkownika
bobek
Kierownik PGR
 
Posty: 699
Obrazki: 244
Dołączył(a): Pn, 4 czerwca 2012, 18:25
Lokalizacja: Centrum Wszechświata

Re: Uprawa pasowa(strip till) oraz siew bezpośredni

Postprzez gonzo » So, 29 listopada 2014, 10:36

Coś na temat korzeni, proponuję poszperać w śmietnisku zwanym internetem jest tego dużo więcej. Poniżej kukurydza z lat 80 ubiegłego wieku
https://dl.sciencesocieties.org/images/publications/books/asaspecialpubli/croptoleranceto/200-Fig10-5.jpeg
Tutaj pszenica
http://mag.audubon.org/files/magazine/u305/perennialVSannualwheat.jpg

Co do celowości podawania wgłębnego, to już poruszaliśmy ten temat. Jeżeli roślina ma wszystko płytko podane, to nie ukorzenia się i jest nieodporna na braki wody.
W tym sezonie połowę areału buraka cukrowego mieliśmy zasianego właśnie w ST i to niestety jednoetapowym a i tak wygląda na to że plon korzeni jest o około 10 ton większy z ha, niż przy siewie klasycznym. Nie znam jeszcze parametrów korzeni, jak tylko będą podzielę się na pewno.
To ja uczę się od was, proszę więc o patrzenie przez pryzmat nauki na moje wypowiedzi.
---------------------------------------------------------------------------------------------------------
Jestem Polakiem i piszę po polsku.
Avatar użytkownika
gonzo
Administrator
 
Posty: 1089
Obrazki: 249
Dołączył(a): Pn, 4 czerwca 2012, 11:13
Lokalizacja: powiat Brodnica
Numer GG: 4140280

Re: Uprawa pasowa(strip till) oraz siew bezpośredni

Postprzez Krzysztof_Kłosek » So, 29 listopada 2014, 16:14

Hehe, jak robiłem odkrywki glebowe to w zależności od miejsca na polu pojedyncze wiązki korzeni pszenicy sięgały od 90 do 120 cm, w co wielu doświadczonym było trudno uwierzyć i pytali się czy to na pewno od pszenicy, czy jakiegoś chwastu. :D
Nie mniej jednak 85% masy korzeni znajduje się na głębokości 0-20 cm.
Krzysztof_Kłosek
 

Re: Uprawa pasowa(strip till) oraz siew bezpośredni

Postprzez bartekagromax » Pt, 2 stycznia 2015, 12:49

Coraz więcej słychać o siewnikach mzuri. Chcialbym spróbować na wiosnę tego siewu. Przedstawiciel w Polsce tych siewników oferuje siew na probe bądź jako usługę do sprawdzenia. Maja juz pare filmikow wstawionych i 2 letnie doświadczenie w siewie na swoich polach. co wy myślicie o tych siewnikach i o tym systemie pasowym?
https://www.youtube.com/watch?v=8cujjGcNz2o
https://www.youtube.com/watch?v=gk50Soo5mzg
bartekagromax
FIRMA
 
Posty: 1
Dołączył(a): Pt, 2 stycznia 2015, 12:43
Lokalizacja: wyrzysk

Re: Uprawa pasowa(strip till) oraz siew bezpośredni

Postprzez majran » Pt, 2 stycznia 2015, 18:36

Jaką roślinę chcesz zasiać na wiosnę tym sposobem i co jest przedplonem, jak aktualnie wygląda pole?
Avatar użytkownika
majran
Mający coś do powiedzenia
 
Posty: 140
Obrazki: 34
Dołączył(a): Pn, 4 czerwca 2012, 21:17
Lokalizacja: Pałuki wielkopolska
Numer GG: 10201673

Re: Uprawa pasowa(strip till) oraz siew bezpośredni

Postprzez Rolnik111 » Śr, 28 stycznia 2015, 20:09

W zeszłym roku czytałem w internecie artykuł o dużym Polskim gospodarstwie w którym uprawiali glebę metodą z Australii która polegała na tym że wszystkie ciągniki,kombajny mają ten sam rozstaw kół i dzięki systemom elektronicznym jeżdżą cały czas po tych samych śladach przez co gleba nie jest mocno ugnieciona i można zrezygnować z głębokiej uprawy.
Ktoś może ma link do tego artykułu?
Rolnik111
Zaczynający przygodę
 
Posty: 22
Dołączył(a): Pt, 3 października 2014, 19:44
Lokalizacja: polska

Re: Uprawa pasowa(strip till) oraz siew bezpośredni

Postprzez wałek » Cz, 29 stycznia 2015, 13:11

http://rolman.com.pl/
link do strony gospodarstwa tam powinna być reszta
wałek
Zaczynający przygodę
 
Posty: 71
Obrazki: 19
Dołączył(a): So, 16 czerwca 2012, 21:59

Re: Uprawa pasowa(strip till) oraz siew bezpośredni

Postprzez Łukasz186 » Pn, 29 czerwca 2015, 18:23

Co sądzicie o uprawie bez orkowej przy użyciu zawieszanego agregatu z broną aktywną i nadbudowanym siewnikiem?
Wszędzie jak patrze w internecie używa się do tego zestawów ciąganych jak Horsch Pronto czy Junkkari Maestro ale na mniejszych polach ciężko jest manewrować takim czymś.
Łukasz186
Zaczynający przygodę
 
Posty: 13
Dołączył(a): N, 10 maja 2015, 18:11
Lokalizacja: Polska

Re: Uprawa pasowa(strip till) oraz siew bezpośredni

Postprzez Mati995 » Pn, 29 czerwca 2015, 21:17

Możesz siać byle czym, aby nasiona były równomiernie umieszczone i przykryte glebą a sama gleba odpowiednio zagęszczona. Aktywny nie powinien się zapychać przy dużych ilościach słomy.
Mati995
Zaczynający przygodę
 
Posty: 55
Obrazki: 24
Dołączył(a): So, 2 listopada 2013, 18:01
Lokalizacja: Lubelskie

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Uprawa i ochrona roślin.